Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Είμαι γάιδαρος ....



Όπως είχαμε γράψει και σε άλλο θέμα, το αυτοκόλητο "Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω" κάνει θραύση.

Ας δούμε από τις σελίδες των Πανθήρων του δρόμου, αυτά που λένε :

οι STREETPANTHERS είμαστε μια παρέα Σαλονικιών που αρχίσαμε να “βγαίνουμε στην παρανομία" στα τέλη του 2006, όταν η ζωή των πεζών στην πόλη είχε φτάσει στο απροχώρητο.

Αυτή η "ιστορική" πόλη, η "μητρόπολη", η "απαιτητική" συμπρωτεύουσα, χειροτερεύει από μέρα σε μέρα. Όλοι τη βλέπουν σαν το «μαγαζάκι» τους και κανείς δε σκέφτεται το υπόλοιπο ένα εκατομμύριο ανθρώπους που χρησιμοποιούν τον ίδιο χώρο, τους ίδιους δρόμους, τα ίδια πεζοδρόμια.

Έτσι, αποφασίσαμε "με πόνο καρδιάς" ότι:

- Δεν αρκούσε να τσατιζόμαστε βλέποντας τους παράνομα παρκαρισμένους πάνω σε πεζοδρόμια, διαβάσεις και πεζόδρομους.

- Δεν αρκούσε να φοβόμαστε όταν μας κυνηγούσαν οι μηχανές ακόμα και πάνω στα πεζοδρόμια.

- Δεν αρκούσε να κοιτάζουμε ανήμποροι όταν αυτοκίνητα και μηχανές έκαναν σιγά-σιγά κατάληψη στο μοναδικό χώρο περιπάτου, το πλακόστρωτο της νέας παραλίας.

Δεν αρκούμασταν να περιμένουμε πότε η πολιτεία –το κράτος, ο δήμος, η αστυνομία– θα ξυπνούσαν. Καταλάβαμε πως με τα "θα-θα" θα φτάναμε να γεράσουμε και ακόμα θα περιμέναμε τα πράγματα να διορθωθούν. Έπρεπε να κάνουμε κάτι.

Ο ακτιβισμός έχει το κόστος του. Τίποτα δεν αλλάζει αν δεν συγκρουστούμε με τα κατεστημένα: τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς μας (καβάλα πάν’ στην εκκλησιά, καβάλα περπατάνε), το βόλεμά μας (να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι ας πάνε στο διάολο όλοι οι άλλοι), την αδιαφορία μας (εγώ θα σώσω τον κόσμο

Γι’ αυτό αναλάβαμε δράση. Τέρμα η ανοχή και τα παρακάλια. Όποιος δεν συμμορφώνεται, να πληρώνει το τίμημα επιτόπου. Μπορεί να ακούγεται σαν “να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας” αλλά επιτέλους κάποιος πρέπει να αντιδράσει σ’ αυτή την αποχαυνωμένη πόλη. Και μην ξεχνάτε: οι παράνομοι έκαναν πρώτοι την αρχή!

Πηγή : STREETPANTHERS

Μπράβο στα παλικάρια από την Θεσσαλονίκη, καιρός αυτό το κίνημα να πάρει διαστάσεις και να φέρουμε τα αυτοκόλητα, ελπίζω με την άδεια τους, σ' όλη την Ελλάδα.

Σημεία διάθεσης στη Θεσσαλονίκη:

· Βιβλιοπωλείο Ζαχαριάδου, Προξένου Κορομηλά 20 με Αγίας Σοφίας

· Κατάστημα δώρων “Design market” Προξένου Κορομηλά 30

Μπράβο τους και μακάρι να βρουν μιμητές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-07, 17:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ ήδη το τυπώνω να το βάζω στο παρμπριζ κάτω από τον υαλοκαθαριστήρα.
Όσοι το θέλετε σε μεγάλη ανάλυση , πάρτε το από εδώ

__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-07, 02:41
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορειται να παρετε λευκα εκτυπωσημα αυτοκόλλητα Α4 (πωλουνται σε διαφορα μαγαζια χαρτικων και εχει σιγουρα στο πλαισιο) και να τα εκτυπωσεται ωστε να παιδευει και λιγο ο γαιδαρος να το ξεκολλησει (καθως εχει καπως και αυτο το νοημα)
αλλωστε τα παιδια τα δινουν σε μεγαλη αναλυση μεσα απο τον ιστοχωρο τους για αυτον ακριβως το λογο
κυριως για εσας στην Αθηνα που ειναι δυσκολο να τα αγορασετε απο την προξενους κορομηλα με Αγιας Σοφιας
__________________
!!!Μανωλάκος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-07, 11:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν γι' αυτούς που παρκάρουν γενικώς όπου να 'ναι υπάρχει ένα τόσο έξυπνο και χαριτωμένο αυτοκολλητάκι...
Γι' αυτούς που παρκάρουν επιδεικτικότατα σε θέσεις ΑΜΕΑ τι λέει το μενού;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτούς που παρκάρουν επιδεικτικότατα σε θέσεις ΑΜΕΑ τι λέει το μενού;
Το ίδιο αυτοκόλητο αλλά τυπωμένο σε πλαστικό και κολημμένο με γνωστή κόλα στιγμής και άστον να το ξεκολήσει ειδικά αν το βάλεις στην λαμαρίνα του αυτοκινήτου :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-07, 11:39
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχω παρκάρει ποτέ σε ράμπα για ΑΜΕΑ.Ειναι στέρηση του δικαιώματος τους να κινούνται ελεύθερα.Δε συμφωνώ με το σηματάκι.Εκεί που δουλεύω παρκάρουν όπου ναναι.Κάθε βδομάδα παίρνω στην τροχαία και λέω ότι είμαι ΑΜΕΑ και ότι δεν μπορώ να κινηθω.Έρχεται ο γερανός και απλά τα μαζεύει....
Δεν θα κόλλαγα γαιδουράκια.Ο 'Ελληνας δε συγκινείται με τίποτα παρα μόνο όταν τα σκάει πόσο μάλλον την τροχαία..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ μένω Φωκ Νέγρη, κοντά στο σπίτι μου είναι ο πεζόδρομος της Αγίας Ζώνης. Εκεί βρίσκεται κοντά και το Άσυλο ανιάτων. Η μόνη διέξοδος που έχουν οι δεκάδες ανάπηροι που βγαίνουν με τα αμαξάκια τους για βόλτα, είναι οι ράμπες των πεζοδρομίων για να περάσουν τον δρόμο.

Τις περισσότερες φορές αυτές οι ράμπες είναι κατειλημμένες από αυτοκίνητα και ας έχει σήμανση. Μέχρι στα χέρια έχω έρθει με αυτά τα τσογλάνια. Πραγματικά είμαι μέχρι εκεί που δεν παίρνει, γίνομαι τόσο κακός που θέλω να τους κάνω ζημιά, ζημιά ανεπανόρθωτη για να καταλάβουν τα γαϊδούρια, τι πρόβλημα προκαλούν.

Πρέπει να δείτε το βλέμμα ενός ανήμπορου ανθρώπου που δεν έχει διέξοδο, ένα βλέμα πίκρας και απογοήτευσης, για να τα πάρτε στο κρανίο και να θέλετε να κάψτε αυτά τα αυτοκίνητα.

Εκφράσεις του τύπου, Και "τι σε βάλανε εσένα ρε να κάνεις τον τροχονόμο", μου την δίνει. Έπρεπε να είναι πάντα εκεί άνθρωπος της δημοτικής αστυνομίας και να κόβει κ*λους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-07, 12:52
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
kick ass που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι...
Αν φωνάξεις την τροχαία θα του πάρει το αυτοκίνητο και πολλά άλλα τώρα με τον νέο ΚΟΚ...Αν κάθεσε να φωνάζεις στον κάθε μ@λ@κ@ δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φωνάξεις την τροχαία θα του πάρει το αυτοκίνητο και πολλά άλλα τώρα με τον νέο ΚΟΚ...Αν κάθεσε να φωνάζεις στον κάθε μ@λ@κ@ δεν ξέρω τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει...
Έχω καλέσει μόνο που όταν ήρθε ήταν αργά. Αυτό είναι δουλειά της δημοτικής αστυνομίας, να μην την αράζουν με φραπεδιά στην Φωκ. Νέγρη αλλά να κάνουν την μόνη δουλειά που έχουν....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-07, 16:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οκ με τις γαϊδουριες των οδηγων... Τα προβληματα ομως ξεκινανε απο το σημειο που ο χωρος παρκαρισματος ειναι σπανιοτατος. Η μονη επιλογη που εχει καποιος που ψαχνει μιση ωρα να παρκαρει για να ξεκουαστει σπιτι του, ειναι να κανει παρατυπια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-07, 16:20
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο αυτοκόλητο αλλά τυπωμένο σε πλαστικό και κολημμένο με γνωστή κόλα στιγμής και άστον να το ξεκολήσει ειδικά αν το βάλεις στην λαμαρίνα του αυτοκινήτου :-)
Και αν σε δεί την ώρα που του το κολάς στο αυτοκίνητο και σε σπάσει στο ξύλο θα έχει άδικο ε ; Αυτό το οποίο μπορείς να κάνεις είναι να φωνάξεις επιτόπου την αστυνομία. Την κανονική, όχι την δημοτική. Θα έρθουν. Και μετά ας πληρωνει τα πρόστιμα και ας περιμένει να πάρει τις πινακίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη επιλογη που εχει καποιος που ψαχνει μιση ωρα να παρκαρει για να ξεκουαστει σπιτι του, ειναι να κανει παρατυπια
Έχει και την επιλογή να μην πάρει αυτοκίνητο το πρωί.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-07, 16:34
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ με τις γαϊδουριες των οδηγων... Τα προβληματα ομως ξεκινανε απο το σημειο που ο χωρος παρκαρισματος ειναι σπανιοτατος. Η μονη επιλογη που εχει καποιος που ψαχνει μιση ωρα να παρκαρει για να ξεκουαστει σπιτι του, ειναι να κανει παρατυπια
Είναι σα να μη βρίσκω θέση το βράδυ και να το παρκάρω έξω από την πόρτα σου με τρόπο που να μη μπορείς να βγεις απτο σπίτι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-06-07, 20:56
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα δεν ειπε κανεις οτι ειναι για καθε περιπτωση!!!
υπαρχουν φορες που λες μα καλα ειναι δυνατον!!! αυτον επρεπε να μην του επιτρεπουν να οδηγει.. Τοτε καλεσαι τη Τροχαια,παρε σπρει και ζωγραφισε Ξερω και γω!!!!
Αλλα ειναι περιπτωσεις που καταλαβαινεις οτι ο ανθρωπος αυτος απλα ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ, η δεν προσεξε ή ή ή και το αφησε εκει(οχι για αμεα και μερη που προανεφερα ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ) εκει μπορεις να βαλεις ενα αυτοκολλητο(βγαινει μεσα σε 5 λεπτα προς θεου) για να του υπενθυμησεις οτι κανει λαθος και κατι κακο.. Δεν νομιζω οτι πρεπει να καταφευγουμε παντα στη καταγγελια εφοσον μπορει να παραλλειφθει...


ΑΑΑ για εσας που ενδιαφερεστε για λεπτομεριες μπειτε στη σελιδα, λεει και πως να αντιμετωπησεις τον οδηγο και ΠΟΥ να το κολλησεις και πολλα αλλα...
__________________
!!!Μανωλάκος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-07, 21:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γι' αυτούς που παρκάρουν γενικώς όπου να 'ναι υπάρχει ένα τόσο έξυπνο και χαριτωμένο αυτοκολλητάκι...
Γι' αυτούς που παρκάρουν επιδεικτικότατα σε θέσεις ΑΜΕΑ τι λέει το μενού;
Κολλάς το αυτοκολλητάκι σ'ένα τσιμεντόλιθο που αφήνεις στη θέση του οδηγού. Το πώς θα αποκτήσεις πρόσβαση στη θέση του οδηγού αφήνεται άσκηση στον αναγνώστη. Ολόκληρο τσιμεντόλιθο έχεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.