Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-06, 20:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πόσο εξαστημένοι είστε από την τεχνολογία

Κλείστε τα μάτια σας και σκεφτείτε τι θα κάνατε αύριο το πρωί αν ένα ηλεκτρομαγνητικό κύμα, τεράστιας έντασης, κατέστρεφε κάθε τι που διαθέτει ένα κύκλωμα.

Υπολογιστές, στερεοφωνικά, dvd’s, τηλεοράσεις, όλα τα μέσα μεταφοράς, αυτοκίνητα τρένα, πλοία και αεροπλάνα, ψυγεία κουζίνες και πλυντήρια (που όλα τα τελευταίου τύπου διαθέτουν ένα κύκλωμα).

Βρισκόμαστε δηλαδή ξαφνικά στην εποχή του 19ου αιώνα τουλάχιστον.

Πριν πάτε να αγοράσετε κανένα άλογο, καμιά λάμπα πετρελαίου και τα σχετικά, σκεφτείτε τι πιθανότητες έχετε να επιζήσετε….

Ίσως μερικοί να θεωρήσουν ότι τους δίνετε η δυνατότητα, να ζήσουν τα χρόνια της αθωότητας, να ζήσουν κυριολεκτικά σαν άνθρωποι και όχι σαν ρομπότ. Να ξαναγυρίσουν στην φύση και να ζουν απ’ αυτήν.

Ίσως μερικοί να τρελαθούν που δεν θα μπορούν να σερφάρουν στο διαδίκτυο, που δεν θα μπορέσουν να μπουν στην αγαπημένη τους βάση (λέμε τώρα), που δεν θα κάνουν με λίγα λόγια τις συνήθειες τους. Το αυτοκίνητο απ’ έξω θα είναι άχρηστο, το ψυγείο θα χρησιμεύει σαν ντουλάπα, η κουζίνα σαν βάση για την φουφού, κοκ.

Φανταστείτε ότι στις μεγαλουπόλεις τουλάχιστον θα ξεκινήσει άγρια πείνα, αφού δεν θα μπορούν να μεταφερθούν τα τρόφιμα, όλοι θα πάνε με τα ποδαράκια τους σε κάποιο χωριό να αγοράσουν την κατσικούλα του, τις κοτούλες και τα φροντίσουν την λίγη γη που θα τους αναλογεί. Θα κτίσουν την παραγκούλα τους θα σκάψουν για κανένα πηγάδι.

Τι θα μπορούσατε να κάνετε άνθρωποι του 21 ου αιώνα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-06, 23:44
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 10:25
Φύλο: Άντρας
Μου θυμήζει ένα ακατάλληλο τρίστιχο που λέει κάτι για επιστροφή στη φύση!!!

Προφητεία; Γεγονός που σύμφωνα με την επιστημονική κοινότητα κάπου στη δεκαετεία του 2080 θα πάρει σάρκα και οστά καθώς θα τελειώνουν τα ελάχιστα αποθέματα πετρελαίου με ότι αυτό επιφέρει;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-06, 00:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναρωτιεμαι τι θα ειχε γινει αν ειχαμε υπερ-αναπτυξει την τεχνολογια του ατμου, οπως σε καποια φανταστικα μυθιστορηματα εναλλακτικου παρελθοντος ('Εξαιρετοι Κυριοι' κλπ) και τι θα εβρισκαν οι οικολογοι για να μας την πουνε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-06, 10:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Αναρωτιεμαι τι θα ειχε γινει αν ειχαμε υπερ-αναπτυξει την τεχνολογια του ατμου, οπως σε καποια φανταστικα μυθιστορηματα εναλλακτικου παρελθοντος ('Εξαιρετοι Κυριοι' κλπ) και τι θα εβρισκαν οι οικολογοι για να μας την πουνε
Για τον ατμό Μιχάλη δεν χρειάζεται ξύλα; κάρβουνα; κάυσμος ύλη;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-06, 16:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχεις δίκο αλλά δε θα υπήρχε πετρελαική ρύπανση στα σημερινά επίπεδα (αν και δεν ξέρω αν η ρύπανση από κάρβουνα θα ήταν πιο ασφαλής για το περιβάλλον) ... άλλωστε τα μηχανήματα αυτά δεν κινδυνεύουν απο ηλεκτρομαγνητικά κύματα, μαγνητισμό κλπ οπως στο παραδειγμα σου... αλλά αρκετά με το Steampunk και τα εναλλακτική ιστορία, πισω στην πραγματικοτητα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-07-06 στις 16:29
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-06, 18:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Έχεις δίκο αλλά δε θα υπήρχε πετρελαική ρύπανση στα σημερινά επίπεδα (αν και δεν ξέρω αν η ρύπανση από κάρβουνα θα ήταν πιο ασφαλής για το περιβάλλον) ... άλλωστε τα μηχανήματα αυτά δεν κινδυνεύουν απο ηλεκτρομαγνητικά κύματα, μαγνητισμό κλπ οπως στο παραδειγμα σου... αλλά αρκετά με το Steampunk και τα εναλλακτική ιστορία, πισω στην πραγματικοτητα
Ναι αλλα για φαντάσου να υπήρχαν 1.000.000 αυτοκίνητα που θα έκαιγαν κάρβουνο και ξύλα, εκτομυρια σπιτια να μαιερευουν να πλενόντουσταν και να ζεσταινόντουσταν με στερεή καυσιμη ύλη, να δούμε αν θα μπορούσες να πάρεις μια ανάσα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-06, 21:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να σου πω μια θεωρία που έχω; Αν υποθέσουμε οτι υπάρχει ένας πολιτισμός που βρίσκεται στην εποχή του ατμού, και εμείς (ωσαν μικροί θεοί πχ) του κόψουμε κάθε πρόσβαση σε πετρέλαιο, που θα τους επέτρεψε να φτάσουν στο δικό μας επίπεδο... αυτό που θα γινόταν θα ήταν να υπερ αναπτύξουν την τεχνολογία του ατμού σε θέματα που δεν έχουμε φανταστεί... η αποκοπή απο τηντεχνολογία του πετρελαίου δεν θα σταματούσε την πρόοδό τους, θα ενίσχυε την πρόοδο της υπάρχουσας τεχνολογίας τους.

Πιστεύω λοιπόν αν προχωρούσαμε σε Steampunk οχήματα, θα γινόταν με αρκετά διαφορετικό τρόπο, και πολύ πιο πρακτικό απο αυτόν που φανταζόμαστε (δηλαδή να ταίζουμε κάρβουνα τον κινητήρα :Ρ)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-06, 01:34
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Question

Είναι αλήθεια ότι οι άνθρωποι του 21ου αιώνα, ιδιαίτερα στις ανεπτυγμένες τεχνολογικά χώρες θα είχαν σοβαρό πρόβλημα να ζήσουν χωρίς την παρουσία της τεχνολογίας διότι είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό εξαρτημένοι από αυτήν.

Ομως η εξάρτηση αυτή δεν εμποδίζει τους ανθρώπους να επιζήσουν με τις παλαιότερες συνθήκες (πριν την εμφάνιση της τεχνολογίας). Ισως κάποιο ποσοσστό να μην μπορέσει να ζήσει χωρίς αυτήν αλλά σίγουρα με τον α' ή β' τρόπο οι περισσότεροι θα τα κατάφερναν. Ευτυχώς για το ανθρώπινο γένος, δεν έχει εξαρτηθεί τόοσο πολύ από την τεχνολογία ώστε να μην μπορέσει να επιζήσει στις συνθήκες που αναφέρθησαν.

Τώρα τι θα έκανα εγώ προσωπικά ; Θα φρίκαρα αρχικά γιατί -ναι- μπορώ να πώ ότι είμαι εξαρτημένος από την τεχνολογία, θα στεναχωριώμουν πολύ που δεν θα είχα όλα αυτά που προσφέρει η τεχνολογία, αλλά θα μπορούσα με κάποιο τρόπο πιστεύω να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα και να καταφέρω να τα βγάλω περα...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-06, 02:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ένα πράγμα να σκεφτείς. Κάποιοι άνθρωποι είναι εξαρτημένοι από τη μουσική, γιανα μη πω σχεδόν όλοι Τόσο απλό. Πώς μπορεί να υπάρξει μουσική χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα (εκτός απο το να πηγαίνεις κάθε τόσο σε συναυλίες, να μάθεις ο ίδιος όργανο και να γυρνάς τη μανιβέλα του γραμμοφώνου); Φαντάσου πόσοι θα φρίκαραν μόνο και μόνο απο αυτό!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-06, 18:24
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 14:45
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Κλείστε τα μάτια σας και σκεφτείτε τι θα κάνατε αύριο το πρωί αν ένα ηλεκτρομαγνητικό κύμα, τεράστιας έντασης, κατέστρεφε κάθε τι που διαθέτει ένα κύκλωμα.

Υπολογιστές, στερεοφωνικά, dvd’s, τηλεοράσεις, όλα τα μέσα μεταφοράς, αυτοκίνητα τρένα, πλοία και αεροπλάνα, ψυγεία κουζίνες και πλυντήρια (που όλα τα τελευταίου τύπου διαθέτουν ένα κύκλωμα).
ΚΑΛΑ που μας τα θυμίζεις αυτα... Μαγκες λεω να φτιάξω ενα καταφύγιο με EMR shield στο σπιτι, που θα έχει laptop, pda , USB HD και ενα MP3 player.
KAI βέβαια μερικά Solar Panels... (και καμιά 20αρια joypads)

Ο HD, είναι ηδη ΤΙΓΚΑ σε emulators (C64/Amiga/ZX/Atari) μαζί με Gamez/Applz... C64 Remixes/ SID collection (the High Volume SID collection), Mods (STracker etc)

Μετά θα κάθομαι κα θα προσπαθώ να τελειώσω ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα games ΧΩΡΙΣ CHEAT.

Μην μιλάει κανείς .. ΗΛΙΟ δεν θα έχουμε? no problemo...

πλακα πλακα.. το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ δεν είναι να "ΧΑΛΑΣΟΥΝ" ολα.... ΑΛΛΑ το "κυμα" αυτο να χαλάσει ΟΤΙ εχει CPU απο 16bit ΚΑΙ ΠΑΝΩ!!! εκεί θα δούμε το μεγάλο γέλιο..
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.