Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-08, 12:43
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γλώσσες / πλατφόρμες ανάπτυξης λογισμικού

Αν και η δική μου επαγγελματική τοποθέτηση όσον αφορά στις πλατφόρμες ανάπτυξης λογισμικού είναι (σε όσους τουλάχιστον με γνωρίζουν) γνωστή και υπερ του Microsoft.NET Framework, θα ήθελα να θέσω αυτό το θέμα ωστε να υπάρξει μια ανταλλαγή απόψεων. Διαλέγω να το θέσω εδώ και όχι στο "σπίτι" μου στο dotNETZone.gr, μια και, λόγω του εύρους των θεμάτων με τα οποία ασχολείται η Acrobase, πιστεύω θα υπάρξουν περισσότεροι φίλοι που θα απαντήσουν με μεγαλύτερη ποικιλία απόψεων, αντικειμενικών ή/και υποκειμενικών.

Συνεπώς ερχόμαστε στην ερώτηση: Ποιά γλώσσα / πλατφόρμα ανάπτυξης λογισμικού (π.χ. Java/EBJ, .NET, Ruby, PHP...) θεωρείτε ως αποτελεσματικότερη για την ανάπτυξη εφαρμογών, σε ποιό context (web, desktop), για τι target group "καταναλωτών" (consumer, enterprise, SMEs) και με ποιά κριτήρια;

Οσον αφορά στην "αποτελεσματικότητα", θα ήθελα να επικεντρωθούμε στην Ελλάδα και στην (εμπειρική ή επαγγελματική) εμπειρία σας γύρω από το επίπεδο γνώσεων για κάθε πλατφόρμα, το κόστος, την ποιότητα / ποσότητα των ανθρώπων που ασχολούνται με αυτή, και άλλους παρόμοιους παράγοντες.

Θεωρώ οτι θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να ακουστούν διαφορετικές απόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-08, 13:11
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά έχω υιοθετήσει την PHP και κάνω ότι realtime θέλει με javascripts ή με push της php. Αυτά φυσικά για το internet που είναι άλλωστε και η δουλειά μου.
Το γιατί... Με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις. Και επειδή καλύπτομαι 100% σε αυτά που κάνω δεν έχω λόγο να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-08, 14:09
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαρτάται από το σκοπό... (Και σιχαίνομαι να δίνω τόσο κοινότοπες απαντήσεις!)

Για C/C++ αποφεύγω το Visual Studio και χρησιμοποιώ το Dev-C++, όπου βρίσκω πολύ εύκολα ποιο κουμπί φτιάχνει το "κενό" νέο project

Πάντως γενικά το Visual Studio είναι εξαιρετική πλατφόρμα, πολύ καλά δουλεμένη και πολύ βολική.

Επίσης, όταν η ταχύτητα εκτέλεσης (και το να κρύψω τον πηγαίο κώδικα ) δεν παίζει ρόλο, και όταν θέλω να γράψω κάτι πολύ γρήγορα (π.χ. μεταφραστή Μορς, ξυπνητήρι, κλπ) τότε χρησιμοποιώ μια εξαιρετική interpreted γλώσσα (διάλεκτο της LISP), τη Logo και συγκεκριμένα το μεταφραστή FMSLogo.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-08, 14:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Εγώ ακολούθησα μια μάλλον τυπική εξέλιξη προγραμματιστών και μετά από διάφορα περίεργα και εξωτικά κατέληξα στο:

10 PRINT "Hello World"
20 END

Με άλλα λόγια, Microsoft QuickBasic για προσωπικά quick'n'dirty

Αν θέλω κάτι πιο προχωρημένο η gcc είναι μια χαρά.
__________________
may you live in interesting times

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archmage : 15-02-08 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-08, 10:26
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ, είχα έτοιμη σούπερ αφοπλιστική απάντηση "όλες καλές είναι" αλλά μετά ξαναδιάβασα το μήνυμα και πρόσεξα το "καλύτερη", οπότε χρειάζεται πιο σοβαρή απάντηση

Εκτός διαγωνισμού θα βγάλω την Sinclair Basic διότι πέρα από την απόλυτη προγραμματιστική εμπειρία του PEEK 666, 010 είχες και την δυνατότητα να δεις το πρόγραμμα να αποκτάει δικιά του ζωή και να συνεχίσει να γράφεται μόνο του όταν χτύπαγες την μούρη στις γομολάστιχες από το βάρος της απελπισίας.

20:BREAK - Cont Repeats

Οκ, οκ, σοβαρεύομαι. Βασικά, χωρίς να είμαι guru της καρεκλοκενταυρικής πληροφορικής (βλ. senior manager τύπου αποφασίζω και διατάζω) θα έλεγα πως υπάρχουν δυο κύριοι άξονες επιτυχίας στην επιλογή μιας γλώσσας καθώς και ένας πήχης. Ο πήχης είναι σχετικά απλός, μια και μιλάμε για την επαγγελματική πραγματικότητα και όχι τον πιθανοθεωρητικό κόσμο της μπλογκόσφαιρας, πρέπει η γλώσσα επιλογής να μπορεί να κάνει αυτό που θες (καλή τύχη σε όποιον θέλει να γράψει direct 3D παιχνίδι σε RPG) και να παρέχει κατ'ελάχιστον αυτό που η αγορά θεωρεί ως minimum απαιτήσεις για τον εκάστοτε τομέα (π.χ. λίγο δύσκολο να πουλήσεις σήμερα καινούργιο λογιστικό πακέτο που δεν έχει γραφικό περιβάλλον).

Οι άξονες επιτυχίας είναι λίγο πιο πολύπλοκη υπόθεση, η μια διάσταση είναι το γνωσιακό υπόβαθρο της ομάδας (ή της μονάδας ) ανάπτυξης και πόσο εύκολα μπορεί αυτό να επεκταθεί και η άλλη σχετίζεται κυρίως με τα πόσα κιλά (χα,χα) καλού κώδικα μπορεί κανείς να βρει εκεί έξω ή έχει ήδη στις προσωπικές του βιβλιοθήκες. Όπως λέει και το μικρό goblin στο WoW, "Time is money friend". Σίγουρα υπάρχουν και ψυχολογικοί λόγοι (βλ. αν ξαναδώ clipper κώδικα θα πάθω επιληψία), αλλά ας παραμείνουμε στην σφαίρα του πραγματικού.

Με βάση την σούπερ τεράστια εισαγωγή που έκανα, προσωπικά η επιλογή μου παραμένει το .NET για τα πάντα, εκτός από κάποιες πραγματικά κατεστραμμένες απαιτήσεις σε κάποια έργα του τρόμου όπου καταφεύγω στην χρήση του Outlook για να στείλω mail στους κινέζους και μετά στην παλιά καλή C++ για να το κάνω να δουλέψει. Ιδιαίτερα δε, όπου με παίρνει, προτιμώ να κάνω χρήση VB.NET αντί για C# γιατί στην πολυτάραχη ζωή του πυροσβέστη δεν ξέρεις ποτέ αν θα δουλεύεις στο ίδιο project την επόμενη μέρα ή αν θα πρέπει να βρεις ένα minion να το συνεχίσει.

Το μόνο κακό που βρίσκω τελευταία στο .NET είναι ότι οι βιβλιοθήκες και τα 3rd party controls γίνονται συνεχώς ακριβότερα, ενώ επί της ουσίας έχουν ολοένα και περισσότερα προβλήματα. Είδωμεν.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός διαγωνισμού θα βγάλω την Sinclair Basic
Το λες αυτό γιατί απλά δεν γνώρισες την extended basic του ΤΙ

Για να σοβαρευτώ και εγώ, θεωρώ ότι είναι λάθος το ερώτημα. Καλύτερη γλώσσα είναι αυτή στην γνωρίζω πολύ καλά και εξαντλώ τις δυνατότητες της. Αυτή που θα κάνει το καλύτερο στην κάθε εφαρμογή μου.

Αν ακούσουμε εκατό γνώμες προγραμματιστών, φοβάμαι ότι θα έχουμε εκατό απαντήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-08, 10:48
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντα όμως θα υπάρχουν η Brainfuck και η SPL.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-08, 11:50
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα όμως θα υπάρχουν η Brainfuck και η SPL.
Befunge και Intercal. PLEASE DO.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λες αυτό γιατί απλά δεν γνώρισες την extended basic του ΤΙ

Για να σοβαρευτώ και εγώ, θεωρώ ότι είναι λάθος το ερώτημα. Καλύτερη γλώσσα είναι αυτή στην γνωρίζω πολύ καλά και εξαντλώ τις δυνατότητες της. Αυτή που θα κάνει το καλύτερο στην κάθε εφαρμογή μου.

Αν ακούσουμε εκατό γνώμες προγραμματιστών, φοβάμαι ότι θα έχουμε εκατό απαντήσεις.
Και θα είναι και οι εκατό λάθος. Ο προγραμματιστής που ξέρει μία γλώσσα και κολλάει σ'αυτή, νομίζοντας ότι μπορεί να αντιμετωπίσει εξίσου όλα τα προβλήματα είναι σαν το ζωγράφο που χρησιμοποιεί μόνο κόκκινο.

Όταν πήγα πανεπιστήμιο, μας βομβάρδισαν με γλώσσες προγραμματισμού. Έπρεπε να μάθουμε νέες γλώσσες σε διάστημα ημερών για να παραδώσουμε δουλειά σ'αυτές. Από διάφορες Assembly (MIPS, M68k, κλπ) μέχρι Eiffel και Python και ML (μπρ).

Ο σωστός προγραμματιστής επιλέγει την κατάλληλη γλώσσα προγραμματισμού όπως ένας ηλεκτρολόγος επιλέγει το κατάλληλο κατσαβίδι.

Δυστυχώς η νοοτροπία της «μίας γλώσσας» υπάρχει πάρα πολύ, και καταδικάζει μεγάλα projects (ξέρω μόνο Perl, θα γράφω τα πάντα σε Perl — κοινή αντιμετώπιση το πρώτο μισό της δεκαετίας του '90). Προφανώς η πραγματικότητα της δουλειάς μας δεν επιτρέπει ελεύθερη επιλογή γλωσσών από τον ίδιο τον προγραμματιστή, αλλά ο project manager είναι υποχρεωμένος (περισσότερο ίσως από τους προγραμματιστές του) να έχει εμπειρία και να ξέρει να επιλέγει. Και, συχνά, να ξέρει και να αναμειγνύει γλώσσες. Πολλά σύνθετα προβλήματα λύνονται πολύ κομψά με συνδυασμούς γλωσσών (πχ C για τις lower-level βιβλιοθήκες και τα σημεία που απαιτούν εξαιρετική ταχύτητα, και μια σύγχρονη High Level γλώσσα όπως Java ή Python για τα υπόλοιπα).

Αν είχαν γίνει κτήμα μου αυτά όταν έγραφα το Μέγιστο, πχ, θα μου είχε πάρει άνετα 50-60% λιγότερο χρόνο (η Python κάνει τη ζωή του προγραμματιστή εξαιρετικά εύκολη σε σχέση με τη C).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-08, 12:15
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να σοβαρευτώ και εγώ, θεωρώ ότι είναι λάθος το ερώτημα. Καλύτερη γλώσσα είναι αυτή στην γνωρίζω πολύ καλά και εξαντλώ τις δυνατότητες της. Αυτή που θα κάνει το καλύτερο στην κάθε εφαρμογή μου
Το ερώτημα δεν μιλάει για ποιά γλώσσα *εσείς* χρησιμοποιείτε, αλλά για ποιά γλώσσα θεωρείτε αποτελεσματικότερη, για ποιό κοινό και για τι είδους εφαρμογές, στην Ελλάδα. Αυτή μπορεί κάλλιστα να είναι και μια γλώσσα / πλατφόρμα που μισείτε θανάσιμα, παρ'όλα αυτά θεωρείτε αποτελεσματικότερη για το συγκεκριμένο ειδος εφαρμογών που αναπτύσσονται σε αυτή.

Παρ'όλα αυτά όλοι οι φίλοι απάντησαν με τη γλώσσα / πλατφόρμα που εκείνοι χρησιμοποιούν, σε ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό επίπεδο.

Για να δώσω ένα παράδειγμα από τη δική μου σκοπιά: Αν και είμαι οπαδός του Microsoft.NET Framework, θεωρώ οτι το LAMP και ειδικά το δίπτυχο PHP/MySQL μπορεί να αποδειχθεί θαυματουργό στην ταχεία ανάπτυξη μικρών database-driven web sites χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αυτό γιατί λόγω της πληθώρας και του χαμηλού κόστους των php developers στην Ελλάδα, συμφέρει μια επιχείριση σαν λύση έναντι των (ιδιαίτερα ακριβών, συγκριτικά) ASP.NET developers. Σαν αντίτιμο έρχεται μερικές φορές η προχειρότητα η/και η απειρία του developer, ο οποίος συχνά είναι νεαρής ηλικίας και δεν έχει "τριφτεί", κάτι όμως που αποτελεί αποδεκτό έμμεσο κόστος σε σχέση με τη συνολική ωφέλεια.

Αναφέρω λοιπόν ένα παράδειγμα μιας πλατφόρμας της οποίας θα "έπρεπε" να είμαι ορκισμένος αντίπαλος, που όμως θεωρώ οτι κάνει καλά τη δουλειά της υπό συγκεκριμένες συνθήκες και απαιτήσεις. Αυτό το είδος απάντησης περίμενα και από τους υπόλοιπους φίλους, ανεξαρτητοποιημένο δηλαδή από την προσωπική μας "θρησκεία".
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-08, 12:26
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλά το συνηθισμένο είναι να χρησιμοποιούμε για κάθε τι που θέλουμε τη γλώσσα που θεωρούμε αποτελεσματικότερη, έτσι δεν είναι;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-08, 12:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν αντίτιμο έρχεται μερικές φορές η προχειρότητα η/και η απειρία του developer, ο οποίος συχνά είναι νεαρής ηλικίας και δεν έχει "τριφτεί", κάτι όμως που αποτελεί αποδεκτό έμμεσο κόστος σε σχέση με τη συνολική ωφέλεια.
Σε αυτό που λες δεν έχεις και άδικο...
Χρησιμοποιώ την php/mysql τα τελευταία 8 χρόνια και έχουν δει τα μάτια μου φυντάνια που νομίζουν ότι ξέρουν php/mysql επειδή ξέρουν να κάνουν ένα connection σε database και να γράψουν ένα echo "Hello world";
Σαν pascalόβιος θα έβαζα στη λίστα το Kylix/Delphi το οποίο όμως έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω και ας έχει web extensions.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.