Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-07, 17:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
ok Ο oμφαλός της Γης

ΔΕΛΦΟΙ

Ο ομφαλός της Γης !

Από μικρός είχα πάντα απορίες που με βασάνιζαν !

Είναι δυνατόν οι Έλληνες - λαός που ταξίδευε, εμπορευόταν και αποίκιζε όλη τη Μεσόγειο, να θεωρούσε τους Δελφούς ως το κέντρο του κόσμου;

Μήπως εννοούσαν ότι αυτοί ήταν το κέντρο του κόσμου;

Είναι δυνατόν οι Έλληνες - λαός που ταξίδευε, εμπορευόταν και αποίκιζε όλη τη Μεσόγειο, να θεωρούσε τους Δελφούς ως το κέντρο του κόσμου;

Μήπως εννοούσαν ότι αυτοί ήταν το κέντρο του κόσμου;

Αποφάσισα λοιπόν να το ελέγξω.

Μπήκα στο Google Earth … και μετρώντας τις αποστάσεις των πιο σημαντικών Ελληνικών μνημείων … βρήκα την απάντηση στις απορίες μου !

Από παλιά είχα ακούσει ότι η Ακρόπολη της Αθήνας ισαπέχουν από τους Δελφούς.

Η Ακρόπολη των Αθηνών και ο ναός της Αφαίας της Αίγινας ισαπέχουν από τους Δελφούς κατά 121 χλμ !

Επίσης είχα ακούσει ότι οι ναοί της Αφαίας (στην Αίγινα)
και η Ακρόπολη της Αθήνας ισαπέχουν από το ναό του Ποσειδώνα στο Σούνιο !

Η αλήθεια επιβεβαιώθηκε !!
Η Ακρόπολη και η Αφαία ισαπέχουν από τον ναό του Ποσειδώνα περίπου 44 χλμ σε ευθεία γραμμή !

Ενθουσιασμένος, άρχισα να πειραματίζομαι και με άλλους αρχαίους ναούς !

Το αποτέλεσμα ήταν μοναδικό !

Ακρόπολη και Ολυμπία ισαπέχουν – κατά περίπου 121 χλμ, από τους ΔΕΛΦΟΥΣ !



Οι ΔΕΛΦΟΙ …
… εκτός από την Ολυμπία και την Ακρόπολη ισαπέχουν επίσης και
… από τη Δωδώνη και το Δίον (κατά περίπου 195 χλμ).

Το πρόσθετο στοιχείο που χαρακτηρίζει την μοναδικότητα των ΔΕΛΦΩΝ είναι το γεγονός ότι,

… οι ΔΕΛΦΟΙ βρίσκονται πάντα στην κορυφή του ισοσκελούς τριγώνου
… που συνδέει τους ναούς μεταξύ τους !



«Ο ομφαλός της γης»

Όλοι οι ναοί που αναφέρθηκαν ήταν ιεροί τόποι των Αρχαίων Ελλήνων και η πραγματική χρονολογία της ιερότητάς τους δεν μπορεί να διαπιστωθεί - καθώς έχουν βρεθεί κτίσματα και από άλλες παλαιότερες περιόδους – γεγονός το οποίο εμποδίζει τον ακριβή υπολογισμό της χρονικής περιόδου ανέγερσης των.
… για την Ακρόπολη πχ, εικάζεται ότι ήταν τόπος λατρείας ήδη από το 2000 πΧ!
Διαπιστώθηκε ότι οι Αρχαίοι Έλληνες έχτιζαν τα ιερά τους σε ίσες αποστάσεις από τους ΔΕΛΦΟΥΣ, γι' αυτό και τον αποκαλούσαν «Ομφαλό της γης» !
Αυτή, λοιπόν είναι η πραγματική έννοια του «Ομφαλού» !

Η απορία μου λύθηκε, αλλά … μου δημιουργήθηκαν καινούργιες !

Πώς είναι δυνατόν το 2000 πΧ οι αρχαίοι Έλληνες να μπορούν να μετρούν τόσο μακρινές αποστάσεις σε ευθεία γραμμή … χωρίς το Google Earth ή, έστω χωρίς αεροφωτογραφίες ;

Εάν το γνωρίζετε …
… ενημερώστε μας !
Το δίδαγμα
«… όσα περισσότερα γνωρίζουμε
… τόσο μεγαλύτερο πρόβλημα έχουμε» !

To μήνυμα μου εστάλη σε μορφή pps από φίλο. Δεν γνωρίζω την πατρότητα του συγγραφέα, αλλά προσυπογράφω τα δεδομένα, που ασφαλώς είναι απόλυτα σωστά και γνωστά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-09-07 στις 17:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-07, 19:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οντως μια παραξενη 'ταξη' υπαρχει οσον αφορα τις αποστασεις των αρχαιων ναων... το παραπανω ειναι απλα ενα μερος αυτων των μελετων (που ειναι ολες επαληθευσιμες) (αλλα και ενα νεο παιχνιδι για οσους εχουν το Google Earth!)...

τετοια διαβαζα σε σχετικες αρθρογραφιες εδω και χρονια (μαλιστα αυτες οι αρχες και μελετες ειναι γνωστες ως 'ιερη γεωγραφια') και δεν αποτελουν ανακαλυψη καποιου μεμομονωμενου ατομου με Powerpoint :P

Λογικο κενο: αν οντως ισχυαν καποιοι κανονες στην τοποθεσια των ναων, γιατι κατι τετοιο δεν αναφερεται σε κανενα σωζομενο εγγραφο; (αν δεν κανω λαθος)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-09-07 στις 19:48
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-07, 20:17
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων

Λογικο κενο: αν οντως ισχυαν καποιοι κανονες στην τοποθεσια των ναων, γιατι κατι τετοιο δεν αναφερεται σε κανενα σωζομενο εγγραφο; (αν δεν κανω λαθος)
Σωστή παρατηρηση, την ενστερνίζομαι ως προβληματισμό και ομολογώ ότι με πείθει.

Οι αρχαίοι τα ντοκουμένταραν όλα, κατι τετοιο δεν θα το άφηναν ασχολίαστο.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-07, 20:17
DD65 Ο χρήστης DD65 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-07 21:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα πρωτα τριγωνα που εκαναν σαλο τα ειχε δημσιευσει ο Εριχ φον Ντενικεν.
Με τον καιρο βρεθηκαν κι αλλα. Αν τα βρω θα τα στειλω.
__________________
I attract whatever I desire...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικο κενο: αν οντως ισχυαν καποιοι κανονες στην τοποθεσια των ναων, γιατι κατι τετοιο δεν αναφερεται σε κανενα σωζομενο εγγραφο; (αν δεν κανω λαθος)
Η αναφορά στον ομφαλό δεν είναι σημερινή Μιχάλη. Επίσης οι ναοί του Παρθενώνα της Αφαίας του Ποσειδώνα και του ναού του Διός (Αθήνα, Αίγινα, Σούνιο, Ολυμπία), προυπήρχαν των μαρμάρινων κτισμάτων της κλασικής εποχής. Πχ προυπήρχαν 5 ναού στην Ακρόπολη από το 2000πΧ.

Ο Ξενοφώντας ο Πλούταρχος και δεν θυμάμαι σε ποιο βιβλίο και ο Πλάτωνας, μιλούσαν για τις ιερές αποστάσεις σε σχέση με τους Δελφούς, που οι αρχαιότεροι τους, έκτιζαν τους ναούς, σε πλήρη γεωμετρική αρμονία με τους Δελφούς.

Δεν υπάρχει καν σύμπτωση στο θέμα αυτό. Αν δεν με απατά η μνήμη μου (μην πω τιποτα για τις τρύπες στο κεφάλι μου), ο Wells κάνει σαφή αναφορά στην ιερή γεωμετρική αρμονία.

Θα ψάξω να βρω τα σχετικά στοιχεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-07, 20:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από DD65 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πρωτα τριγωνα που εκαναν σαλο τα ειχε δημσιευσει ο Εριχ φον Ντενικεν.
Με τον καιρο βρεθηκαν κι αλλα. Αν τα βρω θα τα στειλω.
Να μου επιτρέψεις αλλά οι ραβδώσεις της Σκωτίας και οι γραμμώσεις στις Ανδεις, δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό που λέμε. Είναι μερικά από τα παραμυθάκια του Έριχ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-07, 22:09
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μου επιτρέψεις αλλά οι ραβδώσεις της Σκωτίας και οι γραμμώσεις στις Ανδεις, δεν έχουν καμιά σχέση με αυτό που λέμε. Είναι μερικά από τα παραμυθάκια του Έριχ.
Ο οποίος και χέστηκε στο χρήμα με τα βιβλία τοπυ που τότε είχαν κανει σάλο....

ΕΕ ρε ρεζιλίκια......
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-07, 22:12
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ωραίες μελέτες (πέραν φαντασιών) έχει κάνει ο δρ Θεοφάνης Μανιάς
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-07, 22:14
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει καν σύμπτωση στο θέμα αυτό. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, ο Wells κάνει σαφή αναφορά στην ιερή γεωμετρική αρμονία.
Θα ψάξω να βρω τα σχετικά στοιχεία.
Τίποτα από αυτά δεν είναι τυχαίο. Η κατασκευή των ναών βασίζονταν σε γεωμετρικούς και αστρονομικούς υπολογισμούς, όπως και η κατασκευή των βασιλικών τάφων στην Αίγυπτο. Υπάρχουν αρκετές αναφορές, δεν μπορώ να υποσχεθώ πως θα τις βρω άμεσα γιατί πρέπει να ανατρέξω σε πολλά (και δεν προλαβαίνω )

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(μην πω τιποτα για τις τρύπες στο κεφάλι μου)
Μετά λες για μας!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-07, 22:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...γενικώς όλα αυτά... ''κάτι'' δείχνουν. Είναι στην κυριολεξία ''οδοδείκτες''. Στήθηκαν εκεί για κάποιο ''λόγο''... ώστε όποιος έχει την παιδεία, (ή αν το επιθυμεί να κινηθεί προς τα εκεί) και τους κώδικες να τα αποσυμβολίσει, να καταλάβει.

Ένα ακόμη όμως στοιχείο, πέραν του όποιου τόπου και της γεωγραφίας, είναι ο ''άνθρωπος''. Όντας σοφός, γίνεται ομφαλός. Από την άλλη, ο άσοφος και να πάει στον προαναφερθέντα ομφαλό... λόγω της μη αγωγιμότητας σοφίας από την φύση του, από μόνος του ο τόπος, φυσικά ανενεργεί.

Όποιος πάλι έχει κατέβει στους Αγίους Τόπους θα δει στον ναό της Αναστάσεως τον (κατά Ιώσηπο) ομφαλό. Εκεί (ως απλή ένδειξη και όχι αυστηρά τυπικά - τοπικά) ο Λόγος με ''ίσες (ως ομφαλός) αποστάσεις'' των λόγων, τους προσκαλεί να τους αναστήσει με Αγάπη και Αλήθεια, καταργώντας τις αποστάσεις... στην των πάντων ενότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-07, 07:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ερώτημα είναι πόσοι ναοί υπήρχαν στην αρχαιότητα ? Και με πόσους από αυτούς μπορείς να σχηματίσεις ισοσκελή τρίγωνα με ένα αυθαίρετο σημείο.
Για παράδειγμα, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι η μητρόπολη είναι ένα κέντρο γύρω από το οποίο μπορώ να φέρω ισοσκελή τρίγωνα με σημαντικές εκκλησίες της Αθήνα, ή και της Ελλάδας, ή και της Ευρώπης.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-07, 08:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα είναι πόσοι ναοί υπήρχαν στην αρχαιότητα ? Και με πόσους από αυτούς μπορείς να σχηματίσεις ισοσκελή τρίγωνα με ένα αυθαίρετο σημείο.
Oi προαναφερόμενοι ναοί (κέντρα) δεν είναι πασίγνωστα από τα ερείπια που βρήκαμε στις ανασκαφές μας, είναι τα σημαντικότερα από αυτά που αναφέρουν ιστορικοί περιηγητές φιλόσοφοι της κλασικής εποχής.

Από τον Παυσανία έως τον Ηρόδοτο, από τον Πλάτωνα έως τον Πλούταρχο, οι περιγραφές συμφωνούν απόλυτα. Δεν αναφέρει κανείς τίποτα το διαφορετικό.

Όμως δεν είναι μόνο αυτό το ζητούμενο.

Αυτοί οι τόποι ήταν ιεροί και στα προιστορικά χρόνια. Τουλάχιστον 2000 πριν το έργο του Ικτίνου ανυψωθεί στον Αττικό ουρανό, έχουμε αναφορές ότι για πολλά πολλά χρόνια πριν, προυπήρχαν ναοί επί ναών. Παρθενώνες επί παρθενώνων.

Και αν βασιστούμε στις μεγάλες αστρονομικές και γεωμετρικές γνώσεις της κλασικής εποχής, το θεωρούμε δεδομένο ότι θα μπορούσαν να το υπολογίσουν. Πως στο καλό το 2500 πΧ τα υπολόγιζαν αυτά; Τι γνώσεις είχαν τότε;

Αν ανατρέξουμε στους Αιγυπτίους, θα καταλάβουμε ότι η γνώση υπήρχε εκείνη την εποχή, υπήρχε και στην Μινωϊκή εποχή και στην Μυκηναϊκή. Απλά εμείς δεν ξέρουμε την τύφλα μας για το επίπεδο εκείνου του πολιτισμού.

Αιγύπτιος ιερέας αποκάλυψε στο ταξίδι του Πλάτωνα στην Αίγυπτο, ότι Ελληνες μηχανικοί δούλεψαν κοντά στους Φαραώ, 2000 πΧ!.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-07, 09:11
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
O Xώρος Πέριξ των αρχαίων Ναών περιβάλεται από μιά μορφή δυναμικής ενέργειας που την νοιώθης ακόμα και σήμερα αν βρίσκεσαι στον χώρο,λένε οτι αυτός είναι και ο κυριώτερος λόγος που έσπρωξε τους πρώτους Χριστιανούς να κτήσουν τους Ναούς τους στον ίδιο χώρο παρουσίας Αρχαιοελληνικών Ναών.Βλέπε την Παναγία στην Πάρο κτλ.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
λένε οτι αυτός είναι και ο κυριώτερος λόγος που έσπρωξε τους πρώτους Χριστιανούς να κτήσουν τους Ναούς τους στον ίδιο χώρο παρουσίας Αρχαιοελληνικών Ναών.Βλέπε την Παναγία στην Πάρο κτλ.
Με όλο τον σεβασμό στους Χριστιανούς (που είμαι και εγώ) δεν τρέφω κανέναν σεβασμό στις επιλογές τους να γκρεμίζουν τους αρχαίους ναούς για να κτίζουν τις εκκλησίες τους.

Βέβηλοι ιερόσυλοι και τυφλωμένοι φανατικοί τα έκαναν αυτά καταστρέφοντας αυτόν τον τεράστιο πολιτισμό.

Τίποτα χειρότερο δεν έχει σταθεί ενάντια στον πολιτισμό των προγόνων μας, όσο η Βυζαντικοκρατία, που με φωτιά και τσεκούρι, επέβαλαν την νέα θρησκεία.

Είχαν τίποτα κοινό αυτοί με την διδασκαλία του Χριστού μας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-07, 09:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παράδειγμα, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι η μητρόπολη είναι ένα κέντρο γύρω από το οποίο μπορώ να φέρω ισοσκελή τρίγωνα με σημαντικές εκκλησίες της Αθήνα, ή και της Ελλάδας, ή και της Ευρώπης.
Την εποχή εκείνη υπήρχαν (συγκριτικά) ελάχιστοι ναοί.
Τώρα φτιάχνουν ναούς σε κάθε γειτονιά έτσι για να υπάρχουν, ναούς για να ανεβάσουν τον συντελεστή δόμησης του σπιτιού τους, ναούς για να καλύψουν αρχαία ευρήματα και άλλα πολλά...
Ακόμη και τώρα, με τους χιλιάδες ναούς είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις. Άντε να βρείς 2-3 και αυτό κατά τύχη.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.