Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-06, 18:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Μωρά και τηλεόραση

Στα σπίτια γνωστών μου ζευγαριών με παιδιά έβλεπα ότι δεν αφήναν τα μωρά τους να κοιτάνε την τηλεόραση. Οι παιδίατροι τους έχουν πει ότι δεν κάνει τα μωρά να βλέπουν τηλεόραση.
Ανήσυχο πνεύμα όπως πάντα έψαξα λίγο την διεθνή βιβλιογραφία να δω για ποιό λόγο τα μωρά δεν κάνει να βλέπουν τηλεόραση.
Ιδού τα αποτελέσματα.


Τα παιδιά όλων των ηλικιών μαθαίνουν συνεχώς νέα πράγματα. Τα πρώτα 2 έτη της ζωής είναι ιδιαίτερα σημαντικά στην αύξηση και την εξέλιξη του εγκεφάλου του παιδιού.
Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, τα παιδιά έχουν την ανάγκη καλής και θετικής αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά και ενηλίκους. Η μεγάλη έκθεση στην τηλεόραση μπορεί να έχει δυσμενείς επιπτώσεις στην πρόωρη ανάπτυξη του εγκεφάλου. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα στις νεότερες ηλικίες, που συμβαίνει η εκμάθηση της ομιλίας και του παιχνιδιού.
Οι έρευνες τα τελευταία χρόνια δείχνουν ότι τα παιδιά κάτω των 2 ετών που έρχονται σε μεγάλη επαφή με την τηλεόραση παρουσιάζουν τάση για έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, υπερκινητικότητα όταν φτάνουν στην ηλικία των 7, ακόμα και τάση παχυσαρκίας.
Ωστώσο έρευνες των τελευταίων μηνών βγάζουν κάποια αντικρουόμενα συμπεράσματα.
Έως ότου γίνει περισσότερη έρευνα για τα αποτελέσματα της TV στα πολύ μικρά παιδιά, η αμερικανική ακαδημία της παιδιατρικής (AAP) δεν συστήνει την τηλεόραση για την ηλικία μέχρι 2 ετών. Για τα μεγαλύτερα παιδιά, η ακαδημία συστήνει όχι περισσότερο από 1 έως 2 ώρες την ημέρα εκπαιδευτικών και μη βίαιων προγραμμάτων.

Πληροφορίες από την διεθνή βιβλιογραφία και την American Academy of Pediatrics
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 14-10-06 στις 18:57
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-06, 16:12
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδιαφέρον!

Πότε άραγε οι γιατροί θα απαγορέψουν και στους ενήλικες να βλέπουν τηλεόραση; Δε μπορεί... όλο και κάποια έρευνα θα υπάρχει που δίχνει άνοδο των ποσοστών βλακείας ανάμεσα σε αυτούς που βλέπουν τηλεόραση όλη την ώρα
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-07, 08:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η τηλεόραση καθυστερεί τη γλωσσική ανάπτυξη των βρεφών

Η τηλεόραση καθυστερεί τη γλωσσική ανάπτυξη των βρεφών
Σύμφωνα με Αμερικανούς επιστήμονες, υπάρχουν και αρνητικές συνέπειες στην μετέπειτα ανάπτυξη τους, όπως επιβράδυνση της εξέλιξης του λεξιλογίου.
ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ που διεξήγαγαν οι ερευνητές Φρέντερικ Ζίμερμαν και ο ελληνικής καταγωγής παιδίατρος Δημήτρης Χριστάκης, του πανεπιστημίου της Ουάσινγκτον, για κάθε ώρα που ένα βρέφος ηλικίας 8-16 μηνών περνά στην τηλεόραση, παρακολουθώντας διάφορα παιδικά βίντεο, αντιλαμβάνεται κατά μέσο όρο από έξι ως οκτώ λέξεις λιγότερες σε σχέση με ένα βρέφος που δεν παρακολουθεί καθόλου τηλεόραση.

Μειώνεται σημαντικά η γλωσσική τους ικανότητα

«Όσο περισσότερα βίντεο βλέπουν τα βρέφη τόσο λιγότερες λέξεις γνωρίζουν», σημειώνει ο Δρ Δ. Χριστάκης τονίζοντας ότι οι γλωσσικές ικανότητες αυτών των μωρών είναι κατά 10% μειωμένες σε σχέση με τις ικανότητες των βρεφών που δεν παρακολούθησαν ποτέ τέτοια βίντεο. Σε έρευνα που πραγματοποίησε ο Δρ. Χριστάκης και οι συνεργάτες του, διαπιστώθηκε ότι στις ΗΠΑ τα βρέφη μέχρι τριών μηνών, είναι τηλεθεατές τέτοιων βίντεο σε ποσοστό 40%. Μέχρι την ηλικία των δυο ετών, σχεδόν το 90% των παιδιών περνούν 2-3 ώρες την ημέρα μπροστά από την τηλεόραση.

Σύμφωνα με τρεις έρευνες η παρακολούθηση της τηλεόρασης, ακόμα και εκπαιδευτικών προγραμμάτων όπως η σειρά Sesame Street καθυστερεί σημαντικά την ανάπτυξη της γλώσσας. Η διαδικασία εκμάθησης στα μωρά, επιτυγχάνεται μέσα από την αλληλεπίδραση με ένα άλλο άτομο, υποστηρίζουν οι ερευνητές. Η αλληλεπίδραση αυτή δεν επιτυγχάνεται μέσα από την παρακολούθηση τηλεοπτικών προγραμμάτων ή βίντεο, όπου εκεί τα μωρά, λειτουργούν μόνο ως παθητικοί δέκτες.

Πηγή : Καθημερινή

Σχόλιο : Ενδιαφέρον θα είχε και μια έρευνα που θα εξετάζει αν η αντίληψη των παιδιών που μωρά έβλεπαν τηλεόραση είναι καλύτερη ή χειρότερη, δεδομένου ότι ο εγκέφαλος μπαίνει σε μια διαδικασία επεξεργασίας ερεθισμάτων πολύ πιο έντονα.

Δείτε και εδώ ένα Αγγλικό κείμενο σχετικά με τα παραπάνω
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 10-08-07 στις 08:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-07, 08:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Άσε που το λεξιλόγιο των περισσοτέρων παιδικών σειρών, είναι εξαιρετικό μικρό, η άρθρωση για να προσομοιώσει ένα ζωάκι εμένα τουλάχιστον δεν μου επιτρέπει να την παρακολουθήσω, λόγω και κουφαμάρας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-07, 15:19
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα επιμείνω σε μια πάγια άποψή μου. Τα πάντα είναι και θέμα χειρισμού.
Τα παιδιά μου βλέπουν τηλεόραση και μάλιστα, από τότε που κάποιος φίλος που τα λατρεύει πήρε και την πρωτοβουλία, έχουν και στο δωμάτιό τους. Δεν έχω βρει κανένα πρόβλημα στην ανάπτυξή τους, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν το έχω εντοπίσει... τι να πω...
Ό,τι βλέπουν είναι ελεγχόμενο και τα πάντα τίθενται υπό συζήτηση. Έχει αναπτυχθεί διάλογος ακόμα και για κινούμενα σχέδια. Ακόμα και το κογιότ με τον μπιπ-μπιπ είναι ένα πολύ ωραίο θέμα να μιλήσουμε, για ευρηματικότητα π.χ. Ένα σήριαλ, για τις σχέσεις της οικογένειας. Μια ξένη ταινία, για τα προβλήματα της εποχής. Διάφορα...
Βέβαια, υπάρχουν και απαγορεύσεις. Όμως είναι πάντα αιτιολογημένες και τις αποδέχονται χωρίς επανάσταση και χωρίς... πονηριές!
Όσο για το λεξιλόγιο... είναι ένα θέμα. Ιδίως αυτή η Ντόρα μου σπάει τα νεύρα. Πάνω σ' αυτό όμως, έχουμε αναπτύξει μια επιχειρηματολογία που έχει καταρρίψει κάθε λεξικό! Η απουσία κάποιων εννοιών από το λεξιλόγιό τους ομολογώ υπάρχει, αλλά επειδή το ήλεγξα (ανησύχησα κάποια στιγμή) οι ειδικοί απεφάνθησαν ότι είναι φυσιολογική στα δίγλωσσα παιδιά.

Δεν ξέρω. Προτιμώ να μην είσαι τόσο απόλυτη με τα διάφορα "μέσα", όσο με τον τρόπο που ο καθ' ένας μας τα χρησιμοποιεί.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-07, 15:32
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει αναπτυχθεί διάλογος ακόμα και για...........το μπιπ-μπιπ
Αυτά ειναι για μεγαλύτερες ηλικίες!Ακου εκει μπιπ-μπιπ!

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω. Προτιμώ να μην είσαι τόσο απόλυτη με τα διάφορα "μέσα", όσο με τον τρόπο που ο καθ' ένας μας τα χρησιμοποιεί.
Από μικρή ηλικία φούλ στην τηλεόραση!
Το πρωί όλα μα όλα τα πρωινάδικα!Δε σηκώνω κουβέντα!Ίσως τον Αυτιά λίγο περισσότερο.Μεσημέρι μόνο ειδήσεις στο STAR!Ποιότητα και ενημέρωση!2 σε 1!!
Κατευθείαν μετα στην ποιοτική ενημέρωση του μεσημεριού όπου παίρνει και το αντρικό (βαρβάτο) και το γυναικειο (σεμνο) πρώτυπο.Χωρίς καμία διακοπή γυρνάμε το κουμπι και πάμε στη Δρουζα όπου θα περάσουμε το απόγευμα μας.Εκπομπες άκρως επιστημονικού περιεχομένου!!
Τέλος το βράδυ απαραίτητα υπερβολίκη δόση Βας Βας μέχρι τελικής πτώσης!!
Αν το παιδι βγει Catman μην απορείτε!Αυτά του δώσατε αυτό πήρατε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα επιμείνω σε μια πάγια άποψή μου. Τα πάντα είναι και θέμα χειρισμού.
Δεν μπορώ να πω ότι είσαι και δείγμα τυπικής μάνας :-)

Οι γνώσεις σου και οι καταβολές σου έχουν σαφώς προσφέρει άλλου είδους υπηρεσίες στα παιδιά σου, αυτό το καταλαβαίνω από τα λίγα που λέμε με την χαριτωμένη Κλεό, που και το λεξιλολόγιο της είναι πλούσιο και έχει πολλά εκφραστικά μέσα.

Τι γίνεται όμως στον μέσο όρο; Στις Μάνες που δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα παιδιά τους.

Εγώ στα δικά μου ανιψάκια παλιότερα και νεότερα, ακολούθησα την πεπατημένη πρακτική που έκαναν και σε μένα οι δικοί μου.

Πολλά προσχολικά και πρωτοσχολικά περιοδικά, όπως τα κλασικά εικονογραφημένα και αμέσως μετά, παιδική λογοτεχνία βήμα βήμα.

Τα παιδιά να μάθουν να διαβάζουν, να δημιουργούν εικόνες.

Τηλεόραση με μέτρο και περισσότερο διάβασμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-07, 17:45
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι γίνεται όμως στον μέσο όρο; Στις Μάνες που δεν ασχολούνται τόσο πολύ με τα παιδιά τους.
Για τη μάνα που δεν προλαβαίνει ούτε νερό να πιει, που τρέχει από μεροκάματο σε μεροκάματο, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Και στην τηλεόραση θα τα αφήσει, και στη γιαγιά - αν υπάρχει - και στη γειτόνισσα.
Για τη μάνα που έχει το χρόνο και αδιαφορεί για να έχει το κεφάλι της ήσυχο... αυτές οι μελέτες περνούν στα ψιλά έτσι κι αλλιώς!

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδιά να μάθουν να διαβάζουν, να δημιουργούν εικόνες.
Τηλεόραση με μέτρο και περισσότερο διάβασμα.
Σαφώς και είμαι υπέρ του διαβάσματος... δεν τίθεται θέμα επ' αυτού
Απλά ήθελα να τονίσω πως το να τα βάζουμε με τα "αντικείμενα" δεν είναι η λύση. Πάλι σ' εμάς και στα μυαλά μας καταλήγουμε.
Όπως το όπλο δεν πατάει τη σκανδάλη μόνο του, όπως το γρήγορο αυτοκίνητο δεν πατάει γκάζι μόνο του, έτσι και η τηλεόραση δεν "μπαίνει" στο μυαλό μας να μας κάνει πλύση εγκεφάλου ως δια μαγείας. Άμα το μικρό "μπαστακωθεί" στην τηλεόραση όλη μέρα και δεν του μιλάει κανείς, σαν τη Ντόρα θα καταντήσει!
Και δε χρειάζονται και πλουσιοχορηγούμενες μελέτες να το καταλάβει κανείς αυτό. Αφού το βλέπεις το μωρό ότι είναι σα μαστουρωμένο. Υπάρχει και κουμπάκι! Όσοι δεν τα καταλαβαίνουν αυτά, δεν καταλαβαίνουν και τις μελέτες. Ή μάλλον, δεν τις διαβάζουν καθόλου.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.