Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-06, 09:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
«Υπάλληλοι με τζιπ και σπιταρόνες»

Ενας από τους χιλιάδες «διαφθορείς» (τους μηχανικούς, δηλαδή, που καθημερινά υποβάλλονται στον εκβιασμό των πολεοδομιών, άλλοι θέλοντάς, άλλοι μη) μας αποκαλύπτει τα μυστικά της τέχνης του. Ιδού πώς:

*Πώς αισθάνεσαι που είσαι υποχρεωμένος να δίνεις παράνομα χρήματα;

- Είναι μέρος της δουλειάς. Πλέον η δουλειά του μηχανικού δεν είναι μόνο να χτίζει σπίτια, αλλά και να λαδώνει έξυπνα και αποτελεσματικά...

*Μπορείς να κάνεις με λίγες λέξεις μια ιστορική αποτίμηση του λαδώματος;

- Παλιότερα, λάδωνες για να παραβλεφθεί μια παρανομία. Εδώ και μερικά χρόνια, λαδώνεις απλώς για να πάει η δουλειά σου πιο γρήγορα. Σήμερα, ακόμα και να λαδώσεις, πάλι στην ουρά είσαι, γιατί όλοι κάνουν το ίδιο το πράγμα.

*Αισθάνθηκες ποτέ πως κινδυνεύεις;

- Θα κινδυνεύσω μόνον αν δεν δώσω γρηγορόσημο. Θα χάσω ίσως και τη δουλειά μου!

*Πώς ξέρεις ότι θα τα πάρει ο υπάλληλος;

- Αν δεν τον ξέρεις (αν και γρήγορα τους μαθαίνεις όλους...), του λες στην αρχή: «Εχω ένα πρόβλημα. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο πιο προσεκτικά γιατί δεν προλαβαίνω;» Αν σου πει «ναι», πάει να πει ότι τα παίρνει. Είναι κάτι σαν συμφωνία κυρίων.

*Πώς τα δίνεις;

- Δεν χρειάζονται υπερβολές. Δεν το φωνάζεις, αλλά ούτε το κάνεις με ένοχο τρόπο. Απλά τα βάζεις σε ένα φάκελο, όχι φακελάκι, ένα μεγάλο φάκελο με λάστιχο. Και του λες, ας πούμε: «Αυτά είναι τα σχέδια για να τα δείτε στο σπίτι σας».

*Πόσα δίνεις;

- Ακολουθείς την αγορά. Συμβουλή: Μην είσαι τσιγκούνης. Καμιά φορά, δίνοντας λίγα είναι σαν να μη δίνεις τίποτα.

*Πόσο είναι το παραπάνω κόστος για την οικοδομή;

- Αν σκεφτούμε ότι η πιο φτηνή άδεια είναι γύρω στα 3.500 ευρώ και το λάδωμα στα 500, ενώ στις ακριβές άδειες, που είναι στα 15.000, φτάνει τα 2.000 με 3.000 ευρώ, με τους πιο συντηρητικούς υπολογισμούς, στο 10% ώς 20% του κόστους.

*Ποιος πληρώνει το μπαξίσι;

- Συνήθως, το κόστος το μετακυλίει ο μηχανικός ή ο εργολάβος στον ιδιοκτήτη του κτίσματος. Του λες: «Αν θες να πάμε γρήγορα, πρέπει να δώσεις άλλα τόσα». Αλλά οι νέοι μηχανικοί, από άγχος μήπως χάσουν πελάτες, πολλές φορές το πληρώνουν οι ίδιοι.

*Πώς ξέρεις ότι οι υπάλληλοι βγάζουν πολλά λεφτά;

- Μα... τους βλέπω. Πολλές φορές μου λένε να τους συναντήσω σπίτι τους... Μένουν σε σπιταρόνες και οδηγούν τα πιο καλά αυτοκίνητα, τζιπ και τέτοια, που τα περνούν σε οφ-σορ! Φυσικά, στη δουλειά τους πάνε με σακαράκες!

*Βρέθηκες ποτέ στον πειρασμό να καταγγείλεις κάποιον από αυτούς;

- Οταν πρωτομπήκα στη δουλειά, το σκεφτόμουν. Αλλά, αν τους κατήγγειλλα, ήξερα ότι θα έσβηνα από τον χάρτη. Με τα χρόνια, πιστεύω ότι αν κάποιος από αυτούς «την πλήρωνε», θα ξεβολευόμουνα. Με τα χρόνια, είμαστε πια μια οικογένεια...

*Δεν είναι γενίκευση να λέμε ότι όλοι τα παίρνουν;

- Οχι όλοι. Να, ας πούμε, οι υπάλληλοι της ΔΕΠΑ, που δίνουν το χαρτί για την παροχή φυσικού αερίου στο κτίσμα. Ε, αυτοί δεν τα παίρνουν! Ακόμα...

Πηγή : Ελευθεροτυπία
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-06, 09:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ελλάς το μεγαλείο σου.

Ποιος Ηρακλής θα βρεθεί να καθαρίσει την κόπρο του δημοσιουπαλληλικού κατεστημένου;

Αφού ξέρετε ότι το κάνουν κύριοι της εξουσίας, θα μπορούσατε πανεύκολα, με αποκεντρωμένα σώματα ελέγχου, να τους πιάσετε όλους αυτούς και να τους πετάξτε έξω.

Θα συγχωρνάμε και τα δισέγγονα σας κύριοι της εξουσίας, αν δούμε τέτοιες ενέργειες και θα ριζωθείτε εκεί πάνω, πολύ πιο εύκολα και με ελάχιστο οικονομικό κόστος.

Σπάστε το απόστημα, κάψτε τα κεφάλια της λερναίας δημοσιουπαλληλικής εξουσίας, ένα ένα, έτσι για παραδειγματισμό. Φτιάξτε νόμους που θα εμποδίζουν το κάθε σκουλήκι να το κάνει. Κόψτε τις απ' ευθείας επαφές του κόσμου, με τους δημοσίους λειτουργούς, οργανώστε σύστημα ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με βάση τυποποιημένης φόρμας και μην φέρνετε σε επαφή τον ένα με τον άλλο.

Κάντε κάτι επιτέλους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-06, 10:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμείς λοιπόν πήραμε την απόφαση να μην λαδώσουμε..να μην το αναφέρουμε καν σαν μην υπήρχε. Για μια άδεια κατεδάφισης μιλάω που κανονικά παίρνει το μαξιμουμ 15 μέρες ?
Λοιπόν τι μας κάναν ?
Ένας από τους μηχανικούς της πολεοδομίας, χωρίς αιτιολογία και χωρίς να γράψει στο πόρισμα το σκεπτικό του, απεφάνθη ότι το σπίτι μπορεί να είναι διατηρητέο, με αποτέλεσμα να πρέπει να παέι σε επιτροπή του ΥΠΕΧΩΔΕ.
Στο ΥΠΕΧΩΔΕ που το κυνηγήσαμε , μας είπαν ότι όυτε κατά διάνοια δεν είναι και δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί πήγε εκεί, αλλά μιας και πήγε πρέπει να περάσει από όλη την ιεραρχία το θέμα και να πάρει υπογραφή του υφυπουργού.
Με αποτέλεσμα να έχουν περάσει ήδη 3 μήνες και ακόμα να μην έχει γίνει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-06, 10:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αποτέλεσμα να έχουν περάσει ήδη 3 μήνες και ακόμα να μην έχει γίνει τίποτα.
Μα αυτή είναι η κατάντια, αν δεν πληρώσεις απλά δεν κάνεις την δουλειά σου, δεν υπάρχει μέση λύση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-06, 13:04
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 15:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry

Επειδή τυχαίνει να δουλεύω στο Δημόσιο.....
Έχω έλθει σε αντιπαράθεση πολλές φορές με κάποιους "συναδέλφους" για τους οποίους έχω -ΠΡΟΣΟΧΗ- ενδείξεις, κοινώς κάτι μου βρωμάει και εάν "σπάσει ο διάολος το ποδάρι του".... θα του κόψω τον κ.......(συγγνώμη για την έκφραση) . Δεν μπορούν ορισμένοι να συμπεριφέρονται έτσι και να παίρνει η "μπάλα" και τους υπόλοιπους! Όχι ρε γμτ! Συγγνώμη για την αγανάκτηση αλλά τόσα χρόνια όταν λέω ότι δουλεύω στο δημόσιο όλοι με κοιτάνε.... ξέρετε πως! Τι φταίω εγώ και οι υπόλοιποι;
Τώρα γιατί δεν γίνεται τίποτα; Χαχαχα.... Ρωτήστε τους εκάστοτε κυβερνώντες! Αυτοί ΞΕΡΟΥΝ! Βλέπετε τι γίνεται γύρω μας και τώρα και στο παρελθόν. Κουμπαριές και..... και.... και....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-06, 14:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά έχω βρεθεί αντιμέτωπος με την γραφειοκρατία και τα σκουριασμένα της γρανάζια που θέλουν λάδωμα αρκετές φορές. Φυσικά δεν δέχθηκα να πληρώσω με τα ανάλογα αποτελέσματα.
Μία επιδότηση του 3ου κοινοτικού πλαισίου που πήρα για να στήσω την εταιρία μου εκταμιεύθηκε δυόμιση χρόνια μετά. Με το που την κατέθεσα φυσικά, ως εκ θαύματος κάποιος μου χτύπησε το κουδούνι του σπιτιού μου προσφέροντάς μου "ανάλυση" και "προώθηση" της ιδέας μου, ζητώντας το 10% της επιχορήγησης.
Δεν δέχτηκα, οπότε ως εκ θαύματος έπρεπε να αποδείξω ακόμη και ότι δεν έχω εργοστάσιο στον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας που είναι τα γραφεία της εταιρίας μου. Επείσης από τα 150.000 euro επιδότησης, πήρα τα 30.000 με το ζόρι και αφού τα χαρτιά που έπρεπε να βγάλω κόστισαν πολύ περισσότερα.
Από τον Αύγουστο προσπαθώ να στήσω μία εταιρία. Στην πρώτη τρικλοποδιά, έλαβα τηλεφώνημα από κάποιον στην εφορία που μου έβαλε την τρικοποδιά λέγοντάς μου ότι "όλα λύνονται" και ότι καλό θα ήταν να πήγαινα από εκεί να τα συζητήσουμε! Αποτέλεσμα; Ακόμα προσπαθώ να την στήσω. Αλλά θα το κάνω χωρίς να πληρώσω δραχμή μαύρη!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-08, 00:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχετε συναντήσει κάποια δημόσια υπηρεσία που να κάνουν υποδειγματικά την δουλειά τους οι υπάλληλοι ?
Τελικά αλλάζει τίποτα στο δημόσιο ή παραμένει η νοοτροπία του λαδώματος και του ωχ βρε αδερφέ ?
Στο ΤΕΒΕ πάντως τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει θαύματα. Μηχανογράφηση, εξυπηρετικοί υπάλληλοι, άμεση εξυπηρέτηση.. Μήπως όλα είναι θέμα διοικητή ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-08, 09:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To TEBE εκτός από κάτι βλακείες που έχουν γίνει ήταν υποδειγματικό ταμείο στην εξυπηρέτηση.
Τώρα που βάλανε μέσα ΤΑΕ και ΤΣΑ έχει χαλάσει λίγο το γλυκό...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-08, 10:54
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αποτέλεσμα να έχουν περάσει ήδη 3 μήνες και ακόμα να μην έχει γίνει τίποτα.
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα προσπαθώ να την στήσω. Αλλά θα το κάνω χωρίς να πληρώσω δραχμή μαύρη!
Όποιος έχει την "πολυτέλεια" (διότι εκεί καταντήσαμε) να μπορεί να περιμένει 3 μήνες ή 3 χρόνια, καλώς το κάνει. Δυστυχώς όμως υπάρχουν κι αυτοί που έχουν άμεση ανάγκη να κάνουν τη δουλειά τους το συντομότερο.

Όταν υπάρχει δάνειο και δόσεις, όταν έχει βγει άδεια και οι προθεσμίες τρέχουν, έχουν γίνει διαδικασίες, τα οικοδομικά υλικά αυξάνονται.. πόσο ρεαλιστικά εφικτός είναι ο "σωστός" τρόπος; Πόσοι μπορούν να αρνηθούν 500-1000 ευρώ γρηγορόσημο και να ρισκάρουν χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες ευρώ;


υγ: άλλη μια "ιδιαίτερη ελληνική αξία"
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-08, 17:46
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 08:46
Φύλο: Γυναίκα
Εκτός από τα γρηγορόσημα και τον εκβιασμό εις βάρος πολιτών από εφοριακούς και υπαλλήλους σε διάφορες υπηρεσίες (δασαρχείο, πολεοδομία, κ.λ.π.) ας εξεταστεί και μια άλλη όψη του ζητήματος.

Η περίπτωση που ο πολίτης θέλει να παρανομήσει και λαδώνει. Περιπτώσεις καταπάτησης δασικών εκτάσεων, αυθαίρετης δόμησης, καταστροφής αρχαιοτήτων, φοροδιαφυγής κ.λ.π.

Το αποτέλεσμα είναι τα εκτρωματικά κτίρια που ξεφυτρώνουν μέσα σε δασικές εκτάσεις, οι οικοδομές που στην άδεια εμφανίζουν υπόγειο, που όμως χτίζεται σαν ισόγειο κ.ο.κ., οι κλειστοί «ημιυπαίθριοι» χώροι κ.λ.π.

Αναρωτιέμαι κάθε φορά, για ποιο λόγο η πολεοδομία δεν ελέγχει εκ των υστέρων (όχι όμως τύποις) τις περαιωμένες οικοδομές, ώστε να επιβάλλει πρόστιμα;

Από πού ξεκινά η σαπίλα; Από χαμηλά; από τον υπάλληλο στην x περιφερειακή υπηρεσία; ή ισχύει το ρητό « το ψάρι βρωμά από το κεφάλι »;

Ως προς το ερώτημα του amigos περί υποδειγματικής υπηρεσίας, όντας αρκετά χρόνια στην αρχαιολογική υπηρεσία θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές λειτουργεί υποδειγματικά, και δεν το λέω για να παινέσω το σπίτι μου. Περιπτώσεις κακών υπαλλήλων βέβαια, σίγουρα δεν απουσιάζουν από καμία υπηρεσία.

Η δε ταλαιπωρία του πολίτη οφείλεται τις περισσότερες φορές σε κακή οργάνωση – γραφειοκρατία και ελλιπή στελέχωση σε προσωπικό. Όμως αυτά είναι θέματα που άπτονται χειρισμών της κεντρικής διοίκησης.
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.