Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-06, 09:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Eλληνάρες και σκουπίδια...

Είμαστε απολίτιστοι και τσαπατσούληδες. Πολίτες και κυβερνώντες. Με το μυαλό καρφωμένο στην «ξεπέτα» και στην κομπίνα. Ακονίζουμε τα μαχαίρια για να κόψουμε την πίτα του Δ΄ ΚΠΣ, χωρίς να έχουμε ξεκαθαρίσει παμπάλαιους και ντροπιαστικούς λογαριασμούς. Ανεξέλεγκτες χωματερές, ανύπαρκτα αποχετευτικά δίκτυα, επικίνδυνα τοξικά απόβλητα, ακατάσχετη ρύπανση, προκλητική παραμέληση ευαίσθητων οικοσυστημάτων... Για όλα αυτά, ας μη γελιόμαστε, τώρα που η κοινοτική στρόφιγγα «έκλεισε» στις ανερμάτιστες κουτσο-έρευνες, αντί να απορροφούμε κονδύλια, θα «καταθέτουμε» πρόστιμα.

Η διαχείριση των σκουπιδιών είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ατομικής και κρατικής ανευθυνότητας. Είναι εντυπωσιακό, με τι μαεστρία -χρόνια τώρα- η «καυτή πατάτα» των απορριμμάτων αλλάζει χέρια ιθυνόντων. Είναι εντυπωσιακό, με τι ελαφρότητα και οκνηρία οι πολίτες κατηγορούν για όλα την κυβέρνηση. Είναι αλήθεια ότι το ελληνικό κράτος δεν δίνει ευρώ για περιβαλλοντικά έργα, πόσω μάλλον για ενημερωτικές καμπάνιες. Αλλά οι πολίτες ξέρουν πλέον πολλά. Δεν νομιμοποιούνται να σαμποτάρουν, για παράδειγμα, τις δειλές προσπάθειες ανακύκλωσης (ξηλώνουν τους ειδικούς κάδους για να παρκάρουν!).

Πριν, λοιπόν, «φάει» το ελληνικό κράτος τα «χοντρά» πρόστιμα από την Ε.Ε., ας βρει έναν τρόπο να επιβάλλει αυτό πρόστιμα στους Ελληνάρες που ρίχνουν σύμμεικτα σκουπίδια στους κάδους ανακύκλωσης, με αποτέλεσμα αυτοί να... αποσύρονται, ή που πετούν σκουπίδια στο δρόμο και τις παραλίες (χαβούζα είναι σχεδόν όλος ο ελληνικός βυθός). Οταν σε άλλες χώρες (Γερμανία) μέχρι και το 80% των συσκευασιών που κυκλοφορούν στην αγορά επαναχρησιμοποιούνται, το 70% των αστικών λυμάτων (Γαλλία) παρέχουν υλικά και ενέργεια, οι κάδοι διαθέτουν μικροτσίπ που ζυγίζουν τα σκουπίδια και χρεώνουν τον δημότη με το αντίστοιχο ποσό (Ελβετία), υπόγειοι αγωγοί «ρουφούν» κατευθείαν από την εξώπορτα τα διαχωρισμένα σκουπίδια (Ισπανία, Βρετανία), εμείς απλώς στρογγυλοκαθόμαστε πάνω στους 5 εκατ. τόνους σκουπιδιών που παράγουμε ετησίως. Και δεν μπορούμε να πούμε με γεια μας με χαρά μας. Διότι σε λίγο ούτε υγεία θα έχουμε ούτε χαρά - θα δουλεύουμε για να πληρώνουμε «κερατιάτικα».

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτά είναι πράγματα που κάθε πολιτισμένος άνθρωπος μπορεί και οφείλει να κάνει. Το να κλείσεις τη σακούλα που θα πετάξεις στον κάδο, να μαζέψεις τα περιτώματα του σκύλου σου από τον δρόμο, να περιμένεις να περάσεις από έναν κάδο για να πετάξεις το χαρτάκι που κρατάς στο χέρι δεν είναι κάτι δύσκολο. Δύσκολο είναι να κυκλοφορείς στο δρόμο κάνοντας σλάλομ ανάμεσα σε περιτώματα σκύλων και σκουπιδιών προσπαθώντας να αποφύγεις άλλα σκουπίδια που φέρνει ο αέρας κατά πάνω σου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν ήμουνα Γερμανία, παρατήρησα στο σπίτι που έμενα ότι υπήρχαν τέσσερις κάδοι απορριμάτων. Ένας για χαρτί, ένας για πλαστικά, ένας για αλουμίνιο και ένας για οργανικά. Έξω από κάθε σπίτι υπήρχαν αντίστοιχα 4 μεγάλοι κάδοι. Όταν ρώτησα τη φίλη μου αν αυτό είναι απλά "προτέρημα" του συγκεκριμένου κτιρίου ή περιοχής, μου είπε ότι όλα τα Γερμανικά σπίτια λειτουργούν έτσι.

Όταν το δω αυτό ποτέ να εφαρμόζεται στην Ελλάδα (που βρίσκεις και σκουπίδια στους κάδους ανακύκλωσης) θα χρειαστώ πολλές μέρες να συνέλθω από το πολιτιστικό σοκ
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-06, 07:49
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ήμουνα Γερμανία, παρατήρησα στο σπίτι που έμενα ότι υπήρχαν τέσσερις κάδοι απορριμάτων. Ένας για χαρτί, ένας για πλαστικά, ένας για αλουμίνιο και ένας για οργανικά. Έξω από κάθε σπίτι υπήρχαν αντίστοιχα 4 μεγάλοι κάδοι. ....
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το δω αυτό ποτέ να εφαρμόζεται στην Ελλάδα (που βρίσκεις και σκουπίδια στους κάδους ανακύκλωσης) θα χρειαστώ πολλές μέρες να συνέλθω από το πολιτιστικό σοκ
Η ανακύκλωση είναι χρήσιμη και καλή, αλλά αυτή η κατάσταση στη Γερμανία είναι υπερβολική. Ενάμιση χρόνο στη Γερμανία ζούσα με το φόβο, μήπως βάλω σε λάθος κάδο κάτι. Δεν υπήρχαν οδηγίες πχ, ένα χαρτί Α4 που έχει δερωθεί με φαγητό, σε ποιο κάδο το βάζεις; Πράγματι η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας κατέβαινε στο υπόγειο και έψαχνε τα σκουπίδια του καθενός.
Εκτός από τους τέσσερις κάδους στο υπόγειο που ήταν πέντε γιατί τα χαρτόνια πάνε ξεχωριστά από τα χαρτιά, έπρεπε να κρατάς χωριστά και τα μπουκάλια για τα οποία οι τρεις κάδοι βρίσκονται εκτός των κτιρίων πολλές φορές σε απόσταση εκατοντάδων μέτρων (διαφανή, πράσινα, και λοιπά μπουκάλια).
Όλο αυτό για κάποια όπως εγώ όπου έμενα σε διαμέρισμα τριάντα τετραγωνικών ήταν εξαιρετικά δύσκολο, διότι έπρεπε να κρατάω πολλές σακούλες σκουπιδιών ανοιχτές στο μικροσκοπικό μου διαμέρισμα.

Επίσης όπως φάνηκε από πυρκαγιά που ξέσπασε στο δωμάτιο απορριμάτων της απέναντι πολυκατοικίας μια από τις ζεστές ημέρες, δεν νομίζω ότι η διατήρηση των απορριμάτων εντός των πολυκατοικιών θα ήταν ιδιαίτερα ασφαλής (τοσο από πυρκαγιά, όσο και από ανάπτυξη μικροβίων) τα καλοκαίρια στην Ελλάδα.

Επίσης να σημειώσω ότι στα οργανικά δεν έμπαιναν όλα τα μαγειρεμένα φαγητά, με αποτέλεσμα το σύστημα να είναι πρακτικό για τους Γερμανούς που δεν μαγειρεύουν σχεδόν ποτέ, και όταν μαγειρεύουν μαγειρεύουν στεγνά, αλλά εξαιρετικά δυσχερές για τις λοιπές εθνότητες που χρησιμοποιούν την κουζίνα τους.

χαμογελαστά
Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-06, 10:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάθε σύστημα έχει τα μείων του. Ας κάνουμε μία μικρή αρχή με τα χαρτιά και τα ντενεκεδάκια και δεν χρειάζεται να φτάσουμε στο άλλο άκρο που να μας μπερδεύει. Κάτι σαν, τα χαρτιά εδώ, τα μεταλλικά εκεί, και τα άλλα σκουπίδια στον μεγάλο κάδο.
Από την άλλη αυτό θα έφερνε την οικονομική καταστροφή στην πατρίδα μας που το δημόσιο θα αναγκαστεί ΠΡΑΓΜΑΤΙ να αποκτήσει καλύτερη υποδομή και οργάνωση (βασικά να δουλέψει πραγματικά) με τα λεφτά που του δίνουμε αντί να προσπαθεί να μπαλώσει τρύπες που ανοίγουν οι βολεμένοι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-06, 12:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με ιδιαίτερη χαρά, το Σάββατο το πρωί βρήκα έξω από την πόρτα μου ένα κρεμασμένο σακουλάκι. Μέσα περιείχε μία μεγάλη τσάντα, ένα φυλλάδιο και ένα μαγνητάκι για το ψυγείο "Ανακύκλωσες σήμερα;".

Διαβάζοντας το φυλλάδιο διαπίστωσα ότι είναι από το Δήμο Αθηναίων, στο οποίο αναλύονται τα πλεονεκτήματα της ανακύκλωσης και προτρέπει τους πολίτες να ξεκινήσουν να χρησιμοποιούν τους νέους μπλε κάδους που θα τοποθετηθούν σταδιακά στο Δήμο. Στους κάδους μπορούμε να ρίχνουμε όλα τα υλικά συσκευασίας μαζί (χαρτί, αλουμίνιο, κονσέρβες, πλαστικο) χρησιμοποιώντας την ειδική τσάντα.

Συγχαρητήρια στους αρμόδιους. Ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόταν και χωρίς να πονοκεφαλιάζουν τον μέσο Έλληνα με διαχωρισμό υλικών.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-06, 12:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Στους κάδους μπορούμε να ρίχνουμε όλα τα υλικά συσκευασίας μαζί (χαρτί, αλουμίνιο, κονσέρβες, πλαστικο) χρησιμοποιώντας την ειδική τσάντα.
Τσάντα; και από που θα προμηθευόμαστε την τσάντα; Θα είναι δωρεάν θα την μοιράζουν;

Γιατί δεν είναι καλύτερο να έχουν χωριστούς κάδους;

Πάντως κάλιο αργά παρά ποτέ. Η απερχόμενη δημαρχιακή αρχή είχε τάξει προεκλογικά, να εφαρμόσει τον θεσμό της ανακύκλωσης.

Προσωπικά έχω στείλει πολλά emails στην τέως Δήμαρχο θυμίζοντας της την υπόσχεση της. H αλήθεια είναι ότι ξεκίνησαν πολιτικά πολλές δοκιμές. Μία απ΄ αυτές στο κάτω και στο επάνω μέρος της Φωκ. Νέγρη, είχαν εγκατασταθεί, κάποια πολύ περίεργα συστήματα. Για κουτάκι αλουμινίου, για κάθε γυάλινο μπουκάλι για κάθε λίτρο χαρτιού κοκ υπήρχε ένα κουπόνι, το οποίο ή σου πρόσφερε έκπτωση σε κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά της περιοχής, ή το πρόσφερες για ένα κοινωφελές ίδρυμα )Το χαμόγελο του παιδιού νομίζω.

Φυσικά έκρινα από την αρχή την άλλη προσπάθεια ασύμφορη για να υλοποιηθεί.

Στην συνέχεια εγκατέστησαν, πάλι πιλοτικά, σε διάφορα σημεία, μικρούς τετραπλούς κάδους, που απ’ ότι καταλαβαίνω, ούτε αυτή η προσπάθεια τελεσφόρησε.

Τώρα οι σακούλες. Μακάρι να πετύχει, φοβάμαι όμως τον αδιάφορο τσαπατσούλη Έλληνα. Πρέπει να γίνει μεγάλη πλύση εγκεφάλου και αυτό να ξεκινήσει στα σχολεία για να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-06, 13:48
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσάντα; και από που θα προμηθευόμαστε την τσάντα; Θα είναι δωρεάν θα την μοιράζουν;

Γιατί δεν είναι καλύτερο να έχουν χωριστούς κάδους;
Η τσάντα ήταν διπλωμένη μέσα στο σακουλάκι μαζί με το φυλλάδιο και το μαγνητάκι ντε.

Δεν έχουν χωριστούς για να μην πέσει ο κ*λος του κόσμου και τα διαχωρίζει ο ίδιος. Ενώ έτσι τα ρίχνουν όλα χύμα και ο διαχωρισμός γίνεται στο κέντρο διαχείρισης. Έξυπνη κίνηση άμα το σκεφτείς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-06, 14:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τσάντα ήταν διπλωμένη μέσα στο σακουλάκι μαζί με το φυλλάδιο και το μαγνητάκι ντε.
Και την τσάντα που ειναι μεσα στο σακκουλάκι που την βρισκεις;;;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-06, 14:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σου την στέλνουν σπίτι. Βέβαια κάθε πολίτης δικαιούται ΜΟΝΟ μία τσάντα (περικοπές βλέπεις) ή αλλοιώς μπορεί να τις αγοράσει στην προνομιακή τιμή των 20 euro την κάθε μία... μπλμπλμπλ
Υποθέτω πως όλη αυτή η συσκευασία είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ από ανακυκλώσιμο υλικό ε; Χαχαχαχα
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-06, 14:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ να σου πω την αλήθεια με τα σκουπίδια ανακυκλώνω τις σακκούλες των super markets. Δηλαδή έχω καταργήσει τις μεγάλες πλασικες σακκούλες και χρησιμοποιώ τις κλασικές των αγορών μου.

Πάντως ότι μέτρο πάρουν θα πρέπει να κάνουν τεράστια καμπάνια ενημερώσης σε όλες τις φυλές που κατοικούν στην Αθήνα, από τους γκάγκαρους Αθηναίους μέχρι τον πιο μακρινό μετανάστη που μας ήρθε από την Ζουαζηλάνδη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.