Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-07, 09:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Χάπι-ασπίδα

Σημαντική προστασία από τις καρδιοπάθειες προσφέρουν στον οργανισμό οι στατίνες

Πηγή : Εφημερίνα Τα Νέα

Εντυπωσιακές είναι οι επιδράσεις της στατίνης στον ανθρώπινο οργανισμό, καθώς όπως δείχνει νέα έρευνα όσοι παίρνουν φάρμακα για τη μείωση της χοληστερίνης (που βασίζονται στη στατίνη) προστατεύονται από τις καρδιοπάθειες και τον πρόωρο θάνατο, ακόμα και χρόνια αφότου τα έχουν σταματήσει.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εφημερίδας Τα Νέα, τα εντυπωσιακά στοιχεία προκύπτουν από μεγάλη έρευνα για τις στατίνες που έγινε από το πανεπιστήμιο της Γλασκώβης και τα συμπεράσματά της δημοσιεύθηκαν στο Νew Εngland Journal of Μedicine.

Η έρευνα, η οποία διήρκεσε συνολικά 15 χρόνια και στην οποία πήραν μέρος 6.500 άνδρες, έδειξε ότι τα οφέλη από τις στατίνες συνεχίζονται ακόμα και 10 χρόνια αφότου έχει σταματήσει η λήψη του φαρμάκου.

Οι επιστήμονες βρήκαν ότι οι πιθανότητες καρδιακής προσβολής, αυτή την περίοδο, μειώθηκαν κατά 25%, χωρίς κανένα στοιχείο να δείχνει πιθανές παρενέργειες.

Ο καθηγητής Καρδιολογίας Στιούαρτ Κομπ, επικεφαλής της έρευνας του πανεπιστημίου της Γλασκώβης, δήλωσε ότι εξεπλάγη από τα αποτελέσματα, καθώς δείχνουν ότι από τις στατίνες ωφελούνται όχι μόνο αυτοί που συνεχίζουν να τις παίρνουν αλλά και όσοι τις σταματούν.

Οι στατίνες αυτήν τη στιγμή λαμβάνονται καθημερινά από περίπου τρία εκατομμύρια Βρετανούς που προσπαθούν να μειώσουν τη χοληστερίνη τους.
Η καρδιοπάθεια είναι η ασθένεια που προκαλεί τους περισσότερους θανάτους στη χώρα (1 στους 3).

Μετά τις αλλεπάλληλες έρευνες που τονίζουν τα οφέλη της στατίνης, οι ιατρικές συνταγές για τη χορήγησή της έχουν αυξηθεί στη Βρετανία κατά 150% τα τελευταία 5 χρόνια.

Τα αποτελέσματα της έρευνας, που δείχνουν πως τα οφέλη της στατίνης συνεχίζονται ακόμα και 10 χρόνια μετά τη χρήση της, έρχονται τρεις μήνες αφότου μια κυβερνητική επιτροπή συνέστησε τη χορήγηση στατινών σε όλους τους άνδρες άνω των 50 ετών και τις γυναίκες άνω των 60 ετών, ως τρόπο μείωσης των καρδιακών παθήσεων.

Πάντως, ήδη διεθνώς έχει τεθεί το ερώτημα εάν θα πρέπει να χορηγείται η στατίνη σε ευρύτερες πληθυσμιακές ομάδες, δηλαδή και νεώτερους ανθρώπους που δεν έχουν ακόμα εμφανίσει ενδείξεις καρδιοπάθειας.

Θετικοί -αν και με επιφυλάξεις για την περίπτωση γενικευμένης χρήσης- εμφανίζονται για τις στατίνες γνωστοί Έλληνες επιστήμονες, οι οποίοι μιλούν στα Νέα. Επισημαίνουν δε ότι πρέπει να γίνουν και άλλες έρευνες για να αποδειχτεί πέρα από κάθε αμφιβολία η μακροχρόνια δράση της προληπτικής τους ιδιότητας για τα καρδιαγγειακά.

Σχόλιο :

Φέρτε μου στανίνη εδώ και τώρα ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-07, 09:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωχ... Προβλέπω να το κάνουν σαν το Windex! Χτύπησες; Βάλε Windex! Έβγαλες σπυρί; Βάλε Windex! Έχεις χοληστερίνη; Βάλε Windex!
Κάτι τέτοια κάνουμε εμείς οι Έλληνες και βγαίνουν οι γιατροί να μας μαζέψουν...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-07, 09:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι τέτοια κάνουμε εμείς οι Έλληνες και βγαίνουν οι γιατροί να μας μαζέψουν...
Είμαι με μισή καρδιά και με κλειστή την κεντρική λεωφόρο που λέγεται στεφανιαία, αν ένα χάπι βοηθάει να γλυτώσεις το νέο μαχαίρωμα, μακάρι να έρθει γρήγορα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-07, 09:57
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ασε που προκυπτουν επι μερους προβληματα του στυλ εισαι διαβητικος (καλη ωρα) εχεις προβλημα με το κυκλοφοριακο (κατα συνεπεια) αλλα η χοληστερινη σου ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα (που μου συμβαινει) τι κανουμε;;; το παιρνουμε το ρημαδι η θα μας στειλει πουθενα;

δυστυχως πανακεια δεν υφιστατε
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ένα χάπι βοηθάει να γλυτώσεις το νέο μαχαίρωμα, μακάρι να έρθει γρήγορα.
Μα αλίμονο. Δεν μιλάω για περιπτώσεις σαν τη δική σου, αλλά σαν τους κλασικούς (γραφικούς; ) τύπους που παίρνουν χάπια για να μην.
Μία ασπιρινούλα την ημέρα για να μην έχουμε πρόβλημα με την πίεσή μας, ένα ζιρτέκ την ημέρα για να μην έχουμε πρόβλημα με αλεργίες, ένα ντεπονάκι την ημέρα για να μην πονέσει ο πωπός μας...
Πρόσφατα, στο μαιευτήριο που ήταν η Σοφία είδα τα δύο άκρα.
Η Σοφία έκανε φυσιολογικότατη γέννα, χωρίς επισκληρίδιο (αυτοί που το φορούν ξέρουν και να το προφέρουν) και φυσικά μετά τη γέννα δεν πήρε ούτε depon για τα ράμματα.
Ήταν ανάμεσα σε δύο κοπέλες που η μία κράτησε την επισκληρίδιο τρείς μέρες μετά γιατί την τραβούσαν τα ράματα και η άλλη φώναζε να της φέρουν πιό βαριά παυσίπονα γιατί το depon δεν την έπιανε...
Φοβάμαι πολύ ότι κάποια στιγμή θα καταλήξουμε σαν τα αμερικανάκια που έχουν στάνταρ στο φαρμακείο τους ψυχοφάρμακα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-07, 00:30
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην θριαμβολογείτε..περιμένετε λίγο καιρό.
Ένα είναι σίγουρο πάντως, ότι με όλη αυτή τη δημοσιότητα όλα τα σκευάσματα (βούτυρα κλπ.) που περιέχουν στατίνες θα μοσχοπουλήσουν.
Και ο νοών νεοίτω!
Τα βούτυρα και τα γιαουρτάκια στα οποία αναφέρεσαι δεν ειναι δυνατόν να περιέχουν στατίνες ! Φυτικές στερόλες έχουν. Σαν γιατρός που είσαι ξέρεις καλά οτι οι στατίνες συνταγογραφούνται , και κυκλοφορούν απο διαφορετικές εταιρίες και κάτω απο διαφορετικές εμπορικές ετικέτες.

Όσο για τις παρενέργειες. Οι στατίνες δεν είναι αθώες όπως αθώο δεν είναι κανένα χάπι. Η εμφάνιση παρενεργειών είναι συνήθως σπάνια όμως και εντοπίζονται είτε στο μυοσκελετικό σύστημα είτε στο ύπαρ στο οποίο εξάλλου είναι προορισμένες να δράσουν. Γι αυτό το λόγο όσοι τις λαμβάνουν κάνουν σχετικά συχνά (ανα εξάμηνο) εξετάσεις αίματος για να διαπιστωθεί κατα πόσο έχουν ανέβει οι τρανσαμινάσες ή η χολερυθρίνη.

Πρόσφατη έρευνα έδειξε οτι μια συγκεκριμένη στατίνη (μου διαφεύγει το όνομα) οδήγησε ακόμα και σε αντιστροφή της διαδικασίας εναπόθεσης πλάκας στις αρτηρίες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-07, 16:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βούτυρα και τα γιαουρτάκια στα οποία αναφέρεσαι δεν ειναι δυνατόν να περιέχουν στατίνες ! Φυτικές στερόλες έχουν. Σαν γιατρός που είσαι ξέρεις καλά οτι οι στατίνες συνταγογραφούνται , και κυκλοφορούν απο διαφορετικές εταιρίες και κάτω απο διαφορετικές εμπορικές ετικέτες.
Την πάτησα..τις μπέρδεψα με τις στερόλες..(δεν είμαι γιατρός..ενάς μικρός ακτινοφυσικός διδάκτωρ ιατρικής είμαι!!) κατόπιν τούτου για να μην γίνουμε ρόμπες διαγράφω το προηγούμενο μήνυμά μου
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-07, 21:20
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημαντική προστασία από τις καρδιοπάθειες προσφέρουν στον οργανισμό οι στατίνες

Σχόλιο :

Φέρτε μου στανίνη εδώ και τώρα ....
Χμ, αν δεν παίρνεις ήδη, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις. Πέρα απο την πλάκα, όμως, το αποτέλεσμα που προκύπτει από αυτή τη μελέτη είναι οτι οι στατίνες βοηθούν και ΠΡΙΝ πάθει κανείς το έμφραγμα.

Με απλά λόγια, όποιος έχει υψηλή χοληστερίνη πρέπει να παίρνει στατίνες. Αξίζει να σημειωθεί οτι με τις εξαιρετικά υψηλές απαιτήσεις που θέτουν κάθε χρόνο οι νέες μελέτες είναι σχεδόν αδύνατο να ΜΗΝ έχει κανείς υψηλή χοληστερίνη. Τα όρια μπορούν να επιτευχθούν μόνο απο ανθρώπους που τρώνε ραδίκια 6 μέρες την εβδομάδα και τρέχουν 80χλμ τζόγκινγκ 3 φορές την εβδομάδα. Κατα συνέπεια, μετά τη μελέτη αυτή προβλέπω οτι ο μισός ελληνικός πληθυσμός θα ξεκινήσει στατίνες.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, στον γιατρό σας :-)

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε που προκυπτουν επι μερους προβληματα του στυλ εισαι διαβητικος (καλη ωρα) εχεις προβλημα με το κυκλοφοριακο (κατα συνεπεια) αλλα η χοληστερινη σου ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα (που μου συμβαινει) τι κανουμε;;; το παιρνουμε το ρημαδι η θα μας στειλει πουθενα;

δυστυχως πανακεια δεν υφιστατε
Εχμ, για την περίπτωση αυτή τα θεμιτά όρια χοληστερόλης είναι εξαιρετικά χαμηλά. Νομίζω οτι η επιθυμητή συγκέντρωση LDL για τους διαβητικούς είναι κάτω από 100mg/dL.

Κατα τα άλλα, η ρύθμιση του μεταβολισμού είναι εξαιρετικά πολύπλοκη διαδικασία, ιδιαίτερα στους διαβητικούς. Χωρίς να μπορώ να σου δώσω υπεύθυνη ιατρική συμβουλή εξ αποστάσεως, θα έλεγα οτι οι διαβητικοί που ΔΕΝ χρειάζονται στατίνη είναι σπάνιες εξαιρέσεις. Βεβαιώσου οτι αυτή είναι όντως η περίπτωσή σου.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-07, 00:13
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
thank you sir!

λεω να το κοταξω περισσοτερο ουτως η αλλως μια και αν μου κατσει θα ειναι ( ευεργετικο κατα τα δηλωθεντα..

οι παρενεργειες στο ηπαρ παντως δεν ειναι ενθαρυντικες για αρχη δεδομενου οτι δεν εχω και το καλυτερο ιστορικο στο ηπαρ...ιδωμεν
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.