Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Kαταναλωτής
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-07, 13:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόμοι υπέρ του καταναλωτή

Εδώ θα ήθελα λίγο τη βοήθεια ενός γνώστη της νομικής (Γιώργο; ) ώστε να βγάλουμε έναν μπούσουλα και/ή να μεταφράσουμε λίγο καλύτερα τους νόμους...

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Ο καταναλωτης στην Ελλαδα προστατευεται ουσιαστικα απο 3 νομους:

1) Ν. 2251/1994 (Φ.Ε.Κ. Α' 191/16.11.1994)

2) Ν. 3043/2002 (Φ.Ε.Κ. Α' 192/21.08.2002), που τροποποιεί τον Ν. 2251/1994 και ενσωματώνει στο Ελληνικό δικαιο την 1999/44/ΕΚ κοινοτική οδηγία (αυτή λέει για τα 2 χρονια minimum στις εγγυήσεις)

3) Π.Δ. 301/2002 (Φ.Ε.Κ. Α' 267/4.11.2002), Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας προς τις διατάξεις της οδηγίας 98/27/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 19ης Μαίου 1998 "περί των αγωγών παραλείψεως στον τομέα της προστασίας των συμφερόντων των καταναλωτών" (ΕΕ αριθ. L 166 της 11/06/1998, σ. 51-55) και τροποποίηση του Ν. 2251/1994.

Ο Ν. 3043/2002 στο αρθρο 4 λεει:

"Με τις διατάξεις του παρόντος κεφαλαίου προσαρμόζεται η ελληνική
νομοθεσία στις διατάξεις της οδηγιας 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού
Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 25ης Μαίου 1999 σχετικά με
ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών".

Αυτό είναι το άρθρο που επιβάλει την 2ετία ως ελάχιστη χρονική διάρκεια εγγυήσεων.

ΕΠΙΣΗΣ:

1) Το Υπουργείο Ανάπτυξης ανακοίνωσε την έναρξη της λειτουργίας νέου δικτυακού κόμβου για το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή , όπου οι καταναλωτές θα μπορούν αν υποβάλλουν on-line καταγγελίες που αφορούν προβλήματα σε διασυνοριακές συναλλαγές. Στην ιστοσελίδα www.eccefpolis.gr οι καταναλωτές μπορούν να βρουν πληροφορίες για τα δικαιώματά τους όσον αφορά τις συναλλαγές που πραγματοποιούν στην Ε.Ε., καθώς και να ενημερωθούν για τις υπηρεσίες που μπορεί να τους παρέχει το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή.

2) Τα άρθρα 540, 541, 548, 554, 555, 556, 557 και 558 του Αστικου Κωδικα, όπως αυτά τροποποιήθηκαν από το Ν. 3043/2002 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων», ορίζουν ότι τα δικαιώματα του αγοραστή (διόρθωση του πράγματος ή αντικατάσταση με άλλο ή μείωση του τιμήματος ή υπαναχώρηση από τη σύμβαση) λόγω πραγματικού ελαττώματος ή ελλείψεως συμφωνηθείσας ιδιότητας, παραγράφονται μετά την πάροδο δύο ετών από την παράδοση του πράγματος.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ:
Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή
Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. α μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 541
Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 548
Καταστροφή ή χειροτέρευση του πράγματος
Ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει αντικατάσταση ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση ή να μειώσει το τίμημα και αν ακόμη το πράγμα καταστράφηκε ή χειροτέρεψε εξαιτίας του ελαττώματος.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 554
Παραγραφή
Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 555
Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα.
Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 556
Αν συμφωνήθηκε προθεσμία ευθύνης του πωλητή για ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας, αυτό σε περίπτωση αμφιβολίας σημαίνει ότι η παραγραφή για τα ελαττώματα ή τις ελλείψεις που εκδηλώθηκαν μέσα στην προθεσμία αρχίζει από τότε που εκδηλώθηκαν.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 557
Ο πωλητής δεν μπορεί να επικαλεστεί την παραγραφή των προηγούμενων άρθρων, αν απέκρυψε ή αποσιώπησε με δόλο το ελάττωμα ή την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 558
Ο αγοραστής μπορεί και μετά τη συμπλήρωση του χρόνου της παραγραφής να ασκήσει με ένσταση τα δικαιώματά του από το ελάττωμα ή από την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας, εφόσον ειδοποίησε γι' αυτά τον πωλητή μέσα στο χρόνο της παραγραφής.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-07, 13:09
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τωρα σωθηκες!!!τι πας και διαβαζεις!!

καλοι οι νομοι αλλα εχουν την ιδια χρησιμοτητα και εφαρμογη οσο και οι 10 εντολες

ολοι τις ξερουν αλλα κανεις δεν τις εφαρμοζει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-07, 13:45
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ολοι τις ξερουν αλλα κανεις δεν τις εφαρμοζει
Πίστεψέ με, αν τις ξέρει ο καταναλωτής τις μαθαίνει και ο έμπορος.
Πρόσφατα είχα πρόβλημα με ένα DVD το οποίο τελικά μου αντικατέστησαν με καινούργιο, όπου φυσικά η εγγύηση ισχύει από την ημέρα αντικατάστασης και όχι της αγοράς του πρώτου.
Έφτασα σε περιοδικά, forum του χώρου, τη μαμά εταιρία στο εξωτερικό και τελικά έκαναν αυτό που έπρεπε. Και πίστεψέ με δεν ήταν λόγω χρημάτων. Το πολύμπριζο που έχω το στερεοφωνικό μου πάνω είναι πιό ακριβό από το DVD τους.
Εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς ισχύει το "Ενημερωμένος καταναλωτής, λυπημένη αντιπροσωπεία".
Αν είναι στα δικαιώματά μας ας τους κάνουμε να κλαίνε λοιπόν με μαύρο δάκρυ...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-07, 21:31
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Diamond δε σε ξέχασα αλλα ημουν πηγμενος. Καλα τα πα΄ς. Θα επανελθω εντοις της εβδομαδος με καμια ιδεα.Ευχαριστω για την κληση, θα ειμαι καλο παιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 10:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα τα πάς. Θα επανελθω εντοις της εβδομαδος με καμια ιδεα.
Καλά τα πήγα αλλά δεν είμαι δικηγόρος μάναμ για να τα πάω παρακάτω...
Για αυτό και αναφέρω και τους νόμους/παραγράφους για να έχουμε μία πιό επαγγελματική ανάλυση από κάποιους...

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για την κληση, θα ειμαι καλο παιδι.
Τώρα αυτό να το πιστέψω; Μπαααααα
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-09, 17:59
Το avatar του χρήστη soulsurvivor
soulsurvivor Ο χρήστης soulsurvivor δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-09 22:48
Φύλο: Άντρας
γεια σε ολους
ειμαι καινουργιος,και εχω ενα μικρο προβλημα αν μπορει καποιος να με βοηθησει
αγορασα ενα laptop ΗΡ Pavillion DV9312ea ,μετα απο 14 μηνες εχει προβλημα η motherboard, δηλαδη τερμα laptop ! το αγορασα απο την ηλεκτρονικη αθηνων, η οποια δεν αναγνωριζει την εγγυηση των 2 χρονων (κοινοτικη οδηγια),το ιδιο και η ΗΡ η οποια προσφερει μονο 1 χρονο εγγυηση λεει! μπορει καποιος να με ενημερωση αν ισχυει τελικα αυτη η περιφημη κοινοτικη οδηγια στον ελληνικο νομο.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-09, 12:25
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επειδή την πάτησα και εγώ με μηχάνημα της HP αλλά στην κάρτα γραφικών.....

Δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ διότι η κοινοτική οδηγία έγινε για τους εμπόρους ...... αν την διαβάσεις θα δεις πως το μαντείο των Δελφών έδινε ξεκάθαρους χρησμούς.

Καλή δύναμη ... η δικιά μου ζημία κόστισε 800€ (1100€ + ΦΠΑ η αγορά) είναι γνωστή στην HP την παθαίνουν ΟΛΟΙ όσοι δεν βάζουν το μηχάνημα σε βάση στήριξης με ψύξη και δεν αλλάζουν την ρύθμιση του ανεμιστήρα σε ταχύτητα με φασαρία ''ΝΤΑΛΙΚΑΣ'' .
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-09, 18:25
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Μεταφέρω ένα απόσπασμα, από σχετικό άρθρο του TVXS.gr για το θέμα αυτό:

4. Τι δικαιώματα έχω αν αγόρασα ελαττωματικό προϊόν;

Ο Αστικός Κώδικας (άρθρο 540) προβλέπει πως ο αγοραστής έχει το δικαίωμα:
Α. Να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο
Β. Να μειώσει το τίμημα
Γ. Να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση

Με απλά λόγια, συνεχίζοντας το παράδειγμα με την τηλεόραση, πηγαίνετε στον [αναφέρεται επώνυμα γνωστό κατάστημα ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών συσκευών] και απαιτείτε να διορθώσουν την τηλεόραση. Αν η διόρθωση δε λύνει το πρόβλημα, μπορείτε να απαιτήσετε να σας την αντικαταστήσουν, δηλαδή να σας δώσουν άλλη τηλεόραση ίδιας μάρκας και μοντέλου.

Αν ισχυρισθούν πως δεν υπάρχει καμία άλλη ίδια τηλεόραση στο κατάστημα, τότε θα ασκήσετε το «δικαίωμα μείωσης του τιμήματος». Αυτό σημαίνει πως έχετε τη δυνατότητα να απαιτήσετε να σας επιστρέψουν ένα τμήμα από τα χρήματα που καταβάλατε, ώστε η νέα αξία να ανταποκρίνεται στην ελαττωματική τηλεόραση.

Αν, όμως, δεν επιθυμείτε να κρατήσετε την ελαττωματική τηλεόραση τότε μπορείτε να ασκήσετε το λεγόμενο «δικαίωμα υπαναχώρησης» από τη σύμβαση. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να πείτε «δηλώνω πως υπαναχωρώ από τη σύμβαση» και να επιστρέψετε την τηλεόραση απαιτώντας να σας επιστρέψουν τα χρήματα.

5. Μέσα σε πόσο χρόνο πρέπει να ασκήσω αυτά τα δικαιώματα;

Στο σημείο αυτό υπάρχουν ίσως οι μεγαλύτερες παρανοήσεις. Ο νόμος δίνει προθεσμία 2 χρόνια για να ασκήσετε όλα τα παραπάνω δικαιώματα. Αυτό σημαίνει πως από το νόμο έχετε εγγύηση απέναντι στο κατάστημα αγοράς για δύο χρόνια!

Πολλά καταστήματα εκμεταλλεύονται την άγνοια των πολιτών και θέτουν διάφορες προθεσμίες που τους...συμφέρουν και οι οποίες είναι τελείως παράνομες. Πχ.«εγγύηση μόνο για ένα χρόνο», «επιστροφή του προϊόντος μέσα σε 14 μέρες για να σας το αντικαταστήσουμε» κλπ. Αν το κατάστημα ισχυρισθεί κάτι τέτοιο, με ψυχραιμία εξηγείστε πως ο νόμος σας παρέχει τα δικαιώματα για δύο χρόνια και απειλείστε να τους καταγγείλετε.

Τέλος, σας παραθέτω τα παρακάτω τηλέφωνα για πιθανές καταγγελίες:
Ινστιτούτο Προστασίας Καταναλωτή 210 3632443
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης) 1520
Ένωση Καταναλωτών-Ποιότητα Ζωής (ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444, 2310 257776


Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο, εδώ: Νομικός οδηγός για τα δικαιώματά σας: Αγορά ελαττωματικού προϊόντος
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-09, 18:30
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή την πάτησα και εγώ με μηχάνημα της HP αλλά στην κάρτα γραφικών.....

Δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ διότι η κοινοτική οδηγία έγινε για τους εμπόρους ...... αν την διαβάσεις θα δεις πως το μαντείο των Δελφών έδινε ξεκάθαρους χρησμούς.

Καλή δύναμη ... η δικιά μου ζημία κόστισε 800€ (1100€ + ΦΠΑ η αγορά) είναι γνωστή στην HP την παθαίνουν ΟΛΟΙ όσοι δεν βάζουν το μηχάνημα σε βάση στήριξης με ψύξη και δεν αλλάζουν την ρύθμιση του ανεμιστήρα σε ταχύτητα με φασαρία ''ΝΤΑΛΙΚΑΣ'' .
Ψιτ, κούκλε... δε μιλάμε πια, για κοινοτική οδηγία. Μιλάμε για νόμους του Ελληνικού Κράτους (εναρμονισμός της νομοθεσίας, σύμφωνα με τη κοινοτική οδηγία).

Οι σχετικοί νόμοι, έχουν αναφερθεί στο πρώτο μήνυμα του «νήματος» αυτού, από τον Diamond.

Κατά τ' άλλα, εκπλήσσομαι (δυσάρεστα) από την έλλειψη μαχητικότητάς σου, στο συγκεκριμένο θέμα με την HP ...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-09, 13:43
Το avatar του χρήστη soulsurvivor
soulsurvivor Ο χρήστης soulsurvivor δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-09 22:48
Φύλο: Άντρας
Angry

δεν θα το βαλω κατω, θα συνεχισω να απαιτω την επισκευη η αντικατασταση,παντως η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης) 1520 λεει οτι δεν μπορω να κανω τιποτα γιατι ο νομος δεν ισχυει,δεν ξερω αν ειναι με τον καταναλωτη η ολες τις εταιριες !! τελικα ο νομος σε αυτη τη χωρα
ειναι χαρτι χωρις αξια και παντα υπερ των λιγων!! δεν ξερω αν καταφερω κατι αλλα δεν θα το βαλω κατω με τιποτα !! δεκτη καθε βοηθεια , ιδεα, η νομικη συμβουλη,καποια στιγμη πρεπει να υπαρχει αντιδραση σε ολους αυτους που μας θεωρουν , ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ !! ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ !!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soulsurvivor : 25-01-09 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-09, 22:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψιτ, κούκλε... δε μιλάμε πια, για κοινοτική οδηγία. Μιλάμε για νόμους του Ελληνικού Κράτους (εναρμονισμός της νομοθεσίας, σύμφωνα με τη κοινοτική οδηγία).
Άσχετο. Η κοινοτική οδηγία υπερισχύει του νόμου κράτου μέλους έτσι κι αλλιώς.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-09, 16:47
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκίνα με γράμματα σε περιοδικά του χώρου, emails προς τη μαμά εταιρία και συνέχισε ακάθεκτος...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-09, 16:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνα με γράμματα σε περιοδικά του χώρου, emails προς τη μαμά εταιρία και συνέχισε ακάθεκτος...
Η επικοινωνία με τη μαμά εταιρεία μπορεί να είναι αρκετή, αν τοποθετηθεί σωστά το ζήτημα.
Προσωπικά με έχει ικανοποιήσει απόλυτα με δύο μεγάλες εταιρείες. Ειδικά όταν με πήρε ο Έλληνας αντιπρόσωπος με την ουρά στα σκέλια.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-09, 15:49
Το avatar του χρήστη soulsurvivor
soulsurvivor Ο χρήστης soulsurvivor δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-09 22:48
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επικοινωνία με τη μαμά εταιρεία μπορεί να είναι αρκετή, αν τοποθετηθεί σωστά το ζήτημα.
Προσωπικά με έχει ικανοποιήσει απόλυτα με δύο μεγάλες εταιρείες. Ειδικά όταν με πήρε ο Έλληνας αντιπρόσωπος με την ουρά στα σκέλια.
Δηλαδη να αφησω στην ησυχια της την ΗΡ στην ελλαδα ,και να ασχοληθω με USA?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-02-09 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-09, 14:19
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από soulsurvivor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη να αφησω στην ησυχια της την ΗΡ στην ελλαδα ,και να ασχοληθω με USA?
Αν έχεις την επιμονή και την υπομονή ναι.
Βέβαια όλα θέλουν τον τρόπο τους, σωστή "διατύπωση" του προβλήματός σου (μην ξεχνιόμαστε, εκεί δεν είναι ελληνάρες "άει στο δ*** ρε μη σου ****), και πιθανότατα αρκετά reminders.
Δεν ξέρω για τους Αμερικάνους, αλλά με Κορεάτες, Ελβετούς και Άγγλους μου έχει πάει καλά.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.