Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-07, 12:46
Scire Ο χρήστης Scire δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-10-07 14:30
Έξοδος του Μεσολογγίου

Όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε τα γεγονότα της πολιορκίας του 1826 και της εξόδου των Μεσολογγιτών. Και πραγματικά σ’αυτές τις σελίδες της ιστορίας δίνεται το πραγματικό νόημα του έπους και του ηρωισμού. Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα γεγονότα της εξόδου, έτσι όπως αυτά δίνονται με έξοχο τρόπο από όσους τα κατέγραψαν, δεν μπορώ να μην εκφράσω τον προβληματισμό μου για την έλλειψη κάποιας αντίστοιχης αναφοράς απ’την τουρκική πλευρά. Παρ’όλες τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να βρω κάτι που να αναφέρει την τουρκική εκδοχή των γεγονότων. Πέρα λοιπόν απ’τα «δικά μας» κείμενα, γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με την τοποθέτηση των αντιπάλων μας για το συγκεκριμένο θέμα;
__________________
Cuperem scire
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
H απάντηση ενός φίλου τούρκου που μιλάμε από το MSN ήταν "Ποιό Μεσολόγγι";
Προφανώς δεν διδάσκονται τέτοια πράγματα...
Υποθέτω ότι η δική μας εκδοχή σε λίγα χρόνια θα είναι κάτι σαν
"Υπήρχε ένας συνοστισμός μέσα στο Μεσολόγγι, οι τούρκοι άνοιξαν τις πόρτες και οι Έλληνες κατάφεραν να βγουν."
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-07, 13:05
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
θα βρεις σχετικες αναφορες στην τουρκικη ιστορια λιγο πριν απο το κεφαλαιο περι σφαγης των αρμενιων
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-07, 13:07
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως λένε "εκεί που τους είχαμε περικυκλώσει να τους κρατάμε ζεστασιά, αυτοί οι αλήτες έσπασαν τον κλοιό και την κοπανίσανε";
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-07, 13:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Scire Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα λοιπόν απ’τα «δικά μας» κείμενα, γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με την τοποθέτηση των αντιπάλων μας για το συγκεκριμένο θέμα;
Πρώτα απ όλα να σε καλωσορίσω στο ιστορικό Club.

Πριν από καιρό έκανα μία είδους, ιστορική έρευνα, που κάλυψε όλα τα χρόνια της επανάστασης.

Βρήκα κάτι αποσπασματικές Τουρκικές αναφορές, αλλά τίποτε συγκεκριμένο. Για τον ηρωικό αγώνα και την επίσης ηρωική έξοδο του Μεσολογγίου έχω μόνο ελληνικές και ευρωπαϊκές αναφορές. Ο μεγάλος αριθμός των ξένων φιλελλήνων στο Μεσολόγγι, με τον Λόρδο Βύρωνα σαν πιο προβεβλημένο, έκαναν γνωστό σ' όλο τον κόσμο, τον μεγάλο αυτό αγώνα.

Αρκούσαν όμως τα λόγια του εθνικού μας ποιητή, για να μας συγκλονίζει μέχρι σήμερα.

Άκρα του τάφου σιωπή στον κάμπο βασιλεύει.
Λαλεί πουλί, παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει.
Τα μάτια η πείνα εμαύρισε στα μάτια η μάνα μνέει
στέκει ο Σουλιώτης ο καλός παράμερα και κλαίει.
"Έρμο τουφέκι σκοτεινό, τι σ' έχω 'γώ στο χέρι;
Οπού συ μου 'γινες βαρύ κι ο Αγαρηνός το ξέρει".
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-07, 13:45
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κακά τα ψέματα καμία χώρα δεν θέλει να θυμάται τις ήττες της, αλλά όπως και στην Ελλάδα έτσι και στη Τουρκία μαθαίνουμε μόνο την πλευρά της ιστορίας που τους συμφέρει. Εκεί μαθαίνουν για την οθωμανική αυτοκρατορία για τον πολιτισμό που είχε, γιατί είχε κακά τα ψέματα, για την πολυμορφία από λαούς και πολιτισμούς που την χαρακτήριζε, για την ανάπτυξη, αλλά για την παρακμή δεν λένε τίποτα, κι μείς από την άλλη πλευρά του Αιγαίου μαθαίνουμε μόνο για την παρακμή της, τους διωγμούς που μας έγινα και τα αντίποινα που είχαμε όταν αποφασίσαμε για την εθνική μας ανεξαρτησία. Αλλά δεν μπορεί να μην υπήρχαν και καλές στιγμές στη συνύπαρξη των δυο λαών, 400 χρόνια δε μπορεί απλά να μας καταπίεζαν και εμείς να το ανεχόμασταν, αλλά για να το μάθουμε πρέπει να γίνουμε πραγματικοί μελετητές της ιστορίας με αντικειμενικό μάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-07, 14:29
Scire Ο χρήστης Scire δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-10-07 14:30
Ίσως από δικό μου εκφραστικό λάθος να παρερμηνεύτηκε το νόημα αυτών που θέλω να πω. Θεωρώντας πως μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη, δικαιολογώ την απάντηση του papa και της μωβ ανεμώνης και εξηγούμαι περαιτέρω.

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τα γεγονότα της 3ης πολιορκίας του Μεσολογγίου καθώς και αυτά της εξόδου. Επιδιώκω όμως να διασταυρώνω πάντοτε όσα διαβάζω, τόσο από αναφορές των αντιπάλων, όσο και από τέτοιες τρίτων. Σαφώς και τα γεγονότα της πολιορκίας κολακεύουν τη φυλή μου, όταν όμως πρόκειται για ιστορική έρευνα κάθε πληροφορία πρέπει να διασταυρώνεται. Σαφώς και δεν περιμένω να διαβάσω σε κάποιο τουρκικό βιβλίο να υμνείται ο ηρωισμός και το έπος που έγραψαν τα Ελληνικά όπλα, όμως μια οποιαδήποτε αναφορά, ακόμα και μια που να υποστηρίζει ότι ο τουρκικός στρατός απελευθέρωσε την πόλη που ανήκε στο τουρκικό κράτος και η οποία τελούσε υπό κατάληψη ληστρικών συμμοριών ή ανταρτών, ακόμη και μια τέτοια αναφορά, θα μπορούσε να αποβεί χρήσιμη σε ότι αφορά την διασταύρωση επιμέρους στοιχείων.

Σίγουρα το έπος κατέχει περίλαμπρη θέση στην ιστορία, όμως ιστορία είναι και χίλια δυο άλλα πράγματα όπως αριθμοί εφοδίων και νούμερα στρατιωτικών σωμάτων, διοικητές, οι ευρωπαίοι αξιωματικοί που υπηρετούσαν υπό τις διαταγές του Ιμπραήμ, οι έριδες μεταξύ τούρκων, αλβανών και αιγυπτίων κι ένα σωρό άλλα δευτερεύοντα πράγματα που όμως συμπληρώνουν ευκρινέστερα το ψηφιδωτό των γεγονότων.
Αυτός είναι και ο λόγος που ζητώ τη βοήθεια όποιου γνωρίζει κάτι, πιστεύοντας πως κάθε ειρωνική ή περιπαιχτική απάντηση είναι μάλλον περιττή. Όσο για το εξαίρετο ποίημα που αναφέρεται στην απάντηση του Ξένιου, είναι σίγουρα συγκλονιστικό, όπως άλλωστε κι ένα μεγάλο μέρος των γεγονότων της εξόδου, όμως εκτός των πενιχρών ιστορικών στοιχείων που περιέχει, δεν παύει να είναι μια ακόμη «δική μας» αναφορά…
__________________
Cuperem scire
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-07, 15:14
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
φιλε μου λαθος καταλαβες....

σαφως το μηνυμα μου ειναι ειρωνικο πλην δεν ειρωνευομαι εσενα....
αν θελεις ειρωνευομαι την πιθανοτητα ευρεσεως στοιχειων ιστορικων εστω και μη αντικειμενικων απο τουρκια μερια . και την προσηλωση των τουρκων "ιστορικων" στην ακριβη περιγραφη ιστορικων δεδομενων

παραχαρακτες της ιστοριας ειναι οχι ερευνητες της....

εσχατως εμαθα οτι κατι αρχαια που βρισκονται απο εκει μερια ειναι εν μερει ρωμαικα και εν μερει "τουρκικα" !!!

εμαθα ακομα οτι μερικα αρχαια ναυαγια που βρισκονται κοντα στις τουρκικες ακτες ειναι τουρκικα των δαιμονιων τουρκων εμπορων της εποχης..

εμαθα ακομα οτι ο μεγας κωνσταντινος υφαρπασε τουρκικα εδαφη για να ιδρυσει την ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια...

κατι σαν το μακεδονικο δηλαδη που ενω οι σλαβικες φυλες "κατεβηκαν" στην περιοχη περιπου το 600 μχ ειναι ολες απογονοι του μεγαλου αλεξανδρου που ηταν ολιγο πτωμα πανω απο μισο αιωνα πριν

και ακομα οτι τα ιστορικα σχολικα τους βιβλια αναφερονται συχνωτατα στην αχαριστια των κακων ελληνων απεναντι στην οθωμανικη αυτοκρατορια που τοσο ζεστα τους φροντιζε...

στο τελος θα μας πουνε οτι ο θαλης ηταν τουρκος τη καταγωγη ελλην υπηκοος 12θεικης θρησκειας...

ετσι για να αναφερω μερικα παραδειγματα...

αν σου εδωσα την εντυπωση οτι ειρωνευτικα εσενα σου ζητω συγνωμη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-07, 15:41
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι δηλαδή ο Ιουστιανιανός δεν ήταν φτωχός γιος Σέρβου αγρότη?
Πάλι ψέματα μου είπαν ?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-07, 16:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακά τα ψέματα καμία χώρα δεν θέλει να θυμάται τις ήττες της, αλλά όπως και στην Ελλάδα έτσι και στη Τουρκία μαθαίνουμε μόνο την πλευρά της ιστορίας που τους συμφέρει.
Ποιος μαθαίνει; Αν θέλει κάποιος να μάθει αληθινή ιστορία και όχι μια ιστορική άποψη, τρόπος υπάρχει και είναι ένας, η ανάγνωση πολλών πηγών.

Ποιος μπορεί να το κάνει; Μα όποιος θέλει να διαβάσει ιστορία και όχι ένα παραμυθάκι.

Στην συγκεκριμένη στιγμή, έχουν γραφτεί από ξένους και όχι μόνο φιλέλληνες, κατεβατά επί κατεβατών, ύμνοι επί ύμνων.

Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά δεν μπορεί να μην υπήρχαν και καλές στιγμές στη συνύπαρξη των δυο λαών, 400 χρόνια δε μπορεί απλά να μας καταπίεζαν και εμείς να το ανεχόμασταν
Αυτό ήταν καλό και με έκανες και γέλασα, μπράβο :-).

Διάβασα πρόσφατα μια έρευνα για την Αθήνα, στην διάρκεια της Βυζαντινοκρατίας της Ενετοκρατίας και της Τουρκοκρατίας. Η μόνη "καλή" στιγμή για τους απογόνους του Περικλή και του Πλάτωνα, ήταν ο αρχικός σεβασμός των Μωάμεθ τον Β, (αυτόν που άλωσε την Κωνσταντινούπολη) για το λίκνο του πολιτισμού, την Αθήνα. Τιμώντας την ιστορίας της πόλης, τους απάλλαξε από την υποχρέωση καταβολής φόρου.

Φυσικά αυτά ξεχάστηκαν πολύ γρήγορα με αποτέλεσμα οι γνωστές οικογένειες της Αθήνας, μετά από μία παρουσία 2000 ετών, να αναγκαστούν να εγκαταλείψουν την πόλη.

Είναι αστείο να συζητάμε για ειρηνική συνύπαρξη, μεταξύ κατακτητή και κατακτημένου, μεταξύ αυτών που σου άρπαζαν το βιος σου χωρίς αιτία, που σε ανάγκαζαν να αλλαξοπιστήσεις, που σου βίαζαν τις γυναίκες.

Είναι τραγικό να ζεις σε συνθήκες που όλη σου η ζωή στηρίζεται στην καλή διάθεση του εκάστοτε Αγά ή Μπέη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-07, 18:05
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αληθινή ιστορία? vs Επίσημη Ιστορία?

Συγνώμη τώρα θα μας πεις:
1. πως οι έλληνες στρατιώτες έκαιγαν τούρκικα χωριά και βίαζαν τουρκάλες κατά την διάρκεια της μικρασιατικής εκστρατίας?
2. Πως ο μέγας κωνσταντίνος σκότωσε τα αδέλφια του για να μην του φάνε τον θρόνο?
3. Πως ο μέγας αλέξανδρος δεν ήταν απλά ένας κομπλεξικός που παρέσειρε τόσο κόσμο στον θάνατο?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθινή ιστορία? vs Επίσημη Ιστορία? Συγνώμη τώρα θα μας πεις:
1. πως οι έλληνες στρατιώτες έκαιγαν τούρκικα χωριά και βίαζαν τουρκάλες κατά την διάρκεια της μικρασιατικής εκστρατίας?
Εγώ θα σου πω ότι υπήρχαν μεμονωμένα περιστατικά ωμοτήτων και από τους Έλληνες. Όμως δεν μπορείς να εξισώνεις βρε Αντρέα μου, 1000 θανάτους πχ με τις βιαιότητες και τον διωγμό τριών εκατομμυρίων Ελλήνων με 6000 χρόνια ιστορίας και παραμονής εκεί.

Εσύ δεν ξέρεις Ανδρέα ότι εκτελούσαν αξιωματικοί του Ελληνικού στρατού, στρατιώτες που έκαναν τις ασχήμιες.

Εσύ μάλλον αγνοείς Ανδρέα, ότι δεν υπήρχε κεντρική διαταγή κάψτε βιάστε κλέψτε και σκοτώστε.

Η διαφορά είναι ορατή Ανδρέα, όμως η άκρατος διάθεση ισοπέδωσης των πάντων, τα μετράει το ίδιο, ισάξια και ισόβαρα.

Αυτό Ανδρέα είναι εγκληματικό, δείχνει ελλιπή γνώση του αντικειμένου, θολή αντιμετώπιση των ιστορικών γεγονότων.

Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Πως ο μέγας κωνσταντίνος σκότωσε τα αδέλφια του για να μην του φάνε τον θρόνο?
Αυτό τι σχέση έχει με την Ελλάδα και την Ελληνική ιστορία; Ρωμαίος Αυτοκράτορας είναι. Βρες κανένα Ιταλό να του την πέσεις.

Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Πως ο μέγας αλέξανδρος δεν ήταν απλά ένας κομπλεξικός που παρέσειρε τόσο κόσμο στον θάνατο?
Αγνοείς πλήρως ότι για ένα Αιώνα μας την έπεφταν συνέχεια οι Πέρσες στις τρεις προσπάθειες τους να πατήσουν πόδι στην Ελλάδα, στον διακαή τους πόθο.

Ο Μέγας Αλέξανδρος με όλους τους Έλληνες εκτός των Σπαρτιατών, τους την έπεσε και τους έδωσε να φάνε τον επεκτατικό τσαμπουκά τους. Μακάρι να είχαμε και άλλους Αλέξανδρους στην ιστορία, μακάρι να είχαμε και άλλους στρατηλάτες, που έκτιζαν πιο πολλά απ όσα γκρέμιζαν.

Ο Μέγας Αλέξανδρος παρέσυρε τους Έλληνες στην μεγαλύτερη νίκη που έχει καταγράψει ποτέ η ιστορία.

Σου αρέσει δεν σου αρέσει, ήταν μέγας στα λίγα χρόνια που έζησε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-07, 22:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...κι όμως ο ανιστόρητος Νίμιτς σήμερα κιόλας... τον είπε σφαγέα, τη στιγμή που λαοί - φυλές στο Αφγανιστάν και στο Πακιστάν, τον θεωρούν θεό για τον πολιτισμό που τους πρόσφερε και είναι περήφανοι ως απόγονοί του. Νομίζω είχαμε ανεβάσει την ομιλία - όρκο εις ΩΠΗΝ. Ας κάνει και λίγο αυτοκριτική η Αμερική.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 08-10-07 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-07, 23:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...κι όμως ο ανιστόρητος Νίμιτς σήμερα κιόλας... τον είπε σφαγέα, τη στιγμή που λαοί - φυλές στο Αφγανιστάν και στο Πακιστάν, τον θεωρούν θεό για τον πολιτισμό που τους πρόσφερε
Τι να τον κάνεις τον Νίμιτς Κώστα μου, όταν Έλληνες λένε τα ίδια...

Είμαστε άξιοι της τύχης μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-07, 11:46
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε ελληνικό πανεπιστήμιο στο τμήμα ιστορίας εθνολογίας διδάσκονται και την άλλη πλευρά, ναι την συνύπαρξη μας με τους Τούρκους, τα λάθη της δικιάς μας πλευράς, και πολλά αλλά που ακούγονται αιρετικά όπως ότι το κρυφό σχολείο δεν υπηρξε ποτέ. Αν τώρα και οι ακαδημαϊκή μας είναι ανιστόρητοι τι να πω…πάω πασο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.