Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Τηλεόραση Ράδιο και ΜΜΕ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-06, 09:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τρομοϋστερία.com

Από τον σημερινό Τύπο:

"ΑΛΚΟΟΛ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Σοβαρή πηγή κινδύνων αποτελεί για τους ανήλικους και τους γονείς τους το γεγονός ότι η διάθεση, μέσω του Διαδικτύου, αλκοολούχων ποτών, τσιγάρων, φαρμάκων, ακόμη και σεξουαλικών βοηθημάτων, εξακολουθεί να παραμένει ανεξέλεγκτη, σύμφωνα με τα ευρήματα έρευνας. Η έρευνα της καταναλωτικής οργάνωσης Ε.ΚΑΤ.Ο, σε σύνολο 1001 ατόμων, ηλικίας 14 έως 20 ετών, έδειξε επίσης ότι μεγάλο ποσοστό ανήλικων δηλώνει ενθουσιασμένο από το Διαδίκτυο, διότι τους παρέχει τη δυνατότητα αγοράς προϊόντων που δεν είναι διαθέσιμα στο εμπόριο ή η πρόσβασή τους σε αυτά είναι δύσκολη."


Επειδή όταν υποτιμάνε τη νοημοσύνη μου δημοσίως και μέσω ΜΜΕ, αρχίζω και παίρνω ανάποδες, ας μου εξηγήσει κάποιος τις προθέσεις του "φιλεύσπλαχνου" Ε.ΚΑΤ.Ο. Θέλει να μας πείσει ότι αν ένας πιτσιρικάς θέλει να αγοράσει τσιγάρα και αλκοόλ θα ψάξει στο διαδίκτυο αντί να πάει στον κυρ-μπάμπη τον περιπτερά; Ή μήπως θέλει να ποινικοποιήσει και τα σεξουαλικά βοηθήματα; (!)

Τον τελευταίο καιρό δημοσιεύματα και ρεπορτάζ παρόμοιου τρομολαγνικού περιεχομένου προς το Διαδίκτυο έχουν πληθύνει. Στην αρχή απλά τα απαξίωνα λόγω βλακείας αλλά και επειδή τα αντιμετώπιζα σαν κομπλεξικές αντιδράσεις μίας οπισθοδρομικής κοινωνίας. Τελικά όμως αρχίζω να υποπτεύομαι ότι υπάρχουν συγκεκριμένες σκοπιμότητες απαξίωσης του Διαδικτύου από τα ΜΜΕ συμβατικού τύπου (Τύπος, τηλεόραση) λόγω ανταγωνισμού.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ένας φίλος μου είπε ένα εξαιρετικό.

Το internet μου λέει σαν ένα μαχαίρι.

Τι σχέση του λέω έχει το μαχαίρι με το internet βρε παιδί μου;

Για σκέψου μου λέει; Με το μαχαίρι κόβεις την μπριζόλα σου, κόβεις το μήλο και το πορτοκάλι, αλλά μου δίνεις και μία στο δόξα πατρί και με αφήνεις στον τόπο.
Είναι δυνατόν να φταίει το μαχαίρι που εσύ έχεις φονικά ένστικτα και με καθάρισες;

Είναι η απύθμενη βλακεία που όμως οδηγεί στην απομόνωση. Ξέρω πολλούς γνωστούς που δεν βάζουν DSL στο σπίτι τους, ενώ είναι κομπιουτεράδες, με την υποψία μπας και το παιδί τους πέσει σε κακά χέρια.

Αλλά στέλνουν το παιδί τους στο περίπτερο και ιδιαίτερα στα κεντρικά που η τσόντα πέφτει σύννεφο και βρίσκεις περιοδικά με κάθε είδους περιεχόμενο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-06, 10:00
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς Στέλιο... Και εκεί είναι που εκνευρίζομαι. Η αντιμετώπιση του διαδικτύου ως ένα κακό δαιμόνιο. Λες και η καθημερινότητα στην πόλη δεν εγκυμωνεί κινδύνους. Λες και άμα ένα παιδί έχει τάση να αγοράσει φάρμακα ή να βρει ναρκωτικά δεν μπορεί να ψάξει και να βρει στην πόλη που ζει.

Ναι, το διαδίκτυο έχει πολλά στοιχεία. Μέσα σε αυτά υπάρχουν χρήσιμα αλλά και άσχημα. Όλα ως μέρος πληροφορίας διακινούνται ελεύθερα και αυτό είναι άλλωστε το μεγαλύερο πλεονέκτημα του διαδικτύου και ο λόγος που "απογειώθηκε" μέσα σε λίγα χρόνια.

Αντί κάθε τρεις και λίγο να μας βομβαρδίζουν με αντι-διαδικτυακά παραμύθια, γιατί δεν ασχολούνται με τη ρίζα του προβλήματος που είναι η ανατροφή των παιδιών; Και δεν το λέω από καθαρά άποψη παιδαγωγικής και πειθαρχίας. Το εννοώ ρεαλιστικά. Γιατί πολύ απλά, άμα το 14χρονο αναζητήσει αλκοόλ (είτε στην κάβα της γειτονιάς, είτε στο διαδίκτυο), σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα από το σπίτι του. Ας γράφουν λοιπόν άρθρα για άσχετους και προβληματικούς γονείς που έχει γεμίσει ο τόπος.

Παρόμοιες έρευνες για τα "άσχημα του διαδικτύου" στην ουσία υπερασπίζονται τη γονική ασχετοσύνη και βρίσκουν αποδιοπομπαίους τράγους αλλού και αόριστα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-06, 10:09
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΣΚΗΝΗ 1η

Η γνωστή γάτα Λουκριτία του Αρκά έχει
παραγγείλει κρυφά από την σπιτονοικοκυρά
της και μέσω ίντερνετ το γνωστό ερωτικό
βοήθημα που θα ικανοποιήσει τις σεξουαλικές
τις ορμές αφού ο στειρωμένος γάτος Καστράτο
δεν μπορει...

ΣΚΗΝΗ 2η

Έρχεται ο ταχυδρόμος , ανοίγει την πόρτα
η σπιτονοικοκυρά και παραλαμβάνει το δέμα με
το ερωτικό βοήθημα. Ανοίγει το πακέτο ,
βλέπει τι έχει μέσα και αναρωτιέται..."τι είναι αυτό;"
Τότε ακούγεται η φωνή της Λουκριτίας
από το βάθος να λέει..."Αυτά τα κινέζικα
τηγάνια είναι ελαττωματικά.Μόνο το χερούλι μας
έφεραν!!!"

Αυτά για τις παραγγελίες μέσω ίντερνετ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-06, 10:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μα είναι τόσο απλόχερα δοσμένα όλα στην κοινωνία μας, που είναι γελοίο να μιλάμε ότι θα βρει το παιδί αλκοολ και ναρκωτικά στο internet.

Όμως η νέα φοβία είναι η παιδεραστία, που όλους φυσικά μας αηδιάζει.
Βρήκαμε στο τάδε μέρος τον τύπο με τις αηδιαστικές εικόνες που διακινούσε, άρα στο WEB το Internet τα Forums και σε όλα τα σχετικά, είναι έργο του σατανά, μακριά!. Την ίδια ώρα που η ίδια διαλυμένη οικογένεια δεν έχει την δυνατότητα να ελέγχει τι κάνει το βλαστάρι τους, δαιμονοποιεί τα πάντα, νομίζοντας ότι έτσι είναι ασφαλείς.

Η εγκατάλειψη, η απουσία επικοινωνίας μεταξύ γονιών και παιδιών, έχουν το μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ότι πάει στραβά, είναι ανίκανοι όμως να ξεστραβωθούν να τα δουν αυτά.

Μου έλεγε καθηγητής σε μεγάλο ιδιωτικό εκπαιδευτήριο, ότι ένα μεγάλο ποσοστό γονέων, δεν τους έχουν δει ποτέ, δεν έχουν καν ενδιαφερθεί να μάθουν τι γίνεται με το παιδί τους. Πληρώνουν τα εκατομμυριάκια τους κάθε χρόνο, αλλά δεν καταβάλουν καμιά προσπάθεια, να δουν τι κάνει το παιδί τους, πως προχωράει, τι συμπεριφορές έχει.

Κατά τα άλλα φταίει το internet.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-06, 20:11
myrmidon Ο χρήστης myrmidon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-10-06 20:34
Φύλο: Άντρας
Angry Ραδιοφωνική Ιντερνετοτρομουστερία

Πριν απο μερικούς μήνες στο Ραδιόφωνο είχε την ιστορία ενός γυμνασιόπαιδού το οποίο ήθελε να αυτοκτονήσει και τό είχε πει σε μερικούς φίλους του σε διάφορα ChatRoom.
Οι λόγοι ήταν άσχετοι με το δίκτυο (νωμίζω είχε χωρίσει με το κορίτσι του )
Το Σώμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ. το τσέκαρε και ενημέρωσε γονείς και παιδοψυχολόγο με αποτέλεσμα το παιδί τελικά να σωθεί και χωρίς να καταλάβει ότι έγινε ολόκληρη επιχείρηση. Όπως ανέφερε ο Κος Σφακιανάκης (όχι ο τραγουδιστής αλλά ο Διοικητής του ΣΔΗΕ ) αν δεν ύπήρχε το Internet το παιδί θα είχε χαθεί. Με το που κλείνει το τηλέφωνο του ο Σφακιανάκης που έδινε συνέντευξη αρχίζει η δημοσιογράφος τα δικά της. Το internet σκοτώνει τα παιδιά μας, και που είναι το κράτος και μπλα μπλα μπλα
Μα τόσο !@$%!$#%@#^% πια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.