Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-07, 10:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το έβδομο βιβλίο του Χάρι Πότερ κυκλοφορεί στα Ελληνικά

Το έβδομο και τελευταίο βιβλίο του Χάρι Πότερ «Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου» φτάνει το Σάββατο στα ράφια των ελληνικών βιβλιοπωλείων, ενώ τις 3.000 φτάνουν προπωλημένα συλλεκτικά αντίτυπα.

Όπως αναφέρουν Τα Νέα, την εμπορική επιτυχία του εκδοτικού εγχειρήματος μαρτυρούν και οι 1.500 προπωλημένες κασετίνες που φιλοξενούν τα έξι βιβλία και κρατούν μία θέση για το έβδομο, από τη συλλεκτική έκδοση. Με το εξώφυλλο των ενηλίκων, που είναι το ίδιο με της αγγλικής έκδοσης του οίκου Βloomsburry.

Από το Σάββατο τα 87.000 αντίτυπα της πρώτης έκδοσης του έβδομου τόμου δίνουν ραντεβού με τους αναγνώστες τους σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Το πάρτι του Χάρι Πότερ ξεκινάει με εκδηλώσεις, μάγους, διασκεδαστές, κουίζ, απονομές διπλωμάτων, μαγικά ραβδιά και άλλα δώρα.

Σύμφωνα με τις προβλέψεις των Εκδόσεων Ψυχογιός, ο Χάρι Πότερ των 600.000 πωλήσεων (ρεκόρ για την ελληνική αγορά), αναμένεται μέχρι το τέλος του μήνα να ξεπεράσει και τα 700.000 αντίτυπα. Κι ενώ η αγγλική έκδοση που κυκλοφόρησε τον περασμένο Ιούλιο στα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία της χώρας έκανε 30.000 πωλήσεις.

Ύστερα από πέντε κινηματογραφικές ταινίες, πωλήσεις περίπου 400 εκατομμυρίων αντιτύπων, μεταφράσεις σε 64 γλώσσες, η ιστορία του Χάρι Πότερ βαδίζει στο τέλος της; Όχι, δηλώνει η δημιουργός του Τζόαν Κ. Ρόουλινγκ, η οποία λίγους μήνες μετά την πρεμιέρα της αγγλική έκδοσης του τελευταίου τόμου, έχει ανακοινώσει την πρόθεσή της να δουλέψει πάνω στη συγγραφή της «Εγκυκλοπαίδειας Χάρι Πότερ».

Γιατί ο Χάρι Πότερ δεν είναι απλά ένας ήρωας επτά βιβλίων. Είναι ένα φαινόμενο του ιντερνετικού σύγχρονου κόσμου και των ηλεκτρονικών πωλήσεων. Όταν κυκλοφόρησε ο τέταρτος τόμος «Το κύπελλο της Φωτιάς», το 2000, έσπασε το εμπάργκο της ταυτόχρονης κυκλοφορίας μεταξύ παραδοσιακών και ηλεκτρονικών βιβλιοπωλείων.

Και τα 250.000 προπωλημένα στο Αmazon.com αντίτυπα της αγγλικής έκδοσης ήταν η μεγαλύτερη ηλεκτρονική πώληση που είχε γίνει μέχρι τότε στο Internet. Ένα νέο ρεκόρ σημειώθηκε όταν τον περασμένο Ιούλιο ο έβδομος και τελευταίος τόμος «Ηarry Ρotter and the Deathly Ηallows» («Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου»), έκανε 3 εκατομμύρια πωλήσεις την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του.

* Μεταμεσονύχτιες εκδηλώσεις στα βιβλιοπωλεία Ελευθερουδάκης, Παπασωτηρίου και Ιανός για την κυκλοφορία του βιβλίου στα ελληνικά ματαιώνονται και αντικαθίστανται από άλλες το πρωί του Σαββάτου, μετά την παρέμβαση του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αττικής, ο οποίος προειδοποιεί με συγκεντρώσεις έξω από τα βιβλιοπωλεία, για να εμποδίσει τις εκδηλώσεις.

in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν έχω κρύψει ότι είμαι εκνευρισμένος με αυτή την υστερία.

Άντε να τελειώνουμε και με αυτό, να διαβάζουν τα παιδιά και κανένα πιο σοβαρό παιδικό βιβλίο....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-07, 10:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
* Μεταμεσονύχτιες εκδηλώσεις στα βιβλιοπωλεία Ελευθερουδάκης, Παπασωτηρίου και Ιανός για την κυκλοφορία του βιβλίου στα ελληνικά ματαιώνονται και αντικαθίστανται από άλλες το πρωί του Σαββάτου, μετά την παρέμβαση του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αττικής, ο οποίος προειδοποιεί με συγκεντρώσεις έξω από τα βιβλιοπωλεία, για να εμποδίσει τις εκδηλώσεις.
Γιατι;;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-07, 15:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι;;;
Γιατί ποτέ δεν θεώρησα την μαζική υστερία για οτιδήποτε, φυσιολογικό φαινόμενο και για μερικά ακόμα....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ποτέ δεν θεώρησα την μαζική υστερία για οτιδήποτε, φυσιολογικό φαινόμενο και για μερικά ακόμα....
Πήγαινε λίγο πάνω και δες σε τί ακριβώς ρώτησα "γιατί"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-07, 20:58
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...παρότι η μαγεία (και τα περί αυτής τεχνάσματα - δραστηριότητες) φαντάζει πιο υποβλητική τη νύχτα και πιο δυνατή... ώστε να εν-τυπωθεί στις συνειδήσεις του κοινού, ίσως για να μην γίνουν έκτροπα ενοχλώντας όσους θα ήθελαν να ξεκουραστούν αλλά κυρίως, γιατί οι μικροί θαυμαστές (η πλειονότητα του αναγνωστικού κοινού) θα είχαν πρόβλημα από τους γονείς για μεταμεσονύκτια έξοδο, τροποποιήθηκε.

Και είναι λογικό, με το σκεπτικό της εμποροπανήγυρης [περισσότερο επηρρεάζοντας την απόφαση οι οικονομικοί λόγοι, παρά οι ηθοπλαστικοί ή το πιθανό χάβαλε με άλλο ένα μασκάρεμα (καπέλα - ραβδιά - σκούπες...)] και της αναμενόμενης λαοθάλασσας, κρίθηκε ότι η επόμενη το πρωί, είναι ''καλύτερος'' χρόνος για τις εν λόγω εκδηλώσεις. (νομίζω)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-07, 21:40
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
το είχα διαβάσει όταν πρωτοκυκλοφόρησε το 7ο βιβλίο... και εξαγριώθηκα. Είναι εντελώς ακατάλληλο για παιδιά, καθώς εμπεριέχει υπερβολικές (τόσο σε ποσότητα όσο και σε περιεχόμενο) σκηνές βίας.
Τελειώνοντας το βιβλίο καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα ότι όλοι οι πρωταγωνιστές αυτού είναι κάτι προβληματικοί τύποι. Όλοι τους ζήσαν τραγικά παιδικά χρόνια, όλοι τους σέρνουν κάποιο κουσούρι κλπ κλπ.
Δεν γράφω πιο πολλά για να μην χαλάσω την έκπληξη σε όσους αποφασίσουν να το διαβάσουν, αλλά δεν αντέχω να μην πω ότι κάπου η συγγραφέας τα έχει μπλέξει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-07, 21:52
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
εμπεριέχει υπερβολικές (τόσο σε ποσότητα όσο και σε περιεχόμενο) σκηνές βίας.
Τελειώνοντας το βιβλίο καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα ότι όλοι οι πρωταγωνιστές αυτού είναι κάτι προβληματικοί τύποι. Όλοι τους ζήσαν τραγικά παιδικά χρόνια, όλοι τους σέρνουν κάποιο κουσούρι κλπ κλπ.
Ε και; Δε βλέπω κάτι κακό σ' αυτό... Το αντίθετο θα έλεγα (τουλάχιστον για το δεύτερο σκέλος)...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-07, 21:14
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Ε και; Δε βλέπω κάτι κακό σ' αυτό... Το αντίθετο θα έλεγα (τουλάχιστον για το δεύτερο σκέλος)>>

μα υποτίθεται ότι είναι παιδικό βιβλίο!
Και με δεδομένο ότι και στα βιβλία όπως και στις ταινίες υπάρχουν δείκτες καταλληλότητας (P, PG13, R κλπ), δεν νομίζω ότι το βιβλίο θα έπρεπε να προωθείται και να διαφημίζεται ως κατάλληλο για παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-07, 21:36
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό δεν είναι πρόβλημα της συγγραφέως. Δική της ιστορία είναι. Τώρα αν κάποιοι το προώθησαν ως παιδικό βιβλίο... Χμ... Οι ταινίες πάντως είναι επιτηδευμένα γυρισμένες για να αρέσουν στα 10χρονα παιδάκια παρά για να ακολουθήσουν το ύφος του βιβλίου. Επομένως αν φταίει κάποιος, δεν είναι η συγγραφέας.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-07, 22:37
DD65 Ο χρήστης DD65 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-07 21:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχετικα με την δοση βιας στο τελευταιο βιβλιο, εχω να πω οτι τα παιδια που διαβασαν τον χαρυ ποττερ εχουν μεγαλωσει κατα επτα χρονια.
ασφαλως και το πρωτο βιβλιο ηταν πολυ αθωο,και αν το παρατηρησει κανεις καθε χρονο το καινουριο βιβλιο γινοταν ολο και πιο βιαιο.
__________________
I attract whatever I desire...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-07, 01:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από DD65 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικα με την δοση βιας στο τελευταιο βιβλιο, εχω να πω οτι τα παιδια που διαβασαν τον χαρυ ποττερ εχουν μεγαλωσει κατα επτα χρονια.
Δηλαδή τα πιο μικρά παιδιά μέσα στην γενική υστερία δεν θα το διαβάσουν; Και αν τα διάβασαν φέτος όλα , τι γίνεται;

Αν οι αναφορές της Μαρκέλλας είναι, όπως είναι λογικό σωστοί, ποιος θα προφυλάξει τα νέα μικρά παιδιά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-07, 01:50
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος θα προφυλάξει τα νέα μικρά παιδιά;
Όποιος τα προφυλάσσει από ένα σωρό άλλα ακατάλληλα βιβλία και ταινίες...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-07, 16:43
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η λογική της συγγραφέως νομίζω ότι πλησιάζει περισσότερο στο "η ιστορία μεγαλώνει μαζί τους αναγνώστες της", παρά στο "γράφω βιβλίο για παιδιά".

Αυτοί που αγόρασαν το πρώτο βιβλίο όταν βγήκε μάλλον τώρα είναι 17-18χρονοι και ψάχνουν σαφώς για κάτι πιο σκληρό από αυτό του πρώτου βιβλίου. Πάντως, αν ένα 10χρονο παιδί την εποχή του playstation κάτσει και διαβάσει 4000 σελίδες και βάλε για να φτάσει στο "κακο" έβδομο βιβλίο, μάλλον κακό δεν θα πάθει.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-11-07, 16:52
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...όπως λένε, ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται, αλλά αν δεν αλλάξει τον βλέπω να πουντιάζει , κι η πνευμονία παραφυλά... όπου το Πνεύμα δεν φυλά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.