Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Παιγνίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 13:38
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
PBM 10: Οι Διπλωμάτες - Σχόλια, ερωτήσεις και κραυγές απόγνωσης

PBM 11: Οι Διπλωμάτες (της κακιάς ώρας)

Καλημέρα σας κύριοι (στην πρώτη φάση απ’ότι φαίνεται οι κυρίες τρομάξανε), και καλωσορίσατε στο χαριτωμένο παιχνίδι μας, ελπίζω να περάσετε καλά.
Ο σκοπός του παιχνιδιού είναι αρκετά απλός, υπάρχει ένας χάρτης της Ευρώπης χωρισμένος σε περιοχές και χώρες. Οι παίχτες αναλαμβάνουν την διαχείριση μιας χώρας και έχουν σαν στόχο να κατακτήσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κομμάτι του χάρτη (επισυνάπτεται ωραίος μεγάλος και έγχρωμος) κάνοντας χρήση των στρατών και των στόλων τους.

Οι περιοχές του χάρτη χωρίζονται σε 4 κατηγορίες:
• Απλή στεριά (π.χ. Αλβανία)
• Στεριά με παραγωγικό κέντρο (π.χ. Βουδαπέστη, Μόσχα, Λονδίνο, κλπ)
• Θάλασσα (π.χ. κόλπος της Λυών)
• Αδιάβατες περιοχές (Ελβετία, Ισλανδία, Ιρλανδία)

Επίσης, όπως διαφαίνεται στον χάρτη οι περιοχές είτε βρίσκονται μέσα στα σύνορα κάποιας χώρας είτε είναι ουδέτερες (π.χ. Βαλκάνια). Η θάλασσα, μια και ο Davy Jones έχει γίνει σκόνη το 1900 δεν ανήκει σε κανέναν.

Οι μονάδες που έχετε στην διάθεση σας είναι δυο ειδών: στρατοί και στόλοι. Ο στρατός περπατάει χαρωπά στην ξηρά (και με λίγο ζόρι μπαίνει σε καραβάκια για να περάσει να πιεί ένα καφέ απέναντι) ενώ τα καραβάκια κινούνται στην θάλασσα και στις παραθαλάσσιες περιοχές (κάτι πρέπει να κάνουν και οι ναύτες το βράδυ). Κάθε χώρα ξεκινάει με έναν αριθμό στρατών (2) και ένα αριθμό στόλων (1 – οι ρώσοι έχουν πολλά δέντρα και ξεκινάνε με 2 στόλους) σε προκαθορισμένα σημεία (δείτε παρ. 1). Σε καμία στιγμή του παιχνιδιού δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν 2 στρατοί ή δυο στόλοι στην ίδια περιοχή, πάντα ένας.

Ο Γύρος

Το παιχνίδι παίζεται σε γύρους, με κάθε γύρο να αντιπροσωπεύει έξι μήνες πραγματικού χρόνου (δεν είχαν αεροπλάνα τότε τι να κάνουμε), οι οποίοι συνήθως αναφέρονται ως άνοιξη και φθινόπωρο. Έτσι ο πρώτος γύρος του παιχνιδιού είναι η άνοιξη του 1901, ενώ π.χ. ο έκτος θα είναι το φθινόπωρο του 1903.
Η διαδικασία του παιχνιδιού είναι η εξής:
Κάθε γύρο έχετε στην διάθεση σας ένα σημαντικό χρονικό διάστημα να συνεννοηθείτε με τους άλλους παίχτες για το τι θα κάνετε. Κατόπιν, όταν λάβετε τις αποφάσεις σας (και πριν το deadline) γράφετε τις εντολές στις δυνάμεις σας σε προσωπικό μήνυμα προς την αυτού εξοχότητα μου. Όταν περάσει η προθεσμία κάθε γύρου, ο καλός διαιτητής επεξεργάζεται τις εντολές σας, παρουσιάζει το ανανεωμένο χάρτη και μια μικρή περιγραφή του τι έγινε, ανακαλύπτετε ότι σας έχουν προδώσει και οι πέτρες και σχεδιάζετε την εκδίκηση σας στον επόμενο γύρο.
Ποιο αναλυτικά, η ανατομία ενός γύρου είναι η εξής:
Α)Διπλωματία
Β)Αποστολή Εντολών
Γ)Επεξεργασία Εντολών
Δ)Πιθανές Υποχωρήσεις
Ε)Χειμώνας (μετά από κάθε φθινόπωρο)

Εντολές

Κάθε γύρο απλά δίνετε μια εντολή στην κάθε μονάδα σας. Οι εντολές αυτές είναι:
Κίνηση (Move): Από μια περιοχή σε μια γειτονική που μπορεί να πάει η μονάδα. Θυμίζουμε ότι τα φανταράκια δεν πληρώνονται αρκετά για να κολυμπήσουν στον ωκεανό και ότι τα καραβάκια δεν έχουν ρόδες. Επίσης, επειδή το παιχνίδι λέγεται διπλωματία και όχι «Το Μεγάλο Μακελειό» δεν υπάρχει εντολή «επίθεση», «πλιάτσικο», «σφαγή αμάχων», κλπ. Όλες αυτές οι λαμπρές πράξεις γίνονται με μια απλή, αθώα «κίνηση» που τυγχάνει να είναι σε εχθρική περιοχή.
Σίεστα, ραχάτι, άραγμα, άμυνα (Hold): Αν δεν θέλετε να κινηθείτε, δίνετε απλά hold εντολή στην συγκεκριμένη μονάδα, η οποία κάθεται στην περιοχή της και πλέκει πουλόβερ. Αν ξεχάσετε να δώσετε εντολή σε κάποια μονάδα, παίρνει αυτομάτως hold.
Υποστήριξη (Support): Επειδή το παιχνίδι δεν έχει ζάρια, ο νικητής κάθε σύγκρουσης καθορίζεται αποκλειστικά από την συνολική υποστήριξη που έχουν οι συγκεκριμένες μονάδες που θέλουν να μπουν στην αμφιλεγόμενη περιοχή. Κάθε μονάδα (στρατός και στόλος) έχουν την ίδια δύναμη, και κάθε μονάδα που συνορεύει με την περιοχή που θέλετε να κινηθείτε ή να κάνετε άμυνα μπορεί να προσφέρει υποστήριξη σε αυτή την κίνηση (αρκεί η μονάδα αυτή να μπορεί δυνητικά να κινηθεί σε αυτή την περιοχή – δηλ. οι στόλοι δίνουν υποστήριξη σε παραλιακές περιοχές αλλά όχι στην ενδοχώρα – και να μην έχει πέσει η ίδια θύμα επίθεσης αυτό τον γύρο). Όταν υπάρχει μια πιθανή σύγκρουση, υπερισχύει αυτός που έχει την μεγαλύτερη υποστήριξη (στην ισοπαλία δεν γίνεται τίποτα). Οι κινήσεις υποστήριξης είναι οι πιο σημαντικές στο παιχνίδι. Τονίζεται δε εδώ, ότι μπορείτε να υποστηρίξετε όποια μονάδα θέλετε, δεν είναι απαραίτητο να σας ανήκει (γι’αυτό και το παιχνίδι λέγεται διπλωματία, οι στρατοί είναι τόσο λίγοι που είναι απαραίτητο να βρείτε συμμάχους και βοήθεια για να επιτύχετε τους στόχους σας).
Νηοπομπή (Convoy): Με αυτή την κίνηση μπορείτε να κινήσετε έναν στρατό πάνω στην θάλασσα (σε μια άλλη παραθαλάσσια περιοχή), «πατώντας» πάνω σε έναν ή περισσότερους στόλους (π.χ. αν ο τούρκος έχει στόλο στην Μαύρη Θάλασσα μπορεί σε έναν γύρο να κινήσει ένα στρατό από την Άγκυρα στην Ρουμανία). Το μόνο αρνητικό της νηοπομπής είναι ότι καταναλώνει την κίνηση και του στρατού και όλων των εμπλεκόμενων στόλων (άρα ο στόλος δεν μπορεί ταυτόχρονα π.χ. να δώσει και υποστήριξη στην απόβαση).

Υποχώρηση (Dislodge): Αυτή εδώ δεν είναι ακριβώς μια εντολή που δίνετε οικιοθελώς σε μια μονάδα σας. Απλά σε περίπτωση που υπάρξει κάποια σύγκρουση χάσετε την περιοχή που καταλαμβάνει κάποια μονάδα σας, αυτή πρέπει να υποχωρήσει σε κάποια άλλη κενή φιλική περιοχή. Αν δεν υπάρχει, η μονάδα καταστρέφεται

Χειμώνας

Κάθε 2ο γύρο (μετά το φθινόπωρο), περνάει η φάση του χειμώνα. Το χειμώνα γίνεται μια καταμέτρηση των παραγωγικών κέντρων που κατέχετε (κατέχετε τα κέντρα που έχετε στρατό πάνω και τα κέντρα που ανήκουν στην χώρα σας) και των μονάδων που έχετε στην διάθεση σας. Αν έχετε παραπάνω μονάδες από παραγωγικά κέντρα, πρέπει να καταστρέψετε αυτές που περισσεύουν. Αν έχετε λιγότερες μπορείτε να χτίσετε για να καλύψετε την διαφορά. Μονάδες χτίζετε μόνο στα ελεύθερα παραγωγικά κέντρα της χώρας σας.
Χοντρικά, αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού. Αν θέλετε κάποια παραδείγματα παραπάνω και ακριβείς λεπτομέρειες μπορείτε να ανατρέξετε στο manual ή στο e-book, αν και εκεί είναι γραμμένα τα πράγματα με λίγο στρυφνό τρόπο. Είναι πιο εύκολο απ’όσο φαίνεται. Αν κάτι σας μπερδεύει, είμαι στην διάθεση σας για να σας λύσω τυχόν απορίες

Διαδικαστικά

Κατ’αρχήν θα διαλέξουμε χώρες. Ο τρόπος διαλογής στο επόμενο μήνυμα. Για τους πρώτους γύρους του παιχνιδιού, θα παίζουμε μια φορά την βδομάδα περίπου, με τελική προθεσμία υποβολής εντολών την Παρασκευή το πρωί, για να έχουμε το ΠΣΚ ελεύθερο για την διευθέτηση υποχωρήσεων, κλπ.
Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα, προτείνω να διαλέξουμε χώρες το σαββατοκύριακο και να ξεκινήσουμε από την Δευτέρα με πρώτη κατάθεση την ερχόμενη Παρασκευή.

Στοιχεία για το πρόγραμμα/διαιτητή σε ακόλουθο μήνυμα.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Diplomacy_map_blank.jpg (87,1 KB, 28 εμφανίσεις)
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 13:43
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρόλο που το παιχνίδι είναι ζυγισμένο και όλοι έχουν αρνητικά και θετικά, υπάρχουν χώρες που είναι πιο δύσκολες ή πιο εύκολες σε κάθε φάση του παιχνιδιού (π.χ. η αυστρία ζορίζεται πολύ στην αρχή αλλά αν επιζήσει αρχικά έχει πολύ καλή συνοχή στον μετέπειτα επεκτατικό πόλεμο). Οπότε, για να ξεκινήσουμε κύριοι, θα πρέπει να επιλέξετε την χώρα που θέλετε να παίξετε.

Αυτό που περιμένω από εσάς, είναι ένα προσωπικό μήνυμα με μια ιεραρχική λίστα προτιμήσεων των χωρών.

π.χ. 1. Αυστρία 2. Τουρκία 3. Αγγλία 4.Ρωσσία 5.Ιταλία 6.Γαλλία 7.Γερμανία

Αν όλοι έχετε διαφορετικές πρώτες επιλογές, παίρνετε αυτό που συζήτησατε. Αν δυο επιλέξουν το ίδιο, πάνε στην δεύτερη επιλογή τους, κλπ.

Καλή τύχη.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 13:48
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρόγραμμα/Διατητής

Την επεξεργασία των κινήσεων θα την κάνει το RealPolitik ένα χαριτωμένο open source εργαλειάκι για την διαχείριση τέτοιων παιχνιδιών. Δεν χρειάζεται να το κατεβάσετε εσείς, αλλά μαζί με τα αποτελέσματα κάθε γύρου θα ανεβάζω και το game file για όποιον θέλει να εξετάσει πιθανά σενάρια και να δει το ιστορικό των γύρων.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από concul Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα μεγαλης μου θλιψης αποσυρομαι....
Έχω και εγώ πολλές απορίες και νομίζω ότι αν περιμένεις θα πάρουμε απαντήσεις.

Ερώτηση 1η

Μερικά κράτη έχουν πολλά σύνορα με τους άλλους, άλλα κράτη έχουν 5-6 σημεία επίθεσης και άλλα 2 κύρια σημεία επίθεσης. Οταν επιτεθώ σε μια επαρχια αφυλακτη την καταλαμβάνω;

Ερώτηση 2η

Μπορώ να τα βρω με τον Pazo και τον Platinum να την πέσουμε στον άμοιρο Diamond και να μοιραστούμε την χώρα του;

Ερώτηση 3η

Θα ξέρει ο αμυνόμενος ότι στρατός βαρβάρων πάει να καταλάβει μια περιοχή του; Και πόσες κινήσεις μπορεί να κάνει για να φτάσει σ΄αυτήν;

Άλλες ερωτήσεις στην συνέχεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 15:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από concul Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα θλιψεως
αλεξανδρος
Καλά, μην κλαις και εσύ (κλαίς και άσχημα πανάθεμά σε!)
Ούτε εγώ κατάλαβα my blindness αλλά δεν το κάνω θέμα. Το πολύ πολύ να μας φάνε τα ψάρια από τον πρώτο γύρο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση 2η

Μπορώ να τα βρω με τον Pazo και τον Platinum να την πέσουμε στον άμοιρο Diamond και να μοιραστούμε την χώρα του;
Πρώτο γύρο είπα; Μπαααα... Το στήσιμο θα πάει κάπως έτσι:
Μήνυμα από τον GM προς τους παίκτες:
Xenios έχεις τη χώρα Α
Pazo έχεις τη χώρα Β
Concul έχεις τη χώρα Γ
Diamond είχες τη χώρα Δ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 16:35
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 22:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και εγώ πολλές απορίες και νομίζω ότι αν περιμένεις θα πάρουμε απαντήσεις.

Ερώτηση 1η

Μερικά κράτη έχουν πολλά σύνορα με τους άλλους, άλλα κράτη έχουν 5-6 σημεία επίθεσης και άλλα 2 κύρια σημεία επίθεσης. Οταν επιτεθώ σε μια επαρχια αφυλακτη την καταλαμβάνω;

Ερώτηση 2η

Μπορώ να τα βρω με τον Pazo και τον Platinum να την πέσουμε στον άμοιρο Diamond και να μοιραστούμε την χώρα του;

Ερώτηση 3η

Θα ξέρει ο αμυνόμενος ότι στρατός βαρβάρων πάει να καταλάβει μια περιοχή του; Και πόσες κινήσεις μπορεί να κάνει για να φτάσει σ΄αυτήν;

Άλλες ερωτήσεις στην συνέχεια.

1η Ερωτηση

Οντως καποια κρατη εχουν πολλα συνορα (πχ Αυστρια) και αλλα λιγοτερα (πχ Τουρκια). Δυνητικα δηλαδη αυτοι που εχουν πολλα συνορα εχουν περισσοτερους "εχθρους" να αντιμετωπισουν ή περισσοτερους "φιλους" για να συνεργαστουν. Ολα ειναι θεμα Διπλωματιας και οχι γεωγραφιας.

Τωρα αν κινησεις ενα στρατο/στολο σου προς μια περιοχη η οποια ειναι αφυλακτη, τοτε θα την καταλαβεις εκτος κι αν προσπαθησει καποιος αλλος να κινηθει σε αυτην, οποτε δεν θα γινει τιποτε και η περιοχη θα παραμεινει κενη. Ο νικητης καθοριζεται απο το ποση υποστηριξη εχει η καθε κινηση που γινεται. Παραδειγμα

η Στρατια(Α) κινειται απο την Περιοχη(Α) στην Περιοχη(Β) που ειναι αδεια.

η Στρατια(Β) κινειται απο την Περιοχη(Γ) στην Περιοχη(Β) που ειναι αδεια.

Αποτελεσμα: καμμια κινηση δεν πετυχαινει γιατι οι στρατοι ειναι ισοδυναμοι και προσπαθουν να κινηθουν στην ιδια περιοχη



Παραδειγμα Β

η Στρατια(Α) κινειται απο την Περιοχη(Α) στην Περιοχη(Β) που ειναι αδεια.

η Στρατια(Β) κινειται απο την Περιοχη(Γ) στην Περιοχη(Β) που ειναι αδεια

η Στρατια(Γ) υποστηριζει την κινηση της Στρατια(Α) απο την Περιοχη(Α) στην Περιοχη(Β) (εννοειται πως η στρατια(Γ) ειναι σε γειτονικη περιοχη της περιοχης(Β))

Αποτελεσμα: Η Στρατια(Α) επελαυνει στην Περιοχη(Β) γιατι εχει την υποστηριξη της Στρατια(Γ).

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην τα εγραψα πολυ μπερδεμενα.


2η Ερωτηση. Οχι μονο μπορεις αλλα και επιβαλλεται να συμμαχησεις με καποιον για να φατε καποιον αλλον. Αυτος ειναι και ο σκοπος του παιχνιδιου... Μην ξεχνας βεβαια οτι το ιδιο μπορουν να (και θα) κανουν και οι αλλοι σε εσενα.


3η ερωτηση. Κανεις δεν γνωριζει με σιγουρια τι κινησεις θα κανει ο καθε αντιπαλος, ακομα και τι κινησεις θα κανει ο συμμαχος του. Ολες οι κινησεις στελνονται μυστικα στον διαιτητη και μονο εκεινος τις γνωριζει πριν τη ληξη της προθεσμιας. Επομενως κανεις δεν γνωριζει σε ποσες κινησεις μια στρατια θα εισβαλλει στην χωρα του, μπορει μονο να το υποθεσει απο τη συμπεριφορα των υπολοιπων.... Η καθε μοναδα του παιχνιδιου μπορει να κινηθει σε μια περιοχη το γυρο. Δηλαδη απο τη Μοσχα στην Βαρσοβια μια στρατια, ή απο την Αγκυρα στην Μαυρη Θαλασσα ενας στολος.

Αν υπαρχουν και αλλες αποριες ριξτε τις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-07, 16:39
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 22:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτο γύρο είπα; Μπαααα... Το στήσιμο θα πάει κάπως έτσι:
Μήνυμα από τον GM προς τους παίκτες:
Xenios έχεις τη χώρα Α
Pazo έχεις τη χώρα Β
Concul έχεις τη χώρα Γ
Diamond είχες τη χώρα Δ.
Καμμια μα καμμια χωρα δεν μπορει να βγει απο το παιχνιδι τους 3 πρωτους γυρους. Οποτε μην ανησυχεις. Εξαλλου συνηθως τους μικρους που βαλλονται απο πολλους τους υπερασπιζονται καποιοι αλλοι (για ιδιο συμφερον φυσικα).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-07, 17:15
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση 1η

Μερικά κράτη έχουν πολλά σύνορα με τους άλλους, άλλα κράτη έχουν 5-6 σημεία επίθεσης και άλλα 2 κύρια σημεία επίθεσης. Οταν επιτεθώ σε μια επαρχια αφυλακτη την καταλαμβάνω;
Πρακτικά στο παιχνίδι δεν "καταλαμβάνεις" περιοχές με την έννοια του "πήγα την πήρα είναι δικιά μου πλέον". Οι μόνεςπεριοχές που σας ανήκουν είναι οι περιοχές στα αρχικά σύνορα της χώρας σας και όσες έχουν στρατό επάνω (έτσι π.χ. αν ο αυστριακός στρατός είναι στην Κωσταντινούπολη, η περιοχή ανήκει στην αυστρία. Αν φύγει, ξαναγίνεται τούρκικη).


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση 2η

Μπορώ να τα βρω με τον Pazo και τον Platinum να την πέσουμε στον άμοιρο Diamond και να μοιραστούμε την χώρα του;
Ναι, αυτό είναι άλλωστε και το νόημα του παιχνιδιού. Από την άλλη βέβαια, δεν ξέρετε ποια χώρα θα έχει ο καθένας, και μπορεί να μην σας βολεύει η γεωγραφία. Επίσης δε, το παιχνίδι έχει 7 παίχτες. Δεν συμφέρει κανέναν το ανελέητο σφάξιμο κάποιου από την αρχή.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση 3η
Θα ξέρει ο αμυνόμενος ότι στρατός βαρβάρων πάει να καταλάβει μια περιοχή του; Και πόσες κινήσεις μπορεί να κάνει για να φτάσει σ΄αυτήν;
Άλλες ερωτήσεις στην συνέχεια.
Από το κομμάτι "Εντολές"¨-Κίνηση (Move): Από μια περιοχή σε μια γειτονική που μπορεί να πάει η μονάδα-

Δεν ξέρω αν διαβάζω καλά την ερώτηση του Στέλιου, αλλά ελπίζω να είναι κατανοητό ότι κάθε γύρο οι στρατοί κινούνται από μια περιοχή σε γειτονική. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αν δεν είστε γείτονες με κάποιον θα τον δείτε να έρχεται από μακριά (εκτός και αν σας κάνει απόβαση, αλλά πάλι τα καράβια θα πρέπει να έχουν έρθει στις ακτές σας από προηγούμενο γύρο).
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν διαβάζω καλά την ερώτηση του Στέλιου, αλλά ελπίζω να είναι κατανοητό ότι κάθε γύρο οι στρατοί κινούνται από μια περιοχή σε γειτονική.
Ναι αυτό το κατάλαβα. Ποιος νικάει θα μου πειτε; Αφού πάντα θα έχεις σίγουρες μόνο 2 στρατιες εκτός αν το παίξουμε με αποκλεισμο. Αλήθεια αν μια περιοχή, έχει δύο σύνορα και του την πέσουν δύο στρατοί ταυτοχρονα, τι γίνεται;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-07, 17:56
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτό το κατάλαβα. Ποιος νικάει θα μου πειτε; Αφού πάντα θα έχεις σίγουρες μόνο 2 στρατιες εκτός αν το παίξουμε με αποκλεισμο. Αλήθεια αν μια περιοχή, έχει δύο σύνορα και του την πέσουν δύο στρατοί ταυτοχρονα, τι γίνεται;
Δεν έχεις πάντα δυο στρατίες, γιατί όπως είπαμε οι περιοχές της χώρας σου είναι πάντα δικές σου (χωρίς να έχεις στρατό επάνω).

Άρα, δυνητικά, αν καταφέρεις το τέλειο, στο τέλος του 2ου γύρου έχεις και τις τρεις μονάδες σου σε νεα παραγωγικά κέντρα έξω από την αρχική σου χώρα. Αυτό σημαίνει ότι κατέχεις πλέον 6 παραγωγικά κέντρα και έχεις 3 μονάδες, άρα χτίζεις 3 καινούργιες για να φτάσεις στο όριο της παραγωγής σου.

Στην περίπτωση που σε μια περιοχή θέλουν να μπουν 2 (ή παραπάνω) στρατοί, μπαίνει αυτός που έχει την μεγαλύτερη υποστήριξη (στην ισοπαλία κάθονται και κοιτιούνται). Αν τώρα υπάρχει και αμυνόμενος εκεί, ο στρατός που θα μπει τελικά στην περιοχή όχι μόνο πρέπει να έχει μεγαλύτερη υποστήριξη από τον άλλο στρατό, αλλά και από τον αμυνόμενο.

Και εμένα όταν διάβαζα τους κανόνες πριν παίξω μου φαινότανε βουνό. Αλλά με το τέλος του 2ου γύρου λύθηκαν όλα τα προβλήματα.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να υπενθυμίσω ότι περιμένω ακόμα μια λίστα με προτιμήσεις χωρών από pazo, corsair, trooper και ελπίζω και concul.

Αν ο τελευταίος παραμένει αμετάκλητος στην απόφαση του να αποχωρήσει, χρειαζόμαστε έναν ακόμα παίχτη :/
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Με παίζετε;;

Θα βάλω τα δυνατά μου κι εγώ... νέο μέλος γάρ.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-07, 15:38
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 10:41
Φύλο: Άντρας
Παιδιά, ψυχραιμία. Υπάρχει κι άλλο παιχνίδι σε εξέλιξη...

Εκτιμώ πως δεν πρέπει να τρέξουν και τα δυο παράλληλα. Τουλάχιστον, εγώ θα δυσκολευτώ να αφιερώσω χρόνο και στα δυο, με αποτέλεσμα, να μη δείξω σ' ένα απ' τα δυο, την προσοχή που πρέπει...

Έχουμε και δουλειές, οικογένεια, παιδιά και υποχρεώσεις για...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βάλω τα δυνατά μου κι εγώ... νέο μέλος γάρ.
Άνετα, καλωσήρθες

Ρίξε μια ματιά σε όλα τα παραπάνω και κοίτα αν έχεις κάποια απορία. Στην συνέχεια περιμένω ένα προσωπικό μήνυμα με την σειρά προτίμησης των χωρών.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.