Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αγορά επιπλέον έξι Airbus A320 από την Aegean Airlines

ΑΠΕ

Η Aegean Airlines [AGNr.AT] ανακοίνωσε ότι προχώρησε σε παραγγελία έξι επιπλέον αεροσκαφών Airbus Α320. Με την παραγγελία αυτή έχει διασφαλίσει συνολικά 25 αεροσκάφη οικογένειας Airbus A320( 23 Α320 και 2 Α321). Τα τρία πρώτα αεροσκάφη παραδόθηκαν ήδη στις αρχές του 2007, συνολικά δέκα παραλαμβάνονται το 2008, ενώ η πλήρης ανανέωση του στόλου θα έχει ολοκληρωθεί στις αρχές του 2010.

Σχόλιο :

Ερώτηση : Γιατί άραγε ο εθνικός μας αερομεταφορέας μαραζώνει. χωρίς κανένα ιδιόκτητο αεροσκάφος;

Απάντηση : Γιατί το 1981 είχε 4800 υπαλλήλους η Ολυμπιακή και 156 το Catering και γιατί το 1985 είχε 8000 υπαλλήλους η Ολυμπιακή και ... 5000 to Catering με ίδιες πτήσεις......

Έτσι για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-07, 13:53
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση : Γιατί άραγε ο εθνικός μας αερομεταφορέας μαραζώνει. χωρίς κανένα ιδιόκτητο αεροσκάφος;
Μόνο γι'αυτό μαραζώνει; Ή να μιλήσουμε για το σέρβις των αεροσυνοδών τα τελευταία χρόνια, τις απεργίες για ψύλλου πήδημα, το ξέφραγκο αμπέλι που κατέντησε η ΟΑ για κάθε διοίκηση και σωματείο, την έλλειψη στοιχειώδους τακτικής σε δρομολόγια και alliances, κ.α.;

Εδώ και καιρό παρατηρώ τις κινήσεις της Aegean και χαίρομαι που μία ελληνική εταιρία πηγαίνει τόσο καλά στον άκρως ανταγωνιστικό χώρο των αερομεταφορών.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-07, 13:55
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην παραλαβή των αεροσκαφών να σφάξουμε κανα κατσικάκι...
Έτσι για το καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-07, 14:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο γι'αυτό μαραζώνει; Ή να μιλήσουμε για το σέρβις των αεροσυνοδών τα τελευταία χρόνια, τις απεργίες για ψύλλου πήδημα, το ξέφραγκο αμπέλι που κατέντησε η ΟΑ για κάθε διοίκηση και σωματείο, την έλλειψη στοιχειώδους τακτικής σε δρομολόγια και alliances, κ.α.;
Ναι και επειδή εγώ τα ξέρω από μέσα, αυτό ξεκίνησε από το 1981, με συνεχείς απαιτήσεις και συνεχης παραχολογία, που έκαναν την Ολυμπιακή έναν ακόμα βραδυκινητο δημόσιο οργανισμός.

Το 1981 η "Σοσιαλιστική" Κυβέρνηση έδιωξε ή ανάγκασε σε παραίτηση 130 κορυφαία στελέχη της εταιρείας, στελέχη που ηταν επί Ωνάση, στελέχη που εχτισαν την Ολυμπιακή.

Εκείνη την εποχή και αφού η εταιρεία έμεινε χωρίς οργάνωση έκαναν στον γνωστό υπάλληλο πρόταση για κορυφαία θέση. Ο Γνωστός λόγω φιλότιμου αρνήθηκε (αν και μετάνοιωσε πικρά πολλες φορές γι αυτό) μιας και τώρα θα είχε μια πολύ παχουλή σύνταξη.

Το ποιός φταίει για την Ολυμπιακή εγώ το ξέρω καλά, δυστυχώς κανείς δεν πλήρωσε γι αυτό το εγκλημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή τα ξέρω και εγώ πες και την υπόλοιπη αλήθεια..
Σχέση με κομματα,προσλήψεις, διευκολύνσεις,τουριστικά πρακτορεια κτλ κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-07, 14:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τα ξέρω και εγώ πες και την υπόλοιπη αλήθεια..
Σχέση με κομματα,προσλήψεις, διευκολύνσεις,τουριστικά πρακτορεια κτλ κτλ
Είναι απίστευτη ιστορία που δυστυχώς δεν μπορώ να τα πω δημόσια, επειδή δεν έχω στοιχεία/αποδείξεις.

Απλά να σου πως μεγαλοστελέχη εταιρείας που σε αγαθή συνεργασία με το counter, σε μεγάλα εισιτήρια υπερπόντια, συνεργαζόντουσταν με πρακτορεία και τους τα εβγαζαν αυτά κρατώντας όλη την προμήθεια μαζι με την over του νόμιμου 9% που μπορεί να ήταν και 25% ακόμα. Το πρακτορείο θα κέρδιζε τις διευκολύνσεις για πολλά εισιτήρια παρανόμως δωρεάν και υπέρ του αριθμού που έχουν δικαιωμα οι υπάλληλοι του.

Δωρεάν εισιτήριο για κάθε πικραμένο.
Σε κάθε αεροπλάνο της 411 πτήσης (Αθήνα Κένεντυ) μπορεί και το 20% να ήταν free εισιτήρια.....

Εκλογικές πτήσεις για μετακίνηση ψηφοφόρων, με 300 έκτακτες πτήσεις, γνωστό κόμμα δεν πλήρωνε καν μια δεκάρα.

Η ζημιά στην Ολυμπιακή έγινε από το 1982-1985. 'Ηταν η κρίσιμη περίοδος που η Ολυμπιακή πήρε την μεγάλη κατηφόρα.

Το 1990 βρέθηκαν στο Olympic Catering 3000 υπάλληλοι, παντελώς άσχετοι με την θέση μαγείρου βοηθού ή μεταφοράς υλικού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-07, 14:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και όχι μόνο κλείνανε τσάμπα όλο το αεροπλάνο τα αεροπλάνα αλλά κάνανε και τρελλές ακυρώσεις τελευταία στιγμή όταν η Ολυμπιακή έδειχνε τόσο καιρο την πτήση full...
Ειναι περίπτωση μοναδική και κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνει case study.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.