Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-06, 16:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φλαμπέ στομάχι καλεσμένου με πατατούλες

Επειδή είχα κάποια στιγμή μία εμπειρία που ευτυχώς λόγω των γνώσεών μου σαν τεχνολόγος ποτών την απέφυγα θα ήθελα απλά να επιστήσω την προσοχή στις "φλαμπέ" συνταγές.
Το φωτιστικό οινόπνευμα ΔΕΝ είναι πώσιμο. Το καθαρό οινόπνευμα λόγω της πολιτικής της χώρας μας έχει πολύ υψηλή τιμή γιατί θεωρείται ιατρικό. Το ίδιο οινόπνευμα δε όταν εισάγεται "νοθευμένο" με άλλες ουσίες που το καθιστούν μή πόσιμο έχει την γνωστή διαφορά τιμής. Μόνο που θεωρείται φωτιστικό καθαρά για αυτόν τον λόγο. Επείσης υπάρχει η περίπτωση να μην μιλάμε για ισοπροπυλική ή αιθυλική αλκοόλη αλλά για μετουσιωμένες αλκοόλες. Σε αυτή την περίπτωση είναι η μεθανόλη, το γνωστό σε όλους μας "ξυλόπνευμα", μία ουσία που επειρεάζει το οπτικό νεύρο και προκαλεί μόνιμη τύφλωση. Η εισαγωγή της αμετουσίωτης μεθυλικής αλκοόλης όμως απαγορεύεται. Και εδώ όμως υπάρχει παράθυρο, όπου μπορούν να την μετουσιώσουν σε τολουόλη, η οποία είναι όμως πετροχημικό προϊόν και μάλιστα πολύ φτηνό (περίπου το 1/10 της τιμής του ιατρικού οινοπνεύματος)! Έτσι, εκτός από την τύφλωση αποκτάει και μερικές ακόμα παρενέργειες όπως πονοκέφαλο, ίλιγγο, ναυτία, γαστρεντερικές διαταραχές, μέχρι και αιμορραγική γαστρίτιδα.
Εσείς λοιπόν τι χρησιμοποιείτε για να κάνετε το πιάτο σας (και όχι το στομάχι σας) φλαμπέ;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-06, 17:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό οινόπνευμα ΔΕΝ είναι πώσιμο. Το καθαρό οινόπνευμα λόγω της πολιτικής της χώρας μας έχει πολύ υψηλή τιμή γιατί θεωρείται ιατρικό.
Θεωρώ εξαιρετικά αδύνατον να χρησιμοποιούν φωτιστικό πράσινο ή μπλε οινόπνευμα για τα φαγητά φλαμπέ.

Αφ’ ενός το φωτιστικό οινόπνευμα αφήνει χρώμα όταν καεί και είναι εντελώς φανερό αυτό. Αφ’ ετέρου έχει μια πολύ ιδιαίτερη οσμή που το καθιστούν ανίκανο να χρησιμοποιηθεί σε φαγητό, όσο και αν ο επιχειρηματίας είναι απατεώνας.

Αρκούν λίγες σταγόνες κονιάκ, ούζου, βότκας, τζιν κλπ για να έχουμε μια φαντασμαγορική φωτιά.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο το έξοδο, που να οδηγήσει κάποιον να κάνει το έγκλημα να βάλει φωτιστικό οινόπνευμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-06, 17:14
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η άγνοια Στέλιο μερικές φορές είναι το πιο επικίνδυνο όπλο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-06, 19:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άγνοια Στέλιο μερικές φορές είναι το πιο επικίνδυνο όπλο.
Κάνε ένα απλό τεστ, ρίξε λίγο φωτιστικό οινόπνευμα σε μια φέτα ψωμιού και μόλις σβήσει έλα να μου πεις σε τι χρώμα θα έχει το ψωμί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-06, 10:16
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το φωτιστικό οινόπνευμα δεν είναι απαραίτητα χρωματισμένο. Σπίτι έχω λευκότατο φωτιστικό οινόπνευμα.
Αυτές τις ουσίες τις χρησιμοποιούν επείσης για νοθεία ποτών. Νομίζω πως είχα διαβάσει κάποιο άρθρο σε μία εφημερίδα κάποια στιγμή, αν θέλεις μπορώ να το βρώ και να δώσω το link εδώ.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-06, 10:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό οινόπνευμα δεν είναι απαραίτητα χρωματισμένο. Σπίτι έχω λευκότατο φωτιστικό οινόπνευμα.
Το διαφανές σαν νερό είναι οινόπνευμα 95% και δεν είναι φωτιστικό γιατί έχει τους προσταυτευτικούς δασμούς κατά της νοθείας των ποτών. (Το λευκό θα είναι μάλλον ούζο που του έριξες νερό :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-06, 11:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χαχαχαχα
Όχι, υπάρχει "φτηνό" οινόπνευμα με την ονομασία "αρωματική αλκοόλη" σε περισσότερους από 65 βαθμούς και είναι διάφανο. Μάρκες δεν λέμε, αλλά πιστεύω πως κυκλοφορεί σε όλα τα μεγάλα super market.

Όσο για το ούζο, στην εξεταστική είχαμε την περιβόητη ερώτηση "γιατί το ούζο γίνεται λευκό όταν του ρίχνουμε νερό". Η απάντηση ήταν απλή και η ερώτηση θεωρηθηκε εύκολη! Εδωσε όμως την πιό καλή απάντηση ανέκδοτο που είχαμε ακούσει στη σχολή ποτέ!
"Το ούζο περιέχει κάτι μικρά ζωάκια, τα λεγόμενα ουζάκια. Οταν τους ρίχνουμε νερό πνίγονται γιατί δεν ξέρουν κολύμπι. Αυτά έχουν λευκές κυλίτσες και όταν πνίγονται γυρίζουν ανάποδα, με αποτέλεσμα να βλέπουμε το ούζο θαμπό με ψόφια ουζάκια να επιπλέουν ανάποδα."
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-06, 17:04
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκεινο το αρωματικο περιεχει αρωμα λεμονιου και γλυκερινη...και ειναι για εντριβες αντε να το φλαμπαρεις τωρα αχαχαχχχχχχχχχα...γλυτωνει και τα βουτηρα και τα λεμονια απο το φαγητο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-06, 17:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και το χρώμα και το άρωμα είναι πρόσθετα. Στο εμπόριο μπορείς να βρείς και σκέτη μεθανόλη. Επείσης και η γλυκερίνη είναι παράγωγο του πετρελαίου. Και φυσικά μπορείς να φλαμπάρεις μιας και έχει παραπάνω από 40 βαθμούς.
Τελευταία έκανα ένα φλαμπέ με κόκκινο αψέντι 80 βαθμών και δεν έσβηνε με τίποτα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-06, 18:19
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αφου δεν εκαψες το σπιτι ,παλι καλα Το τελευταιο φλαμπε που εκανα εγω ητανε με Μεταξα και εκανε τετοια φλογα που εκαψα ολο το φιλτρο στο αποροφυτηρα η πως το λεει το ατιμο...παλι καλα που ελιωσε μονο ...οπως βλεπεις...υπαρχουν και χειροτερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.