Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-07, 15:45
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Φανταστικέ Αστυνόμε !

Αντιγράφω απο το in.gr

<<Κατεπείγουσα ποινική και διοικητική διαδικασία διατάχθηκε από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, έπειτα από βίντεο-σοκ που είδε το φως της δημοσιότητας με σκηνές εξευτελισμού και κακοποίησης μεταναστών μέσα στο Αστυνομικό Τμήμα Ομονοίας τον Ιούνιο του 2006.

Στο βίντεο, που δημοσιεύτηκε στο Διαδίκτυο, εμφανίζεται ένας άντρας να χτυπάει και να υποχρεώνει δύο αλλοδαπούς, που είχαν συλληφθεί για κλοπή, να χτυπιούνται μεταξύ τους και να υβρίζονται. Υπάρχουν άλλοι δύο αστυνομικοί: ένας που παρακολουθεί και ένας που τραβάει τη σκηνή σε βίντεο με το κινητό του.

Ιδιαίτερα οργισμένος για το περιστατικό φέρεται ο πρωθυπουργός Κ.Καραμανλής, ο οποίος έδωσε άμεσα εντολή στον υπουργό Δημόσιας Τάξης Β.Πολύδωρα να εξαντληθεί κάθε αυστηρότητα. >>

Σχόλιο : Ανακαλύψατε τον τροχό κύριε Πρωθυπουργέ ; Ζείτε στον παραμυθένιο κόσμο του "Μαξίμου" και δεν είχε υποπέσει κάτι στην αντίληψή σας ; Τους αστυνομικούς με τις ζαρντινιέρες τους ξεχάσατε ; Καθημερινά διαβάζω στις εφημερίδες περιπτώσεις κακοποίησης-εξευτελισμού πολιτών, κυρίως αλλοδαπών, απο αστυνομικούς. Το δέ τμήμα ασφάλειας ομόνοιας πρέπει να κατέχει τα πρωτεία σε "αυτοκτονίες" κρατουμένων ! Έπρεπε δηλαδή να βγεί αυτό το βίντεο στη δημοσιότητα για να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία ; Και αν ευαισθητοποιηθεί, θα βγουν οι υπουργοί, θα πούν το ποίημα, θα ξεχαστεί το ζήτημα και οι μπάτσοι θα συνεχίσουν τις πάγιες τακτικτές τους.

Είναι πάρα πολύ απλό να αποτρέψεις τέτοια περιστατικά. Τραβάς το αυτάκι των διοικητών των τμημάτων και αυτοί μαζεύουν τους παλλικαράδες τους. Προφανώς δεν θέλουν ή φοβούνται οτι η νοοτροπία του αστυνομικού είναι ή τραμπουκισμός ή αδιαφορία. Οπότε άπο το να μην υπάρχει αστυνόμευση ας υπάρχει ασυδωσία.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτά που βλέπω. Οι άνθρωποι που βασανίζουν κρατουμένους είναι άνθρωποι της διπλανής πόρτας. Που γυρίζουν σπίτι τους, τρωνε με την οικογένειά τους και παίζουν με τα παιδιά τους. Πόσα κόμπλεξ πρέπει να έχει κανείς μέσα του, πόση έλλειψη παιδείας και ανθρωπισμού για να κάνει τέτοια πράγματα ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-06-07, 16:52
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν άλλοι δύο αστυνομικοί: ένας που παρακολουθεί και ένας που τραβάει τη σκηνή σε βίντεο με το κινητό του.
Δεν καταργούμε τα κινητά και στα Αστυνομικά Τμήματα να τελειώνουμε;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-07, 20:03
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.youtube.com/watch?v=QqxZf9QecQw
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-07, 22:01
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
μηπως τελικα παίζανε μονοι τους οι κρατούμενοι χαστουκάκια?
και μονο που τραβήχτηκε βίντεο δείχνει το σημείο σηψης ορισμένων.
αν δεν υπήρχε και κανανε καταγγελια οι 2 κρατούμενοι τι θα γινότανε αραγε?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-07, 22:20
Το avatar του χρήστη hot
hot Ο χρήστης hot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-22 22:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.youtube.com/watch?v=QqxZf9QecQw

Το αποσυρανε ηδη απο το YouTube να εχεις υποψη σου.
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-07, 00:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πέσανε τα μεγάλα μέσα. Δεν πάει να το αποσύρανε..το είδε η μισή Ελλάδα..Η ξεφτίλα της ξεφτίλας.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-07, 02:54
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από hot Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αποσυρανε ηδη απο το YouTube να εχεις υποψη σου.
Βασιλης
Το καλό το παλικάρι....
http://www.youtube.com/watch?v=iw9SN9EttaQ

Λοιπόν!Είδα το βίντεο και μου άρεσε το σημείο που βάραγε ο ένας τον άλλο και έλεγε εισαι μαλάκας ή είσαι πολύ μαλάκας.Προτείνω λοιπόν να σκεφτούμε ποιους πολιτικούς θα θέλαμε να δούμε στην ίδια θέση!
Για αρχή αναφέρω το ζευγάρι Τσιτουρίδη-Αλογοσκούφη και εγώ να λέω:πιο δυνατά ρεεεε! !ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-07, 09:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ποιο είναι εκείνο το ένστικτο, που μεταλλάσσει τον άνθρωπο σε απάνθρωπο, σε τέρας;

Ποια είναι η διαχωριστική γραμμή που αποκτηνώνει το τελειότερο (?) δημιούργημα της φύσης;

Έζησα αυτή την αποκτήνωση, κατά την διάρκεια της Χούντας και ιδιαίτερα το απίστευτο μένος, των οργάνων της "τάξης" απέναντι σε μια ομάδα φοιτητών, κυρίως στην Νομική και το Μετσόβειο.

Το είδα και το διάβασα σε διάφορες χρονικές στιγμές, στην ιστορία και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το να βγάζεις αυτά τα απίστευτα κτηνώδη ένστικτα, δεν έχει να κάνει με την φυλή, τα πιστεύω, τις ιδεολογίες. Έχει να κάνει με τον ίδιο τον χαρακτήρα του ανθρώπου, ότι κάπου κρύβουμε βαθιά μέσα μας αυτό το απάνθρωπο άλλον εαυτόν μας.

Οι θεωρίες σταματούν εδώ και κάπου εδώ θα πρέπει κάποιος να κάνει κάτι για να σταματήσουμε να διαβάζουμε και να βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια, αυτές τις κτηνωδίες.

Δεν ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει.

Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει αυτά τα τσογλάνια και η ιεραρχία τους, μέχρι τα ανώτατα κλιμάκια τους, να δώσουν λόγο των πράξεων τους και η τιμωρία να μην μείνει μόνο στα λόγια και σε 1-2 αποτάξεις απο το σώμα.

Να πάνε φυλακή οι αλήτες, να πάνε πολλά χρόνια φυλακή, να πάνε οι ίδιοι, οι διοικητές τους και οι πάνω απ αυτούς.

Να διωχτούν αυτοί που τους εκπαίδευσαν και δεν τους έμαθαν το πιο βασικό μάθημα "Τι ωραίος είναι ο άνθρωπος όταν είναι άνθρωπος".

Σαν πρώτη λύση εγώ θα έβλεπα την δημιουργία θέσεως επόπτη, από την διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων της Αστυνομίας, που να μην είναι αστυνομικός και να διορίζεται όχι από την ΕΛΑΣ, αλλά από ανθρωπιστικές οργανώσεις.

Έτσι κόβοντας τον τσαμπουκά, την αλητεία και το "είμαι εξουσία γαμώ και δέρνω", να σφίξουν μερικοί κ.... γιατί είναι αδιανόητο, κάθε μέρα να διαβάζουμε από το αστυνομικό δελτίο, όχι για κλοπές και ληστείες, αλλά για επίορκους δημοσίους υπαλλήλους με στολή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-07, 12:27
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

Σαν πρώτη λύση εγώ θα έβλεπα την δημιουργία θέσεως επόπτη, από την διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων της Αστυνομίας, που να μην είναι αστυνομικός και να διορίζεται όχι από την ΕΛΑΣ, αλλά από ανθρωπιστικές οργανώσεις.

Έτσι κόβοντας τον τσαμπουκά, την αλητεία και το "είμαι εξουσία γαμώ και δέρνω", να σφίξουν μερικοί κ.... γιατί είναι αδιανόητο, κάθε μέρα να διαβάζουμε από το αστυνομικό δελτίο, όχι για κλοπές και ληστείες, αλλά για επίορκους δημοσίους υπαλλήλους με στολή.
επειδή όλα ειναι θεμα παιδείας, σαν πρωτη λυση θα πρέπει να δουνε το τι διδάσκονται στις ακαδημίες, και για να το παω ακόμα μακρύτερα να μην μπαίνει όποιος να ναι στην αστυνομια...θελει μια καινουρια γενια αστυνόμικών που να μπεί απο την αρχη στα σωστα δεδομένα....αλλα με τη νοοτροπία που κυριαρχει αυτη τη στιγμη στο παγκόσμιο χαρτη περι αστυνόμευσης πολυ χλωμο το κόβω...δεν συνάδει η παραπανω προτροπη με τα δεδομένα των καιρων μας.......και φοβάμαι οτι θα δουμε χειρότερα....δηλαδη αυτα που συμβαινουν ουτως η αλλως αλλα απλα δεν τα εχουμε δει.
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-07, 14:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν όψεις στο νόμισμα και δεν είναι και οι δύο ίδιες.
Ο αστυνομικός έκανε ότι έκανε γιατί έτσι!Δεν του είπε κανένας να μη το κάνει και κυρίως δεν του είπε λογικά και τι να κάνει.Αν του είπε τη διαδικασία (την οποία θα ξέρει απέξω) εκείνος είχε πάντα στο μυαλό του ότι είναι εξουσία και δουλεύει στο δημόσιο.Ποιός θα μου την πει θα κάνω θα δείχνω και θα γίνω σερίφης τελικά..
Απτην άλλη οι κρατούμενοι έχουν δικαιώματα αλλά θα πρέπει να τιμωρούνται κιόλας.Η δικαιοσύνη θα πρέπει να είναι άμεση και ανάλογη της πράξης λέγανε στην Αναγέννηση.Δεν έπρεπε να στους συμπεριφερθούν έτσι γιατί τους ξεφτίλιζαν σαν υπάρξεις (κακουργηματική πράξη η προσβολή αυτή) αλλά δεν θα πρέπει να τους έχουν απλά για μερικές ώρες στο κρατητήριο και επειδή η χαρτοδουλειά είνια μεγάλη να τους αφήνουν.
Η κατάσταση αυτή είναι ξάνα το αποτέλεσμα της μη ύπαρξης ελέγχου σε κανένα τομέα του δημοσιού.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-07, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τωρα θα γινω μισητος απο ολους...

Στην αρχη νευριασα που το εμαθα, μετα ομως εμαθα οτι αυτοι οι τυποι πιαστηκαν επ αυτοφορω γιατι ληστεψαν μια ηλικιωμενη.

Ολο αυτο ειχε σκοπο να τους σπασει τον τσαμπουκα και να τους τιμωρησει. Το αν ειναι αποτελεσματικο ή όχι, ας το απαντήσει κάποιος ψυχολόγος.

Πιστεύω όμως οτι η ταπείνωση και η ψυχολογική βία σε κάποιον τσαμπουκά (όπως είναι αυτοί οι τύποι αλλα ΚΑΙ πολλοί μπάτσοι) είναι προτιμώτερη απο πρόστιμα, φυλακίσεις και σωματική βία (η οποία δυστυχώς υπήρχε στο εν λόγω 'βασανιστήριο' και στην οποιά είμαι εναντίον, κάθετα). Όλοι αυτοί οι τύποι που νομίζουν οτι είναι οι βασιλιάδες της νύχτας, ειτε Αλβανοι, ειτε Ελληνες, ειτε μικροκλεφτες, ειτε μεγαλονονοι, θένε ένα γερό χαστούκι στον τσαμπουκά.

Έτσι δε γίνεται τόσο στο στρατό όσο και στα μοναστήρια;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-06-07 στις 15:48
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-07, 15:58
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι αλλα θα πρεπει να εχουν γινει ψυχομετρικα τεστ, να επεμβουν ειδικοι, και η διαδικασια να ειναι μελετημενη και οχι τη γραφω στο κινητο και κανω πλακα...ποιος ειναι αρμοδιος να κρινει αν ο εξευτελισμος των εν λογω 2 δρα θετικα η αρνητικα στους συγκεκριμενους η εκκολαπτει Πασσαρηδες?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-07, 16:34
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχεις απολυτο δικιο.. μη ξεχνας ομως οτι οι αρμοδιοι και οι ψυχολογοι ειναι που λειτουργουν και εγκρινουν την υπαρξη του απαραδεκτου 'σοφρωνιστικου' συστηματος, το οποιο λειτουργει με διαφορετικο τροπο απο αυτον που προβλεπει ('ωραιοποιει') το συνταγμα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-06-07 στις 16:59
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-07, 18:12
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άποψη μου ότι βάζοντας τους εν λόγω αστυνομικούς φυλακή φτάνει και περισσεύει αν αναλογιστούμε ότι ενδεχομένως να συναντήσουν μερικούς "παλιούς γνώριμους"
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-07, 18:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα θα γινω μισητος απο ολους...

Στην αρχη νευριασα που το εμαθα, μετα ομως εμαθα οτι αυτοι οι τυποι πιαστηκαν επ αυτοφορω γιατι ληστεψαν μια ηλικιωμενη.

Ολο αυτο ειχε σκοπο να τους σπασει τον τσαμπουκα και να τους τιμωρησει. Το αν ειναι αποτελεσματικο ή όχι, ας το απαντήσει κάποιος ψυχολόγος.
Εγώ λέω την επόμενη φορά για να τους σπάσουμε τον τσαμπουκά με το που θα συλλαμβάνεται κάποιος (αφού πρώτα καταργήσουμε τα δικαστήρια) να τον κρεμάμε σε ένα κλουβί στο Σύνταγμα και να περνάει ο κόσμος να τον φτύνει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.