Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-07, 09:37
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Alex και Floris- τα Ολλανδακια μου

Οπως οι περισσοτεροι ξερετε, εδω και μια βδομαδα περιπου φιλοξενω δυο πιτσιρικια απο την Ολλανδια στα πλαισια μιας συνεργασιας μεταξυ των χορωδιων μας..
Αφου λοιπον καταφερα να επιβιωσω απο το να εχω 4 παιδια στο σπιτι,ας πουμε με λιγα λογια πως περασαμε...

Τα πιτσιρικακια λοιπον, ειναι ο alex και ο Floris 8 και 9 χρονων αντιστοιχα..Απο την αρχη μου εκανε εντυπωση ποσο ανεξαρτητα ειναι..Φτιαχναν μονα τους τα πραγματα τους,τρωγαν μονα τους χωρις γκρινιες,ξυπνανε ευκολα τα πρωινα,ακομα και οταν περπατουσαμε μαζι στο δρομο δεν ηθελαν να τα κραταω απο το χερι και γενικα δε δεχονταν περιποιησεις που εχουν μαθει οι κορες μου αλλα και τα περισσοτερα Ελληνακια...σκεφτομαι βεβαια οτι και οι κορες μου αν εμεναν σε αλλους σε μια ξενη χωρα αψογες θα ηταν..απλα με το δικο τους τροπο...
Να σας πω εδω οτι οι γονεις τους δεν εχουν παρει ουτε ενα τηλεφωνο ολη τη βδομαδα να μιλησουν με τα παιδια πραγμα που μου εκανε μεγαλη εντυπωση...Γιατι βεβαια εγω θα επαιρνα καθημερινα τηλεφωνο αν ειχα στειλει τις δικες μου-σωστο ή λαθος λιγο με νοιαζει...
Απο τη μια τα θαυμαζα που ειναι μαθημενα ετσι και μπορουν τοσο μικρα να αυτοεξυπηρετουνται τοσο καλα αλλα και απο την αλλη επειδη δεν μπορω να ξεφυγω και απο το συνδρομο της Ελληνιδας μανας μου φαινοταν αδιανοητο...

τα πιτσιρικια δεν ξεραν γρι αγγλικα και φυσικα και εγω δε μιλαω Ολλανδικα.Καταφεραμε ομως μεσα σε αυτη τη βδομαδα να δεθουμε τοσο, που τωρα που εφτασε η ωρα να φυγουν στεναχωριομαστε πολυ...Επρεπε να τα δειτε πως παιζανε μονοπολυ με τις κορες μου ενω συννενοουνταν με νοηματα..Ηταν πολυ ομορφη εμπειρια τελικα που αφησε σε ολους μας κατι..Σε μενα και στις κορες την ταξη και την αυτονομια που μπορει να εχουν τα μικρουλια,και σε αυτα ελπιζω να αφησα κατι απο την μεγαλη αγκαλια μας..

(λες να ζαλιστουν τα παιδια στο αεροπλανο;μηπως να παρω τη μανα του Alex τηλεφωνο να της πω ποσο του αρεσε το κοκκινιστο; )

ε..αυτα..παω να κλαψω τωρα που θα μου φυγουν...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-07, 09:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
(λες να ζαλιστουν τα παιδια στο αεροπλανο;μηπως να παρω τη μανα του Alex τηλεφωνο να της πω ποσο του αρεσε το κοκκινιστο; )

ε..αυτα..παω να κλαψω τωρα που θα μου φυγουν...
Εδώ δεν μπορώ θα το πω : Γούτσου γούτσου.
Καταλαβαίνω πως νοιώθεις, ίσως και να καταλαβαίνω και τα μικρά Ολλανδάκια, που είχαν την τύχη να ζήσουν για λίγο καιρό δίπλα σε μια τυπική καλή Ελληνίδα Μητέρα.

Όταν πριν καιρό έγραφα στο θέμα της Ελληνικής παραλίας, για την διαφορά μεταξύ παιδιών Ελλήνων και βορειοΕυρωπαίων, παρεξηγήθηκα. Εγώ αν ήμουν στην θέση τους ασφαλώς θα διάλεγα την Ελληνίδα Μητέρα από την Ολλάνδέζα, άλλωστε έτσι έμαθα.
Μόνο που θέλω να ξαναπώ ότι το να μπορούν τα παιδιά να μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν, ότι να γνωρίζουν τα όρια τους, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν στοργή στο σπίτι τους. Ίσως να μην έχουν εκεί το μεσογειακό ταμπεραμέντο της Μητέρας προστάτιδας και της τεράστιας αγκαλιάς της, αλλά δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να είναι και ατίθασα ή κακομαθημένα.

Θα ζήσεις καλύτερα το κλίμα εκεί, όταν με το καλό θα έρθει η σειρά σας να τους επισκεφτείτε.

ΥΓ Αυτό έλειπε να μην τους άρεσε το κοκκινιστό, το Ολλανδικό φαγητό έχει τα μαύρα του τα χάλια :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-07, 09:56
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
4 παιδιά;Τι στο ίδιο σπίτη;Και άντεξες.ΜΠΡΑΒΟ.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-07, 16:16
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε λεβέντες για σταθείτε, διότι εισθε σκέτη σχιζοφρένεια.

Ειμαι σίγουρος για τη ζεστη αγκαλια της Φανούλας που εκλεισε μεσα της τα Ολλανδάκια.

Και συμφωνω για την ελληνίδα μάνα, σαν θεσμό που ανεφερε ο Στέλιος.

Αλλα τότε πείτε μου


ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΜΑΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΓΑΛΑ ΜΙΚΡΗ ΟΛΛΑΝΔΕΖΑ;


Αμαν πια, σχιζο όλοι σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-07, 17:03
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
firi firi το πας

Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
(λες να ζαλιστουν τα παιδια στο αεροπλανο;μηπως να παρω τη μανα του Alex τηλεφωνο να της πω ποσο του αρεσε το κοκκινιστο; )
Φρονώ πως πρέπει να της στείλεις και τη συνταγή για το κοκκινιστό, μαζί με τη σημείωση ότι το μοσχαράκι πρέπει να είναι ντόπιο!!! (από το χωριό του κυρ Αποστόλη στην Καρδίτσα)

Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
ε..αυτα..παω να κλαψω τωρα που θα μου φυγουν...
Εγώ σου είπα να τα κρατήσεις. Όπως είδες, οι γονείς τους δε θα τα αναζητήσουν! Ίσα ίσα, θα σου στείλουν ευχετήριες κάρτες τα Χριστούγεννα, με τις θερμές τους ευχαριστίες!!!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-07, 22:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από fifi Εμφάνιση μηνυμάτων
ε..αυτα..παω να κλαψω τωρα που θα μου φυγουν...
Στο λίγο που μου έκανε την τιμή η Φανούλα να γνωρίσω τα Ολλανδάκια της, μπορώ να πω πως... κι εγώ θα έκλαιγα.
Πραγματικά εξαιρετικά και συμπαθέστατα παιδάκια, που πέσαν στα χέρια μια απίθανης Ελληνίδας μανούλας!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-07, 22:23
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
που πέσαν στα χέρια μια απίθανης Ελληνίδας μανούλας!

....που τα ταιζε γαλα Βλαχας αντι μικρη Ολλανδεζα....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.