Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-07, 00:50
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βιολογία γ' γυμνασίου

Απόσπασμα άρθρου:

“ Τις περιβαλλοντικές τους ανησυχίες για ακόμη μία φορά δείχνουν η κυβέρνηση της ΝΔ και το υπουργείο Παιδείας!! Είναι απαράδεκτη η αναφορά στο σχολικό βιβλίο της Βιολογίας της Γ’ Γυμνασίου (σελ.124), που μοιράστηκε σήμερα, στα γενετικά τροποποιημένα («μεταλλαγμένα»), ως σωτήρια λύση προκειμένου να μην «κινδυνεύουν οι σοδειές», να «μη χρειάζονται παρασιτοκτόνα οι καλλιέργειες» και έτσι να «μειώνεται το κόστος παραγωγής και επομένως το προϊόν να φτάνει στον καταναλωτή πιο φτηνό». Πρόκειται ακριβώς για τους βασικούς προπαγανδιστικούς άξονες που προβάλει η πολυεθνική εταιρεία Mosanto!! Η κυβέρνηση έχει τεράστιες ευθύνες!
Επίσης όλη αυτή η παραπληροφόρηση συνοδεύεται από φωτογραφία παρουσιάζοντας τις συμβατικές τομάτες σάπιες και τις γενετικά τροποποιημένες σε τέλεια κατάσταση. Το όλο θέμα γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνο όταν μιλάμε για ένα σχολικό βιβλίο που στόχο έχει να μορφώσει τους μαθητές και να τους προετοιμάσει για την αντιμετώπιση όλων των κρίσιμων περιβαλλοντικών προβλημάτων.
Η Ελλάδα έχει κάνει αγώνες για να απαγορευτεί η παραγωγή και εμπορία των «μεταλλαγμένων» σ’ όλη την επικράτεια, γεγονός που επιβεβαιώνεται από την ανακήρυξη όλων των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων σε ζώνες ελεύθερες από μεταλλαγμένα, καθώς και από την υπογραφή και ενσωμάτωση στο Εθνικό Δίκαιο του Πρωτοκόλλου της Καρθαγένης για τη Βιοασφάλεια.
απαιτείται η άμεση απόσυρση του βιβλίου, καθώς και η άμεση εφαρμογή του Πρωτοκόλλου για τη Βιοασφάλεια και την ανακήρυξη της χώρας σε ζώνη ελεύθερη από τα Μεταλλαγμένα!!”
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-07, 12:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
..η αναφορά στο σχολικό βιβλίο της Βιολογίας της Γ’ Γυμνασίου (σελ.124), που μοιράστηκε σήμερα, στα γενετικά τροποποιημένα..
Η σχετική παράγραφος βρίσκεται στο κεφάλαιο "Γενετική μηχανική και βιοτεχνολογία" και έχει ως εξής:

Η δημιουργία γενετικά τροποποιημένων φυτών είναι πραγματικότητα εδώ και αρκετά χρόνια χάρη στις μεθόδους της γενετικής μηχανικής. Στα φυτά αυτά έχουν προστεθεί γονίδια που, για παράδειγμα, τα καθιστούν ανθεκτικά σε ορισμένα παράσιτα. Όταν καλλιεργούμε τέτοια φυτά, δεν χρειάζεται να κάνουμε χρήση παρασιτοκτόνων. Η σοδειά μας δεν κινδυνεύει, τουλάχιστον από τα παράσιτα, το κόστος παραγωγής μειώνεται και το προϊόν φτάνει στον καταναλωτή σε χαμηλότερη τιμή.
Ολόκληρο το βιβλίο (όπως και τα υπόλοιπα σχολικά) στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-07, 12:32
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τη Μακεδονία λέει τίποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη Μακεδονία λέει τίποτα?
Στη βιολογία; Δεν νομίζω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ που τα λέμε δεν λέει και κάτι το περίεργο.
Πράγματι αυτή είναι η φιλοσοφία των γεννετικά μεταλαγμένων προϊόντων και για αυτούς τους λόγους δημιουργούνται.
Τώρα για τις φωτογραφίες μπορεί απλά να δείχνουν από τη μία τις κανονικές ντοματούλες μετά από κάποια αρώστια και τις μεταλαγμένες πως αντέδρασαν και δεν έπαθαν τίποτα.
Δεν αναφέρει πουθενά αν υπάρχουν επιπτώσεις στον οργανισμό μας ή όχι, μιας και κανείς δεν είναι 100% σίγουρος.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-07, 12:53
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εεε... χμ... η φωτογραφιούλα δείχνει κάτι όμορφες κατακόκκινες τοματούλες μεταλλαγμένες, λαχταριστές και τις μη μεταλλαγμένες εντελώς σάπιες (μα εντελώς όμως, μόνο τα σκουλήκια δεν φαίνονται). Δεν νομίζω πως είναι τόσο δίκαιο αυτό.
Το κείμενο, όπως κι αν το δούμε, εκθειάζει τις μεταλλαγμένες ως πιο ασφαλείς για την ανθρώπινη υγεία.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-07, 13:55
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όσο για τις φωτογραφίες επειδή έχω δει αντίστοιχες από πείραμα συναδέλφου μπορώ να πω ότι δεν τιθεται θέμα "δικαίου" ή "αδίκου" αλλά αποτυπώνουν την πραγματικότητα όσον αφορά τη μετασυλλεκτική ωρίμανση των καρπών.
Τώρα ο τόνος του κειμένου δείχνει ότι έχει γραφεί χρόνια πριν όταν και η κοινή γνώμη θεωρούσε τη γενετική τροποποίηση ως μέθοδο απαλλαγής από τα εντομοκτόνα κλπ.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-07, 14:37
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις φωτογραφίες επειδή έχω δει αντίστοιχες από πείραμα συναδέλφου μπορώ να πω ότι δεν τιθεται θέμα "δικαίου" ή "αδίκου" αλλά αποτυπώνουν την πραγματικότητα όσον αφορά τη μετασυλλεκτική ωρίμανση των καρπών.
ναι, αλλά δεν της παρουσιάζει ως τέτοιες. δεν είναι αυτές οι τοματούλες που παίρνουμε απ' το μανάβη μας!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγραφε πουθενά ότι οι μεταλλαγμενες σαπίζουν από μέσα προς τα έξω?Και έτσι διατηρούν την εμφανιση τους για πολύ καιρό?Ενώ το φυσικό και λογικό ειναι να χαλάνε από εξω προς τα μέσα?Ας κάνει μία νύξη τουλάχιστον ότι οι επιπτώσεις στον ανθρώπινο οργανισμό δεν έχουν ακομα διαπιστωθεί ποιες ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-07, 16:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Ιδού και οι σχετικές φωτογραφίες.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg gen.jpg (15,7 KB, 4 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg norm.jpg (18,3 KB, 4 εμφανίσεις)
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-09-07, 16:29
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς! Αυτές είναι οι φωτό.
Και από κάτω, αν θυμάμαι καλά, λέει "μεταλλαγμένες και μη ντομάτες"
Δε λέει πουθενά πως και οι δεύτερες ήτανε κάποτε σαν τις πρώτες, αλλά έτσι θα καταντήσουν αν τις ξεχάσεις ανεπρόκοπη ένα μήνα στο ψυγείο!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.