Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-07, 12:33
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κριτήρια επιλογής προσωπικού.

Αν ήσασταν σε θέση να προσλάβετε κάποιον τί ειναι αυτό που θα κοιτάζατε και πόσο θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε για αυτό? Αν στο βιογραφικό περιλαμβάνονται παιδιά αλλάζει κάτι?Αν ειναι "μεγάλης ηλικίας"?Πως θα κρίνατε τον υποψήφιο εργαζόμενο?Πώς θα κρατάγατε την απόδοση των εργαζομένων σε υψηλά επίπεδα μετά την πρόσληψη τους και πολύ μετά από αυτή?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Χαίρομαι που έφερες την κουβέντα από τα πεταχτά εδώ.

Κάθε θέση είναι διαφορετική. Εγώ ξέρω από γραφεία ταξιδιίων. Αν προσλαμβάναμε προισταμένους τομέων, πχ ακτοπλοϊκα εισιτήρια, θα προτιμούσα κάποιον που έχει προϋπηρεσία, χωρίς πολλές γνώσεις σε γλώσσες και σπουδές.

Στους βοηθούς του, θα προσλαμβάναμε παιδιά με ξένες γλώσσες, άσχετα με την πείρα. Ο κάθε προστάμενος θα είχε την ευθύνη να οργανώσει και να εκπαιδεύσει το τμήμα του.

Ο τομέας εισιτηρίων αμερικής, χρειάζεται μερικά άτομα με πολύ ειδικές γνώσεις στο ticketing και στην έκδοση τιμών. Μπορούν να έχουν και μερικούς νέους που θα εκπαιδευτούν.

Ο τουριστικός τομέας, αεροπορικό εισιτήριο, ξενοδοχείου, κλπ, θέλει πολυ μεγάλη ειδικότητα, τουλάχιστον στο 50% του προσωπικού, οι υπόλοιποι θα εκπαδευτούν σιγά σιγά.

Οι εξωτερικοί υπάλληλοι, δεν είναι καθόλου αμελητέα ειδικότητα και εδώ θα προτιμούσα μερικούς έμπειρους και μερικους εκπαιδεύομενους.

Το λογιστήριο, ο λογιστής θα πρέπει να έχει ειδικές γνώσεις εισιτηρίων και απόδοσης στην IATA, αυστηρός έλεγχος των εκδοτηρίων και βοηθούς έμπειρους και εκπαιδευόμενους.

Οι κεφαλές κάθε δουλειάς, θα πρέπει να στηρίζονται στην εμπειρία, χωρίς αυτό να εμποδίζει την φρεσκάδα της νέας ιδέας από τους νέους ανθρώπους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-07, 13:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για μένα δεν θα έπαιζε ρόλο η ηλικία ή τα παιδιά αλλά το πόσο όρεξη έχει για να κάνει τη δουλειά που θέλει.
Θα τον έβαζα να απαντήσει σε ένα ερωτηματολόγιο που θα έπρεπε να απαντήσει για το πώς θα αντιμετώπιζε κάποια προβλήματα στη δουλειά καθώς επίσης και σε κάποιες ερωτήσεις που θα δείχνανε την συναισθηματική του νοημοσύνη ή/και την αντιμετώπιση του σε κοινωνικά θέματα (ολοκληρωμένη προσωπικότητα).
Ο μισθός ανάλογος των προσόντων αλλά οπωςδήποτε να ήταν συνεδεμένος με την αποδόσή του και το κέρδος που θα έχω από την δουλειά του.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-07, 14:04
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μισθός ανάλογος των προσόντων
Τη μισω αυτή την έκφραση!Σημαίνει βασικό γαιτί δεν έχεις κατανοήσει ακόμα πως δουλεύωουμε και μετά βλέπουμε...
Αν ειναι μεγάλος κάτω από το βασικό γιατί αλλιώς θα πάρω μικρότερο!

(η συνέχεια στην πρόταση σου ειναι απαραίτητη προυπόθεση)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-07, 14:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοώ ότι κάποιος που έχει περάσει τη ζωή του στα θρανία και έχει σπουδάσει 10 χρόνια δεν μπορεί να παίρνει αρχικά βασικό μισθό όπως κάποιος απόφοιτος γυμνασίου.
Αν τώρα ό απόφοιτος γυμνασίου αποδείξει ότι είναι καλύτερος στη δουλειά και φέρνει πιο πολλά χρήματα, τότε ασφαλώς ο μισθός του θα περάσει αυτό του προηγούμενου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-07, 14:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοώ ότι κάποιος που έχει περάσει τη ζωή του στα θρανία και έχει σπουδάσει 10 χρόνια δεν μπορεί να παίρνει αρχικά βασικό μισθό όπως κάποιος απόφοιτος γυμνασίου.
Έχει σχέση και το είδος της δουλειάς. Αν είναι να προσλάβω κάποιον να μου κάνει μελέτη για ανέγερση ανεμογενντριών, θα προτιμούσα έναν τεχνοκράτη επιστήμονα που έχει ειδικευτεί πρόσφατα στον τομέα, από έναν ηλεκτρολόγο και πολιτικό μηχανικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-07, 15:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήσασταν σε θέση να προσλάβετε κάποιον τί ειναι αυτό που θα κοιτάζατε και πόσο θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε για αυτό?
Προσόντα: 1. Προϋπηρεσία σε σχετικό τομέα, 2. Προσωπικότητα, 3. Πτυχία

Μισθός: Αντίστοιχος με τους μισθούς της αγοράς + λίγο πιο πάνω, με αυτό το έξτρα να εξαρτάται από την προσφορά/ζήτηση στη συγκεκριμένη θέση. Αν υπάρχει μεγάλη προσφορά, μπορεί να δώσω και λιγότερα από το μέσο όρο.

Εννοείται πως θα προτιμήσω το δελτίο από το μισθό.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στο βιογραφικό περιλαμβάνονται παιδιά αλλάζει κάτι? Αν ειναι "μεγάλης ηλικίας"?
Αν όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια, τότε υψηλότερη προτίμηση θα έχουν νέοι άντρες χωρίς παιδιά και χαμηλότερη νέες παντρεμένες χωρίς παιδιά.

Μεγαλύτερης ηλικίας δε θα προσελάμβανα αν η θέση περιλαμβάνει το γνωστό "ξεζούμισμα" του ιδιωτικού τομέα, για προφανείς λόγους. Φυσικά υπάρχουν και θέσεις όπου ακριβώς χρειάζεται η ηλικία.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα κρίνατε τον υποψήφιο εργαζόμενο?Πώς θα κρατάγατε την απόδοση των εργαζομένων σε υψηλά επίπεδα μετά την πρόσληψη τους και πολύ μετά από αυτή?
Εξαρτάται βασικά από το είδος της θέσης. Αν πρόκειται για κάποιον που δεν μπορώ εύκολα να αντικαταστήσω, τότε σίγουρα θα του έδινα bonus και άλλες διευκολύνσεις. Εναλλακτικά δε νομίζω να έκανα κάτι ιδιαίτερο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-07, 15:43
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερώτηση: Γιατί κάποιος να γράψει ότι έχει παιδιά στο βιογραφικό του;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-07, 15:59
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερώτηση: Γιατί κάποιος να γράψει ότι έχει παιδιά στο βιογραφικό του;
Γιατι να μην το γραψει?Υπάρχουν επιδοματα και δικαιώματα (αδειες κτλ) που απορρέουν απο την ας πουμε "υπαρξη" παιδιών.Είναι σημαντικό για ένα εργοδοτη έστω και υποψήφιο να το γνωρίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-08-07, 17:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ επίκαιρο μιας και προσέλαβα κάποιον που θα ξεκινήσει δουλειά από τον Σεπτέμβρη...

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ήσασταν σε θέση να προσλάβετε κάποιον τί ειναι αυτό που θα κοιτάζατε και πόσο θα ήσασταν διατεθιμένοι να πληρώσετε για αυτό?
Αν μιλάμε για μία νευραλγική θέση στην εταιρία, την εμπειρία και τις γνώσεις του. Αν μιλάμε για μία κοπέλα που θα φτιάχνει καφέ και θα κάνει εξωτερικές δουλειές, μάλλον την όρεξη για δουλειά.
Το πόσο πάλι είναι σχετικό.
Από 800 ευρώ εώς 5.000 ανάλογα με τη θέση κάνει;

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στο βιογραφικό περιλαμβάνονται παιδιά αλλάζει κάτι?
Ούτος ή άλλος δίνω παραπάνω λεφτά από τον βασικό οπότε δεν με ενδιαφέρει αν έχει παιδιά ή όχι. Το μόνο που θα σκεφτόμουν θα ήταν αν είναι ήδη έγγυος, κάτι που θα χαλούσε πρακτικά την οργάνωση της εταιρίας με τις άδειές της.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι "μεγάλης ηλικίας"?Πως θα κρίνατε τον υποψήφιο εργαζόμενο?
Αυτό πάλι είναι ανάλογα με τη θέση στην εταιρία. Αν ζητάω εμπειρία δεν μπορώ να ζητάω και μικρή ηλικία. Φυσικά ηλικίες του στύλ 60 - 65 χρονών δεν νομίζω να σκευτόμουν εύκολα εκτός και αν ήταν τελείως αντικαταστάσιμος/μη. Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε όρεξη για δουλειά...


Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς θα κρατάγατε την απόδοση των εργαζομένων σε υψηλά επίπεδα μετά την πρόσληψη τους και πολύ μετά από αυτή?
Μισθός + ποσοστά + κάποια έξτρα bonus που έχουν συζητηθεί από την αρχή.
Προτιμώ την απρόσωπη και τυπική αντιμετώπιση εφόσον είμαστε σε εργασιακό χώρο και μιλάμε για εργασιακά θέματα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-08-07, 18:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια, τότε υψηλότερη προτίμηση θα έχουν νέοι άντρες χωρίς παιδιά και χαμηλότερη νέες παντρεμένες χωρίς παιδιά.
Γιατί; Ο γονιός θα σκιστεί να δουλέψει γιατί έχει πιο πολλές υποχρεώσεις.

Όταν έκανα marketing αμέσως μετά τις σπουδές μου, στο LSE, μας προέτρεπαν να προσλαμβάνουμε γονείς. Ο χωρίς υποχρεωσεις θα σου μετακινηθεί πιο εύκολα από έναν άνθρωπο με υποχρεώσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-08-07, 21:24
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να μην το γραψει?Υπάρχουν επιδοματα και δικαιώματα (αδειες κτλ) που απορρέουν απο την ας πουμε "υπαρξη" παιδιών.Είναι σημαντικό για ένα εργοδοτη έστω και υποψήφιο να το γνωρίζει.
Όταν δούλευα στην Ελλάδα είχα συνάδελφους και με παιδιά και χωρίς και είχα την εντύπωση όλοι δικαιούνταν την ίδια άδεια βάσει νόμου. Στους πολύτεκνους δεν ξέρω τι παίζει μόνο.

Γενικά μου φαίνεται πηγή για άδικες διακρίσεις κάποιος να γράψει στο βιογραφικό του αν είναι παντρεμένος, αν έχει παιδιά κτλ. Οτιδήποτε δεν αφορά την άσκηση της εργασίας άμεσα δεν έχει δουλειά να γνωρίζει ο υποψήφιος εργοδότης κατά την άποψη μου.

Θα συμφωνήσω με τον Ξένιο ότι συνήθως ένας γονέας μάλλον δουλεύει σκληρότερα γιατί έχει πολλά στόματα να θρέψει, αλλά στην πράξη αυτό που μετράει είναι η θέληση και ικανότητες του εργαζόμενου.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν δούλευα στην Ελλάδα είχα συνάδελφους και με παιδιά και χωρίς και είχα την εντύπωση όλοι δικαιούνταν την ίδια άδεια βάσει νόμου. Στους πολύτεκνους δεν ξέρω τι παίζει μόνο.

Γενικά μου φαίνεται πηγή για άδικες διακρίσεις κάποιος να γράψει στο βιογραφικό του αν είναι παντρεμένος, αν έχει παιδιά κτλ. Οτιδήποτε δεν αφορά την άσκηση της εργασίας άμεσα δεν έχει δουλειά να γνωρίζει ο υποψήφιος εργοδότης κατά την άποψη μου.

Θα συμφωνήσω με τον Ξένιο ότι συνήθως ένας γονέας μάλλον δουλεύει σκληρότερα γιατί έχει πολλά στόματα να θρέψει, αλλά στην πράξη αυτό που μετράει είναι η θέληση και ικανότητες του εργαζόμενου.
Δικαιούσαι επιπλέον μέρες άδεια (να πας τα παιδια σου στο γιατρο, να πάρεις βαθμούς κτλ)και αποπλέον επιδόματα όταν έχεις παιδιά.Ακόμα και η εκκαθάριση του φόρου από την επιχείρηση υπολογίζεται διαφορετικα.Πρέπει να το γνωρίζει ο εργοδότης σου.

Η όρεξη για δουλειά δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία ή τα παιδια.Ειναι στον άνθρωπο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-08-07, 15:23
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δικαιούσαι επιπλέον μέρες άδεια (να πας τα παιδια σου στο γιατρο, να πάρεις βαθμούς κτλ)και αποπλέον επιδόματα όταν έχεις παιδιά.Ακόμα και η εκκαθάριση του φόρου από την επιχείρηση υπολογίζεται διαφορετικα.Πρέπει να το γνωρίζει ο εργοδότης σου.

Η όρεξη για δουλειά δεν έχει καμία σχέση με την ηλικία ή τα παιδια.Ειναι στον άνθρωπο.
Σύμφωνοι, δεν το κρύβεις μετά την πρόσληψη βέβαια. Απλώς όταν αξιολογείς κάποιον πριν τη πρόσληψη δεν είναι ανάγκη να ξέρεις την οικογενειακή του κατάσταση-και για μένα ούτε πρέπει.

Αλλά ναι, οι ικανότητες και η διάθεση του καθενός είναι σίγουρα το πιο σημαντικό.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνοι, δεν το κρύβεις μετά την πρόσληψη βέβαια. Απλώς όταν αξιολογείς κάποιον πριν τη πρόσληψη δεν είναι ανάγκη να ξέρεις την οικογενειακή του κατάσταση-και για μένα ούτε πρέπει.
Οκ.Δεν το γράφεις στο βιογραφικο.Αν σε ρωτήσει?Και ειναι σίγουρο ότι θα σε ρωτήσει.Το ίδιο πράγμα ειναι.Αν εισαι παντρεμένος το γράφεις?
Πάντως ας μην κολλάμε εδω και ας ξαναπάμε πάλι σε αυτά που έγραψα περι αξιολόγησης κτλ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.