Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-06, 12:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτελευταία στην ανακύκλωση η Ελλάδα

Oυραγός της Ευρώπης στην ανακύκλωση των απορριμμάτων αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά η Ελλάδα. Σύμφωνα με έρευνα του βρετανικού Ινστιτούτου Ερευνών για τη Δημόσια Πολιτική και της Πράσινης Συμμαχίας, χειρότεροι από εμάς είναι μόνον οι Πορτογάλοι...

Από τα στοιχεία της έρευνας που δημοσιεύουν τα Νέα, «πρωταθλήτρια» στην ΕΕ αναδεικνύεται η Oλλανδία, όπου ανακυκλώνεται το 65% του συνόλου των δημοτικών στερεών απορριμμάτων.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Αυστρία, όπου ανακυκλώνεται το 59% των απορριμμάτων, και την τρίτη θέση καταλαμβάνει η Γερμανία, όπου ανακυκλώνεται το 58% των απορριμμάτων.

Στην Ελλάδα, από την άλλη πλευρά, ανακυκλώνεται μόλις το 8% των 433 κιλών απορριμμάτων που παράγει ο καθένας από εμάς ετησίως, ενώ στην 15η και τελευταία θέση βρίσκονται οι Πορτογάλοι, που ανακυκλώνουν το 3% του συνόλου των στερεών απορριμμάτων.

Σε μία προσπάθεια να αυξηθούν τα επίπεδα ανακύκλωσης στις ευρωπαϊκές χώρες, οι συντάκτες της μελέτης ζητούν να δοθεί στις τοπικές αρχές η δυνατότητα να φορολογούν τους δημότες τους για την περισυλλογή μη ανακυκλώσιμων ή ανακυκλωθέντων απορριμμάτων.

«Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να αυξηθεί το ποσοστό της ανακύκλωσης από το να δοθούν στα νοικοκυριά οικονομικά κίνητρα» δηλώνει η Τζούλι Χιλ από την οργάνωση «Πράσινη Συμμαχία».
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-06, 12:48
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy

Δεν φταίνε πάντα οι πολίτες.
Εάν πρέπει να πάω στο Βλαδιβοστόκ για να ρίξω την ανακύκλωση πώς να έχω κίνητρο.
Επίσης η πολύ μεγάλη εταιρεία που δουλεύω παράγει τόνους χαρτί κάθε μέρα και ο Δήμος μας είπε ότι δεν συμφέρει να βάλει φορτηγό για να μαζεύει την ανακύκλωση, απλά να το πετάμε δηλαδή.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-06, 13:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Δεν φταίνε πάντα οι πολίτες.
Εάν πρέπει να πάω στο Βλαδιβοστόκ για να ρίξω την ανακύκλωση πώς να έχω κίνητρο.
Και τι κάνεις γι αυτό; Προεκλογικά η Δήμαρχος Αθηναίων σε δικό μου email μου απαντησε οτι θα βάλει σε κάθε μέρος που έχει κάδους σκουπιδιών και κάδους ανακύκλωσης. Οταν έγινε δήμαρχος κάθε μήνα της έστελνα email (ποιος το έπαιρνε δεν ξέρω) αλλά μου απάνταγαν ναι είναι στον σχεδιασμό μας μπλα μπλα

Συνέχιζα μέχρι που μάλλον συνέχιζαν αρκετοί και ένα πιλοτικούς συλλέκτες αλουμινίου γυαλιού και χαρτιού κυρίως στους μεγάλους δρόμους. Στην γειτονιά μου για να πετάξω ανακυκλωμένα, θα πρέπει να περπατήσω 500 μέτρα. Το κάνεις μια φορά, το κάνεις δύο φορές, μετά τα παίρνεις και ξεκινάς να στέλνεις μηνύματα με τα οποία τους τα φοράς κανονικά.

Αν το έκαναν αυτό Μίλτο αρκετοί άνθρωποι, θα είχαν γεμίσει οι γειτονιές κάδους ανακύκλωσης. Αλλά ποιος να ενδιαφερθεί; Αυτός που το καλάθι είναι δίπλα του, αλλά προτιμάει να πετάξει το χαρτί από το σουβλάκι ακριβώς δίπλα;

Και για να περάσω σε άλλο διάλογο του humor Club, θα έλεγα ότι αυτά και μερικά άλλα είναι που με κάνουν να θυμώνω πολύ με τους συμπατριώτες μου.

Μπας και τελικά έχουμε τους άρχοντες που μας αξίζουν;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-06, 17:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πρέπει να περπατήσω ν+1 μέτρα για να βρώ κάδο ανακύκλωσης. Συγκεκριμένα δεν έχω βρεί ακόμα που βρίσκεται! Βέβαια έχουμε ένα ωραίο πλακόστρωτο μπροστά από το σπίτι τώρα πια...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-06, 20:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Δεν φταίνε πάντα οι πολίτες.
Εάν πρέπει να πάω στο Βλαδιβοστόκ για να ρίξω την ανακύκλωση πώς να έχω κίνητρο.
Επίσης η πολύ μεγάλη εταιρεία που δουλεύω παράγει τόνους χαρτί κάθε μέρα και ο Δήμος μας είπε ότι δεν συμφέρει να βάλει φορτηγό για να μαζεύει την ανακύκλωση, απλά να το πετάμε δηλαδή.
Στο κέντρο της Αθήνας αρκετοί κάδοι ανακύκλωσης είναι γεμάτοι με διάφορα σκουπίδια. Σε αυτό νομίζω φταίνε οι πολίτες.

Ο πεθερός μου μια φορά την εβδομάδα μαζεύει όλα τα ανακυκλώσιμα του σπιτιού και οδηγάει περίπου 20 λεπτά για να τα ανακυκλώσει. Δεν κάνει κακό.

Για την εταιρεία, λογικά η εταιρεία δεν θα έπρεπε να ανακυκλώνει με δικά της έξοδα;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-06, 20:24
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Στην γειτονιά μου για να πετάξω ανακυκλωμένα, θα πρέπει να περπατήσω 500 μέτρα. Το κάνεις μια φορά, το κάνεις δύο φορές, μετά τα παίρνεις και ξεκινάς να στέλνεις μηνύματα με τα οποία τους τα φοράς κανονικά.
Εγώ δεν ξέρω καν που και αν υπάρχουν τέτοιοι κάδοι εδώ κοντά στο σπίτι μου.

Αν θέλουμε πραγματικά ανακύκλωση πρέπει να υπάρχουν και οι κατάλληλες υποδομές... Αλλιώς δεν γίνεται τίποτε. Ο κόσμος έτσι αποτρέπεται στο να κάνει ανακύκλωση.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-06, 22:28
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αν είστε σε κανέναν οργανισμό ή εταιρία με πολύ κόσμο, ίσως μπορείτε να πάρετε μία πρωτοβουλία κι εσείς, και να πάρετε κάδο ανακύκλωσης για μπαταρίες, από την ΑΦΗΣ. Εδώ έχουν την αίτηση: http://www.afis.gr/application/ Διαβάστε και το FAQ τους σχετικά, και δείτε αν μπορείτε να συμμετάσχετε ("Ποιοι συμμετέχουν").

BTW για ανακύκλωση χαρτιού ή και άλλων ειδών στον Πειραιά, δεν έχω δει ποτέ και πουθενά τίποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-06, 22:55
Το avatar του χρήστη s33
s33 Ο χρήστης s33 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-03-07 00:49
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Μπας και τελικά έχουμε τους άρχοντες που μας αξίζουν;
χμ... μεγάλη αλήθεια...

για να μελαγχολήσουμε λιγάκι, να αναφέρω απλά το γεγονός πως στο συγκότημα που μένω στο Λονδίνο, για 100+ διαμερίσματα έχουμε 15 μεγάλους κάδους ανακύκλωσης... στην γειτονιά μου στην Αθήνα, δεν έχω βρει ακόμη ούτε 1 για δείγμα...
__________________
"All paid jobs absorb and degrade the mind". Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-06, 21:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σήμερα παρατήρησα ότι ο Δήμος Αθηναίων είχε βάλει σε πολλά σημεία που είχε κάδους σκουπιδιών και κάδους ανακύκλωσης.
Χαίρομαι ιδιάιτερα για αυτό και φαντάζομαι ότι είνα μια κίνηση που μελετούσε από καιρό και δεν έχει σχέση με τις Δημοτικές εκογές (...)
Αυτό που με στεναχώρησε και λέω τελικά ότι δεν πρέπει να τα ρίχνουμε όλα στο κράτος, είναι ότι μόλις άνοιξα κανά δυό είδα μέσα σακούλες σκουπιδιών!
Μου φαίνεται ότι πρέπει να περάσουν πολλές γενικές ακόμα για να είμαστε ώριμοι για την ανακύκλωση.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-06, 21:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό και φαντάζομαι ότι είνα μια κίνηση που μελετούσε από καιρό και δεν έχει σχέση με τις Δημοτικές εκλογές (...)
Ήταν μια από τις δεσμεύσεις της προηγούμενης δημάρχου, της οποία ο υποφαινόμενος της είχε στείλει μπόλικα emails για να την θυμίσει την υπόσχεση της :-)

Μου φαίνεται ότι πρέπει να περάσουν πολλές γενιές ακόμα για να είμαστε ώριμοι για την ανακύκλωση.
Είναι θέμα παιδείας, θα πρέπει να περάσει η ιδέα της ανακύκλωσης στα παιδιά και απ’ αυτά στους γονείς. Τα έχω ξαναγράψει αυτά. Όταν βλέπεις τον άλλο με το χαρτί από το σουβλάκι να το πετάει κάτω ενώ δίπλα του είναι το καλάθι, μη περιμένεις να αλλάξει κάτι δραστικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.