Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-07, 13:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αξιόπιστη κινδυνολογία

Αφορμή για το παρόν είναι το σχετικό άρθρο του Στέλιου, αλλά νομίζω ότι αξίζει νέο thread.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ξεκινούσα να μιλάω ότι με βάση σχεδίου καίνε την Ελλάδα, δέχτηκα πολλες ειρωνικές απαντήσεις. [..]
27.08.07
Τρεις μήνες πριν την ασύμμετρη επίθεση (γεγονός που αντιλήφθηκε το defencenet.gr
Σχόλιο :
Θέλω απλά να πω ότι αυτές οι ιστοσελίδες είναι εξαιρετικά αξιόπιστες σε ότι έχει να κάνει με στρατηγική.
Επειδή έχω λίγο χρόνο σήμερα, είπα να το ψάξω το θέμα της "αξιοπιστίας"

Το defensenet.gr γράφει στην ιστοσελίδα του ("Η Εταιρεία") ότι:

Γενικός Διευθυντής του ομίλου και συνεπώς και της ιστοσελίδας είναι ο δημοσιογράφος Αναστάσιος Β.Γκουριώτης, πρώην Διευθυντής Ενημέρωσης του Υπουργείου Εθνικής Αμυνας, ο οποίος υπήρξε και εκ των συνιδρυτών της «ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ» το 1994. Διευθυντής Σύνταξης είναι ο Περικλής Ν. Ζορζοβίλης, και την επιτελική ομάδα συμπληρώνουν οι Ζαχαρίας Μίχας και Δημήτρης Μανακανάτας.
Πάμε στα εύκολα πρώτα. Ο κ. Μίχας έχει γράψει ένα βιβλίο με τίτλο Ελληνική Αμυντική Στρατηγική για τον 21ο Αιώνα, του οποίου η περιγραφή είναι η εξής (με το bold δικό μου):

Για πόσο καιρό ακόμη η Ελλάδα θα θυσιάζει το ευρωπαϊκό της μέλλον στο βωμό της «εξημέρωσης της Τουρκίας»; Περίπου δύο αιώνες μετά το 1821 το ελληνικό κράτος παραμένει εγκλωβισμένο στο μικρόκοσμο της ελληνοτουρκικής αντιπαράθεσης. Το θεμέλιο πάνω στο οποίο εδράζεται σε μια ρεαλιστική προσπάθεια απεγκλωβισμού από το μικρόκοσμο αυτό είναι η δημιουργία μιας στρατιωτικής μηχανής από πλευράς της Ελλάδας, η οποία θα επιτυγχάνει πλεόνασμα ισχύος έναντι της Τουρκίας και θα επιτρέψει στο καράβι της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής να ανοίξει πανιά, να ξεφύγει από τα θολά νερά του ορμίσκου των ελληνοτουρκικών σχέσεων και να αρμενίσει στις ανοιχτές θάλασσες του πραγματικού κόσμου. Είναι άραγε δυνατή η δημιουργία αυτής της στρατιωτικής μηχανής; Με ποιο τρόπο και με τι κόστος; Ποια είναι η γεωπολιτική στρατηγική στο πλαίσιο της οποίας πρέπει να υπαχθεί αυτή η προσπάθεια; Το ελληνικό στράτευμα κινδυνεύει να μετατραπεί σε ένα ιδιόρρυθμο αρχαιολογικό μουσείο, ανίκανο να υπερασπίσει τη χώρα μας; Πως θα αποτραπεί κάτι τέτοιο; Ποια είναι τα «αξονικά» οπλικά συστήματα για τον ελληνικό στρατό του μέλλοντος; Μπορεί να υπάρξει μια «επανάσταση στις στρατιωτικές επιθέσεις» στην Ελλάδα; Πόσο πιθανός είναι ένας πόλεμος με την Τουρκία;
Αναρωτιέμαι, κάποιος που υποστηρίζει τη δημιουργία μιας ισχυρής στρατιωτικής μηχανής δεν είναι λογικό να υποστηρίζει και την ύπαρξη εχθρών; Αλλιώς, χωρίς εχθρούς και απειλές, γιατί θέλουμε αυτή τη στρατιωτική μηχανή;

Πάμε στα δύσκολα τώρα: Ο κ. Γκουριώτης είναι πρώην Διευθυντής Ενημέρωσης του Υπουργείου Εθνικής Αμυνας, όπως λέει στην ιστοσελίδα του defensenet. Αυτό που δε λέει βέβαια είναι για ποιο λόγο είναι πρώην, που όμως διαβάζουμε πχ στο Βήμα:

Τον περασμένο Δεκέμβριο [εννοεί του 2004], στη διάρκεια της εξεταστικής επιτροπής για τις εξοπλιστικές δαπάνες της προηγούμενης κυβέρνησης, έγινε γνωστό ότι υπήρχαν βιντεοκασέτες στις οποίες παράγοντας του υπουργείου Εθνικής Αμυνας εμφανιζόταν να έχει ύποπτες συναλλαγές με στέλεχος κρατικής ρωσικής εταιρείας εξοπλισμών, κατά τη διάρκεια επίσημης επίσκεψης του υπουργού Εθνικής Αμυνας στη Μόσχα. Οι διαρροές «φωτογράφιζαν» τον κ. Αναστάσιο Γκουριώτη, υπεύθυνο Τύπου του υπουργού Εθνικής Αμυνας. Ο κ. Γκουριώτης κατήγγειλε το «παρακράτος», τα «όργανα συκοφαντίας και διαπλοκής» ο σάλος που προκλήθηκε όμως τον οδήγησε εκτός υπουργείου.
Για φαντάσου! Ο Γ.Διευθυντής του εντύπου έχει παραιτηθεί από το Υπ.Άμυνας λόγω συκοφαντιας ότι έπαιρνε μίζες από εξοπλισμούς, ενώ ένα επιτελικό στέλεχος προωθεί τη δημιουργία στρατιωτικού μηχανισμού.

Μήπως έχει σχέση κάτι από αυτά με την εμμονή τους ότι "η χώρα δεχόταν επίθεση, είχε περιέλθει σε εμπόλεμο κατάσταση και ζούσε την δική της «11η Σεπτεμβρίου»", όπως γράφουν στο άρθρο;

Τι να πιστέψει κανείς αλήθεια...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-07, 14:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι για ποιο λόγο είναι πρώην, που όμως διαβάζουμε πχ στο Βήμα:

Στο Βήμα ? Μπχχχχχ που θα έλεγε και ο Στέλιος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-07, 14:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω ότι έκανες και κάτι σπουδαίο. Διαβάζω την Στρατηγική πυκνά και ουδέποτε είδα καμιά προσπάθεια προβολής εξοπλισμών.

Είναι ένα αξιόπιστο έντυπο με δεκάδες εξαιρετικούς συνεργάτες.

Η προσπάθεια σπίλωσης εντός των ΕΔ το 2004, όταν μερικοί έφαγαν τις μεγάλες μάσες της εποχής Παπαντωνίου Τσοζαντόπουλου, δημιούργησε αλυσιδωτές φτιαχτές καταγελλίες από τα λαμόγια, που ευτυχώς εντοπίστηκαν από τον τότε ΥΕΑ, Σπηλιωτόπουλο και καθάρισε την κόπρο του Αυγείου. Αυτό όμως ήταν και το λάθος του γιατί τα λαμόγια με τους κονδυλοφόρους του τύπου Βερίκιου, ροκάνισαν την θέση του πιο τίμιου ΥΕΑ από την εποχή του Ευάγγελου Αβέρωφ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-07, 14:38
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά χαίρομαι που οι εκλογές θα έρθουν και θα παρέλθουν γρήγορα, γιατί το πολιτικό "χρώμα" στις συζητήσεις με χαλάει λίγο. Για να πω την αλήθεια η σχετικά ουδέτερη προσέγγιση του αρχιμάγου μου άρεσε, έτσι και αλλιώς λόγω σχετικά ουδέτερης προσέγγισης (ή τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνομαι εγώ) αποτελεί σημείο έναρξης για περαιτέρω γόνιμη σκέψη και έρευνα.

Πως από εκεί φτάνουμε να εξυμνούμε τον πρώην ΥΕΑ ο οποίος ούτε κοινά φωνήεντα στο επώνυμο δεν έχει με τον κύριο θωρηκτό δεν ξέρω. Δεν λέω ότι οι άλλοι ήταν καλύτεροι, προς θεού, αλλά όχι και έτσι. Τέλοσπαντων, μάλλον δεν έπρεπε να κάνω αυτή την παρένθεση γιατί δεν θέλω να μιλάω για θέματα των ΕΔ, αλλά αυτός ο παιάνας με ενόχλησε λίγο.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-08-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πω την αλήθεια η σχετικά ουδέτερη προσέγγιση του αρχιμάγου μου άρεσε, έτσι και αλλιώς λόγω σχετικά ουδέτερης προσέγγισης
Εγώ πάντα μου άρεσε να λέω τα πράγματα με το όνομα τους. Από τις μέρες της χούντας μέχρι σήμερα, είχα την τόλμη να πω την άποψη μας, όσο και αν αυτό μου κόστισε μερικές φορές. Ελπίζω να μην με κατακρίνετε :-) Την επομένη των εκλογών θα είμαστε το ίδιο φίλοι, όπως και πριν, δεν θα έχει αλλάξει τίποτα, απολύτως τίποτα.

Πως από εκεί φτάνουμε να εξυμνούμε τον πρώην ΥΕΑ ο οποίος ούτε κοινά φωνήεντα στο επώνυμο δεν έχει με τον κύριο θωρηκτό δεν ξέρω
Τον εν λόγω κύριο δεν τον ξέρω, ήξερα απλά ότι ήταν ιπτάμενος αξιωματικός της πολεμικής αεροπορίας.

Στις προηγούμενες εκλογές του 2004, όπως κάνω πάντα σαν ενεργός πολίτης που θέλω να είμαι, του έστειλα ένα μεγάλο email και του μίλησα για το δράμα των ανυπότακτων παιδιών μας του εξωτερικού. Ανταλλάξαμε κάποια emails και με έκπληξη μου είδα στο πρόγραμμα της ΝΔ για την άμυνα, να έχει συμπεριλάβει και την συζήτηση που είχαμε κάνει. Δεν ξέρω αν ήταν μόνο δική μου πρόταση, αλλα γενικά χάρηκα και από την επομένη των εκλογών ξεκίνησα να τον ενοχλώ πυκνά συχνά και να του θυμίζω τις υποσχέσεις του.

Κάποια στιγμή φέρνει το νομοσχέδιο και σε λίγο ψηφίζεται από την Βουλή.

Δεκάδες άλλες προτάσεις μου δεν εισακούστηκαν καν σε άλλα υπουργεία.

Αυτό τον άνθρωπο, σε παρακαλώ επέτρεψε με να τον σέβομαι.

Δεν ζήτησα διορισμό μου, παρ' ότι εχω εργασιακή αστάθεια τα τελευταία 7 χρόνια, δεν ζήτησε να μου διορίσουν ανίψι παιδί ή άλλο, θέματα γενικού ενδιαφέροντος ζητάω από υπουργούς ακόμα και από τον Πρωθυπουργό, για την Ελλάδα και γι αυτό που θεωρώ σωστό, χωρίς προσωπικό όφελος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.