Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-07, 00:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενιά του "πρόχειρου ύπνου"

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε τί είναι το junk food: το πρόχειρο φαγητό που τρώνε κυρίως οι νέοι στο όρθιο, με βλαβερές συνέπειες για την υγεία τους. Τώρα μαθαίνουμε, όπως αναφέρουν Τα Νέα (29.08.2007), και το junk sleep: οι έφηβοι παίζουν μέχρι πολύ αργά τη νύχτα βιντεογκέιμς ή παρακολουθούν τηλεόραση, με αποτέλεσμα να πηγαίνουν στο σχολείο την επόμενη μέρα με ελάχιστο ύπνο.

Η έρευνα έγινε στη Βρετανία- αλλά είναι σίγουρο ότι ισχύει και σε πολλές άλλες χώρες. Οι Βρετανοί έφηβοι καταστρέφουν την υγεία τους καθώς κοιμούνται μόλις 4 ώρες, επειδή αποσπώνται από τις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που έχουν στο δωμάτιό τους, υποστηρίζει η έρευνα, οι συγγραφείς της οποίας θεωρούν ότι ο «πρόχειρος ύπνος» έχει τις ίδιες αρνητικές συνέπειες στον οργανισμό όπως και το junk food.

Από τους 1.000 εφήβους ηλικίας 12 έως 16 ετών που πήραν μέρος στην έρευνα, το 30% απάντησε ότι κοιμάται μεταξύ 4 και 7 ωρών, σε αντίθεση με τις 8 και 9 ώρες ύπνου που συνιστώνται σε αυτήν την ηλικία. Σχεδόν το 1/4 εξ αυτών πρόσθεσε ότι τους παίρνει ο ύπνος τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, την ώρα που παρακολουθούν τηλεόραση, ακούν μουσική ή χρησιμοποιούν κάποια άλλη ηλεκτρονική συσκευή. «Αυτό είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό», λέει ο δρ Κρις Ιντζικόφσκι του Κέντρου Ύπνου του Εδιμβούργου. «Είμαστε μάρτυρες της δημιουργίας του “junk sleep”- ενός ύπνου που δεν έχει ούτε τη διάρκεια αλλά ούτε και την ποιότητα που θα έπρεπε προκειμένου να ξεκουραστεί ο εγκέφαλος και να μπορεί ο νέος την επομένη να παρακολουθήσει τα μαθήματα του σχολείου».

Στην έρευνα περιλαμβάνεται προειδοποίηση προς τους γονείς ότι εάν έρχονται φίλοι των παιδιών τους για να κοιμηθούν το βράδυ, αυξάνεται ο κίνδυνος τα παιδιά να ξενυχτήσουν παίζοντας και έτσι να μην μπορούν να αποδώσουν την επόμενη ημέρα στο σχολείο.
«Με εντυπωσιάζει», δήλωσε ο γιατρός, «το γεγονός ότι οι νέοι δεν μπορούν να κάνουν τη σύνδεση μεταξύ του πολύ και ποιοτικού ύπνου με το πώς αισθάνονται στη διάρκεια της ημέρας. Πρέπει να καταλάβουν ότι προκειμένου να αισθάνονται καλύτερα και να δείχνουν καλύτερα, πρέπει να φροντίσουν το θέμα του ύπνου τους».

Τί έδειξαν όμως τα αποτελέσματα της έρευνας;
&9679; Σχεδόν όλοι οι έφηβοι είχαν τηλέφωνο, κασετόφωνο ή τηλεόραση στο δωμάτιό τους, ενώ τα 2/3 είχαν και τα τρία
&9679; ΄Ενα στα τρία αγόρια δήλωσε ότι η ποιότητα του ύπνου επηρεάζεται από το γεγονός ότι αφήνουν την τηλεόραση ή το κομπιούτερ ανοιχτό
&9679; Το 40% των εφήβων δηλώνουν ότι αισθάνονται κουρασμένοι κάθε μέρα, με χειρότερη κατηγορία τα κορίτσια 15-16 ετών
&9679; Το 11% δήλωσε ότι τους ενοχλεί η έλλειψη αλλά και η κακή ποιότητα του ύπνου
&9679; Δεν ήταν λίγοι και εκείνοι που δήλωσαν ότι μένουν ξύπνιοι από την αγωνία τους για τα διαγωνίσματα της επόμενης ημέρας ή επειδή τους απασχολούν προβλήματα σχέσεων
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-07, 08:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως εγώ που κοιμάμαι τώρα 7-8 ώρες νιώθω πιο πολύ κουρασμένος από τότε που ξεσκιζόμουνα στα adventures και στα teleconferences και κοιμόμουν 3-4 ώρες. Άσε που η φαντασία μου κάλπαζε , ενώ τώρα το μυαλό είναι κολημένο στην καθημερινή ρουτίνα.
Έ όχι βρε παιδιά να γίνουμε παντοφλάκηδες από την εφηβεία!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-07, 08:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έ όχι βρε παιδιά να γίνουμε παντοφλάκηδες από την εφηβεία!!
Θα συμφωνλησω μαζί σου :-)

Αν θυμάται κανείς chat στην παλιά AcroBase & GATE, έως τις 5 όπου μας πέταγε για εργασίες και μετα τις 5πμ τρέχαμε για κρέπες :-) και στις 9 για δουλειά.....

Βέβαια αυτά όχι από τα 12. Κυρίως ήταν ωράρια φοιτητών και μαθητών των τελευταίων τάξεων ίσως.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 10:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια αυτά όχι από τα 12. Κυρίως ήταν ωράρια φοιτητών και μαθητών των τελευταίων τάξεων ίσως.
γκουχ! γκουχ! Στου κρεμασμένου το σπίτι δε μιλάνε για σκοινί... (περί ύπνου ο λόγος)
Κατ' αρχήν, αν μιλάμε για τα δικά μου 12, ο όρος chat στο internet ήταν και δεν ήταν στα συγγράματα του Ιουλίου Βερν!

Αν θυμάμαι καλά (πόσα χρόνια πέρασαν...) στην εφηβεία το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει είναι ο ύπνος - πολύ αργότερα καταλαβαίνει κανείς την αξία του. Εκείνο το σπουδαίο της μανούλας "κοιμίσου τώρα που μπορείς γιατί αργότερα θα παρακαλάς και δεν θα προλαβαίνεις" το επαναλαμβάνω κι εγώ στις κόρες μου, αλλά με καταλαβαίνουν τόσο πολύ όσο καταλάβαινα κι εγώ τη μάνα μου τότε.

Για να επανέλθω όμως στο θέμα, πιστεύω πως η διαφορά έγκειται περισσότερο στην ποιότητα παρά στην ποσότητα του ύπνου. Και γι' αυτό δεν φταίνει οι ηλεκτρονικές συσκευές, ούτε η πρόσκληση σ' ένα συμμαθητή ή συμμαθήτρια για διανυκτέρευση στο ίδιο σπίτι (τουλάχιστον κανένας από τους γονείς που γνωρίζω δεν το επιτρέπει αυτό παρά μόνο Σαββατοκύριακα)
Εμάς στην εφηβεία το πολύ που μας κυνηγούσε ήταν οι εισαγωγικές στο πανεπιστήμιο και καμιά ξένη γλώσσα. Τώρα απαιτούμε από τα παιδιά, γύρω στα 18 να έχουν εξασφαλίσει το λιγότερο δύο πιστοποιητικά ξένων γλωσσών, ηλεκτρονικών υπολογιστών, 45 master και 5-6 doctora. Άντε κοιμίσου εσύ μετά μ' αυτή τη σπάθα πάνω από το κεφάλι σου, χωρίς εφιάλτες.
Στις εισαγωγικές εξετάσεις θυμάμαι η μανούλα μου ετοίμαζε χειροποίητα τυροπιττάκια για να έχω να "τσιμπήσω" όταν ξενυχτούσα (αν και, λόγω συνθηκών δεν αποτελούσα το μέσο όρο της εφηβείας αφού αναγκάστηκα να κολυμπήσω πολύ βαθιά και μόνη μου). Τώρα, πριν καλά καλά πούμε καλημέρα - έχουμε χάσει και αυτό το βασικό - τα "πλακώνουμε στις γρήγορες", τα τρελλαίνουμε στη γρίνα και απαιτούμε να μας λύσουν τα προβλήματα του πλανήτη το πολύ σε 30 λεπτά! Πώς να κοιμηθείς το βράδυ όταν σε καταδιώκει αυτό που θα σου συμβεί το πρωί;

Αυτό το άρθρο το επέλεξα γιατί ναι μεν ο "σκουπίδια ύπνος" είναι μια πραγματικότητα, αλλά μην ενοχοποιούμε πάλι τους Η/Υ. Η εκπαίδευση είναι το ζήτημα - που εκτός από φορτική έχει καταντήσει και ανούσια - και μαζί της κι εμείς οι γονείς που υποστηρίζουμε αυτό το μοντέλο.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 10:36
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμάς στην εφηβεία το πολύ που μας κυνηγούσε ήταν οι εισαγωγικές στο πανεπιστήμιο και καμιά ξένη γλώσσα. Τώρα απαιτούμε από τα παιδιά, γύρω στα 18 να έχουν εξασφαλίσει το λιγότερο δύο πιστοποιητικά ξένων γλωσσών, ηλεκτρονικών υπολογιστών, 45 master και 5-6 doctora. Άντε κοιμίσου εσύ μετά μ' αυτή τη σπάθα πάνω από το κεφάλι σου, χωρίς εφιάλτες.
Θα συμφωνήσω ότι σήμερα αυτά που απαιτούνε από τους εφήβους είναι υπερβολικά. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ακόμα παιδιά και οι αυξημένες υποχρεώσεις τους προκαλούν στρες δυσανάλογο της ηλικίας τους.
Θα σας πω μονό την δικιά μου εμπειρία μιας και ανήκω και εγώ σε αυτή τη γενιά των εφήβων. Στα 15 κοιμόμουν 3-4 ώρες καθημερινά. Και όχι πάντα .τις υπόλοιπες ώρες δεν τις ξόδευα σε κάτι που μου έκανε κέφι αλλά σε κάτι που έπρεπε να τελειώσει άρα καταπιεσμένος και ο χρόνος που έχανα από τον ύπνο. Στα φοιτητικά χρόνια τα πράγματα γίνανε ακόμα χειρότερα. Έκανα 2-3 μέρες να κοιμηθώ στην εξεταστική.
Τώρα…είμαι πάντα κουρασμένη γιατί αυτό έγινε βίωμα και υποφέρω από διαταραχές ύπνου όπως αϋπνίες και διαφορά άλλα, συν ότι έχω γίνει λίγο ψυχωτική με το θέμα χρόνος που ποτέ δεν φτάνει.
δεν θα ήθελα τα παιδιά μου να έχουν τα ίδια προβλήματα όμως πως μπορώ να αλλάξω μια κατάσταση που δεν φαίνεται να αλλάζει???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν από τις 24 ώρες που έχει η ημέρα το παιδί πρέπει να καταναλώσει
7 ώρες στο σχολείο μαζί με το πήγαινε - έλα
4 ώρες διάβασμα (στην καλύτερη)
2 ώρες για κάποια ξένη γλώσσα
2 ώρες για να γυμναστεί ή να κάνει αυτό που θέλει
2 ώρες για το φροντιστήριο
8 ώρες ύπνο
μας μένει... ΟΥΠΣ! Χαλάσαμε και μία ώρα παραπάνω από το 24άωρο!

Και μην ακούσω για το Σαββατοκύριακο που η φράση που μισούσα ήταν "Ε, Σαββατοκύριακο έρχεται, πάρτε μία εργασία παραπάνω για το σπίτι να έχετε!"
Όλοι οι καθηγητές έδιναν περισσότερη ύλη να διαβάσεις το Σαββατοκύριακο λες και δεν ήξερες που να χαλάσεις τον χρόνο σου!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-07, 12:29
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειχα πει μια φορα, οτι πλεον σκοπος της κοινωνιας ειναι να δημιουργησει ανταγωνιστικοτατους 'υπερανθρωπους' (υπερμορφωμενους, υπεργυμνασμενους, πολυγλωσσους, υπευθυνοτατους, τελειους και πετυχημένους σε ολα) απο τα μικρατα τους.

Καλώς ή κακώς ισχύει αυτό. Αυτό που φοβάμει όμως είναι οτι σε λίγα χρόνια μια τετοια κοινωνια δε θα χωραει πλεον τους μετριους και 'φυσιολογικους' και θα αποβάλλονται ως αποτυχημένοι.

Να με συγχωρουν οι γονείς που έχω άποψη χωρίς ποτέ να βρεθώ στη θέση τους, αλλά νομίζω οτι είναι και αυτοί υπεύθυνοι που παίζουν αυτό το παιχνίδι.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-09-07 στις 12:39
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-07, 15:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που φοβάμει όμως είναι οτι σε λίγα χρόνια μια τετοια κοινωνια δε θα χωραει πλεον τους μετριους και 'φυσιολογικους' και θα αποβάλλονται ως αποτυχημένοι.

Να με συγχωρουν οι γονείς που έχω άποψη χωρίς ποτέ να βρεθώ στη θέση τους, αλλά νομίζω οτι είναι και αυτοί υπεύθυνοι που παίζουν αυτό το παιχνίδι.
Σε λίγα χρόνια λες; Γιατί τώρα τι γίνεται;
Όσο για τους γονείς, συμφωνώ. Το είπα άλλωστε. Από την άλλη όμως... ποιο είναι το μέτριο και το φυσιολογικό; Και τι πρέπει να πεις σ' ένα παιδί που επιθυμεί να ακολουθήσει την εποχή του; "Όχι, δεν θα κάνεις αυτά που θες γιατί πρέπει να κοιμάσαι"; Και πώς νομίζεις ότι θα νιώθει ένα παιδί που δεν έχει δραστηριότητες - έναντι των φίλων του - ενώ στην πραγματικότητα του αρέσουν;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-07, 15:38
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα πει μια φορα, οτι πλεον σκοπος της κοινωνιας ειναι να δημιουργησει ανταγωνιστικοτατους 'υπερανθρωπους' (υπερμορφωμενους, υπεργυμνασμενους, πολυγλωσσους, υπευθυνοτατους, τελειους και πετυχημένους σε ολα) απο τα μικρατα τους.

Καλώς ή κακώς ισχύει αυτό. Αυτό που φοβάμει όμως είναι οτι σε λίγα χρόνια μια τετοια κοινωνια δε θα χωραει πλεον τους μετριους και 'φυσιολογικους' και θα αποβάλλονται ως αποτυχημένοι.

Να με συγχωρουν οι γονείς που έχω άποψη χωρίς ποτέ να βρεθώ στη θέση τους, αλλά νομίζω οτι είναι και αυτοί υπεύθυνοι που παίζουν αυτό το παιχνίδι.
υπερανθρωπους ή ψυχωτικούς, ψυχαναγκαστικούς και πάει λέγοντας?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-07, 16:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η φύση πάντως έχει βρει τη λύση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-09-07 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-07, 18:25
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα λουλακί παιδάκια είναι Indigo Children στο Wikipedia...
Viva X-Men!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-07, 20:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγω σκεφτηκα τους New Mutants οταν πρωτοακουσα γιαυτα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-07, 00:45
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα ρε παιδια, αυτος ο κοσμος σημερα πως με χωράει;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-07, 01:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα ρε παιδια, αυτος ο κοσμος σημερα πως με χωράει;
Εξαρτάται πόσες ώρες κοιμάσαι...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-09-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Junk food,junk sleep, junk people,junk life...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.