Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-08, 22:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντιφάσεις και παρατυπιες στην Εκκλησια (;;;)

Οχι, δεν εχω σκοπω να ανοιξω το τεραστιο θεμα για το αν υπαρχουν αντιφασεις στην Αγια Γραφη... θελω να εξετάσω κάποιο προβληματισμό που ανέφερε 'στον αέρα' ο δημοσιογράφος Βίρλας

Ο Βίρλας είναι δημοσιογράφος και έχει ειδίκευση στο εκκλησιαστικό ρεπορτάζ, είναι γνώστης της εκκλησιαστικής ιστορίας και του δικαίου.

Σε πρόσφατες εκπομπές της Δρούζα με αφορμή τον Μακαριστό Αρχιεπίσκοπο, έθιξε δύο σημεία

α) Κάτι ακούστηκε για 'ταρίχευση' του σκηνώματος του Μακαριστού. Αυτή τη λέξη την άκουσα τόσο εγώ στις ειδήσεις όσο και απο το στόμα του ιδίου κ. Βίρλα. Σύμφωνα με αυτόν η εκκλησιαστική παράδοση καταδικάζει την ταρίχευση.
β) Σύμφωνα πάντα με τον κ. Βίρλα, η εκκλησιαστική παράδοση αναφέρει οτι εκλογή Αρχιεπισκόπου πρέπει να γίνεται απο 'εκκλησία και λαό' και όχι μόνο μέσω αποκλειστικά ιερέων, όπως όσες εκλογές έχουμε δει.

Δεν ξέρω τί δραστηριότητα έχει ο άνθρωπος, αν κάνει καταγγελίες κλπ, αλλα στις εκπομπές συνηθίζει να πετάει 'αντιφατικά' θολά σημεία και προβληματισμους του χωρίς να δίνει μια εξήγηση. Αν υπάρχει κάποια αντίφαση, κάποιο 'παράδοξο', μπορεί να διαφωτίσει κανένας ποιος έχει δίκιο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-01-08 στις 23:00
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-08, 04:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι, δεν εχω σκοπω να ανοιξω το τεραστιο θεμα για το αν υπαρχουν αντιφασεις στην Αγια Γραφη... θελω να εξετάσω κάποιο προβληματισμό που ανέφερε 'στον αέρα' ο δημοσιογράφος Βίρλας
Προσωπικά δεν θα πίστευα τίποτα απ όσα έλεγε ένας τυφλωμένος δογματικός παραεκκλησιαστικός δημοσιογράφος, που πολέμησε και πολεμάει με νύχια και με δόντια, κάθε ανανέωση στον χώρο της εκκλησίας και καλεί τους ορθοδόξους να μισούν τους λοιπούς χριστιανούς σαν ετεροδόξους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-08, 04:30
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπλιπ! (Ηχος λαμπακιών που ανάβουν)

Δρούζα;

Και το συζητάμε ακόμα βρε παιδιά; Επιχειρούμε να το σχολιάσουμε; Για όνομα!

(Συγνώμη, δεν γνωρίζω πολλά για τον συγκεκριμενο κύριο, αλλά έπεσα επανω στο συγκεκριμένο και δεν άντεξα).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-08, 04:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά έπεσα επανω στο συγκεκριμένο και δεν άντεξα).
Ενταξει... τα ξαναλεμε στο facebook :P
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ παρακολουθώ λίγο τα εκκλησιαστικά και έχω κάποιες καταβολές για να ισχυρίζομαι όσα λέω.

Δυστυχώς μέσα στους κόλπους της ορθοδοξίας, υπάρχουν κάποια ρεύματα, που έχουν μοναστηριακή προέλευση και επιθυμούν η εκκλησία της Ελλάδος να γυρίσει στον μεσαίωνα.
Εκφράζουν μια απίστευτη αδιαλλαξία, που έχει ρίζες μίσους και αποτρέπουν την επίσημη εκκλησία, να τείνει χέρι φιλίας και συνεργασίας με τα άλλα αδελφά Χριστιανικά δόγματα.
Μεγάλος τους αντίπαλος ήταν ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος, Χριστόδουλος. Αυτός πλησίασε τον κόσμο, τον ακούμπησε και τον αφουγκράστηκε, κέρδισε τους νέους. Για πρώτη φορά και ελπίζω όχι για τελευταία, ο προκαθήμενος της Ελλαδικής εκκλησίας, βρέθηκε δίπλα στα παιδιά. μίλησε μαζί τους στην γλώσσα τους και τους κατέκτησε.

Έτεινε χέρι φιλίας προς το Βατικανό και επιτέλους έγιναν ανταλλαγές επισκέψεων μεταξύ των δύο προκαθημένων και αυτό σκύλιασε τους υπερορθοδόξους, τους τυφλωμένους.

Πέθανε φτωχότερος από τους φτωχούς, γιατί όλη του η ζωή, ήταν δοσμένη στην εκκλησία που λάτρεψε.
Έκανε λάθη, δεν μπορείς να φτιάξεις ομελέτα χωρίς να σπάσεις τα αυγά. Μερικοί δικοί του άνθρωποι τον πρόδωσαν. Όμως σήμερα η εκκλησία μας, έχει 25-30 εξαιρετικούς ιεράρχες, που Εκείνος υπέδειξε, με γνώμονα την επιστημονική τους κατάρτιση και την εκκλησιαστική τους διαφάνεια.
Είχε να αντιμετωπίσει και εσωτερικό πόλεμος από μερικούς ιεράρχες, που τον πολέμησαν από την πρώτη μέρα της ανάδειξης του σε αρχιεπίσκοπο μέχρι το τέλος του.

Παρατηρείστε τα πρόσωπα του Αρχιεπισκόπου και του Μητροπολίτου Ζακύνθου. Στο ένα πρόσωπο θα βρείτε χαμόγελο, καλοσύνη, καλή διάθεση, στο άλλο θα δείτε κακία και μίσος.

Μου έδωσες αφορμή Μιχάλη να καταχραστώ του θέματος σου για να πω δύο πράγματα που ήθελα να τα βγάλω.

Αν σήμερα μερικά εκατομμύρια Έλληνες και εγώ μαζί τους νοιώθουμε σαν ορφανοί, είναι γιατί ξέρουμε ότι δεύτερος Χριστόδουλος, είναι δύσκολο να υπάρξει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-08, 12:33
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ σωστά το αξιολογή το Θέμα ο Στέλιος.Εχει καταλάβη το πιο απλό πράγμα στην ζωή μας,δλδ να διαβάζη και να βλέπει ερμηνεύωντας τα πράγματα και να καταλήγη ετσι σε σωστά δικά του συμπεράσματα.Το Χρειαζόματε πολυ κάτι τέτοιο και είναι θα έλεγα υπό εξαφάνηση στις μέρες μας.Ολοι το παίζουν παπαγαλάκια και είναι ικάνοι να τσακωθούν για κάτι που τους πέρασε το "προσωποποιημένο συμφέρον" κάποιου απρόσωπου που κάνει πολύ καλά την δουλεία του πολλές φορές εν αγνοία του.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-08, 14:08
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 21:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια χαρά σου Στέλιο. Διάβασα με προσοχή το σημείωμά σου και θα ηθελα να ρωτήσω τα παρακάτω, χωρίς καμία διάθεση διαφωνίας. Οι ερωτήσεις μου είναι καθαρά ενημερωτικές

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς μέσα στους κόλπους της ορθοδοξίας, υπάρχουν κάποια ρεύματα, που έχουν μοναστηριακή προέλευση και επιθυμούν η εκκλησία της Ελλάδος να γυρίσει στον μεσαίωνα.
Ποιά ρεύματα είναι αυτά; Όνομα έχουν; Εκφράζονται από επώνυμους κύκλους;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέθανε φτωχότερος από τους φτωχούς, γιατί όλη του η ζωή, ήταν δοσμένη στην εκκλησία που λάτρεψε.
Μοιάζει να το γράφεις με προσωπική βεβαιότητα. Έχεις κάποια συγκεκριμένα στοιχεία από την περιουσιακή και οικονομική κατάσταση του μακαριστού Αρχιεπισκόπου;

Ευχαριστώ πολύ - Αργύρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-08, 15:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρακαλω να μη ανοιχτουν συζητησεις για το Χριστοδουλο, τουλαχιστον τετοιου ειδους, τουλαχιστον οσο διαρκει το πενθος και τουλαχιστον σε αυτη τη συζητηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-08, 15:39
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 21:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλω να μη ανοιχτουν συζητησεις για το Χριστοδουλο, τουλαχιστον τετοιου ειδους, τουλαχιστον οσο διαρκει το πενθος και τουλαχιστον σε αυτη τη συζητηση
σας ζητώ συγγνώμη για την ενόχληση
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-08, 15:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ζητώ συγγνώμη για την ενόχληση
Ω, μα δεν είναι θέμα ενόχλησης. Απλά κρατάμε τις κρίσεις εκτός ως ένδειξη σεβασμού, πάνω από όλα προς τον άνθρωπο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά ρεύματα είναι αυτά; Όνομα έχουν; Εκφράζονται από επώνυμους κύκλους;
Προσωπικά δεν είμαι τόσο ενημερωμένος για να ξέρω τα ονόματα των ρευμάτων και των μοναχικών ταγμάτων, απλά τα ακούω πολύ συχνά στα ΜΜΕ και μπορώ να τα ξεχωρίσω.
Είναι όλοι όσοι είναι προσκολημένοι σε ρήσεις και αποφάσεις συνόδων, που είναι πολυ μακριά από την σημερινή εποχή της συνείπαρξης των λαών.

Δεν δέχομαι σε καμιά περίπτωση ότι αυτά που δέσμευαν τους ανθρώπους το 1000μΧ, θα πρέπει να τους δεσμεύουν και τώρα. Είχα την τύχη να επικοινωνήσω με μερικούς φωτεινούς ιεράρχες του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και κατάλαβα μερικά πράγματα.

Έχω διαβάσει τον πόλεμο που είχαν κάνει, κάποιες παραεκκλησιαστικές οργανώσεις, κατά του αειδήμου μεγάλου Οικουμενικού Πατριάρχου Αθηναγόρα, ο οποίος πρώτος, ήρθε σε επικοινωνία και διάλογο με το Βατικανό.

Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοιάζει να το γράφεις με προσωπική βεβαιότητα. Έχεις κάποια συγκεκριμένα στοιχεία από την περιουσιακή και οικονομική κατάσταση του μακαριστού Αρχιεπισκόπου;
Ξέρω απλά ότι δεν είχε καμιά ακίνητη περιουσία, ακόμα και το πατρικό του σπίτι, ο Χριστόδουλος και ο αδελφός του, το παραχώρησαν στην εκκλησία.
ΟΙ διεκδικήσεις του ήταν πάντα μόνο για την μέριμνα που πρόσφερε και σαν Μητροπολίτης και σαν Αρχιεπίσκοπος, σε χιλιάδες ανθρώπους. Είδα προχθες στην τηλεόραση σε ένα αφιέρωμα, να μιλάει ένας Πακιστανός, φυσικά μουσουλμάνος το θρήσκευμα, πέρναγε κάθε βδομάδα από την Μητρόπολη και του έδιναν μια διατακτική, που ίσχυε για όλα τα εμπορικά μαγαζιά, για να πάρει και να διαλέξει μόνος του τα τρόφιμα και τα άλλα είδη για την οικογένεια του. Στην Μαγνησία το έργο Του ήταν πολύ γνωστό, στην Αθήνα, ήταν πολλαπλάσιο, απλά ποτέ δεν το πρόβαλαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.