Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-07, 08:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στη βλαστοκυτταρική έρευνα το Νόμπελ Ιατρικής



ΟΙ ΜΑΡΙΟ Καπέκι, Μάρτιν Έβανς και Όλιβερ Σμίθις κέρδισαν το βραβείο Νόμπελ 2007 στην Ιατρική, για την εργασία τους στη βλαστοκυτταρική έρευνα. Η επιτροπή των βραβείων αναγνώρισε τις προσπάθειες της ομάδας και τους απένειμε το σχετικό Νόμπελ για τις έρευνες τους στις γενετικές αλλαγές σε ποντίκια χρησιμοποιώντας βλαστοκύτταρα.

Ο Καπέκι γεννήθηκε στην Ιταλία, σήμερα όμως ζει στις ΗΠΑ και έχει την αμερικανική υπηκοότητα, ενώ οι Έβανς και Σμίθις είναι Βρετανοί. Το Νόμπελ Ιατρικής είναι παραδοσιακά το πρώτο βραβείο που απονέμεται κάθε χρόνο.

Ενθουσιασμένοι για το βραβείο τους δήλωσαν στα ΜΜΕ οι τρεις νικητές.



«Είναι μία εκπληκτική τιμή και μία μεγάλη έκπληξη που μας κάνει πολύ χαρούμενους» δήλωσε ο Μάριο Καπέκι και συμπλήρωσε: «Δεν είχα δουλέψει με τους Σμιθ και Έβανς όμως ήμασταν σε επικοινωνία». Ο Καπέκι που έγινε 70 χρονών το Σάββατο, είπε ότι έμαθε τα νέα μ' ένα τηλεφώνημα στις τρεις η ώρα το πρωί κι ενώ βρισκόταν σε «βαθύ ύπνο». Στους δημοσιογράφους ανέφερε επίσης, πως αυτή την περίοδο ξεκίνησε ένα πρόγραμμα, για το οποίο θα χρειαστεί είκοσι χρόνια μέχρι να το ολοκληρώσει.

Ο Έβανς από την πλευρά του σημείωσε πως «είμαι χαρούμενος, αυτό είναι το αποκορύφωμα της καριέρας μου. Είναι καταπληκτικό». Όπως, μάλιστα ανέφερε, τα νέα τα έμαθε ενώ ετοιμαζόταν να καθαρίσει το σπίτι της κόρης του. Επεσήμανε ωστόσο, πως η έρευνα των τριών επιστημόνων είχε ευρύ αντίκτυπο στην βιοϊατρική. «Μας βοήθησε να καταλάβουμε το ανθρώπινο γονίδιο», ανέφερε ο ίδιος.



Τέλος, για τον Σμίθις το βραβείο σημαίνει ότι «τα ονόματά μας θα μείνουν για να θυμίζουν ότι υπήρξε κάτι που βοήθησε άλλους ανθρώπους. «Είμαι χαρούμενος που είμαι ο αποδέκτης του βραβείο, γιατί απολαμβάνω τη σύνδεση που δημιουργείται με τους άλλους δύο συναδέλφους μου».

Είναι το δεύτερο βραβείο που μοιράζονται οι τρεις επιστήμονες καθώς το 2001 είχαν κερδίσει το βραβείο Άλμπερτ Λάσκερ για Βασική Ιατρική Έρευνα.

Το πείραμα του Σμίθις με το οποίο διόρθωσε ένα γονίδιο χρειάστηκε τρία χρόνια για να ολοκληρωθεί. «Το αποτέλεσμα είχε αντίκτυπο σε όλο τον κόσμο. Η ικανότητα να βρούμε τι κάνει ένα γονίδιο, είναι ζωτικό ώστε να κατανοήσουμε την πολυπλοκότητα της ζωής», σημείωσε στο τέλος Σμίθις.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Reuters

Σχόλιο :

Οι δεκάδες ερευνητές που κάνουν όλη την σκληρή δουλειά της έρευνας τι νόμπελ θα πάρουν; Οι επικεφαλής είναι συνήθως αυτοί που κάνουν την λιγότερη δουλειά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.