Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-08, 18:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτάσεις για Ιντερνετική ώρα

Πιστεύω πως οποιαδήποτε ιδέα και απόπειρα που δεν ευδοκίμησε στο παρελθόν, έχει ένα 'ιστορικό' ενδιαφέρον ως πληροφορία, όσο άχρηστη και να είναι αυτή. Λέω λοιπόν να κάνω μια αναφορά στο κόνσεπτ της 'παγκόσμιας ιντερνετικής ώρας', την οποία πιθανότατα πολλοί να μη ξέρουν καν. Μια ιδέα που πήγε να κάνει δυναμική παρουσία, αλλά κατέληξε μούφα

Το 1998 λοιπόν, το Ιντερνετ είχε μπει 'για τα καλά' στη ζωή μας (πού να έβλεπαν τι θα γινόταν 10 χρόνια αργόερα!) και παρουσιάστηκε το 'πρόβλημα' της υπερωκεάνειας χρονικής συνεννόησης σε chat και άλλα μεσα. Πχ ο 20άρης (τοτε) GreekLover1972 συναντούσε τη ρωσσιδούλα SweetKitten17 σε κάποιο κανάλι, φλέρταραν και όλα ωραία και καλά. Πώς θα ξαναέβαζαν ραντεβού στο ίδιο κανάλι, την επόμενη μέρα; Επίσης ο CEO της AcroSoft LTD Hitoshito Yakamuri έπρεπε να συναντήσει την επόμενη βδομάδα online τον Ελληνοαμερικα Paul Atreides για να μιλήσουν για τις προτάσεις της εταιρείας τους. Πώς θα λυνόταν το πρόβλημα της ώρας;

Αυτό σκέφτηκε η Swatch, που θέλησε απο μια έξαρση μεγαλόκαρδου αλτρουισμού να βοηθήσει τους 4 παραπάνω νοματαίους. Εφήυρε λοιπόν ένα νέο στάνταρντ, την Internet Time. Η λογική ήταν η εξής απλή:
1. Η μέρα χωρίζεται σε 1000 ίσα μέρη, τα οποία ονομάζονται .beats (προσέξτε την 'ιντερνετική' τελίτσα πριν τη μονάδα!). Ο αριθμός προηγείται απο ένα '@'. Ουάου, πολύ ιντερνετικό!!
2. Το @000 θεωρείται μεσάνυχτα στα 'αρχηγεία' της Swatch, στο Biel της Ελβετίας, δηλαδή @000 = 00:00 UTC+1. Μιά ζώνη που ονομάζεται Biel Mean Time (BMT)
3. Απο κει και πέρα, ο αριθμός είναι ίδιος για όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης. Η ιντερνετική ώρα είναι ανεξάρτητη απο την τοπική. Όταν στην Ελβετία είναι μεσάνυχτα, σε όλο τον κόσμο η ιντερνετική ώρα είναι @000. Αυτό σημαίνει οτι τα ρολόγια που δείχνουν την ιντερνετική ώρα, πρέπει να 'ξέρουν' σε ποιο σημείο της γης βρίσκονται, μιας και πρώτα πρέπει να γίνει κάποια μετατροπή σε UTC+1.

Το ποιοι και ποιος τελικά το χρησιμοποίησαν δεν ξέρω. Η Swatch έκανε φιλότιμες προσπάθειες να το πλασάρει. Στα ρολόγια της υπήρχε ένα κουμπί που σου έδειχνε αυτόματα την ιντερνετική ώρα. Την ώρα επίσης μπορείς να τη δεις απο το σάιτ της, οπου σου έδινε και ένα απλετάκι-λινκ για να το ενσωματώσεις στο σάιτ σου. Νομίζω το σάιτ του CNN το είχε υιοθετήσει. Το περιβάλλον GNOME είχε την επιλογή να δεις την ώρα σου σε ιντερνετική ώρα, και αυτή την ευκολία την προσέφερε το διαδικτυακό παιχνίδι Phantasy Star Online

Κάποια προβλήματα και διαφωνίες, που ίσως να έπαιξαν το ρόλο τους στην αποτυχία της ιδέας, ήταν τα εξής:
1. Εδώ και αιώνες χρησιμοποιούμε τις Σουμεριακές 12δικές υποδιαιρέσεις για το χρόνο (και τη γεωμετρία, άσχετο). Η ιντερνετική ώρα μας προτείνει κάτι που βασίζεται σε δεκαδική υποδιαίρεση, κάτι που περιπλέκει τη μετατροπή. To .beat έχει κατα λογικη συνέπεια μια πολύ 'παράξενη' διάρκεια: 1' 26'' και 4 δέκατα! !!!
2. Απουσία υποδιαιρέσεων. Τα .beats μπορεί να είναι σχετικά μικρά αλλά είναι ακατάλληλα για αναφορες μεγαλύτερης ακρίβειας. Παρολαυτα το κονσεπτ δεν ειναι η μετρηση ή ο υπολογισμος διαρκειας (πχ δεν υπαρχει λογος να πεις 'η συναντηση κρατησε 3 .beats'), αλλα ο καθορισμος ωρας πανω στη μερα.
3. Δεν λαμβάνεται υπόψη η Χειμερινή/Θερινή ώρα
4. Ο κόσμος ήδη χρησιμοποιεί το UTC για παγκόσμια ώρα (αυτό που εμείς λέμε 'Ώρα Γκρηνουιτς'). Δηλαδή λες 'Ραντεβού στις 12:00 UTC' και καθαρίζεις
5. Τί κάνεις αν σου πει ένας αμερικάνος 'ραντεβού στις @125', εσύ πεις 'ναι' και μετά ανακαλύψεις οτι αυτό αντιστοιχεί σε 4 η ώρα τα χαράματα ώρα Ελλάδος; πρέπει να χρησιμοποιείς μετατροπέα κάθε φορά μέχρι να αποκτήσεις εξοικείωση.
6. Και δηλαδή γιατί πρέπει κέντρο του κόσμου να θωρείται η Ελβετία;

Για την ιστορία να αναφέρω οτι οι Κινέζοι χρησιμοποιούν δεκαδικές υποδιαιρέσεις της ημέρας ενώ στην Ευρώπη, κατα τη Γαλλική Επανάσταση είχαν υπάρξει απόπειρες για δημιουργία ενός δεκαδικού ωρολογίου

Και για να πούμε ένα παράδειγμα: ώρα Ελλάδος 7:14 (UTC +2) = @759
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-06-08 στις 15:27
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-08, 19:12
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα κρασιά. Gildorάκο, έφτασε η (ιντερνετική) ώρα σου να αυτοδιαγραφείς!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-01-12 στις 13:43
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-08, 19:16
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
κατέληξε μούφα
Επειδή δεν ήταν τίποτε άλλο εκτός από ένα marketing trick.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σκέφτηκε η Swatch, που θέλησε απο καλωσύνη
Καλωσύνη my ass.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-08, 19:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Και δηλαδή γιατί πρέπει κέντρο του κόσμου να θωρείται η Ελβετία;
Μήπως γιατί φτιάχνει τα καλύτερα ρολόγια; Λέω 'γω τώρα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-08, 19:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσύνη my ass.
Μα κι εγω ειρωνικά το έλεγα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-08, 21:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας αναφερουμε και μια αλλη αποπειρα.

Η New Earth Time (ΝΕΤ) εφευρεθηκε ενα χρονο αργοτερα και τα 'δικαιώματα' τα διατηρεί μια εταιρεία που ονομάζεται degree NET Ltd. Η ιδεα της ηταν εξαιρετικα απλη και διορθωνει καποια απο τα προβληματα της 'Ιντερνετικης ωρας'

Η αρχη ηταν η εξης.
1. Το ρολόι είναι ένας κύκλος. Βασική μονάδα μέτρησης είναι η 'μοίρα'. Η μέρα έχει 360 μοίρες (αποτελουμενη κατα λογική συνέπεια απο 4 λεπτα η καθε μια) και κατ' επέκταση η ώρα έχει 15 μοίρες
2. Κάθε μοίρα έχει 60 'λεπτά' (4 δευτερόλεπτα το 'λεπτό')
3. Προβλέπεται κάθε λεπτό να έχει 60 απειροελάχιστα 'δευτερόλεπτα' (0,06 του κανονικού δευτερολέπτου) τα οποία όμως είναι πρακτικα επι το πλείστον άχρηστα
4. Η αρχή της ημέρας είναι η ώρα 00:00 UTC

Τα προβλήματα που έλυσε έναντι της Swatch ήταν τα εξής

1. Έχει μια παγκοσμιως αποδεκτή βάση, την ώρα Γκρηνουιτς
2. Ακολουθεί δωδεκαδικό σύστημα, απόλυτα συμβατό με την έννοια της ώρας, του λεπτού και του δευτερολέπτου. Όπως είδατε, οι μοιρες, λεπτά κλπ, έχουν ακέραιες αντιστοιχίες, όχι όπως το .beat που είναι... 1:26 λεπτό (και 4 δέκατα)!
3. Δίνει μια πολύ καλή νοητή εικόνα (βάσει κύκλου)

Πάντως παιδια, εμένα αν με ρωτήσετε δεν έχω ιδέα ποιός και πότε το χρησιμοποίησε :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-03-08 στις 14:31
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-08, 21:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πχ ο 20άρης (τοτε) GreekLover1972 συναντούσε τη ρωσσιδούλα SweetKitten17 σε κάποιο κανάλι, φλέρταραν και όλα ωραία και καλά. Πώς θα ξαναέβαζαν ραντεβού στο ίδιο κανάλι, την επόμενη μέρα;
Πολύ απλή η λύση αυτή, θα έλεγαν στις 17:00 και αφού η Μόσχα έχει την ίδια ώρα με την Αθήνα μια χαρά θα ήταν το ραντευού

Για να σοβαρευτούμε λίγο, κάθε προσπάθεια, καθαρά εμπορική να φέρει άλλο μέτρημα της ώρας είναι καταδικασμένο να πέσει στην αφάνεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-08, 22:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το παληκαρι σπουδαζε στην Ισπανια, και η Ρωσσιδουλα ηταν απο την ανατολικη Ρωσσια

(χωρις φαντασια δε γινεται τιποτα )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-08, 02:03
Το avatar του χρήστη azzurro
azzurro Ο χρήστης azzurro δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-09 22:58
Φύλο: Άντρας
Την Θυμάμαι .Bit όμως στην διαδρομή την έχασα. Στα Chat το πρώτο που γράφουν είναι το ASL = Age , Sex , Location άρα μπορείς να υπολογίσεις.
__________________
AZZURRO
http://tresamigos.wordpress.com/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-08, 03:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 1998 λοιπόν, το Ιντερνετ είχε μπει 'για τα καλά' στη ζωή μας (πού να έβλεπαν τι θα γινόταν 10 χρόνια αργόερα!) και παρουσιάστηκε το 'πρόβλημα' της υπερωκεάνειας χρονικής συνεννόησης σε chat και άλλα μεσα.
Επειδή παίζω καμια φορά παιχνίδια online, η συννενόηση συνήθως γίνεται στη βάση του CET (central european time) και απο εκεί ο καθένας υπολογίζει. Δεν είναι δα και τόσο φοβερό, δίνεις ραντεβού στις 18:00 CET και όλοι ξέρουν περίπου πόση είναι η διαφορά.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-08, 04:49
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Gildor, δεν ξέρω τι λες εσύ, εγώ θέλω το παραδοσιακό:

Όλες οι ώρες είναι G*M*T* +2.

που με συνδέει με την πρ*γματικότητ*!
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xena : 23-02-08 στις 04:50 Αιτία: ο δαιμων του τυπογραφείου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-08, 12:20
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή παίζω καμια φορά παιχνίδια online, η συννενόηση συνήθως γίνεται στη βάση του CET (central european time) και απο εκεί ο καθένας υπολογίζει. Δεν είναι δα και τόσο φοβερό, δίνεις ραντεβού στις 18:00 CET και όλοι ξέρουν περίπου πόση είναι η διαφορά.
CET?! Σίγουρα, η διεθνής ώρα πλέον είναι η UTC!; (Κοινώς, GMT).

Βέβαια καταλαβαίνω γιατί η CET να είναι καμμιά φορά πιο βολική. Αφ ενός γιατί καλύπτει μεγαλύτερο πληθυσμό, αφ ετέρου γιατί ακολουθεί το Daylight Saving (DST). Για να μεταφράσεις το UTC σε ώρα ελλάδας, προσθέτεις +0200 το χειμώνα και +0300 το καλοκαίρι, ενώ στο CET απλά προσθέτεις +0100 πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-08, 05:01
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
CET?! Σίγουρα, η διεθνής ώρα πλέον είναι η UTC!; (Κοινώς, GMT).

Βέβαια καταλαβαίνω γιατί η CET να είναι καμμιά φορά πιο βολική. Αφ ενός γιατί καλύπτει μεγαλύτερο πληθυσμό, αφ ετέρου γιατί ακολουθεί το Daylight Saving (DST). Για να μεταφράσεις το UTC σε ώρα ελλάδας, προσθέτεις +0200 το χειμώνα και +0300 το καλοκαίρι, ενώ στο CET απλά προσθέτεις +0100 πάντα...
Εδωσες και μόνος σου την απάντηση, νομίζω ;-) Εξάλλου, για λόγους καθαρά πρακτικούς (βλέπε διαφορά ώρας), συνήθως παίζω με ευρωπαίους συμπαίκτες. Οπότε λογικό είναι...

Κατα τα άλλα, συμφωνώ οτι η διεθνής ώρα είναι η UTC, από εκεί ρυθμίζω και το ρολόι μου (με ntp).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.