Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-07, 09:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Είναι ισότιμος συνομιλητής η Ακροδεξιά;

Πώς αντιμετωπίζει κανείς την Ακροδεξιά; Αποκλείοντας τα στελέχη της από τα ξενοδοχεία, όπως αποφάσισαν πριν από λίγες μέρες οι ιδιοκτήτες 1.300 ξενοδοχείων στο Βραδεμβούργο της Γερμανίας; Συνομιλώντας μαζί της; Ή απλώς αποσιωπώντας την ύπαρξη της; Το ζήτημα έχει ανακύψει εκ νέου στην εξαιρετικά ευαίσθητη -για ευνόητους, ιστορικούς λόγους- Γερμανία. Εκεί οι σοσιαλδημοκράτες συζήτησαν στο πρόσφατο συνέδριό τους το ενδεχόμενο απαγόρευσης του κόμματος NPD, υιοθετώντας την άποψη ότι η περιθωριοποίηση της Ακροδεξιάς είναι ο ασφαλέστερος δρόμος για την εξόντωσή της.

Οπως έγραψε σε προχθεσινό του άρθρο στην εφημερίδα Tageszeitung ο δημοσιογράφος και συγγραφέας, Χάραλντ Μάρτενσταϊν, πολλοί Γερμανοί προτιμούν «να το βάλουν στα πόδια» παρά να αντιπαρατεθούν με την Ακροδεξιά. «Οταν το NPD σημειώνει μία εκλογική νίκη, η τηλεόραση δεν είναι σε θέση να πάρει μία συνέντευξη από κάποιο στέλεχος του κόμματος, όπως θα έκανε με οποιονδήποτε κανίβαλο, πρώην σταλινικό ή δολοφόνο της Μπάαντερ Μάινχοφ», διαμαρτυρήθηκε ο Μάρτενσταϊν, ο οποίος υπεραμύνθηκε του δικαιώματος συνάδελφου του να πάρει συνέντευξη από τον αρνητή του Ολοκαυτώματος και συνήγορο των νεοναζί, Χορστ Μάλερ. Κατά τον αρθρογράφο της Tageszeitung, μόνο συμπόνοια μπορεί να προκαλέσει η 90σέλιδη συνέντευξη του Μάλερ, ο οποίος εκμυστηρεύεται πως έγινε ακροδεξιός για να ξεπεράσει το τραύμα του αυτόχειρα πατέρα του, που έβαλε τέλος στη ζωή του όταν ηττήθηκε ο Χίτλερ. Είναι σαφές ότι ο Μάρτενσταϊν θεωρεί ότι ο Μάλερ, όψιμο μέλος του NPD, προσχώρησε στο κόμμα το 2000. Στο παρελθόν υπήρξε εκ των ιδρυτικών στελεχών της «Φράξιας Κόκκινος Στρατός», συμμετείχε στην επιχείρηση απελευθέρωσης του Αντρέα Μπάαντερ και είχε καταδικαστεί σε 14ετή κάθειρξη για τις πράξεις του.

Τακτική αδιαφορίας προς το ΛΑΟΣ επιχείρησε να ακολουθήσει και η ελληνική κυβέρνηση, θεωρώντας πιθανότατα ότι αν συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει το κόμμα του Καρατζαφέρη θα μπορούσε... να το εξαφανίσει. Το Σκοπιανό, η λαθρομετανάστευση και η εσωτερική ασφάλεια, όμως, αποτελούν το προνομιακό πεδίο του ΛΑΟΣ, είναι θέματα στα οποία παραδοσιακά επικεντρώνεται η ατζέντα του. Η Ν.Δ. αποφάσισε επιτέλους να αντιπαρατεθεί με την ελληνική εκδοχή της Ακροδεξιάς, εξαπολύοντας οξεία φραστική επίθεση. Για όσους σπεύσουν να ισχυριστούν ότι το ΛΑΟΣ δεν είναι ακροδεξιό κόμμα, η απάντηση ήρθε χθες από το Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι με αφορμή την αυριανή 69η ημέρα μνήμης της «Νύχτας Κρυστάλλων». Σε χθεσινή του ανακοίνωση το Παρατηρητήριο διαψεύδει τους ισχυρισμούς του βουλευτή του ΛΑΟΣ Αδωνι Γεωργιάδη, που περιέχονται σε επιστολή του προς την «Καθημερινή» στις 19/10/ 2007, ότι δήθεν δεν στήριξε το αντισημιτικό βιβλίο του Κώστα Πλεύρη «Οι Εβραίοι: όλη η αλήθεια» και πως δεν είναι αντισημίτης. Μόλις τον Ιούνιο 2007, δήλωνε «ακόμα κι αν είναι πλαστά, τα “Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών” εφαρμόζονται πλήρως», σε συνέντευξή του στο πρώτο τεύχος του ακροδεξιού, ρατσιστικού και αντισημιτικού μηνιαίου περιοδικού Patria, προσθέτοντας πως «οι Εβραίοι κάνουν τη δουλειά τους τόσο καλά ώστε σήμερα μπορούν και ελέγχουν σε ποσοστό 80% τουλάχιστον την αμερικανική εξωτερική πολιτική, ενώ οι ίδιοι είναι ένα έθνος ολίγων εκατομμυρίων». Γι’ αυτό, άλλωστε, στην εκπομπή του είχε αποκαλέσει το βιβλίο του Κ. Πλεύρη «το αγαπημένο μου βιβλίο».

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-11-07, 09:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ελευθερία της έκφρασης είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα.
Ειδικά δε όταν αντιπρωσώπεύεται στην Ελληνική βουλή.
Από κάθε πολιτικό χώρο μπορεί να υπάρξουν χρήσιμες γνώμες δεδομένου ότι ο καθένας το βλέπει από την δική του οπτική γωνία.
Δεν μπορείς να αδιαφορείς για και να αγνοείς ένα πολιτικό κόμα.
Πιστεύω ότι αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να μορφώσεις και να εκπαιδεύσεις τον λαό , ώστε να μπορεί να αμυνθεί σε ακραίες πολιτικές απόψεις και να τις απομονώσει από μόνος του.
Λόγω της κατάστασης όμως και του επιπέδου που επικρατεί στην πολιτική μας ζωή, το να πολιτικοποιηθεί ο πολίτης δεν νομίζω ότι συμφέρει κανένα κόμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-07, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελευθερία της έκφρασης είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα.
Ασφαλώς και είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα.

Αυτό που δεν είναι δικαίωμα όμως μερικών, είναι να αμφισβητούν το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να είναι ίσοι, ανεξάρτητα φυλής, θρησκείας, καταγωγής ή χρώματος δέρματος.

Η έκφραση ρατσιστικών απόψεων δεν είναι δικαίωμα τους Μίλτο, δεν είναι δικαίωμα τους να θεωρούν κάποιους υποδεέστερους ή σε δεύτερη μοίρα.

Το συγκεκριμένο κόμμα, είναι ένα συνωθήλευμα αντιλήψεων ιδεών και απόψεων, που σαφώς ξεκινάει από τον ρατσισμό και την ξενοφοβία και τελειώνει στον λαϊκισμό και την πατριδοκαπηλία.

Είναι δημιούργημα κάποιων ΜΜΕ, στην προσπάθεια τους, να αποδυναμώσουν την παράταξη που κυβερνά.

Είναι γελοίο να ακούμε στα media την κάθε ακραία άποψη των φασιστών ακροδεξιών εθνικιστών, χωρίς ουσιαστικό αντίλογο.

Ο εθνικοσοσιαλισμός στην πατρίδα μας δεν θα περάσει. Σιγά σιγά θα φανεί ποιοι συνθέτουν την παράταξη του κου Καρατζαφέρη και θα καταλάβουν όλοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-07, 10:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που δεν είναι δικαίωμα όμως μερικών, είναι να αμφισβητούν το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να είναι ίσοι, ανεξάρτητα φυλής, θρησκείας, καταγωγής ή χρώματος δέρματος.
Αν τους πεις κατι τετοιο, θα σου πουν απλα οτι δεν ισχυει. Ο λογος της φαινομενικης του 'ξενοφοβιας' ειναι πρακτικος

οποτε;

«οι Εβραίοι κάνουν τη δουλειά τους τόσο καλά ώστε σήμερα μπορούν και ελέγχουν σε ποσοστό 80% τουλάχιστον την αμερικανική εξωτερική πολιτική, ενώ οι ίδιοι είναι ένα έθνος ολίγων εκατομμυρίων»
Και λοιπον; ΟΛΟΙ αυτο δεν πιστευουμε-ξερουμε βαθεια μεσα μας; αυτα δε το λεμε ολοι στις προσωπικες μας συζητησεις στις καφετεριες και τις συναντησεις οποτε η κουβεντα το φερει στην πολιτικη και συνομωσιες, απο τον παθιασμενο Αποκρυφιστη μεχρι τον τελευταιο Αριστερο; Απλα περιμεναμε να το πει δημοσια ο Γεωργιαδης για να τον πουμε ρατσιστη και αντισημιτη;

Ασε που αυτο το αποκαλουν 'αντισιωνισμο' και οχι 'αντισημιτισμο'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 08-11-07 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-07, 15:26
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ισότιμος συνομιλητης δεν σημαινει αναγκαστικα και αξιόπιστος!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-07, 17:13
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Αυτό που δεν είναι δικαίωμα όμως μερικών, είναι να αμφισβητούν το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να είναι ίσοι, ανεξάρτητα φυλής, θρησκείας, καταγωγής ή χρώματος δέρματος>>

Είναι περίεργο, αλλά όταν ήμουν φοιτήτρια, αυτοί που αμφισβητούσαν το δικαίωμα μου να μετέχω στις Γενικές Συνελεύσεις της σχολής με λοστούς και με τσεκούρια ήταν οι αναρχικοί της άκρας αριστεράς.
Αυτοί που αμφισβητούσαν το δικαίωμα της συμμετοχής σε όσους δεν είχαν τα ίδια πιστεύω με αυτούς.
οι διακρίσεις δεν είναι ούτε δεξιές ούτε αριστερές.... μακάρι όλοι οι φανατικοί να ανήκαν σε μια μόνο πλευρά....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-07, 17:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αιωνιοι φασιστες......καθοτι ο φασισμός ειναι πνευματικό πρόβλημα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η αλλιως , αν ο φασισμος ειναι η απαντηση τοτε η ερωτηση πρεπει να ηταν πολυ ηλιθια....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
η αλλιως , αν ο φασισμος ειναι η απαντηση τοτε η ερωτηση πρεπει να ηταν πολυ ηλιθια....
Ο ελεγχος όλων αυτών που ήρθαν όταν ο ψηλος με τα γυαλια άνοιξε τα σύνορα το 1990 δεν σημαίνει ανακγαστικα μια φασιστική ή ρατσιστική κίνηση.Ειναι κατι το αναγκαίο.Εισαι μεταναστης.Αν μας κανεις θα μεινεις.Αν δεν μας κανεις στο καλο και να μας γραφεις.Βαζουμε την Δημοκρατία μπροστα και εχουμε κανει όλη την ελλαδα οικο ανοχής των παντων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-07, 10:03
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εφόσον ο "λόγος" της ακροαριστεράς είναι επιτρεπτός, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φημώνεται η ακροδεξιά. Τις ίδιες φανατικές αντιλήψεις έχουν και τα δύο μέτωπα.

Οπότε, ή θεσπίζεται ένα πλαίσιο διαλόγου και επικοινωνίας το οποίο απαγορεύει οποιαδήποτε μορφή ακραίου φανατισμού, ή επιτρέπουμε τα πάντα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχει ενα δικιο το πτηνο. Μη ξεχναμε οτι τα σχολικα βιβλια ιστοριας (ειδικα της 3ης Λυκειου κορμου) ειναι (η ήταν; ) αριστερα 'φορτισμενα'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-07, 11:41
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
....και εχουμε κανει όλη την ελλαδα οικο ανοχής των παντων.
Να μας πλήρωναν τουλαχιστον....Καταντησαμε σαν την Πόντια π......να, που εσκασε απο το κακο της οταν εμαθε ότι οι αλλες πληρώνονταν.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-07-09, 16:38
Το avatar του χρήστη M theory
M theory Ο χρήστης M theory δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-02-10 18:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα πρεπει να υπαρχει κανενας απολυτως διαλογος με την ακροδεξια γιατι πολυ απλα αυτοι οι ''ανθρωποι'' ειναι επικινδυνοι.

Θα μου πειτε και τι γινεται με την ελευθερια λογου και εκφρασεις ? Οταν ομως ακους καποιον να βριζει οτιδηποτε το διαφορετικο και να το βρησκει και κατωτερο απο τον ιδιο, και παροτρινει κοσμο να εξαφανισουν καθε τι το διαφορετικο ως ''αρρωστια'', θα τον αφησω να μιλαει ?

Επιπλεον , ως προς το δικαιομα της εκφρασης και τα σχετικα, με ποση ευκολια θα δινατε μια αιθουσα πανεπιστημιου για συνελευση νεοναζι, χρυσαυγιτων, φασιστων και πασις φυσεως ακροδεξιων ??
__________________
of wolf and man
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.