Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-08, 11:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ανθοκομία και δημιουργία

Δεν έχουμε ένα ιδιαίτερο Club για την ανθοκομία, έτσι θα φιλοξενήσω μερικά μηνύματα εδώ.

(Αν υπάρξει ενδιαφέρον θα το δημιουργήσουμε)

Τα Χριστούγεννα σε μια επίσκεψη μου στο Praktiker, βρήκα κλαδάκια τριανταφυλλιάς για φύτεμα.
Το κόστος 1 ευρώ, με έκανε και αγόρασα δύο. Το ένα έλεγε ότι βγάζει κατακόκκινα εκατοντάφυλλο τριαντάφυλλο και το άλλο κίτρινο.

Τα φύτεψα μέ το πριονίδι μαζί, σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας και είχα την αμφιβολία αν αυτό το κλαδάκι μπορέσει να πετάξει βλαστάρια και ρίζες.
Σήμερα το ένα έχει 15 βλαστάρια που μερικά έχουν και τα πρώτα φυλλαράκια και το άλλο δώδεκα.

Κάθε πρωί το παρακολουθώ με χαρά, να φουντώνει και κακιά μοίρα περιμένει κάθε ζουζούνι που θα πλησιάσει τον εναέριο χώρο του

Μου αρέσει γενικά η ιδέα να δημιουργώ φυτά από τον σπόρο, να βλέπω το τρυφερό βλασταράκι να ξεφυτρώνει από το χώμα και να "βλέπει' για πρώτη φορά τον ...κόσμο.
Αυτή η δύναμη της δημιουργίας, με κάνει να ξεχνώ για λίγο, την ανθρώπινη παραφωνία στην φύση, τις κακίες, τους πολέμους, το μίσος, την αλαζονεία.

Όλα εν σοφία εποίησες θεέ μου, αλλά παραέδωσες βλακεία στους ανθρώπους...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-09, 00:10
nastiapap Ο χρήστης nastiapap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-09 00:24
ειναι πραγματικα υπεροχο

ναι ειναι πραγματικα υπεροχο να βλεπεις να αναπτυσονται τα ανθη ειναι η ανταμοιβη στη φροντιδα σου.
ζω σε μια απομακρυσμενη περιοχη της Λέσβου, συγκεκριμμενα στο Γαββαθα Αντισσας.... πριν απο ενα περιπου χρόνο σταμάτησα να δουλεύω κάτω από περίεργες συνθήκες, κόντεψα να τρελαθώ... με έσωσε η αγάπη μου για τα φυτά και τα ζώα...... Άρχισα να ασχολούμαι εντατικά και πίστεψε με έσωσα την ψυχή μου από την απελπισία.
το μόνο καλό εδώ είναι ότι έχω μια μεγάλη αυλή με πολλές γλάστρες και παρτέρια. Άρχισα λοιπον να φυτευω και να ασχολούμαι με τα φυτά μου που μου έδιναν χαρά και ένα μεγάλο ευχαριστώ καθώς μεγάλωναν.
τώρα προσανατολίζομαι να το κάνω και επαγγελματικά. ένας τριανταφυλλιώνας ένας μικρός τριανταφυλλιώνας ειναι το όνειρο μου. Πιστεύω να τα καταφέρω και να κάνω πολλά και όμορφα φυτά.
ψάχνω για συμβουλες αλλά δεν ξέρω πως και που να τις βρω δεδομένου ότι η μόνη μου επαφή με τον έξω κόσμο είναι το διαδύκτιο. αν ξέρετε κάτι σας παρακαλώ πολυ βοηθήστε με.......
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.