Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί τα παιδιά που θηλάζουν είναι εξυπνότερα

Ένα γονίδιο που υπάρχει στους περισσότερους ανθρώπους εξηγεί γιατί τα μωρά που θηλάζουν γίνονται συχνά πιο έξυπνα από όσα μεγάλωσαν με τον μπιμπερό, ανακοίνωσαν Βρετανοί ερευνητές.

Τα παιδιά που φέρουν μια συγκεκριμένη ποικιλία του γονιδίου FADS2 γίνονται πιο έξυπνα όταν θηλάζουν πιθανώς επειδή μετατρέπουν πιο αποτελεσματικά τα λίπη του γάλακτος σε ουσίες που χρειάζεται ο αναπτυσσόμενος εγκέφαλος.

Η σχέση ανάμεσα στο μητρικό γάλα και το δείκτη νοημοσύνης (IQ) έχει παρατηρηθεί εδώ και μια δεκαετία, αν και παρέμενε ασαφής και αμφισβητήσιμη.

Τα τελευταία χρόνια, μάλιστα, το βρεφικό γάλα του εμπορίου συχνά εμπλουτίζεται με ένα ένζυμο που υπάρχει στο μητρικό γάλα για τον μεταβολισμό των ω-λιπαρών οξέων.

To γονίδιο FADS2 που αφορά η τελευταία έρευνα στο King's College στο Λονδίνο είναι πράγματι το γονίδιο του εν λόγω ενζύμου.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, η ομάδα του Δρ Τέρι Μόφετ εξέτασε στοιχεία για 3.200 παιδιά στη Βρετανία και τη Νέα Ζηλανδία.

Το 90% των παιδιών έφερε μια ποικιλία του FADS2 που λειτουργεί αποτελεσματικότερα.

To IQ των παιδιών αυτών έπεφτε κατά 6 με 8 μονάδες αν δεν είχαν θηλάσει ως βρέφη.

Για το 10% των παιδιών που έφεραν μια άλλη, λιγότερο αποδοτική μορφή του FADS2, το IQ δεν φάνηκε να εξαρτάται από το αν θήλασαν ή όχι.

Τα ίδια αποτελέσματα βρέθηκαν να ισχύουν ανεξάρτητα από το βάρος του νεογνού, την κοινωνική τάξη και τη νοημοσύνη της μητέρας. Επιβεβαιώθηκε επίσης ότι το γονίδιο FADS2 της μητέρας δεν επηρεάζει με κάποιο τρόπο την ποιότητα του γάλακτος,

Εκτός του ότι αποσαφηνίζει το πώς το μητρικό γάλα βοηθά την ανάπτυξη του εγκεφάλου, η νέα έρευνα υποδεικνύει ότι η ανθρώπινη νοημοσύνη εξαρτάται τόσο από τα γονίδια (για παράδειγμα την ποικιλία του FADS2 που φέρει ο καθένας) όσο και από το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσε (το αν θήλασε ως βρέφος ή όχι).

«Διαπιστώνουμε ότι η φύση και η ανατροφή δουλεύουν μαζί» γράφουν οι ερευνητές.

Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-07, 20:32
Το avatar του χρήστη elafaki
elafaki Ο χρήστης elafaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-08 11:54
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τώρα εξηγούνται πολλά....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-07, 20:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά, ο θηλασμός σίγουρα κάνει καλό και για άμυνα του οργανισμού, και στην ψυχοσύνθεση του εμβρύου και στο δέσιμο που έχει με την μητέρα του, ακόμη και στην οδοντοστοιχία του. Αλλά...


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
To IQ των παιδιών αυτών έπεφτε κατά 6 με 8 μονάδες αν δεν είχαν θηλάσει ως βρέφη.
πως ακριβώς το μέτρησαν αυτό;
Εδώ μπορείς να έχεις διαφορετική μέτρηση (+-10 μονάδες) μέσα σε 5 λεπτά χωρίς να έχει συμβεί το οτιδήποτε!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-07, 21:02
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elafaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα εξηγούνται πολλά....
Ακριβώς!

Μόλις διάβασα το θέμα, πήρα αμέσως τη μανούλα μου τηλέφωνο και μου το επιβεβαίωσε. Έχω πιεί τόνους μητρικό γάλα...

Είμαι περήφανος για την αναμφισβήτητη ...εξυπνάδα μου!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-07, 22:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν εχω παρα να συμφωνησω διότι ενω απο το στόμα μου ρεει μέλι, στις λέβες μου ρεει ακόμα γάλα.

Μάλιστα μου ειχε γίνει συνηθεια μικρός και ...θήλαζα όλες τις γειτόνισσες...κατι που μου έμεινε κουσούρι ακόμα και σημερα...εξ ου και η φοβερη ευφυία μου.

Αλλα το πολύ γάλα απο τις γειτόνισσες μου δημιούργησε και μερικα ασήμαντα προβληματάκα>; Οι σύζυγοί τους δεν με βλέπουν με τόσο καλό μάτι ......και μου βουλώνουν το δικό μου.....

Αλλα περι ορέξεως, ουδείς λόγος..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-07, 08:33
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
πως ακριβώς το μέτρησαν αυτό;
Εδώ μπορείς να έχεις διαφορετική μέτρηση (+-10 μονάδες) μέσα σε 5 λεπτά χωρίς να έχει συμβεί το οτιδήποτε!
Φαντάζομαι ότι το μέτρησαν με ψυχομετρικά τεστ σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία.
Αυτή είναι η μέση τιμή των μετρήσεων και ασφαλώς θα περιέχει και κάποιο ποσοστό σφάλματος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-07, 08:56
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο.
Αυτό είναι προφανές, αφού είναι η φυσική μέθοδος διατροφής του μωρού.
Αλλά,
γιατί εξαφανίζονται οι έρευνες που δείχνουν το μητρικό γάλα να ευθύνεται για κάτι; (ή έστω γιατί παραλείπεται πάντα η παράμετρος αυτή από τις σχετικές έρευνες
Όλοι αναφέρονται στο ότι το αλκοόλ και τα ναρκωτικά είναι βλαπτικά για το μωρό που θηλάζει γιατί περνούν σε αυτό. Τι γίνεται όμως με τον ψευδάργυρο, που αθροίζεται στον οργανισμό;

Είμαι σίγουρη ότι κάποτε το μητρικό γάλα ήταν ο,τι καλύτερο για το παιδί. Παραμένει άραγε, ή μήπως όλα τα Ε που έχουμε καταναλώσει περνάν και στο γάλα και είναι επικίνδυνα;

Ίσως τα παιδιά που θηλάσαν να είναι πιο έξυπνα, αλλά η έρευνα με τι παιδιά τα συνέκρινε; Αποκλείεται να ήταν πιο έξυπνα, απλώς γιατί οι μαμάδες τους τα είχαν πιο κοντά τους, τους παρείχαν περισσότερη στοργή, καθόσον τα θηλάζαν;
Θα προτιμούσα μια έρευνα που να δείχνει ότι τα παιδιά που θηλάσαν αρρωστήσαν λιγότερο από τα άλλα (ναι, τα αντισώματα περνάν από τη μητέρα στο παιδί, αλλά αρρωσταίνουν λιγότερο τα παιδιά που θηλάζουν, ότι γίναν πιο ψηλά ή πιο γερά από τα άλλα.

χ.μ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-07, 09:13
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξέρω ανθρώπους που θήλαζαν μέχρι τα 5 τους και το iq τους είναι χαμηλότερο και από αμοιβάδα, μήπως οι Άγγλοι προσπαθούν να δικαιολογήσουν το δικό τους χαμηλό iq? Λέω εγώ τώρα μήπως?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-07, 09:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα είμαι λίγο αυστηρός εδώ.

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις :

Η εργαζόμενη Μητέρα, που με 2 μήνες μόλις άδεια, δεν έχει την δυνατότητα να θηλάζει το παιδί της σε τακτά διαστήματα. Αυτό είναι κατανοητό και σεβαστό.

Η μητέρα που δεν θέλει να παραχαλαρώσει το στήθος της μετά από ένα μακροχρόνιο θηλασμό. Αυτή η μητέρα μου προκαλεί αηδία με όλον τον σεβασμό.
Μόνο τα απαραίτητα αντισώματα να πάρει το παιδί από το μητρικό του γάλα, είναι αρκετά σοβαρός λόγος το παιδί να θηλάζει για 6 μήνες τουλάχιστον.
Μην παρασύρεστε στις έρευνες για το πιο έξυπνο παιδί, γιατί έτσι χάνουμε την ουσία. Το μητρικό γάλα απλά είναι απαραίτητο και Μαρκέλλα το παιδί θα πάρει και μόνο του τα δηλητήρια του αέρα και των τροφών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-07, 11:31
Το avatar του χρήστη bousbouko
bousbouko Ο χρήστης bousbouko δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-08 11:46
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Xenie θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου. Είναι πολύ εγωιστικό εκ μερους των μαμαδων ενω μπορουν να μην θηλαζουν τα παιδια τους. εγω δυστυχως επρεπε να σταματησω λογω επιστροφης στη δουλεια. ειναι η πιο ομορφη και μοναδικη εμπειρια που μπορει να ζησει μια γυναικα. Και Μαρκελλα μου, ναι. το παιδι ετσι κι αλλιως θα παρει και τα Ε και ολα. ειναι κοσμος αυτος που τα φερνουμε????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
H μητέρα (όπως και ο πατέρας φυσικά) έχει υποχρέωση απέναντι στο παιδί που φέρνει στον κόσμο.
Αν δεν έχετε σκοπό να αφιερώσετε στα παιδιά σας αυτά που τους αξίζουν, είτε αυτό λέγεται χρόνος είτε θηλασμός είτε παιδεία, πάρτε ένα σκυλάκι να τελειώνει η ιστορία ρε παιδιά!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-07, 02:38
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
H μητέρα (όπως και ο πατέρας φυσικά) έχει υποχρέωση απέναντι στο παιδί που φέρνει στον κόσμο.
Αν δεν έχετε σκοπό να αφιερώσετε στα παιδιά σας αυτά που τους αξίζουν, είτε αυτό λέγεται χρόνος είτε θηλασμός είτε παιδεία, πάρτε ένα σκυλάκι να τελειώνει η ιστορία ρε παιδιά!
ΕΓΚΡΙΝΩ! ΕΥΓΕ ΠΑΤΕΡΑ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-07, 08:58
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπον...ας μιλησει και η εμπειρια τωρα ...Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο καθως μπορεσα και θηλασα τις κορες μου αρκετα - τη μεγαλη μου 13 μηνες και τη μικρη 10 μηνες- χωρις να χρειαστει να προσθεσω συμπληρωμα γαλακτος μεχρι τοτε,η αναπτυξη τους ηταν ολους αυτους τους μηνες οχι μονο ικανοποιητικη αλλα και συηθως στα ψηλα σημεια των στατιστικων βαρους-υψους...
Απο το μαιευτηριο ακομα ειχα κανει συσταση να μην τους δινεται ξενο γαλα -να μην ακολουθηθει δηλαδη η ξενοδοχειακη πολιτικη των μαιευτηριων ωστε να μη με ξυπνανε το βραδυ-και να ερχεται το παιδι σε μενα ΚΑΘΕ φορα που πειναει ανεξαρτητα απο την ωρα...
Ο θηλασμος ειναι πολυ πρακτικος.Δεν εχεις ουτε αποστειρωσεις ,ουτε μπιμπερο -καθως τα παιδια που θηλαζουν αποκλειστικα συχνα δεν πινουν ουτε νερο, παρα μονο γαλα-δε μετρας γραμμαρια,ειναι παντα και παντου διαθεσιμο και φυσικα ειναι και πιο οικονομικο απο το να αγοραζεις συνεχεια σκονες-γαλατα...Περα απο αυτα...Τα ωφέλη για τη μητερα ειναι πολλα καθως ειναι αποδεδειγμενο οτι οι γυναικες που θηλασαν εχουν μικροτερα ποσοστα καρκινου του τραχηλου και του μαστου,επισης ο θηλασμος ειναι ο τροπος για να επανελθει το στηθος χωρις να χαλαρωσει-τι μυθος!-...ΓΙα το πιτσιρικάκι επισης τα ωφέλη πολλα:παιρνει αντισωματα οποτε αρρωσταινει λιγοτερο,εχει συνηθως λιγοτερους κολικους,σχηματιζεται καλυτερα η οδοντοστοιχια του και ενα σωρο αλλα που τωρα δεν τα θυμαμαι κιολας...
Αλλα το πιο βασικο, αυτο που δε μπορει να μετρηθει με κανενα νουμερο ειναι ο απιστευτος δεσμος που δημιουργηται αναμεσα στη μητερα και στο πιτσιρικακι ΑΚΡΙΒΩΣ τη στιγμη του θηλασμου...Το νοιωθεις οτι ακουει την καρδια σου και ηρεμει, ειναι ο τροπος που σε κοιταν τα ματακια του την ωρα που πινει γαλα ενω του σιγοτραγουδας,μικρα πραγματα που κανουν τη στιγμη εκεινη μοναδικη και ανεπαναληπτη...Η μεγιστη στιγμη προσφορας...Ηταν απο τις σημαντικοτερες εμπειριες της ζωης μου η περιοδος του θηλασμου και νομιζω
οτι με λιγη υπομονη μπορουν οι περισσοτερες γυναικες να το ζησουν...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-07, 09:52
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν αμφιβάλει κανείς ότι τα οφέλη από τον θηλασμό είναι πάρα πολλά και σημαντικά για την ανάπτυξη του παιδιού. Αν κάποιος έχει αντίρρηση σε αυτό είναι ανόητος.

Τώρα αν κάποιες «μανάδες» δεν θέλουν να θηλάσουν τα παιδιά τους για να μη χαλάσει το στήθος τους κακός έγινα μάνες, αργότερα πάλι δεν θα θελήσουν να κάνουν τι παραμικρή θυσία για τα παιδιά τους αν είναι να ξεβολευτούν αυτές. και να πια τόσο τους πειράζει ένα χαλαρό στήθος λόγου παιδιού υπάρχουν και οι πλαστικοί. Αυτοί κλέφτες θα γίνουν? Δεν υπάρχει δικαιολογία για αυτό.

Και τώρα στο αρχικό μας θέμα. υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών που δεν μπορούν να θηλάσου τα παιδιά τους γιατί πολύ απλά δεν έχουν γάλα, ή γιατί το παιδί δεν θέλει (υπάρχουν και τέτοια παιδιά τα οποία δεν θέλουν να πιούν το μητρικό γάλα, αλλά σπάνιες περιπτώσεις) , αυτά τα παιδιά θα γίνουν αναγκαστικά λιγότερο έξυπνα ? εγώ λέω πως όχι, δεν νομίζω πως παίζει ρόλο ο θηλασμός στο αν θα γίνει ένα παιδί έξυπνο η όχι, εδώ ρόλο παίζουν τα γονίδια και τα ερεθίσματα που θα πάρει μεγαλώνοντας από το περιβάλλον του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδεχομένως να φταίει και ο τρόπος που παρουσιάζεται το θέμα απο τα μέσα...
Η έκθεση μποριε να έλεγε οτι βοηθάει στην ανάπτυξη του εγκεφάλου και αυτό να έγινε οτι γίνονται πιο έξυπνα...σπασμενο τηλέφωνο ενα πράγμα...
Αν η εξυπνάδα ήταν απόλυτη συνάρτηση του μητρικού γαλακτος τότε θέλω 300 μπουκάλια καθε πρωί στη Βουλή...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.