Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 04:13
Chris_Free Ο χρήστης Chris_Free δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-07 04:14
Άποψη για τους ναρκομανείς

Καλησπέρα σε όλους του Φίλους το acrobase. Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το χώρο. Οι λόγοι είναι γνωστοί...

Αφορμή για την επίσκεψη μου στάθηκε η συζήτηση που είχα σήμερα με έναν άνθρωπο σχετικά με τους ναρκωμανείς.

Εκείνος υποστήριζε ότι αυτοί οι άνθρωποι που εγώ αποκαλούσα ασθενείς, είναι μ*****ς. και ότι αυτοί είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση τους.
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το θέμα που θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 09:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chris_Free Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το χώρο. Οι λόγοι είναι γνωστοί...
Καλώς ήρθες.

Ο χαρακτηρισμός του φίλου σου είναι επιεικώς απαράδεκτος.
Αυτοί οι άνθρωποι έχουν την ανάγκη όλων μας, να τους απλώσουμε ένα χέρι βοηθείας. Σήμερα είναι ένα ξένος, αύριο μπορεί να είναι ένας φίλος, ένας γείτονας, το παιδί μας ή ο αδελφός μας.

Κανείς δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε, θέλω να κάνω ένεση ηρωίνης ή να σνιφάρω κόκα. Ασφαλώς οδηγήθηκαν εκεί μέσα από τα γνωστά μονοπάτια των εμπόρων που σπέρνουν τον θάνατο και οδηγούν τον άνθρωπο στην χειρότερη εξαθλίωση, στην χειρότερη ανελεύθερη εξάρτηση.

Στην διάρκεια της ζωής μας, υπάρχουν στιγμές που οι άμυνες μας, βρίσκονται σε καταστολή, μια απογοήτευση, μια στεναχώρια, μια άδικη συμπεριφορά, είναι οι καταστάσεις που οι επιτήδειοι εκμεταλλεύονται, πουλάνε υποστήριξη με έναν και μοναχικό στόχο, να κλείσουν στα δίχτυα τους, όσο περισσότερους ανθρώπους μπορούν.

Το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε είναι να χαρακτηρίσουμε αυτούς τους ανθρώπους έτσι, ένα χέρι βοηθείας ζητάνε, να σπάσουν τα δεσμά τους, να γυρίσουν πίσω, στην ζωή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πιστεύω ότι τα πράγματα είναι κάπου στη μέση.
Δεν κατακρίνω τους ίδιους ότι φταίνε απόλυτα. Η ρίζα του κακού είναι πολύ πιό βαθυά. Ίσως στην ίδια την οικογένειά τους.

Αν η οικογένεια προσφέρει στο παιδί τη γνώση, την ψυχολογική υποστήριξη και την αγάπη που αυτό χρειάζεται, δεν νομίζω ότι θα καταλήξει στα ναρκωτικά.
Ναι, μπορεί να μπλέξει με περίεργες παρέες, να νομίζει πως είναι cool, να νοιώθει ότι θέλει να παραμείνει στην "κοινωνία" που είναι γύρω του, χίλια δυό "να".
Εκεί όμως είναι που μπαίνει στη μέση η οικογένεια να του ανοίξει τα μάτια, να το καθοδηγήσει, ίσως να γίνει και κακιά και να το περιορίσει.

Φταίνει και τα παιδιά που κατέληξαν εκεί, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης πέφτει στους γονείς.
Η αδιαφορία είναι αυτή που οδηγεί στα ναρκωτικά.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 14:27
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι πολύ μεγάλη η γενίκευση του φίλου σου, σίγουρα
Κάποιοι είναι ασθενείς, κάποιοι οπαδοί του αυνάν, κάποιοι άτυχοι, κλπ. Το θέμα δεν είναι να καταφέρουμε να δούμε ποια είναι ακριβώς η κατανομή των κατηγορίων αυτών ανάμεσα στα άτομα που κάνουν καθημερινή και έντονη χρήση ναρκωτικών ή να βάλουμε ταμπέλες, αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω να βοηθήσουμε αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν τον εαυτό τους, γιατί οι δυνάμεις μας είναι πεπερασμένες.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι ασθενείς και χρειάζονται βοήθεια; Σίγουρα. Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν συστηματική, συνειδητή χρήση ναρκωτικών, περνάνε ζάχαρη και δεν έχουν την ανάγκη κανενός; "...είμαστε λίγοι οι εκλεκτοί και τυχεροί", όπως έλεγε και γνωστός ροκ αϊδός.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βουτήξει στα ναρκωτικά και είναι FUBAR? Προφανώς.

Βοήθησε τους πρώτους, αγνόησε τους δεύτερους, άσε τους τρίτους να σβήσουν από τον χάρτη :/
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 14:41
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ίσως να έπρεπε να κάνουμε πιο σαφες το αντικείμενο της συζήτησης...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα πρεπει να καταναλωνουμε ενεργεια, προσπαθεια, συναισθηματα, χρηματα, για τα λαθη και απερισκεψιες αλλων;

Ναι, πρεπει

Ειναι μεσα στο παιχνιδι ολα αυτα.. αν δεν υπηρχαν οι εμποροι και τα βαπορακια, θα ειχαμε να ασχοληθουμε με αλλα πιο εποικοδομητικα πραγματα αντι να προσπαθουμε να φτιαξουμε λαθη που δεν επρεπε να υπαρχουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 16:10
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο όρος απερισκεψία είναι πολύ γενικός και δε νομίζω να ισχύει πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-07, 23:44
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοήθησε τους πρώτους, αγνόησε τους δεύτερους, άσε τους τρίτους να σβήσουν από τον χάρτη :/
Αν το παιδί σου ήταν στην δεύτερη ή στην τρίτη κατηγορία τι θα έκανες ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-07, 02:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σαφή άποψη για το θέμα δεν έχω. Μόνο ένα έχω να καταθέσω. Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε...
Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω αν αυτοί οι άνθρωποι είναι ασθενείς ή - κατά άλλους - άξιοι της τύχης τους. Όταν δεν σου έχει χτυπήσει την πόρτα το πρόβλημα καλό είναι να μην αφορίζεις.
Σα γονιός πιστεύω πως αν τύχαινε στα παιδιά μου, θα είχα μεγάλο μερίδιο της ευθύνης. Σαφώς και υπάρχουν παράγοντες που μπορεί να παρασύρουν ένα παιδί, αλλά θεωρώ πως ένα παιδί που αφήνεται στην τύχη του σαφώς θα παρασυρθεί. Είναι πολυσύνθετο και ίσως άμα μου τύχαινε να άρχιζα ξαφνικά να αφορίζω την κοινωνία. Είναι αυτή η άρνηση που σε πιάνει ξαφνικά όταν πιστεύεις πως τα έχεις κάνει όλα σωστά και δεν ακούς τις φωνές γύρω σου γιατί δεν τις αντέχεις.
Όμως όσο πιο πολύ ενημερώνω, όσο πιο πολύ συζητώ, όσο πιο πολύ λέω την αλήθεια, τόσο πιο πολύ ελπίζω πως δεν θα συμβεί.
Αν όμως συμβεί... θα ήθελα στ' αλήθεια η κοινωνία την οποία τότε εγώ θα κατηγορώ, να στραφεί και να πετάξει το παιδί, την αδελφή, τη φίλη μου, στο λάκκο με τ' απόβλητα, στην ολική καταστροφή;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-07, 11:52
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy Αν το ζεις

Γεια σε ολους.Σας βρικα απο τυχη καθως εψαχνα πληροφοριες στο internet για κατι που με απασχολη αυτο το καιρο και διαβασα το θεμα με τα ναρκωτικα.
Ετσι ειπα να μπω και γω στη παρεα σας μπας και καποιος εκει εξω εχει να μου δωσει καποια λυση
Ωραιες ειναι οι αποψεις ολων μας οταν το θεμα ειναι απλος ριτορικο για μας οταν ομως το ζεις ειναι τελειος διαφορετικο τελικα.
θα σας πω την ιστορια μου για να καταλαβετε τι εννοω. Γνωρισα καποιον με πολυ κινηματογραφικο τροπο και ηταν (ειναι ακομα) και για τους δυο κεραυνοβολος το ομολογο οσο και πασε και αν ακουγετε γιατι κακα τα ψεματα κανεις μας δεν πιστευει σε αυτα σημερα μαζι και γω.
ομως συμβενουν.αλλα στο θεμα μας. παρα πολυ γρηγορα ηρθαμε κοντα ο ενας στον αλλον τοσο που τωρα μου ειναι αδυνατον να ειμαι μακρια του γι ενα λεπτο. το προβλημα ειναι οτι ειναι χρηστεις. Ηταν σε πιο σκληρα ναρκωτικα παλιοτερα και τωρα στην κανναβι. ομως δεν παυει να ειναι εξαρτημενος. ακομα και στην κανναβι υπαρχει το συνδρομο στερισης και ειδικα οταν την χρησιμοποιεις ως υποκαταστατο αλλον ουσιων.
οι μερες αυτες ειναι μια κολαση. τον μισω για αυτο που κανει και μισω εμενα πιο πολυ γιατι δεν μπορω να τον βοηθεισω και να τον καταλαβω. την μια τον βλεπω ως καποιο που εχει χασει το δρομο του και πρεπει να τον βρει αλλα μονος του δεν μπορει κια απο την αλλη τον βλεπω οπως και αυτος ο φιλος σου ενα μ****α που το μονο που τον ενδιαφερει ειναι ο εαυτος του. τελικα δεν ειναι τοσο απλο οταν νιωθεις κατι για καποιον που ειναι χρηστεις ειτε αυτος ειναι ο φιλος σου ο ανθρωπος σου το παιδι σου. ειναι ολα αυτα μαζι και ακομα χειροτερα.δεν ειναι το προβλημα το ναρκωτικο αλλα το πως αλλαζει ο χαρακτηρας του που με πεταει και μενα στην κολαση. γιατι ξερω πως εκεινη τη στιγμη δεν ειναι ο εαυτος του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-07, 12:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα είναι αν κάνει κάτι να ξεφύγει, τουλάχιστον να προσπαθεί.
Σε μια αντίστοιχη σχέση γνωστών μου, εθισμένων σε σκληρά, ο άντρας έφτασε σε σημείο να περάσει το κεφάλι της κοπέλας του μέσα από ένα τζάμι και μόλις συνήλθε δεν θυμόταν τίποτα , και την αγκάλιαζει και την φιλούσε σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Αν τον αγαπάς μπορείς να τον βοηθήσεις με την συμπαράστασή σου, από την άλλη πρέπει να σε αγαπάει και αυτός και να προσπαθήσει να αλλάξει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-08-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η λαική έκφραση "έξω απότο χορο.." είναι πολύ σωστή και έχεις απόλυτο δίκιο στα όσο λες.
Περιγράφεις με πολύ έντονα συναισθήματα αυτό που ζείς.Εσύ αγαπάς εναν άνθρωπο που είναι χρήστης. Η γνώμη μου έιναι ότι ακόμα και αν δώσεις τα πάντα εκείνος ειναι ο μόνος που θα κάνει την κίνηση ματ.Εκείνος μόνο θα πει το φτανει.

Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
..... το προβλημα ειναι οτι ειναι χρηστεις. Ηταν σε πιο σκληρα ναρκωτικα παλιοτερα και τωρα στην κανναβι. ομως δεν παυει να ειναι εξαρτημενος. ....

.......δεν ειναι το προβλημα το ναρκωτικο αλλα το πως αλλαζει ο χαρακτηρας του που με πεταει και μενα στην κολαση. γιατι ξερω πως εκεινη τη στιγμη δεν ειναι ο εαυτος του.
Το πρόβλημα φοβάμαι ότι ειναι οτι ναρκωτικό.Χωρίς αυτό δε μπορεί.Αλλάζει και είναι τότε και διαφορετικός απέναντι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To ότι πέρασε από τα σκληρά ναρκωτικά στην κάναβη είναι τουλάχιστον ένα βήμα. Μικρό βέβαια αλλά κάθε βήμα είναι καλό.
Αυτό είναι το μοναδικό πράγμα που μπορώ να πω, μιας και όπως πολύ σωστά είπες είμαι έξω από τον χορό.
Καλό κουράγιο!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως λένε και οι Κινέζοι "ακόμη και το μεγαλύτερο ταξίδι, ξεκινάει με ένα πρώτο βήμα"...Ας είναι προς τη σωστή κατευθυνση...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-07, 12:50
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφή άποψη για το θέμα δεν έχω. Μόνο ένα έχω να καταθέσω. Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λέμε...
Επαναλαμβάνω τον εαυτό μόνο για να τονίσω πως επιστημονική άποψη για το θέμα δεν έχω να σου δώσω... Καθαρά κοινωνικά βλέποντάς το, θέλω μόνο να σε συγχαρώ για τη δύναμη της ψυχής σου και να σου ευχηθώ καλό κουράγιο με όλη μου την καρδιά. Ελπίζω κι ο σύντροφός σου να έχει την ίδια δύναμη ψυχής και την ίδια θέληση να βοηθήσει πρώτα απ' όλα τον ίδιο του τον εαυτό. It takes two to tango...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.