Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-07, 13:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έξωση λόγω Ολυμπιακών αγώνων!

Νερό, ρεύμα, αέριο έχουν διακοπεί στην περιοχή όπου κάτοικοι του Πεκίνου καλούνται να απομακρυνθούν ώστε να κατεδαφιστούν τα σπίτια τους και να χτιστούν εγκαταστάσεις για τους Ολυμπιακούς του 2008.

Οι κάτοικοι δέχονται απειλές ότι θα απολυθούν από τις δουλειές τους εάν δεν πειθαρχήσουν στις οδηγίες της κυβέρνησης ενώ οι ίδιοι καταγγέλλουν ότι αυτοκίνητα της ασφάλειας περιπολούν στην περιοχή απειλώντας τους.

Σύμφωνα με μαρτυρίες πολιτών της περιοχής, πολλοί αναγκάστηκαν να μετακομίσουν καθώς υπέκυψαν στις απειλές, ενώ άλλοι αντιστέκονται δηλώνοντας χαρακτηριστικά ότι θα προστατέψουν τις ιδιοκτησίες τους ακόμα και με τη ζωή τους.

Οι αποζημιώσεις που δόθηκαν σε όσους δέχθηκαν να μετεγκατασταθούν, ήταν με βάση τις τιμές που ίσχυαν το 2001 ενώ οι σημερινές τιμές έχουν εκτιναχθεί στα ύψη.

Το θέμα έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον ομάδων υπεράσπισης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ανάμεσα στις οποίες το Κέντρο για τα Δικαιώματα Στέγασης και Εξώσεων με έδρα τη Γενεύη, και η Διεθνής Αμνηστία.

Η Διεθνής Αμνηστία έχει υιοθετήσει ως «κρατούμενο συνείδησης» τον Γε Γκουοζού, ο οποίος φυλακίστηκε και βασανίστηκε επειδή οργάνωνε διαμαρτυρίες εναντίον των υποχρεωτικών εξώσεων.

Σύμφωνα με έκθεση του Κέντρου Στέγασης περίπου 1,5 εκατομμύριο κάτοικοι της πόλης θα απομακρυνθούν από τις κατοικίες του μέχρι την έναρξη των αγώνων, και πολλοί από αυτούς παρά τη θέληση τους.

Από την πλευρά του υπουργείο Εξωτερικών της Κίνας χαρακτήρισε αβάσιμη την έκθεση κάνοντας λόγο για «φουσκωμένους αριθμούς», ενώ η κυβέρνηση της πόλης του Πεκίνου και η Οργανωτική Επιτροπή των Αγώνων αρνήθηκαν να κάνουν οποιοδήποτε σχόλιο για τις εξώσεις.

Το τελευταίο κτίριο που εμπόδιζε την κατασκευή των νέων εγκαταστάσεων της κρατικής ραδιοτηλεόρασης στο παλιό εμπορικό κέντρο του Πεκίνου, που τώρα ανοικοδομείται για να δείξει πιο σύγχρονο, κατεδαφίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά κάποιος είχε προλάβει να γράψει με μεγάλα άσπρα γράμματα «ολυμπιακοί, μία ζωή πόνου».

Σχόλιο : Και εμείς φωνάζουμε για τα Ολυμπιακά ακίνητα ότι μας τρώνε τις παραλίες!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Για δες κάτι πράγματα.. Είναι δυνατόν να αρνούνται την προβολή της χώρας τους μέσω των Ολυμπιακών και να μην φεύγουν μόνοι τους να μείνουν σε τσαντήρια;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-07, 16:35
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά ας μην είχαμε κώστα πρωθυπουργό τότε και θα σας έλεγα εγώ.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-07, 16:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν δεν ειχαμε τον Κωστα θα ειχαμε τον αλλο Κωστα, ο οποιος ηταν κατα τι λιγο χειροτερος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-07, 17:01
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν ειχαμε τον Κωστα θα ειχαμε τον αλλο Κωστα, ο οποιος ηταν κατα τι λιγο χειροτερος
Γι αυτό το άφησα και τόσο γενικό φίλτατε.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.