Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-06, 14:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί κε Απεργέ;

Ας υποθέσουμε ότι είστε γκαντέμης (ίσως και να σας βάπτισε ο Μητσοτάκης δεν ξέρω) και νοικιάσατε ένα κατάστημα στην Μητροπόλεως για να πουλάτε τσατσάρες. Μικρό μαγαζάκι μια φλούδα που λέμε, αλλά Μητροπόλεως αυτή κεντρικός δρόμος, όπως και να έχει τα 3000 ευρώ ενοίκιο για 5-6 τετραγωνικά μέτρα.
Πληρώνετε και 50 ευρώ φως, 20 κοινόχρηστα 50 δημοτικά τέλη και 250 στο ΤΕΒΕ.

Σύνολο παγίων εξόδων 3.370 κρατάτε και κάτι για τον φόρο 130 περίπου ευρώ, σύνολο ευρώ 3500. Θα θέλατε και ένα μηνιαίο εισόδημα για να ζήσετε να πούμε 1000 ευρώ; Σύνολο 4.500 ευρώ για 25 εργάσιμες μέρες το μήνα μας αναλογούν ανά μέρα 180 ευρώ περίπου.

Αν για δέκα ημέρες τον μήνα η Μητροπόλεως είναι κατειλημμένη, από δασκάλους νηπιαγωγούς καθηγητές και φοιτητές, την κάνατε από κούπες. Δεν θα βγαίνει όχι μόνο ο μισθός σας, αλλά θα ψάχνετε να δανειστείτε για να πληρώσετε τα χρέη σας.

Τα περισσότερα μικρομάγαζα βγαίνουν οριακά.

Αυτούς τους ανθρώπους ποιος θα τους αποζημιώσει; Από πού θα βρουν το δίκιο τους; Ποιος θα τους καλύψει την ζημιά;

Είναι ανάγκη ναι ή ου να υπάρχουν κάποια μέτρα γι αυτούς τους επαγγελματίες, που δεν βολεύτηκαν σε μια θεσούλα και με αξιοπρέπεια θέλουν να επιζήσουν με τις δικές τους δυνάμεις;

Πόσο αντιδημοκράτη θα τον πείτε αυτόν τον άνθρωπο που έχει αγανακτήσει με το καθημερινό κλείσιμο της Μητροπόλεως;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-06, 15:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ απλά θα ασφαλιζόμουνα για απώλεια κερδών από στάσεις, απεργίες, οχλαγωγίες κλπ!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-06, 15:20
panosber Ο χρήστης panosber δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-04-10 15:53
Φύλο: Άντρας
Στέλιο είναι λογικό το σενάριο σου και κανείς δεν μπορεί να πει αντιδημοκράτη αυτόν τον άνθρωπο αλλά απλά πες μου ποιός απεργός ή οποισδήποτε κάνει για κάποιο λόγο πορεία σκέφτεται αυτές τις επιπτώσεις; Οι μετέχοντες τις θεωρούν "φυσιολογικές παράπλευρες απώλειες".

Απο την άλλη θα σου πώ ειλικρινά ότι αν αναγκαζόμουνα να πάρω μέρος σε μια απεργία/πορεία δεν θα πολυσκεφτόμουνα τον άνθρωπο του σεναρίου σου. Θα έπρεπε να έχει φτάσει η συνείδηση μου σε ενα υψηλότατο επίπεδο για να πώ "δεν συμμετέχω γιατί βλάπτω το συμφέρον του πλησίον μου".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-06, 15:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι θεμα δημοκρατιας η μη δημοκρατιας. Ειναι δεδομενο οτι σε καθε διαμαρτυρια, οπως κι αν αυτη εκφραζεται, καποιοι την πληρωνουν.
Όταν αυτοί διαμαρτύρονται για καλύτερες συνθήκες δουλειάς και αμοιβών να το δεχτώ Γιάννη, όταν όμως όλοι αυτοί οι βολεμένοι, δρουν κατόπιν κομματικής εντολής, όχι μόνο δεν το αποδέχομαι αλλά το θεωρώ και κατάπτυστο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-06, 16:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παράπλευρη απώλεια κάποιος που δεν μπορεί να δουλέψει;
Παράπλευρη απώλεια θα είμουν εγώ αν δεν προλάβαινα να καλύψω την επιταγή μου επειδή οι τράπεζες είχαν στάση εργασίας;
Παράπλευρη απώλεια κάποιος που έπαθε καρδιακή προσβολή και το ασθενοφόρο δεν μπορεί να περάσει;

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα δικαιώματά μου σταματούν εκεί που αρχίζουν τα δικά σου. Δικαίωμά μου είναι να απεργώ, δικαίωμά σου να δουλέψεις.

Αν κάποιος σε αναγκάσει να δουλέψεις ενώ εσύ θέλεις να απεργήσεις θεωρείται κατάπτυστος, καταστρατηγεί τα δικαιώματά σου, είναι φασίστας. Όταν κάποιος σε αναγκάζει να ΜΗΝ δουλέψεις επειδή θέλει να απεργήσει είναι παράπλευρη απώλεια. Πολύ δημοκρατικό μου ακούγεται αυτό...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-06, 16:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολλές φορές χωρίς να παίρνουν δραχμή υπερωρίας και με το φάσμα της ανεργίας οι εργαζόμενοι να μην αντιδρούν. Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω, όταν εργαζόμουν ακόμα και ας ήμουν στην πιο ψηλή θέση της ιεραρχίας της δουλειάς μου, μετά την ιδιοκτησία, κατέβαινα σε απεργία, όταν το έκανε ο σύλλογος και ας έπαιρνα πολλαπλάσια λεφτά από την σύμβαση μου. Δεν το έκανα για μένα αλλά το έκανα για τον κλάδο μου, για τα νέα παιδιά.

Σήμερα γιατί δεν αντιδρούν; Τι φόβος τους διακατέχει; Τι ραγιαδισμός είναι αυτός;
Τι ανίκανη είναι αυτή η ΓΣΕΕ όταν δεν μπορεί να υπερασπιστεί το δίκαιο του εργαζόμενου; Όταν δεν μπορεί να κάνει ελέγχους στις επιχειρήσεις όταν οι εργαζόμενοι τρέμουν να αντιδράσουν;

Το εργασιακό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα, προσωπικά θα με διαβάζετε συχνά να βγάζω τα απωθημένα μου. Κάθε άποψη με χαρά θα την συζητήσουμε.
Τώρα να σχολιάσω ή να μη σχολιάσω ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-06, 16:22
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Δηλαδή ρε παιδιά κάθε φορά που κάποιος θα θέλει να διαμαρτυρηθεί θα την πληρώνουν οι άλλοι;;Πχ αν έγω διαμαρτύρομαι για κάτι και στα πλαίσια της διαμαρτυρίας μου έρθω και σου σπάσω το σπίτι θα με δικαιολογήσεις;;;
Έχουμε μάθει μόνο να θέλουμε...Μόνο δικαιώματα,καθόλου υποχρεώσεις και μηδαμινός σεβασμός προς τον συνάνθρωπο.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-06, 16:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προς Γιάννη : Οι σημερινές συνδικαλιστικές παρατάξεις, από το 2004 και μετά πεινάνε και απαιτούν αυξήσεις 50%;

Αν νομίζεις ότι τα υπερμεγέθη γράμματα σου θα μας φοβίσουν Γιάννη, μάλλον κάνεις λάθος.

Γιατί οι ίδιες συνδικαλιστικές παρατάξεις που υπάγονται σε γνωστά κόμματα τόσα χρόνια ποιούσαν την νήσσαν;

ΟΛΜΕ, ΔΟΕ, ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ πρασινοκρατούνται, μπας και σου ξεφεύγει αυτό;
Μαζί φυσικά όπου χορός και γιορτή οι λοιπές ‘δημοκρατικές’ δυνάμεις παρούσες.

Στα τελευταία 2 χρόνια έκαναν τόσες απεργίες που δεν έκαναν τα προηγούμενα 23 χρόνια, της πράσινης κυριαρχίας και αυτό σου ξεφεύγει Γιαννάκη;

Τώρα τους έπιασε η αγανάκτηση;

Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ.

Προς Μίλτο : Τα εργασιακά θέματα που έχω θίξει ισχύουν ακόμα και ισχύουν ακόμα παραπάνω. Δεν μίλησα ποτέ για δημόσιους υπαλλήλους. Δεν θέλω να ασχολούμαι μαζί τους, αυτοί είναι οι βολεμένοι. Μίλησα για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους τα αιώνια θύματα των κηφήνων που τρέφουμε.

Δεν δίνω πενταράκι για τους δημοσίους, αν δεν τους γουστάρει να παραιτηθούν, ΩΣ ΕΔΩ.

Προς όλους : Σήμερα όποιος τολμήσει να κάνει αληθινές τομές και να καθαρίσει την δημόσιο κόπρο, θα κυβερνάει αυτή την χώρα μια ζωή και ας φωνάζουν όσο θέλουν οι συντεχνίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-06, 18:07
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγνώμη αλλά ξέρετε πόσος κόσμος ζει από τα σχολεία και εξαιτίας των απεργιών έχει ξεπεράσει τα όρια του????
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 11-10-06 στις 18:12
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-06, 18:07
panosber Ο χρήστης panosber δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-04-10 15:53
Φύλο: Άντρας
Απο το να χάσω ένα μεροκάματο μέχρι να χάσω τη ζωή μου εξ' αιτίας μιας απεργίας η απόσταση είναι τεράστια. Δεν νομίζω, η εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει, περιστατικό όπου απεργοί ή καταληψίες δεν έχουν αφήσει έκτακτο περιστατικό να περάσει.

Γενικότερα απο την στιγμή που κηρύσσει απεργία ενας οποιοσδήποτε κλάδος έχει παρενέργειες και θίγει δικαιώματα για ένα σωρό άλλο κόσμο. Και νομίζω ότι όλοι έχουμε υποστεί ταλαιπωρία απο τη μια η την άλλη απεργία. Να καταργηθούν;

Κλείνοντας θα έλεγα ότι η τεράστια πλειοψηφία του ιδιωτικού τομέα ΔΕΝ ΕΧΕΙ πρακτικά το δικαίωμα στην απεργία για ευνόητους λόγους. Εκει ΕΙΣΑΙ ανγκασμένος να δουλέψεις καταστρατηγούνται τα δικαιώματα σου αλλά δεν μιλάς διότι...έρχεται η δημοκρατικότατη απάντηση... ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΒΡΕΣ ΑΛΛΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-06, 18:19
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς όλους : Σήμερα όποιος τολμήσει να κάνει αληθινές τομές και να καθαρίσει την δημόσιο κόπρο, θα κυβερνάει αυτή την χώρα μια ζωή και ας φωνάζουν όσο θέλουν οι συντεχνίες.
ΕΕΕΕΕΕΤΣΙ!!!!

Ε ναι κύριοι ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ που ήταν όλοι αυτοί;Τα ίδια λεφτά δεν έπαιρναν και τότε;;;Τις ίδιες συνθήκες εργασίας δεν είχαν και τότε;;ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!!

ΥΣ:δεν ασχολούμαι με πολιτικά,αλλά κάποια πράγματα είναι ευνόητα......Μην αρχίσετε να με λέτε φασίστα κλπ κλπ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 11-10-06 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-06, 18:27
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Talking

Επειδή η κουβέντα επεκτάθηκε σε κάθε είδους κινητοποίηση θα ήθελα να πώ τα εξής. Η γενίκευση των επιχειρημάτων αδικεί κατάφορα τη συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων,τους εκπαιδευτικούς και δή τους δασκάλους. Πρόκειται για ένα επάγγελμα, καλύτερα λειτούργημα, πολυσύνθετης δυσκολίας που απαιτεί πολύ καλή κατάρτιση, παιδαγωγική επάρκεια, ευαισθησία, γερά νεύρα και γενικότερα ειδικά χαρίσματα. Είναι οι άνθρωποι οι οποίοι θα αποτελέσουν τα πρότυπα των παιδιών τα οποία σε τόση μικρή ηλικία διαμορφώνουν το χαρακτήρα και την προσωπικότητά τους. Θυμάμαι με πολύ αγάπη όλους μου τους δασκάλους, απο την κυρία Παπαγεωργίου της πρώτης δημοτικού (η οποία και ήθελε να με στείλει σε παιδοψυχολόγο) μέχρι τον κύριο Σάββα της έκτης. Πόση υπομονή, πόση αγάπη, πόσο ενδιαφέρον. Τί δύσκολο αλλά ταυτόχρονο τι θαυμάσιο που είναι να βλέπουν ένα ένα παιδί σαν αυτόνομη προσωπικότητα, να το ενθαρύνουν, να το κάνουν να ξεχωρίσει, να βάλει την δική του πινελιά σε αυτό το πολύχρωμο μωσαϊκό απο γλυκές φατσούλες.

Αυτούς τους ανθρώπους λοιπόν τους απαξιώνουμε και τους υποβιβάζουμε στην κατηγορία του ζητιάνου. Όχι σαν κράτος αλλά σαν κοινωνία. Σαν κοινωνία η οποία δυσανασχετεί μπροστά στις κινητοποιήσεις τους αλλά σφυρίζει αδιάφορα οταν δημόσιο χρήμα διατίθεται απλόχερα για να προβάλονται οι αγωνες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού απο την κρατική τηλεόραση. Μια κοινωνία που θεωρεί ήσσονος σημασίας την παιδεία, που δαπανά ελάχιστα για βιβλία αλλά ζεί με το όνειρο του "πρώτου τραπεζιού πίστα" στα σύγχρονα νεοελληνικά σκυλάδικα πολυτελείας.

Όλα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων. Ζούμε ως επι το πλείστον υλιστικά άρα δεν μου προκαλεί εντύπωση το οτι ο μέσος έλληνας θεωρεί προκλητικό να εργάζεται ένας εκπαιδευτικός 20 ώρες την εβδομάδα για 9 μήνες και να αμοίβεται με 1000 ευρώ. Πώς μπορεί να συνειδητοποιήσει την ψυχική και σωματική κούραση που προκαλεί έστω και μία διδακτική ώρα. Και πώς μπορεί να κατανοήσει την συμβολή της κάθε μίας ξεχωριστά ώρας διδασκαλίας στην ποιότητα ενός παιδιού.

Δεν παραβλέπω οτι κάποιοι επωφελούνται πολιτικά απο τις κινητοποιήσεις, ειδικά παραμονές εκλογών. Παρακαλώ όμως να είσθε ιδιαίτερα ευαίσθητοι με ανθρώπους οι οποίοι σηκώνουν τόσο μεγάλο σταυρό στις πλάτες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-06, 18:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων

Όλα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων. Ζούμε ως επι το πλείστον υλιστικά άρα δεν μου προκαλεί εντύπωση το οτι ο μέσος έλληνας θεωρεί προκλητικό να εργάζεται ένας εκπαιδευτικός 20 ώρες την εβδομάδα για 9 μήνες και να αμοίβεται με 1000 ευρώ. Πώς μπορεί να συνειδητοποιήσει την ψυχική και σωματική κούραση που προκαλεί έστω και μία διδακτική ώρα. Και πώς μπορεί να κατανοήσει την συμβολή της κάθε μίας ξεχωριστά ώρας διδασκαλίας στην ποιότητα ενός παιδιού.
Και να μην ξεχνάμε ότι οι 'βολεμένοι' πρέπει να ζήσουν 6 με 7 χρόνια μακριά από το σπίτι τους σε κάποιο χωριό μακριά από τα δικά τους παιδιά με διπλά ενοίκια και ταξίδια κάθε εβδομάδα για να είναι με την οικογένειά τους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-06, 19:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τελικά Γιάννη καταφέρνεις σε κάθε συζήτηση να προκαλείς προσωπικά και να υποβιβάζεις τον άλλο.

Το ποιος φοράει παρωπίδες είναι ηλίου φαεινότερον.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-06, 20:33
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ αν ήμουν πελάτης του εν λογω συμπαθεστάτου τσατσαρά, και ειχα λογο να πηγαινω σε αυτον για τις τσατσαρες μου, θα πηγαινα οταν επρεπε ο,τι και να γινεται
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.