Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-07, 03:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για γέλια....

Αν και κινδυνεύω να φάω τη μπούφλα μου από τον αρχισυντάκτη γιατί η εφημερίδα είναι μηνιαία και το τεύχος ακόμα κυκλοφορεί.... θα το ρισκάρω να σας παραθέσω ένα απόσπασμα, πιο πολύ γιατί η συνέχεια στην πραγματικότητα είναι πολύ αστεία (γελοία θα έπρεπε να πω... αλλά είμαι ευγενική!)

Ελεύθερο θέμα...

Τελειώνουν τα σκαψίματα, αρχίζουν τα γκρεμίσματα. Δεν έφταναν τα σκαπτικά και οι 45 πάνω από μια τρύπα, να ‘σου εμφανίζονται και δυο αράχνες, αυτές με τα πολλά τα πόδια που βεντουζώνουν στην άσφαλτο σαν τη βδέλλα σε θύμα μπρατσωμένο και μπαστακώνονται ημέρες επί ημερών. Κλειστός ο ένας δρόμος, σχολικά, γονείς και άπαντες άλλοι χρήστες από τον άλλον. «Περιπεράστε περικαλώ» και κόφτε το λαιμό σας! Κολλάει το πούλμαν, κολλάν και τ’ αυτοκίνητα που το ακολουθούν. Στα παρατσάκ τη γλιτώνει η ταμπέλα, ένας φράχτης και όλη η δεξιά πλευρά του σχολικού! Απορημένος πηγαινοέρχεται ο επιβλέπων, ξύνοντας το κεφάλι του, μασώντας το στυλό του και χαζεύοντας κάτι σημειώσει στο μπλοκ. Κι εάν αυτού του μοιάζει απορίας άξιον γιατί δε χωράει το πούλμαν στα Τρίκαλα στα δυο στενά... εγώ ακόμη απορώ πώς και δεν έχει γίνει ατύχημα στο στενό το συγκεκριμένο.
Ίσως γιατί όλα τα ατυχήματα απορροφώνται από την παραλία. Σπουδαία πίστα για crash test! Ομολογουμένως άξια του σχεδιασμού και των προσδοκιών των φιλόδοξων οδηγών ράλι. Πληθαίνουν το χειμώνα με τις βροχές, πληθαίνουν και το καλοκαίρι λόγω ζέστης. Πάντως μόνον πληθαίνουν. Και κανείς δεν ασχολείται... Θέλετε κυρ αστυνόμε μου να μαζέψετε χρήματα για τα επιδόματα της αδείας, του Πάσχα και το δώρο Χριστουγέννων της επόμενης δεκαετίας; Ουδέν δύσκολον! Ρωτήστε ένα κάτοικο της ζώνης Βάρκιζας – Σαρωνίδας να σας πει πού θα στηθείτε – μήπως και δεν ξέρετε δηλαδή. Εκεί θα δείτε τι πάει να πει «φανάρι για διακόσμηση», «στοπ για ψυχολογικούς λόγους» και «δίπλωμα μόνο για τους γεννημένους μετά τον πόλεμο» - δεν προσδιορίζεται επακριβώς ποιόν! Θέλετε ν’ ανοίξετε συνεργείο αυτοκινήτων με μειωμένο κεφάλαιο εκκίνησης; Ρωτήστε να σας ενημερώσουμε σε ποιες στροφές θα βρείτε μεγάλη γκάμα ανταλλακτικών δωρεάν, από λασπωτήρα μέχρι πόρτα, για κάθε μέγεθος και κάθε μοντέλο!
Θέλετε να γίνεται καλός Χριστιανός που ο Θεός θα υπεραγαπά και θα προστατεύει για την πίστη του; Αφού κάθε πρωί, θέλετε δε θέλετε, θα κάνετε το σταυρό σας! Για να πας ευθεία χωρίς πιθανότητα – τουλάχιστον για ένα χιλιόμετρο – να σου πεταχτεί παππούς άνω των 100 με πικ απ που οι πινακίδες του προφανώς δεν είναι πλέον καταχωρημένες γιατί τα αρχεία έχουν καεί προπολεμικά: 3 σταυροκοπήματα και 2 μετάνοιες καλού κακού. Για να βγεις με πράσινο από φανάρι που συνδέεται με την παραλιακή χωρίς να σου πεταχτεί με κόκκινο επίδοξος ραλίστας που η κακή του τύχη έλαχε να οδηγεί επαγγελματικό βαν παλαιάς τεχνολογίας τύπου «σκοτώνω και δεν πληρώνω»: 7 σταυροκοπήματα, αλλά δεν προλαβαίνεις τις μετάνοιες, οπότε και πιθανολογείται να τη φας ξώφαλτσα! Για να πηγαίνεις με φυσιολογική ταχύτητα στις στροφές προσπαθώντας να γλιτώσεις τη βουτιά στη θάλασσα λόγω υπερβολικής ταχύτητας, αλλά με κίνδυνο να σε πατήσει νέος με αυτοκίνητο τύπου μπαταρίας με σαράντα δύο χιλιάδες ασυμμάζευτα άλογα που προπονείται για το Ακρόπολις: 3 φορές απ’ έξω το «Πιστεύω εις ένα Θεό» αλλά με σύντομες διαδικασίες γιατί ίσα που προλαβαίνεις. Και το καλύτερο; Για να μη γελάσεις με τον υψηλού δείκτη νοημοσύνης οδηγού που κατάφερε ν’ αναποδογυρίσει το καινούργιο υπερλούξ αμάξι του με την οροφή κολλημένη στην ξένη μάντρα και την πόρτα από κάτω...: ελεύθερα γιατί πήγαινε γυρεύοντας!

---------

Ακούστε τώρα τη συνέχεια...
Την προηγούμενη Κυριακή 8 του μηνός κι ενώ τηγάνιζα πατάτες (μη νομίζετε πως μόνο γράφω... μαγειρεύω κιόλας!), ξαφνικά... τσουπ! πάει το ρεύμα. Μα γιατί βρε παιδί μου; Καύσωνα δεν έχει, έκτακτο ανακοινωθέν δεν έχει; Τι έχει γυναίκα το παιδί;
Ξαφνικά ακούγονται δύο πυροσβεστικές, περιπολικά και ασθενοφόρα (είναι και γρήγοροι οι δικοί μας, συνηθισμένοι βλέπεις!)
Ωωωωωχ! βογγάω η άμοιρη.... το πήρα το μήνυμα.
Επίδοξος ραλίστας έχει φύγει από τη στροφή κοντά στο σπίτι μας και κόβει την κολώνα της ΔΕΗ στα δύο (που πλησιάζοντας το έδαφος, ξεκίνησε και τη σχετική φωτιά της! ευτυχώς το ατύχημα ήταν μπροστά σε μαγαζί μανάβικο που μένει ανοιχτό και τις Κυριακές, κι έβγαλε το λάστιχο ο άνθρωπος). Κομμάτια η BMW (ευτυχώς σώος ο οδηγός).
4 ΩΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ για να αλλάξουν την κολώνα.

Κι ενώ έχουν συμβεί όλα αυτά τα ωραία, έχουν φύγει πυροσβεστικές, ασθενοφόρα και περιπολικά... ακριβώς στο απέναντι σημείο και με διαφορά μιας ώρας, καραμπολιάζονται (τύφλα να 'χει ο Μπαμπινιώτης!) τρεις! για άγνωστη προφανή αιτία. Στα δύο αυτοκίνητα επέβαιναν νεαροί, στο ένα κοπελίτσες με μαγιώ και παρεό. Τζίφος το μπανάκι!

Σήμερα Σάββατο 14 του μηνός, μόλις δηλαδή εφτά μέρες μετά...
Κατεβαίνω να βάλω κάτι ωραία μεζεδάκια στο grill (από κείνα που εσείς τα αγοράκια πονάτε όταν σας χτυπάνε... ναι!). Τα στήνω ωραία στο ταψί, βάζω και ριγανίτσα και ξαφνικά.... τσακ μπαμ! πάλι χωρίς ρεύμα...
Πάλι τρακάρανε; αναρωτιέμαι αλλά η σύμπτωση μου φαίνεται απίθανη... Εντός δύο λεπτών ακούω τις σειρήνες της πυροσβεστικής (καλά, όσο πάνε γίνονται και καλύτεροι!) να σταματούν κάπου πολύ κοντά μου!
Δεν είναι δυνατόν! (εσωτερική αναφώνησις). Βγαίνω έξω στο δρόμο... κοιτάω δεξιά... ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!!! Στην ακριβώς διπλανή κολώνα.
Πάει το GOLFάκι, πάει κι η κολώνα.
Να η αστυνομία, να κι η ΔΕΗ!
Το ρεύμα επανέρχεται αρχικά σαν καντήλι, μετά κανονικά και όλοι αναμένουμε τη διακοπή για την αλλαγή της κολώνας.
Μπα! Δεν θα γίνει αλλαγή, είναι αργά, βραδιάζει, κι ευτυχώς η κολώνα έχει αντίβαρα. Ε, αφήσανε και το GOLFάκι από κάτω να κρατάει τα μπόσικα.
Χαράς Ευαγγέλια... δεν θα μείνουμε νηστικοί!
Κι εκεί που βάζω και το τελευταίο σερβίτσιο στο τραπέζι..... άκρα του τάφου σιγή και άπειρο σκοτάδι! Ήθελα να 'ξερα τι καντίλια θα κατέβασαν οι σουβλακερί της παραλίας!

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ! ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΡΙΝΙΑΖΩ;
(άει σ&$@#ρ... τα είπα γιατί θα 'σκαγα!)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-07, 15:53
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχουν σκεφτεί να βάλουν τις κολώνες από την άλλη μεριά του δρόμου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-07, 01:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν σκεφτεί να βάλουν τις κολώνες από την άλλη μεριά του δρόμου?
Γιατί, οι δρόμοι δεν έχουν κολώνες και από τις δύο μεριές;
Μπααα, ίσως καμιά μπαριέρα να βοηθούσε, αλλά βλέπεις έχουμε και Δήμαρχο αρχιτσάκαλο των έργων... (κι εμείς πιο τσάκαλοι τον βγάλαμε και 2η φορά!)
Αν και εδώ που τα λέμε, οι οδηγοί που περνούν από δω είναι τόσο εκπαιδευμένοι (για να μην πω τίποτε άλλο) που τις καβαλάνε και αυτές.
Να φανταστείς, σε συγκεκριμένη στροφή της Βάρκιζας, βαρέθηκαν ν' αλλάζουν μπαριέρα κάθε εβδομάδα (ναι... δεν είναι υπερβολή!) και επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισαν να βάλουν τοιχείο, σαν αυτά της Εθνικής οδού! Περιμένουμε να δούμε τ' αποτελέσματα σε real time!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η πολιτεία φταίει που δεν έχει κάνει τα καλώδια υπόγεια και πέφτουν τα παιδιά πάνω στις κολώνες!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-07, 11:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πολιτεία φταίει που δεν έχει κάνει τα καλώδια υπόγεια και πέφτουν τα παιδιά πάνω στις κολώνες!
Ναι... σαν το αμίμητο "Υπάρχει και φιλότιμο" με τον Κωνσταντάρα!
"Δεν φταίω εγώ... η ελιά φταίει που φύτρωσε ξαφνικά μπροστά μου!"
Το γεγονός πως μπαίνουν με χίλια στις στροφές (όλο τέτοιες έχει εδώ) και μετά δεν μπορούν να μαζέψουν τα 300 άλογα και τα 148 γαϊδούρια που ονειρεύονται πως έχουν, αλλά κι αν τα είχαν δεν θα μπορούσαν να τα κουμαντάρουν, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-07, 11:27
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κατ αρχην οι κολωνες φταινε που δεν κανουν πιο κει...

και τα αλογα σωστα τα ειπες το γαιδουρι ομως ειναι μονο ενα και συνηθως καθεται πισω απο το τιμονι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
"Δεν φταίω εγώ... η ελιά φταίει που φύτρωσε ξαφνικά μπροστά μου!"
Συγνώμη, υπονοείς ότι αυτός που φύτεψε την ελιά ή την κολώνα εκεί έχει περισσότερη τεχνογνωσία από αυτόν που σχεδίασε το αμάξι;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-07, 12:12
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη, υπονοείς ότι αυτός που φύτεψε την ελιά ή την κολώνα εκεί έχει περισσότερη τεχνογνωσία από αυτόν που σχεδίασε το αμάξι;
οχι καλε αλλα εχει σαφως περισσοτερη απο αυτον που "σχεδιασε" τον οδηγο
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-07-07, 12:29
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μην λέτε ό,τι θέλετε! Η ελιά είναι προϊόν πολυετούς εξέλιξης ενώ ο οδηγός έχει σχεδιασθει από το περίφημο Ελληνικό Εκπαιδευτικό Σύστημα...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.