Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 15:08
Το avatar του χρήστη bousbouko
bousbouko Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-08 11:46
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
βοηθεια χριστιανοι

καλοι μου συνοδηποροι σας παραθετω χωρις πολλα πολλα το προβλημα μου και παρακαλω για βοηθεια. ολοι σας λιγο πολυ εχετε αντιμετωπισει διαφορες κουλες ή μη καταστασεις με πεθερικα.εδω και ενα μηνα που επεστρεψα στη δουλεια την 4,5 μηνων κορουλα μου κραταει η μαμα μου ( ειχα την τυχη στην αρχη να μην μπορει να μεινει με την πεθερα μου η οποια πηγε ταξιδακι αναψυχης στην Αυστραλια απο τον Σεπτεμβρη).τελευταια λοιπον και οσο πλησιαζει ο καιρος να γυρισει η πεθερα εχει αρχισει απο τον πεθερο μου ενα τριπακι οτι το παιδι κλαιει οταν βλεπει αυτον και την κορη του επειδη δεν τους γνωριζει και ρωταει συνεχεια αν ειναι ετσι και με τη μαμα μου. εξηγησα οτι η μικρη δεν μπορει ακομα να αναγνωρισει ποιος ειναι ι καθενας αλλα σιγουρα δειχνει να μην τους θελει. γενικα ειναι ενα χαμογελαστο παιδι με ολο τον κοσμο. ο δε αντρας μου κανονισε να παρει αδεια για να τους την πηγαινει να τους..... μαθει. δεν ειμαι διατεθημενη να κανω το παιδι μου πειραματοζωο, και στο κατω κατω αν ειχανε τοση πολλη πρεμουρα να τους μαθει η μικρη ας μην εφευγε τοσο καιρο. το παιδακι εχει μπει σε ενα προγραμμα μετα απο συνεννοηση με τον γιατρο και την μαμα μου και τωρα θα τα κανουμε ολα μπαχαλο για να κανουμε to know us better.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 17:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνήθως τα μωρά στραβώνουν για διάφορα πράγματα.
Μήπως φοράνε γυαλιά;

Μία πιό λογική προσέγγιση πάντος θα ήταν να έρχονται εκείνοι να βλέπουν το παιδί όποτε μπορούν και όχι να τρέχει το βουνό στον Μωάμεθ. Τέτοιες αλλαγές δεν είναι κάτι που συμπαθούν πολύ τα μωρά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-07, 17:25
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικα αντιλαμβανομαι και απο τον τροπο με τον οποιο γραφεις οτι διακατεχεσαι απο μια εμπαθεια προς τα πεθερικα σου...Πραγμα που -να εισαι σιγουρη- το διαισθανεται το πιτσιρικακι σου και αντιδραει ετσι...μαλακωσε λιγο τη σταση σου ,στο κατω κατω παπουδες ειναι και τα πεθερικα και θελουν και αυτοι να χαιρονται το εγγονακι τους...

φιλικα fifi
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανενας δε χρωστάει καλο.Μπορει να ειναι ασχημομούρηδες ή απλα άγνωστοι...Το μωρο δεν ξέρει τη διαφορα...Ούτε εγω βασικά...
Αν το κάνουν θέμα παίζουν σίγουρα συζητήσεις του τύπου αυτή και η μανα της μαθαίνουν το παιδι να μη μας θέλει και αλλα τέτοια φανταστικά.Μη δώσεις πανω απο 28 δευτερόλεπτα σημασία σε αυτά.Εχε το μυαλο σου πως θα τα έχεις καλα με τον αντρα σου και πως θα γίνει η ζωή σου πιο εύκολη..Τα υπόλοιπο ειναι βαρη...Απο αυτα που δε χρειάζονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 19:00
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bousbouko Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικα ειναι ενα χαμογελαστο παιδι με ολο τον κοσμο. ο δε αντρας μου κανονισε να παρει αδεια για να τους την πηγαινει να τους..... μαθει. δεν ειμαι διατεθημενη να κανω το παιδι μου πειραματοζωο, .
Σαν μητερα εισαι η πιο καταλληλη να ξερεις τι ειναι το συμφερον του παιδιου σου. ΟΠως και σε πολλες παρόμοιες περιπτωσεις, προσπάθησε να ζησεις την ...δικη σου ζωη με την οικογενεια σου και οχι αυτη των ..πεθερικων ή του οποιουδηποτε εγωιστη που ειναι ουσιαστικα ...εξω απο το σπίτι σου. Ευγενικα δώσε τους να καταλάβουν ότι το παιδι σας δεν ειναι παιχνιδι για να λύσουν το πρόβλημα των δικων τους ενοχών...αλλα πρωτος πρέπει να το καταλαβει ο αντρας σου για να σου συμπαρασταθει. Ελπίζω να το καταφερει, αν σε αγαπά..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-07, 19:35
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευγενικα δώσε τους να καταλάβουν ότι το παιδι σας δεν ειναι παιχνιδι για να λύσουν το πρόβλημα των δικων τους ενοχών...
Ναι αυτή ειναι η καλύτερη λύση...Πεθερικά γεματα κατανόηση κτλ κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-07, 21:09
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
..Πεθερικά γεματα κατανόηση κτλ κτλ...
Δημητράκη, σπάνια υπάρχουν πεθερικά με κατανόηση, διότι συχνά βλέπουν τα παιδιά τους σαν δικη τους προέκταση, καθαρα εγωιστικά. Αυτο εννοείς νομίζω και ειναι γνωστό. Το σκεπτικό είναι ότι αντι να τσακωνεται κανεις μαζί τους να τους αφήνει ευγενικα εξω απο την πόρτα του...αλλα γι αυτό χρειάζονται δύο.

Αλλωστε αν δούν ότι τα παιδιά τους καλύπτουν το ένα την πλάτη του άλλου, συνηθως ..μαζεύονται στο καβούκι τους. Οσο για τα εγγονάκια, ας έρχονται ...να τα βλέπουν.Και οχι μόνο Χριστούγεννα η Πάσχα. Πράσινο;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-07, 23:53
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σκεπτικό είναι ότι αντι να τσακωνεται κανεις μαζί τους να τους αφήνει ευγενικα εξω απο την πόρτα του...αλλα γι αυτό χρειάζονται δύο.
Αμ εκεί χαλάει πάντα η συνταγή...
Καλύτερα να συζητήσεις με τον άντρα σου και να αποφασίσετε κοινή πορεία πλεύσης. Πιθανόν είναι να μη γίνουν όλα όπως τα έχεις σχεδιάσει στο μυαλουδάκι σου, όμως αν έχετε κι οι δυο σας σα γνώμονα το συμφέρον του παιδιού, θα βρεθεί μια χρυσή τομή.
Και το λογικό είναι, συνήθως, το παιδί να έχει μια σαφή ρουτίνα γιατί έτσι αισθάνεται ασφαλές και είναι ήρεμο. Όποιος θέλει να το βλέπει έρχεται και το βλέπει. Δεν βγάζουμε ποτέ τα μωρά στη γύρα σαν την αρκούδα του γύφτου με το ντέφι, ειδικά σε αυτήν την ηλικία και τέτοια εποχή.
Καλή τύχη!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-07, 00:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...αν υπάρχει κακή διάθεση, είναι κάτι σαν να φοράνε οι προσεγγίζοντες, μαύρα γυαλιά. Ό,τι χρώμα ακόμη και άσπρο να τους δείχνεις, μαύρο θα το βλέπουν. Καλή δύναμη λοιπόν, καλή υπομονή, συζήτηση ΟΛΑ με τον σύζυγο (για αλληλοϋποστήριξη). Η ζωή είναι δική σας. ...και έσονται οι δύο εις σάρκα μία... ως εις πνεύμα έν... και εγκαταλείψει τους οικείους... (όχι όμως αντικοινωνικά, αλλά με μέτρο). Πάρτε τον σαν πειρασμό που πολλά ζευγάρια έχουν.

Πρόσεξε μόνο, μην πέσεις στην ίδια παγίδα. Τα μαύρα τα γυαλιά, γιατί πληθαίνοντας το κακό κάπου σπάει, εκεί που δεν το περιμένεις. (το λέω, όχι για πλήθυνση φόβου, αλλά για την αντιμετώπισή του με αγάπη δλδ με φως). Δυστυχώς μερικές φορές, καλούνται οι πιο νέοι, να διδάξουν αγάπη και κατανόηση, σεβασμό στις επιλογές και ελευθερία, στους μεγαλύτερους, που όσο μεγαλώνουν... τα καλά κύτταρα απέρχονται
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-07, 09:33
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορείς να επιμείνεις να έρχονται αυτοί στο σπίτι να δουν το μωρό. Ο λόγος είναι απλά ότι στο σπίτι το μωρό έχει όλα τα παιχνίδια του, ξέρει το χώρο, έχεις αποστειρώσει εκεί που πατάει το μωρό, δεν έχεις την έννοια ότι μπορεί να είναι ακατάληλος ο χώρος κλπ κλπ.
Όσο για την ώρα της επίσκεψης καλό να είναι να έχεις ενιαίους κανόνες για όλους τους παπούδες και τις γιαγιάδες. Πχ αν θες ή όχι να τον σηκώνουν αγκαλιά, πώς θα του μιλάνε, να πλένουν τα χέρια τους πριν το σηκώσουν, να μην το φιλάνε στο πρόσωπο κλπ.
Γενικά έχω διαπιστώσει ότι αν εξηγήσεις με σαφήνεια τι θέλεις, οι παππούδες και γιαγιάδες δεν έχουν πρόβλημα να το ακολουθήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-07, 10:18
Το avatar του χρήστη elafaki
elafaki Ο χρήστης elafaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-08 12:54
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως καταλαβενετε εγώ δεν μπορώ να πάρω θεση επί του θέματος. Όχι τιποτε άλλο, αλλά μην χαλάσει και η κουμπαριά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-07, 11:21
Το avatar του χρήστη bousbouko
bousbouko Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-08 11:46
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια, πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ. Θα απαντήσω με τη σειρά :
Elbereth, οι κανόνες επειδή ακριβώς την είχα ψιλιαστεί την δουλειά μπήκαν πριν ακόμα βγω απο το νοσοκομείο. ήθελα καποιες μέρες να είμαι μόνη με το μωρό και τον άντρα μου. Ξέρεις τι κάνανε?? Πήρανε τηλ. την μαμά μου και της είπανε οτι για να με καλοπιάσουνε θα προτείνανε στον άντρα μου να καλέσει τους γονείς μου να δούνε το παιδί κι έτσι μετά από κανά δυο μέρες θα έρχόντουσαν κι αυτοί!#!@#!@#!@# Τους κανόνες εγώ τους τηρώ ακριβώς για να μην έχει κανένας να μου πει το οτιδήποτε.

Fifi : εμπάθεια δεν είχα, την απέκτησα όταν κατάλαβα με τι ανθρώπους έχω να κάνω. Το ότι είναι και αυτοί παπούδες εγω το ξέρω αυτοί μπορούν να καταλάβουν ότι έχουν να κάνουν με ένα μωρό που καλώς ή κακώς το έχει η μάνα μου αφου δεν μπορώ να το μεγαλώνω εγώ.

Purple : το ότι πρέπει να βάζει και ο άντρας μου την οικογένειάς μας πάνω από όλους εγω το ξέρω. το θέμα έίναι ότι για τους άντρες κάποια πράγματα είναι ....... έλα μωρέ, είσαι υπερβολική.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-07, 11:24
Το avatar του χρήστη bousbouko
bousbouko Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-08 11:46
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
μη με παρεξηγήσετε δεν λέω ότι είμαι τέλεια. Απλά προσπαθώ να μην κάνω στους άλους αυτά που δεν θέλω να μου κάνουνε.Σέβομαι και απαιτώ σεβασμό ιδίως όταν αφορά το σπίτι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή σε αυτή την τρυφερή ηλικία τα μωρά ακόμα και με ένα απλό συνάχι βασανίζονται απίστευτα, και επειδή εσύ και ο άντρας σου θα τρέχετε αν αρωστήσει το παιδάκι, εσείς θα βάλετε απαράβατους κανόνες!

Είμασταν αρκετά ελαστικοί με το πιτσιρίκι μας γιατί γεννήθηκε καλοκαίρι που ο κόσμος δεν είναι άρωστος. Μπορώ να πω ότι θεωρούμαστε και από τους τρελούς γονείς μιας και το πιτσιρίκι έκανε το πρώτο του βαρβάτο ξενύχτι σε μαγαζί το σαββάτο (σε ηλικία τριών μηνών ξενύχτησε μέχρι τις 6 το πρωί σε γάμο).
Όταν όμως τίθεται θέμα ασφάλειας πέφτουν οι μπάρες και κλειδώνουν τα πάντα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συζητήσεις με τον άντρα σου, ήσυχα και πολιτισμένα και να αποφασίσετε μαζί το πως θα είναι η υπόλοιπη ζωή σας με το πιτσιρίκι σας. Βάλτε προτεραιότητες. Μην κλείνεις την πόρτα σε ανθρώπους που θέλουν να το δουν. Απλά θέσε τους δικούς σας κανόνες.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.