Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-07, 08:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρωτοφανή καιρικά φαινόμενα στην Ευρώπη

ΕΒΔΟΜΑΔΑ έντονων και ακραίων καιρικών φαινομένων ζει η Ευρώπη τις τελευταίες ημέρες. Μπορεί στην Ελλάδα - και μαζί μας ολόκληρη η νότια και ανατολική Ευρώπη - να βιώνουμε τον πλέον ζεστό καλοκαίρι των τελευταίων 100 χρόνων, με τους συνεχόμενους καύσωνες, την ίδια στιγμή όμως η Αγγλία στην κυριολεξία «πνίγηκε» στη βροχή.

Η Γηραιά Αλβιώνα έζησε τις χειρότερες πλημμύρες των τελευταίων 60 ετών. Ολόκληρες περιοχές στην κεντρική και δυτική Αγγλία πλημμύρισαν όταν υπερχείλισαν οι ποταμοί μετά από τέσσερις μέρες ισχυρών βροχοπτώσεων. Πολλοί άνθρωποι έμειναν χωρίς ρεύμα και καθαρό νερό και περιμένοντας ακόμη περισσότερες βροχές.

Η επιτροπή αντιμετώπισης εκτάκτων καταστάσεων της βρετανικής κυβέρνησης διαπίστωσε τη Δευτέρα το βράδυ πως ένας υποσταθμός ηλεκτρικής ενέργειας στην περιοχή Γκλούσεστερ απειλούνταν από τα νερά και υπήρχε σοβαρός να πλημμυρίσει και ν' αφήσει 500.000 νοικοκυριά χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα.

Ευτυχώς για κατοίκους και επιτροπή τα νερά σταμάτησαν μόλις 5 εκατοστά πριν υπερχειλίσουν τον τσιμεντένιο φράχτη που προστατεύει την πόλη και τον σταθμό ηλεκτρικής ενέργειας.

Η Βασιλική Πολεμική Αεροπορία πραγματοποίησε την μεγαλύτερη επιχείρηση διάσωσης σε περίοδο ειρήνης, καθώς απομάκρυνε περίπου 150 άτομα από τις εστίες τους, ενώ την ίδια στιγμή ναύτες του Βασιλικού Ναυτικού στάλθηκαν στο Γκλούσεστερ

Μέτρα Γκόρντον Μπράουν

Νωρίτερα ο νέος πρωθυπουργός Γκόρντον Μπράουν συνέδεσε τις πλημμύρες με τις κλιματικές αλλαγές και ανακοίνωσε πως θα ανακοίνωσε επιπλέον χρηματοδότηση ύψους 200 εκατομμυρίων λιρών (298 εκατομμύρια ευρώ).

Οι δηλώσεις του έγιναν μετά από τη δημοσίευση μελέτης της βρετανικής επιστημονικής επιθεώρησης Nature, σύμφωνα με την οποία η παγκόσμια υπερθέρμανση επηρεάζει ήδη τις βροχοπτώσεις σε όλο τον πλανήτη.

Σύμφωνα με επιστήμονες οι αλλαγές στο κλίμα είναι δραματικές της βόρειας Ευρώπης, τον Καναδά και τη βόρεια Ρωσία, πολύ λιγότερο όμως σε περιοχές όπως η υπο - σαχάρια Αφρική, τη νότια Ινδία και τη νοτιοανατολική Ασία.

Κι ενώ η Βρετανία βρίσκεται αντιμέτωπη με πλημμύρες, οι υψηλές θερμοκρασίες προκαλούν σοβαρά προβλήματα σε άλλες περιοχές της Ευρώπης.

Καύσωνας στη νότια Ευρώπη

Η Ρουμανία πλήρωσε το υψηλότερο τίμημα, καθώς μετά από μία εβδομάδα καύσωνα, οι νεκροί έφτασαν του 18.Η Βουλγαρία από την πλευρά της μετρά τις υψηλότερες θερμοκρασίες που μετρήθηκαν ποτέ στη γειτονική χώρα, καθώς σε πολλές περιοχές ο υδράργυρος έφτασε τη Δευτέρα στους 45 βαθμούς. Ο απολογισμός είναι ένας νεκρός και 1.900 πυρκαγιές. Στο βορά ο δήμαρχος του Κοζλοντούι κήρυξε την περιοχή σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, εξαιτίας της ξηρασίας, η οποία κατάστρεψε το 90% της παραγωγής καλαμποκιού και ηλιόσπορου.

Στην Ελλάδα ο απολογισμός από τις υψηλές θερμοκρασίες είναι οι πυρκαγιές σε δάση σ' όλη τη χώρα, ενώ δύο πιλότοι σκοτώθηκαν από την πτώση ενός κανανταίρ στην Εύβοια, ενώ συμμετείχε σε επιχείρηση κατάσβεσης φωτιάς.

Στην Ιταλία ένα ακόμη πυροσβεστικό αεροπλάνο κατέπεσε στην κεντρική Ιταλία, όπου σκοτώθηκε ένας πιλότος κι ένας ακόμη τραυματίστηκε σοβαρά, ενώ περισσότεροι από 8.000 πυροσβέστες βρίσκονται στα πύρινα μέτωπα της χώρας.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από AFP
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, αρκει να μη μας τα πρηζουνε ομως σε ΚΑΘΕ δελτιο ειδήσεων ΚΑΘΕ μερα για το τι γινεται στην Αγγλια, στη Ρουμανια, ποσους βαθμους εφτασε, ποσοι πεθανανε, πριν ποσες δεκαετιες ειχε ξαναγινει αυτο κλπ.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αρκει να μη μας τα πρηζουνε ομως σε ΚΑΘΕ δελτιο ειδήσεων ΚΑΘΕ μερα για το τι γινεται στην Αγγλια, στη Ρουμανια, ποσους βαθμους εφτασε, ποσοι πεθανανε, πριν ποσες δεκαετιες ειχε ξαναγινει αυτο κλπ.
Μα καλά δεν έχεις ιδέα από PR! Αν δε σου πουν ότι οι άλλοι πάνε τόοοοσο χάλια, πώς θα συνειδητοποιήσεις ότι εδώ είμαστε μια χαρά;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι είναι πρωτοφανή?Πάντοτε γινονταν τέτοιες καταστροφές.Τώρα όμως τα μαθαίνουμε γιατι οι ειδήσεις δεν είναι μόνο τοπικές αλλά διεθνείς και περισσότερο διεθνείς λόγω της τρομολαγνίας και των πανικόφιλων δημοσιογράφων...
Αυτό που έχει αλλάξει είναι ο κύκλος εναλλαγής των καιρικών αυτών φαινομένων..Το ίδιο συμπεραίνουμε άμα δούμε την ιστορία της Ευρώπης κλιματολογικά (υπήρχαν λιοντάρια και άλλα ζώα της ερήμου στο Λονδίνο πχ).Το ίδιο υποστηρίζει και ο κος παρολίγο πλανητάρχης call me Γκορ στο δοκιμαντέρ του...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-07, 11:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για αυτο το τελευταιο δεν ειμαι τοσο σιγουρος.. συμφωνα τουλαχιστον με τα δελτια ειδησεων των τελευταιων ετων, τα 3-4 περασμενα καλοκαιρια εσπασαν πολλα ρεκορ αιώνων, ΜΑΖΙ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-07, 11:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτο το τελευταιο δεν ειμαι τοσο σιγουρος.. συμφωνα τουλαχιστον με τα δελτια ειδησεων των τελευταιων ετων, τα 3-4 περασμενα καλοκαιρια εσπασαν πολλα ρεκορ αιώνων, ΜΑΖΙ
Σύμφωνα με τους δημοσιογράφους θες να πεις. Όχι σύμφωνα με τους μετεωρολόγους.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-07-07, 12:23
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Stupid journalists 12 points...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.