Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-06, 10:58
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Διανομες Linux

Ποιες διανομες (distributions) προτιματε για προσωπικο υπολογιστη (desktop ή laptop) και ποιες για server, και γιατι; (Δεκτες και απαντησεις αλλων ελευθερων *nix (FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, GNU HURD, Darwin, OpenSolaris κλπ).)

Δεν βαζω δημοσκοπιση γιατι το σημαντικο πιστευω δεν ειναι να αποδειξουμε οτι το distribution foo ειναι πιο δημοφιλες απο το bar, αλλα να συζητησουμε ποια χαρακτηριστικα τους (τεχνικα και μη) βρισκουμε χρησιμα και/ή επηρρεαζουν την επιλογη μας.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-06, 13:18
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αν και για desktop προσωπικά προτιμώ κάτι που δεν είναι ούτε ελεύθερο ούτε open-source, η... τρίτη επιλογή μου θα ήταν Ubuntu (ναι ξέρω, πρωτότυπο)...

Η απάντηση στο "γιατί" είναι διπλή:

1) Απλά δουλεύει. Δεν έχω καμμία όρεξη πλέον να ασχολούμαι με ρυθμίσεις kernel modules, compiling, fonts, edit configuration files /etc... μόνο και μόνο για να κάνω τη δουλειά μου. Μάλλον έχω ξεπεράσει το σύνδρομο του geek που τα πειράζει όλα. Το install είναι τόσο απλό και όλα τα peripherals, όπως wireless κάρτα του laptop, κάρτα ήχου και τα λοιπά, δουλεύουν out-of-the-box.

2) Εχει την πληθώρα των πακέτων του Debian. Δηλαδή σχεδόν τα πάντα.


Για server μάλλον δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω, αλλά κλίνω προς ένα stripped-down Debian unstable. Δηλ. Debian με επιπλέον πακέτα του base install να έχουν βγει, και από κει και πέρα μόνο τα πακέτα των απαιτούμενων services.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-06, 17:12
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 21:16
Φύλο: Άντρας
Εγώ για desktop εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ gentoo. Αυτό που μ' αρέσει σ' αυτή την distro είναι το package management που έχει, έχοντας συνηθίσει στον ανύπαρκτο του slackware, έχει πολλά πακέτα επίσης και βολεύει. Το κακό της υπόθεσης είναι πάει να γίνει gentoo-specific ο τρόπος που το κάνεις configure κι αυτό προσωπικά δεν μ' αρέσει
Όσον αφορά για server, μπορεί να ξαναπροτιμούσα gentoo, αλλά και το slackware το εμπιστεύομαι εξίσου.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-06, 22:03
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 11:11
Φύλο: Άντρας
Αν και στις αρχές έπαιζα με το Slackware, μετά το τέλος του Red Hat Linux, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ τις διανομές Fedora.

Αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι και οι φιλικότερες προς τον χρήστη, σε σχέση με τα καλούδια άλλων εκδόσεων, όπως SuSe και Uduntu, είναι η αίσθηση της ασφάλειας από το όνομα που κουβάλει, και ότι οι περισσότεροι κυβερνητικοί οργανισμοί που έχουν επιλέξει το Linux σαν πλατφόρμα, χρησιμοποιούν αυτή την διανομή...



George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-06, 22:31
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω αρχισα τα πρωτα μου βήματα με διανομή Slackware. Μετα το γύρισα στο RedHat. Μετα που βγήκε το Fedora εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο πολυ με το Linux (για επαγγελματικούς και άλλους λόγους, κυρίως χρόνου) αλλά πάντα προτιμούσα από τις διαθέσιμες που υπάρχουν το Fedora Core.

Επίσης χρησιμοποιώ και πολλές διανομές τύπου Live Linux CD όπως Knoppix για παράδειγμα.

Τώρα τελευταία έχω ακούσει ότι καλό είναι και το Ubuntu και σκέφτομαι μια μέρα να το δω δοκιμαστικά.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-06, 12:03
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αγαπητέ Λ., εσύ δε μάς έγραψες ποιο distro προτιμάς πλέον, και γιατί. Θυμάμαι ότι είχες Redhat παλαιότερα, έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-06, 12:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ο αγαπητός μας Λ. θα αργήσει να απαντήσει :-) Ειναι σε κάποιο νησάκι του Αιγαίου και κάνει ηλιοθεραπεία :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-06, 10:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Jimm παράτησε το slackware!!!! ΟΙΜΕΕΕΕΕΕΕ *σχίζει τα ιμάτιά του*
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-06, 20:33
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ δε μάς έγραψες ποιο distro προτιμάς πλέον, και γιατί.
Οντως!

Αυτη την εποχη στον προσωπικο μου υπολογιστη τρεχω Ubuntu. Το εγκατεστησα για να το δοκιμασω οταν παρελαβα το μηχανημα και δεν ειχα κανενα λογο να το αλλαξω. Οπως ειπες "απλα δουλευει", απο πακετα εχει ο,τι θελεις και απο υποστηριξη παει πολυ καλα.

Στο server μου τρεχω fedora κυριως λογω αδρανειας (το ξερω πολυ καλυτερα και επομενως το εμπιστευομαι περισσοτερο) αν και εχει αρχισει να με ενοχλει η διακοπη υποστηριξης μετα απο ενα χρονο. Καλως ή κακως τρεχει παρα πολλες υπηρεσιες για να το αλλαξω ευκολα, αλλα οταν παρθει η αποφαση με βλεπω να πηγαινω ειτε σε Centos ειτε σε Debian ή Ubuntu.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-06, 17:02
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 21:16
Φύλο: Άντρας
Πάνω σε όλα αυτά έχω μια απορία, μήπως γίναμε λίγο Linuxάδες του καναπέ; (χωρίς να είναι κακό αυτό). Για παράδειγμα, εγώ είχα Slackware και για να βρω lib dependencies έπρεπε να ψάξω μέσα στα README κάθε πακέτου. Τώρα με το gentoo τα deps δουλεύουν πολύ καλύτερα από το slack (ξεμένουν μερικά orphaned βέβαια) αλλά ενώ το έχω ένα χρόνο περίπου μερικά πράγματα ακόμα δεν έχω προσπαθήσει να καταλάβω πως δουλεύουν. Άλλο παράδειγμα, μέχρι πρότινος έτρεχα wmaker και γιατί ζήλευα τον Λουκά αλλά και γιατί ήταν πολύ ελαφρύς. Ο εν λόγω όμως ούτε υποστήριξη έχει (1 version/year) ούτε features κανονικού desktop, να φανταστείτε ότι προγράμματα που είχαν dockability-on-window-close κι εγώ προσπαθούσα απλώς να τα κλείσω έμεναν κάτω σαν εικονίδιο αλλά μόνο με kill έκλειναν τελείως (και άσχημα συνήθως .
Βαρεθήκαμε να τα ψάχνουμε τόσο ή είναι ότι δεν έχουμε τόσο χρόνο πια ώστε να το κάνουμε;

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-06, 00:14
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σε όλα αυτά έχω μια απορία, μήπως γίναμε λίγο Linuxάδες του καναπέ; (χωρίς να είναι κακό αυτό). Για παράδειγμα, εγώ είχα Slackware και για να βρω lib dependencies έπρεπε να ψάξω μέσα στα README κάθε πακέτου. Τώρα με το gentoo τα deps δουλεύουν πολύ καλύτερα από το slack (ξεμένουν μερικά orphaned βέβαια) αλλά ενώ το έχω ένα χρόνο περίπου μερικά πράγματα ακόμα δεν έχω προσπαθήσει να καταλάβω πως δουλεύουν.
Δεν ξέρω αν η έννοια "linuxάδες του καναπέ" βγάζει κάποιο νόημα. Ωστόσο έχω απάντηση στα άλλα ερωτήματά σου.

Γιατί πρέπει να καταλάβεις πώς δουλεύει κάτι, όταν μιλάμε για πράγματα στο λειτουργικό σου σύστημα; Γιατί πρέπει να ξέρεις τα packaging internals της κάθε distro και τού κάθε πικραμύγδαλου; Ποιο ακριβώς όφελος θα έχεις σε γνώση από αυτό, εκτός αν θες να φτιάξεις το ίδιο το distro; Κοιτάζοντας όσο μπορεί κάποιος με αντικειμενική άποψη τα πράγματα, γιατί να πρέπει να ξέρει όλα αυτά, που στην τελική για να τα κατανοήσουμε, καλό θα ήταν να διαβάσουμε το specification ή κάποιο mission statement, (και αυτό, αν υπήρχε ποτέ) ;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το λειτουργικό σύστημα θα πρέπει να κρύβεται όσο το δυνατόν περισσότερο και να μην μπαίνει στη μέση.

Το να θεωρείς τον εαυτό σου εν γένει geek και να αναρωτιέσαι γιατί "έχεις γίνει linuxάς του καναπέ" δε δείχνει τεμπελιά, δείχνει ωριμότητα! Σταματάς να ασχολείσαι με αυτά τα πράγματα, εκτός αν φυσικά υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος, όπως για παράδειγμα το να ασχολείσαι συνειδητά ειδικά με αυτά με σκοπό να τα βελτιώσεις ή να τα διορθώσεις. Παράλληλα, αν θες να... διατηρήσεις τον τίτλο του geek, καταπιάνεσαι με την ανάπτυξη λογισμικού για κάτι πιο ουσιώδες και χρήσιμο για την ανθρωπότητα!

Εγώ προσωπικά δε θεωρώ τον εαυτό μου καν linuxά (ή bsd-ά ή ο,τιδήποτε). Αν μη τι άλλο είμαι μάλλον αντίθετος με αυτή τη λέξη, αλλά ας μην το αναλύσω παραπάνω αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-06, 10:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
'Αυτο παραπεμπει στη νοοτροπια του Παραθυρά. Ντροπη σου' - Μια απο τις λιγες φρασεις που θυμαμαι αυτουσια απο την παλια Ακρο, αποστολεας αγνωστος :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-11-06, 12:40
Το avatar του χρήστη scorpion
scorpion Ο χρήστης scorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Σιχαμένος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-13 21:56
Φύλο: Άντρας
Περί slack

Το slackware έχει λύσει εδώ και καιρό τα προβλήματα deps. Έχει επίσης αντίστοιχο apt με το οποίο δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις άλλες διανομές ειδικά αν βάλετε το linuxpackages.net στους σέρβερς του slapt-get.

Ξεκίνησα με slack και κέρνελ 1.2.8, το γύρισα σε SuSE μέχρι και την έκδοση 8 με ένα γρήγορο πέρασμα σε red hat 5.2 ενδιάμεσα (το yast1 ήταν καταπληκτικό εργαλείο τότε για να συγκριθεί). Στο γραφείο έχω εγκαταστήσει και το gentoo, για το λόγο ότι τότε που έκανα εγκατάσταση το slack δεν είχε apt.

Εδώ και χρόνια έχω βάλει πάλι slackware. Εδώ και καιρό (δεν θυμάμαι πότε εγκατέστησα το slapt-get, πάνω από 1 χρόνο πάντως) έχω slackware-current (ενημερωμένο από το internet).

Το καλό του slackware είναι ότι δεν πειράζει πράγματα, τα αρχεία βρίσκονται εκεί που λένε τα man pages. Αυτόματα scripts να αλλάζουν τα configuration files ευτυχώς δεν υπάρχουν. Είναι απλό, μινιμαλιστικό και γρήγορο.

Στα αρνητικά του είναι
1. έχει ακόμα 2.4 πυρήνα (βάζεις με το "χέρι" δηλαδή το 2.6)
2. κάποια προβλήματα με τα upgrades, δεν είναι ποιοτικά αντίστοιχα των άλλων διανομών, π.χ. την τελευταία φορά χρειάστικε να φτιάξω τα devices με mknod! δεν είναι συχνό αλλά τα κάνει κάτι τέτοια

Ως επαγγελματίας αλλά και χρήστης προτιμώ το slackware, δεν θα το πρότεινα όμως σε αρχάριους.

btw, το setup του είναι το ίδιο (εκείνο το κονσολάτο με ncurses) με τα ίδια "bugs" όπως και πριν μια δεκαετία... σταθερές αξίες :PpppppPPPPPPp
__________________
"Οι φιλάργυροι έχουν την μοίρα της μέλισσας, δουλεύοντας σαν να πρόκειται να ζήσουν για πάντα" - Δημόκριτος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-06, 11:48
Το avatar του χρήστη scorpion
scorpion Ο χρήστης scorpion δεν είναι συνδεδεμένος
Σιχαμένος
 

Τελευταία φορά Online: 18-05-13 21:56
Φύλο: Άντρας
Βρήκα και αντίστοιχο emerge για slackware... το δοκίμασα λίγο μια χαρά πάει... δεν θα το πρότεινα για βασικό σύστημα αλλά για πακέτα που δεν έχει το linuxpackages χρειάζεται.
http://emerde.freaknet.org/
__________________
"Οι φιλάργυροι έχουν την μοίρα της μέλισσας, δουλεύοντας σαν να πρόκειται να ζήσουν για πάντα" - Δημόκριτος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.