Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-07, 14:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Υπόδειγμα διατροφής το πιάτο του μοναχού

Υπόδειγμα διατροφής το πιάτο του μοναχού

Η λιτή και ισορροπημένη διατροφή, όπως αυτή που ακολουθούν οι μοναχοί του Αγίου Ορους, σώζει ζωές και αποτρέπει την εμφάνιση καρκίνου του προστάτη και άλλων μορφών καρκίνου.

Η χρήση ελαιολάδου, που όμως δεν γίνεται σε καθημερινή βάση, η λήψη πρωτεϊνών κυρίως από ψάρια, η κατανάλωση λαχανικών και φρούτων εποχής, που καλλιεργούν οι ίδιοι με βιολογικές μεθόδους, συμβάλλουν στη διατήρηση ενός υγιούς οργανισμού και αποτρέπουν την επάρατο νόσο.

Λιγότερα κρούσματα καρκίνου

Στα συμπεράσματα αυτά καταλήγουν επιστημονικές έρευνες που διενεργήθηκαν από το 1994 μέχρι σήμερα σε Αγιορείτες μοναχούς, σύμφωνα με τις οποίες η συχνότητα εμφάνισης καρκίνου του προστάτη παρουσιάζεται μικρότερη κατά 4,5 φορές από τον διεθνή μέσο όρο. Συγκεκριμένα, από το 1994 έχουν εξεταστεί εκατοντάδες Αγιορείτες μοναχοί, ωστόσο εντοπίστηκαν μόνο 11 περιστατικά καρκίνου του προστάτη.

Στην ίδια έρευνα δεν έχουν καταγραφεί καθόλου περιστατικά καρκίνου της κύστεως, ο οποίος συνδέεται με το κάπνισμα και τα συντηρητικά που χρησιμοποιούνται σε τρόφιμα, ενώ σπανιότατη είναι η εμφάνιση άλλων μορφών καρκίνου. Τα στοιχεία παρουσίασε στη διάρκεια επιστημονικής ημερίδας με θέμα «Υγεία-Αθληση-Διατροφή» ο χειρουργός ουρολόγος του ΑΠΘ, δρ Χαράλαμπος Αηδονόπουλος, τονίζοντας ότι ουσιαστικό ρόλο στον εύρωστο αγιορείτικο πληθυσμό της Αθωνικής Πολιτείας διαδραματίζει εκτός της διατροφής, η απουσία ρύπανσης της ατμόσφαιρας από παράγωγα βενζολίου και ατελούς καύσης υδρογονανθράκων. Θετικός παράγοντας αποτελεί επίσης και ο καθημερινός τρόπος ζωής, καθώς οι Αγιορείτες μοναχοί εργάζονται και λειτουργούν στη διάρκεια της ημέρας, χωρίς να διαταράσσουν τους ρυθμούς του ύπνου.

Εσκιμώοι και Ιάπωνες

Αντίστοιχα αποτελέσματα μ’ αυτά των Αγιορειτών επισήμανε ο κ. Αηδονόπουλος, έδειξαν έρευνες που διεξήχθησαν σε Εσκιμώους, Ιάπωνες και ελληνικούς μουσουλμανικούς πληθυσμούς της δυτικής Θράκης ή της λεκάνης των Πρεσπών, οι οποίοι ακολουθούν παραδοσιακές συνήθειες στην παραγωγή και καλλιέργεια των τροφίμων, καθώς και στη διατροφή τους. «Δεν είναι μόνο η μεσογειακή διατροφή που βοηθάει, αλλά γενικώς η διατροφή με τα παλιά, παραδοσιακά πρότυπα», κατέληξε ο δρ Αηδονόπουλος.

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
... τα αυτονοητα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-08, 13:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ξαναδιαβάζοντας αυτό το μήνυμα, απλά στα πιο παλιά χρόνια, αυτή ήταν η διατροφή του απλού λαού, ελάχιστο κρέας πολλά όσπρια και δημητριακά μαζί με ελαιόλαδο.

Σήμερα παρά την χειρίστη διατροφή, ο Μ.Ο. ζωής μεγαλώνει και αυτό το χρωστάμε στην πρόοδο της επιστήμης, στους κλαδους της βιολογίας χημείας ιατρικής κλπ.

Αλήθεια αν είχαμε τα ίδια επίπεδα ιατρικής περίθαλψης, πόσο λιγότερο θα ζούσαμε σήμερα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-08, 14:15
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Το δημοσίευμα αναφέρεται σε ποιά ακριβώς κατηγορία μοναχών ; γιατί ξέρω και κάποιους άλλους που μονο δίαιτα δεν κάνουν !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δημοσίευμα αναφέρεται σε ποιά ακριβώς κατηγορία μοναχών ; γιατί ξέρω και κάποιους άλλους που μονο δίαιτα δεν κάνουν !
Αυτούς τους άλλους τους ξέρω και εγώ
Ας το περιορίσουμε στους απλούς μοναχούς,
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.