Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-06, 16:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχίζει η δωρεάν αναβάθμιση ταχυτήτων ADSL από τον ΟΤΕ

Ο Π ΟΤΕ αρχίζει από σήμερα τον δωρεάν διπλασιασμό των ονομαστικών ταχυτήτων πρόσβασης των συνδέσεων ADSL σε ολόκληρη τη χώρα.

Η αναβάθμιση αφορά σε όλες τις προσβάσεις ADSL (υφιστάμενες και νέες/ χονδρικής και λιανικής) και πραγματοποιείται χωρίς καμία αύξηση στα μηνιαία τέλη.

Η διαδικασία της αναβάθμισης αναμένεται να διαρκέσει περίπου τρεις μήνες. Σήμερα, το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ περιλαμβάνει περίπου 525.000 εγκατεστημένες πόρτες σε περίπου 1.00 σημεία παρουσίας σ'όλη την Ελλάδα που εξυπηρετούν πάνω από 330.000 πελάτες ADSL.

Οι χρήστες, διευκρινίζει ο ΟΤΕ, δεν χρειάζεται να προβούν σε οποιαδήποτε ρύθμιση του εξοπλισμού τους, αφού η διαδικασία της αναβάθμισης πραγματοποιείται στις υποδομές του ΟΤΕ. Οι χρήστες που είχαν συμπεριληφθεί στο πιλοτικό πρόγραμμα αναβάθμισης ADSL προσβάσεων θα διατηρήσουν τις αναβαθμισμένες ταχύτητες που είχαν και κατά τη διάρκεια του πιλοτικού προγράμματος

Πηγή : Ναυτεμπορική
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-06, 21:25
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελπίζω να διπλασιάσει και τη δική μου ADSL ο ΟΤΕ, που υπολογίζω να τη φέρει σε 6 μήνες από τώρα τουλάχιστον, αν και εγώ έκανα αίτηση πριν 2 μήνες. Οι τύποι βάζουν μέχρι 512 στην περιοχή μου, για να φτάσουν μέχρι 1024 όταν γίνει ο διπλασιασμός. Α, ρε Ελλάδα...

(Αν δυσκολευτείτε να καταλάβετε τί έγραψα, δε φταίω εγώ, φταίει ο ΟΤΕ που μου προκαλεί άγχος.)
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-06, 08:13
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε Μίλτο, μήπως γνωρίζεις ή έχεις ακούσει αυτοί που έχουν 384/128 kbps στο πόσο θα φτάσουνε;
Θα πάει δηλαδή στα 768? ή στα 512?
Επίσης φαντάζομαι το downstream διπλασιάζεται, δεν νομίζω να διπλασιάζεται και το upstream, ε; Δηλαδή το 384/128 μάλλον δεν θα γίνει 768/256 ...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-06, 08:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι ταχύτητες θα αναβαθμιστούν ως εξής:


Από
384/128 kbps
σε 768/192 kbps

Από
512/128 kbps
σε 1024/256 kbps

Από
1024/256 kbps
σε 2048/256 kbps
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-06, 17:59
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation Τα κολπάκια της forthnet με την αναβάθμιση!

Η FORTHnet, με σταθερό της στόχο την αποφασιστική συμβολή της στην αύξηση της διείσδυσης του internet στην Ελλάδα, προχωρά στη σταδιακή αναβάθμιση της ταχύτητας των FORTHnet ADSL συνδρομών, χωρίς επιπλέον κόστος για τον συνδρομητή.

Αυτό σημαίνει ότι οι συνδρομητές των υπηρεσιών FORTHnet ADSL (FORTHnet ADSL 1Bill, FORTHnet Fast Internet ADSL, ADSL in a Box, ADSL in a box Plus, FORTHnet Small Office ADSL, FORTHnet ADSL VPN) θα δουν την ταχύτητα της σύνδεσής τους να διπλασιάζεται χωρίς επιπλέον κόστος. Η σταδιακή αναβάθμιση των συνδρομών FORTHnet ADSL θα ολοκληρωθεί μέχρι τις 15/09/06, ανεξαρτήτως του χρονοδιαγράμματος αναβαθμίσεων των γραμμών ADSL από τον ΟΤΕ. Με την ολοκλήρωση των αναβαθμίσεων της συνδρομής και της γραμμής ADSL, οι συνδρομητές θα απολαμβάνουν εφεξής τις νέες αυξημένες ταχύτητες.

Ειδικά οι συνδρομητές «ADSL in a box» και «ADSL in a box Plus» που επωφελήθηκαν από την εκπληκτική προσφορά «ADSL in a box μόνο από 9,75 ευρώ / μήνα για 12 μήνες όλα πληρωμένα!» της 01/06/06, θα δουν την ταχύτητα της σύνδεσής τους να αυξάνεται στα 768 Κbps, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση!

Επιπλέον, η FORTHnet, ήδη από την 21/07/06 έχει διπλασιάσει τις ταχύτητες πρόσβασης ADSL με δύο νέες εξαιρετικά ελκυστικές προσφορές «ADSL στα 768 Κbps στην τιμή των 384 Kbps από 20,5 ευρώ / μήνα και ADSL στα 1024 Κbps στην τιμή των 512 Κbps από 25 ευρώ / μήνα, για ένα χρόνο». Συνεπώς, οι συνδρομητές αυτοί θα εξακολουθήσουν να απολαμβάνουν τις υψηλές ταχύτητες των 768Kbps και 1024Kbps αντίστοιχα.

Σχόλιο:
Tην τελευταία παράγραφο δεν την είχε αναφέρει νωρίτερα.
Προσωπικά αγόρασα την 1024 πριν από 15 μέρες με την ελπίδα ότι θα γίνει 2048.
Ας πρόσεχα!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 23-08-06 στις 18:03
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-06, 19:47
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 17:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω να σας ανακοινώσω οτι αναβαθμίστηκα! Ειμαι πλέον 1024/256 (ειχα 512) αλλά φυσικά με τόσους που πέσανε επάνω, δεν έχουμε και σοβαρό bandwidth...μεχρι 65kbps έχω δει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-06, 21:45
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf
Εχω να σας ανακοινώσω οτι αναβαθμίστηκα! Ειμαι πλέον 1024/256 (ειχα 512) αλλά φυσικά με τόσους που πέσανε επάνω, δεν έχουμε και σοβαρό bandwidth...μεχρι 65kbps έχω δει.
Ο provider σου έχει αφαιρέσει το b/w limiter όμως;

Γιατί κι εμένα η γραμμή μου αναβαθμίστηκε, αλλά μέσον όρο έχω πλέον το μέγιστο των 384kbit/sec, τη στιγμή μάλιστα που προηγουμένως είχα λίγο χαμηλότερο απ'αυτό.

Μπορεί μέχρι να ξυπνήσει ο ISP να περάσουν λίγες μέρες / εβδομάδες....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-06, 22:23
Το avatar του χρήστη rkar
rkar Ο χρήστης rkar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-06-08 21:04
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναβάθμιση

Πάντως η αναβάθμιση έχει αρχίσει από Δευτέρα αλλά δεν έχει γίνει σε όλες τις περιοχές της Αθήνας. Π.χ στο κέντρο δεν έχει γίνει. Αντίθετα στου Γκύζη έχουμε αναβαθμιστεί. Προφανώς θα γίνει σταδιακά..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-06, 09:42
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά, ο πΟΤΕ αναβάθμισε και το δικό μου DSLAM (Φρεατίδα, Πειραιάς) και τώρα έχω 1024/256. Η συνδρομή μου λόγω δουλειάς ήταν 1024 από την αρχή, οπότε κανονικά θα έπρεπε να δω αρκετά μεγάλη διαφορά.
Στην πραγματικότητα όμως η αύξηση της ταχύτητας δεν ήταν 50-60% όπως περίμενα αλλά γύρω στο 10% κάτι που είναι πολύ λογικό να συμβαίνει αφού οι providers δεν έχουν αναβαθμίσει το backbone τους.
Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα, άκουσα ότι ενώ η ονομαστική ταχύτητα αυξήθηκε, η πραγματική ταχύτητα μειώθηκε. Ειδικά σε ώρες αιχμής.
Κίνηση εντυπωσιασμού χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο. Τουλάχιστον προς το παρόν.
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-06, 10:46
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά... Ας μη βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα. Τα πράγματα οδεύουν προς τη σωστή κατεύθυνση. Απλά επειδή ζούμε στη χώρα που ζούμε, οδεύουν κάπως αργά και με ολίγον χαοτικό τρόπο. Καλό όμως είναι να κοιτάμε και το σύντομο παρελθόν. Πχ:

α) Οι τιμές ADSL πρόσβασης και συνδρομής σήμερα / πέρσυ / πρόπερσυ.
β) Οι ελάχιστες και μέγιστες διαθέσιμες ταχύτητες σήμερα / πέρσυ / πρόπερσυ.
γ) Το δίκτυο πρόσβασης ADSL, κλπ

Φυσικά δεν πρέπει να αρκούμαστε και στα ελάχιστα αλλά εγώ τα βλέπω πολύ πιο αισιόδοξα τα πράγματα στην ευρυζωνικότητα από ότι τα έβλεπα μέχρι και πριν 6 μήνες. Ο πΟΤΕ έκανε την κίνηση, αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν οι ISPs. Δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει πλήρης ελεύθερη αγορά στην ευρυχωνικότητα αλλά προς τα εκεί οδεύει. Λίγη υπομονή χρειάζεται ακόμα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-06, 14:36
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 11:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf
Εχω να σας ανακοινώσω οτι αναβαθμίστηκα! Ειμαι πλέον 1024/256 (ειχα 512) αλλά φυσικά με τόσους που πέσανε επάνω, δεν έχουμε και σοβαρό bandwidth...μεχρι 65kbps έχω δει.
Α, είδα την γραμμή μου από μεριά OTE να ανεβαίνει, αλλά δεν είδα παραπάνω ταχύτητα από αυτή που αναφέρεις. Οπότε περαστικά μας...

Ελπίζω να μην ξαναπεράσουμε τις εποχές 96-97 που ενώ είχαμε γρήγορα μοντεμ δεν μπορούσαμε να δεις internet...

Αλήθεια, δεν υπάρχει κάτι για την εξασφαλισμένη ταχύτητα ανά χρήστη; Κάτι που να είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν;


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-06, 14:42
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Αλήθεια, δεν υπάρχει κάτι για την εξασφαλισμένη ταχύτητα ανά χρήστη; Κάτι που να είναι υποχρεωμένοι να σεβαστούν;
Όχι, γι' αυτό και πιπιλάνε συνέχεια την "ονομαστική" ταχύτητα σε ανίθεση με την πραγματική. το υπογράφεις και στο συμβόλαιό σου.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-06, 21:06
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf
Εχω να σας ανακοινώσω οτι αναβαθμίστηκα! Ειμαι πλέον 1024/256 (ειχα 512) αλλά φυσικά με τόσους που πέσανε επάνω, δεν έχουμε και σοβαρό bandwidth...μεχρι 65kbps έχω δει.
Κανονικά στα 1024 πρέπει να βγάζεις 100-120 kilobytes per second....

Εμείς στην εταιρία μου αναβαθμιστήκαμε και πήγαμε στα 2048 αλλά δεν βλέπω και τρελλές διαφορές γιατί ούτως η άλλως το 1024 που είχαμε πριν ήταν σαν 384-512 τις ώρες αιχμής και μόνο μετά τις 6 πήγαιναινε νορμάλ.Τώρα με το 2048 είναι σαν να έχουμε 1024...

Νομίζω ότι ο διπλασιασμός αυτός είναι λίγο απάτη για όσους είναι σε κόμβους με πολλούς χρήστες που δεν έπιαναν τα επιθυμητά transfer rates, απλά τώρα με τον διπλασιασμό θα πιάνουν αυτά που θα έπρεπε να πιάνανε εξ'αρχής...

Και δεν ξέρω αν μπορούν πλέον να διαμαρτυρηθούν, μην τους πει ο ΟΤΕ "τι θές τώρα και ζητάς τα ρέστα; Δεν φτάνει που σε διπλασιάσαμε, θές και full transfer rate;".

Θα είδομεν όταν όλοι θα διπλασιαστούν αν το ελληνικό backbone θα αντέξει τέτοιον όγκο...
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-06, 22:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ορίστε η ΟΤΕΝΕΤ 2 mbps με 26 euros ανά μήνα, και η forthnet επιμένει ότι δεν θα αναβαθμίσει τις 1024 γραμμές αλλά όσοι τις πήραν με 25 euros θα παραμείνουν στα 1024.
Που φτάσαμε να χτυπάει η Οτενετ τις τιμές!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-08-06, 23:51
panraf Ο χρήστης panraf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-17 00:47
Και από 21/11 ο ΟΤΕ θα διαθέσει επίσημα και τα πακέτα 2048 και 4096 σε ιδιαίτερα καλές τιμές. Στόχος είναι στο 2007 να μην υπάρχουν ταχύτες κάτω του 1Μbit. Για να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.