Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-06, 08:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τρομουστερία

Δύο άντρες απομακρύνθηκαν δια της βίας από αεροσκάφος μετά την απαίτηση των συνεπιβατών τους που τους θεώρησαν ύποπτους για τρομοκρατικές ενέργειες.

Δύο άντρες αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν την περασμένη Τετάρτη αεροσκάφος που θα εκτελούσε το δρομολόγιο Μάλαγα-Μάντσεστερ μετά την απαίτηση των συνεπιβατών τους που τους θεώρησαν ύποπτους για τρομοκρατικές ενέργειες, ανακοίνωσε σήμερα η βρετανική αεροπορική εταιρία Monarch Airlines.

Σχόλιο :

Τι θα δούμε και τι θα ακούσουμε ακόμα ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-06, 13:10
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Χθες βραδυ ειχα απει σε ενος φιλου και του πηγα και το ποντικι απο το φορητο του που ειχε ξεχασει σπιτι μου.Οταν εφτασα διαπιστωσα οτι στην ημιδιαφανη σακουλα που το ειχα αναβοσβηνε ενα ...κοκκινο λαμπακι !!!! Φανταστειτε να ειχα παει στο αεροδρομιο ετσι !!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-06, 10:23
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απόσπασμα από Ναυτεμπορική
Δύο αμερικανοί "ιπτάμενοι φρουροί" επενέβησαν-μετά από αίτημα του κυβερνήτη- για να επιβάλουν την τάξη στο αεροσκάφος DC-10 της εταιρίας "Northwest Airlines" το οποίο υποχρεώθηκε χθες να επιστρέψει στο αεροδρόμιο Σκίπολ, του Αμστερνταμ όταν εντοπίστηκαν κάποιες ύποπτες κινήσεις μεταξύ ορισμένων επιβατών,γράφει σήμερα η ολλανδική εφημερίδα Τέλεγκραφ.

Σύμφωνα με την ολλανδική εφημερίδα, η στιγμή που το αεροσκάφος πετούσε πάνω από τη Γερμανία με προορισμό την Μουμπάι Boμβάη), κάποιοι"γενειοφόροι επιβάτες που μιλούσαν την διάλεκτο Ουρντού άρχισαν να ανταλλάσουν κινητά τηλέφωνα και να ψάχνουν τις χειραποσκευές τους". Αμέσως ενημερώθηκε ο κυβερνήτης που κάλεσε τους δύο "ιπταμένους φρουρούς" να επέμβουν. Αυτοί ανέλαβαν τον έλεγχο του αεροσκάφους, διέταξαν όλους τους επιβάτες να παραμείνουν στις θέσεις τους και ζήτησαν από τον πιλότο να επιστρέψει στο Αμστερνταμ. Ολλανδικά αεροσκάφη F-16 συνόδευσαν μάλιστα το DC-10 στο αεροδρόμιο Σκίπολ.

Ο Σαράτ Μενόν, ένας ινδός επιβάτης που καθόταν κοντά στην ομάδα των γενειοφόρων δήλωσε ότι "όλοι ήταν 30 έως 40 ετών και αμόρφωτοι. Ελεγαν ότι πήγαιναν για διακοπές στο Τομπάγκο".


Σχόλιο :Μια νέα μορφή ρατσισμού. Είσαι γενειοφόρος και ψάχνεις το κινητό σου ; Οι ιπτάμενοι φρουροί (βλέπε Σουπερμαν) θα σε συλλάβουν!!
Σε λίγο θα επιτρέπεται η είσοδος σε σκυλιά αλλά όχι σε γενιοφόρους μελαμψούς.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ σε μια πτήση πόσο τρομαγμένος και φοβισμένος κοιτούσε ένας πακιστανός τους άλλους επιβάτες που παρακολοθούσαν κάθε κίνησή του με μια καχυποψία για ότι έκανε σαν γεράκια έτοιμα να τον κατασπαράξουν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-06, 10:51
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αααχ όταν λέω εγώ ότι ακόμα ζούμε στο Μεσαίωνα, απλά έχει αναπτυχθεί η τεχνολογία και οι δημόσιες σχέσεις κανείς δε με ακούει
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-06, 11:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Αααχ όταν λέω εγώ ότι ακόμα ζούμε στο Μεσαίωνα, απλά έχει αναπτυχθεί η τεχνολογία και οι δημόσιες σχέσεις κανείς δε με ακούει
Τι σου έκανε πάλι ο Μεσαίωνας; Τότε έπρεπε να σε καρφώσουν οι εχθροί σου για να περάσεις στην ιερά εξέταση. Τώρα απλά μπορεί να σε τσιμπήσουν επειδή δεν τους άρεσε η φάτσα σου.

Μέρα με την μέρα, χρόνο με τον χρόνο, αποδεικνύεται ότι ο Όργουελ δεν είχε τόσο μεγάλη φαντασία όση νομίζαμε.

Αν δεν γίνει λαϊκός ξεσηκωμός προβλέπω να κυκλοφορούμε με εμφυτευμένα τσιπάκια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-06, 01:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στο ΣΚΑΙ άκουσα :

Αγωγή σε βάρος της βρετανικής κυβέρνησης καταθέτει ιρλανδική αεροπορική εταιρία

Η ιρλανδική αεροπορική εταιρία χαμηλού κόστους Ryanair, αποφάσισε να καταθέσει αγωγή σε βάρος της βρετανικής κυβέρνησης, ζητώντας αποζημίωση περίπου τεσσερισήμισι εκατομμυρίων ευρώ. Η εταιρία κατηγορεί την κυβέρνηση ότι οι πρόσφατες καθυστερήσεις και ακυρώσεις πτήσεων στα βρετανικά αεροδρόμια, οφείλονται στα αυστηρά μέτρα ασφαλείας που τέθηκαν σε ισχύ από τις 10 Αυγούστου, μετά την αποκάλυψη ότι τρομοκράτες σχεδίαζαν να ανατινάξουν εν πτήσει η αεροσκάφη. Σύμφωνα με δημοσίευμα των ΤΑΙΜΣ, οι περιορισμοί στις χειραποσκευές είναι πιθανό να χαλαρώσουν πριν από το τέλος Σεπτεμβρίου. Πηγές του υπουργείου Μεταφορών, πάντως έχουν χαρακτηρίσει μόνιμους τους περιορισμούς

Σχόλιο :

Είναι καιρός να τους 'κράξει' κανείς.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-06, 07:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Αν δεν γίνει λαϊκός ξεσηκωμός προβλέπω να κυκλοφορούμε με εμφυτευμένα τσιπάκια.
Και τι θα γινει; Οπως οταν ξεσηκωθηκανε εναντιον των καμερων στους δρομους και την παρακολουθηση των τηλεφωνων χαρην της Αγγλιας;;; Μεγαλη βελτιωση τι να σου πω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-08-06 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-06, 11:08
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην Ελλάδα αν προωθηθεί σύστημα αντίστοιχο με αυτό της Βρετανίας, που παρακολουθεί και καταγράφει τις πινακίδες των αυτοκινήτων στους δρόμους.

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα θα γίνει χαμός!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Ο νομοταγης πολιτης δεν εχει κανενα προβλημα δεν εχει προβλημα με τις καμερες...Αλλοι εχουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-06, 11:32
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην Ελλάδα αν προωθηθεί σύστημα αντίστοιχο με αυτό της Βρετανίας, που παρακολουθεί και καταγράφει τις πινακίδες των αυτοκινήτων στους δρόμους.

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα θα γίνει χαμός!
Δεν μπορεί να γίνει εύκολα, καθώς πλήττει το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της ελευθερίας της κίνησης. Σε μια εποχή που τα δικαιώματα περιορίζονται, παραμένει ο σκληρός πυρήνας αυτών, δηλαδή τα κατοχυρωμένα από την ΕΣΔΑ πρώτα πρώτα και ύστερα τα συνταγματικά προστατευόμενα.

Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-06, 12:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά δεν με ενοχλεί ούτε να έχω τσιπάκι στο διαβατήριό μου, ούτε bar code στην ταυτότητά μου. Δηλαδή μέχρι τώρα η ταυτότητα δεν είχε νούμερο; Από τις εισόδους/εξόδους σε διάφορες χώρες δεν γνωρίζαν τις κινήσεις σου; Τα διάφορα προσωπικά δεδομένα που συμπληρώνεις σε διάφορες αιτήσεις στο δημόσιο (Αρ ταυτότητας, όνομα πατέρα, διεύθυνση, τηλέφωνο, ΑΦΜ, κλπ) δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα;

Όπως είπε και ο Γιάννης, ο νομοταγής πολίτης δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Το μόνο πρόβλημα στην όλη ιστορία είναι η έλλειψη εξασφάλισης των προσωπικών δεδομένων. Πχ, δεν έχω πρόβλημα με τις κάμερες, άμα όμως είμαι στο παρκάκι με την κοπέλα μου και κάνουμε ό,τι κάνουμε και υπάρχει ένας αργόσχολος δημόσιος υπάλληλος που μας παίρνει μάτι από κάμερα ασφαλείας, ε... με χαλάει.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-06, 18:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το προβλημα με τα τσιπακια κλπ ειναι οτι εχουν και ενα εσχατολογικο υποβαθρο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-06, 18:47
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Δεν μπορεί να γίνει εύκολα, καθώς πλήττει το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα της ελευθερίας της κίνησης. Σε μια εποχή που τα δικαιώματα περιορίζονται, παραμένει ο σκληρός πυρήνας αυτών, δηλαδή τα κατοχυρωμένα από την ΕΣΔΑ πρώτα πρώτα και ύστερα τα συνταγματικά προστατευόμενα.
Μα και οι παρακολουθησεις των τηλεφωνων και του ιντερνετ εχουν πολεμηθει ως αντισυνταγματικα παρολαυτα ομως ισχυουν.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.