Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-06, 19:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Υστερεί η Ελλάδα στη διάδοση του Διαδικτύου (και) στα σχολεία

Όλο και πιο διαδεδομένη γίνεται η χρήση του Internet στα ευρωπαϊκά σχολεία, κατά την ώρα της διδασκαλίας, αναφέρει έρευνα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, βάσει της οποίας το 96% των σχολείων στην ΕΕ διαθέτει (ευρωζωνική ως επί το πλείστον) πρόσβαση στο Διαδίκτυο.

Η Επιτροπή επισημαίνει ότι η διάδοση του Internet στα σχολεία παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις μεταξύ των κρατών-μελών.

Έτσι, στις σκανδιναβικές χώρες και στην Ολλανδία το ποσοστό φτάνει το 90%, ενώ κάτω του 35% είναι στην Ελλάδα, την Πολωνία, την Κύπρο και τη Λιθουανία.

Μάλιστα, στην Ελλάδα μόλις το 13% των σχολείων διαθέτει ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο, ποσοστό που κατατάσσει τη χώρα μας στην τελευταία θέση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η προτελευταία χώρα, η Πολωνία, ακολουθεί σε απόσταση, με ποσοστό 28%, η Κύπρος με 31% και η Λιθουανία με 33%.

Το χάσμα είναι δυσθεώρητο σε σχέση με τις πρώτες χώρες: Στη Δανία, την Εσθονία και τη Μάλτα το 95% των σχολείων διαθέτει ευρυζωνικό Internet.

Από την πλευρά των εκπαιδευτικών, το 90% των καθηγητών στα ευρωπαϊκά σχολεία χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό υπολογιστή ή Internet για την προετοιμασία της διδασκαλίας τους.

Επίσης, το 74% των Ευρωπαίων καθηγητών χρησιμοποιεί το Internet την ώρα της διδασκαλίας, ποσοστό που στην Ελλάδα περιορίζεται στο 36%.

Τέλος, στην Ελλάδα αντιστοιχούν 5,9 ηλεκτρονικοί υπολογιστές με πρόσβαση στο Διαδίκτυο ανά 100 μαθητές, ενώ ο αντίστοιχος ευρωπαϊκός μέσος όρος είναι 9,9 υπολογιστές.

Πηγή : in.gr / ΑΠΕ-ΜΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-06, 19:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ποιος να διδάξει τι στα παιδιά; Ο Φυσικομαθηματικός που έχει δει κάπου κάπως κάποτε έναν υπολογιστή;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-06, 14:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάμαι μία συζήτηση που είχα με έναν καθηγητή μου...
- Οι διαφορές των επεξεργαστών 386 sx με τους dx είναι ότι ο 386 SX δεν έχει αριθμητικό συνεπεξεργαστή.
- Αχεμ... Κύριε, μπερδεύετε τους 486 με τους 386. Η διαφορά στους 386 είναι στο databus. Στους 486 πράγματι υπάρχει αυτή η διαφορά.
- Σε παρακαλώ, εγώ διδάσκω τώρα...
- Μα, είναι λάθος...
- Δεν θα μου πείς εμένα τι είναι λάθος και τι είναι σωστό. Είναι στην ύλη! Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου!
- Μα?
- Πάμε παρακάτω...

Ο καθηγητής ήταν καθηγητής πληροφορικής στα ΤΕΙ Αθήνας παρακαλώ. Τι φυσικομαθηματικούς και πυρηνικούς υδραυλικούς μου λες εσύ τώρα Στέλιο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.