Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-07, 10:06
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σεβασμός στον πολίτη εταιρειών κινητής τηλεφωνίας

Εταιρεία κινητής τηλεφωνίας διαβεβαίωνε τους γονείς των μαθητών σχολείου στον Αλιμο ότι η κεραία που βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το προαύλιο έχει τεθεί εκτός λειτουργίας. Ωστόσο, κάποιοι μαθητές συνέχιζαν να παραπονιούνται για πονοκεφάλους και ζαλάδες. Oι γονείς αποφασίζουν να καλέσουν ερευνητικό κλιμάκιο από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και τα αποτελέσματα, που κοινοποιήθηκαν την περασμένη Πέμπτη, έδειξαν ότι η κεραία λειτουργεί.

Όλο το άρθρο στο in.gr

Σχόλιο . Το θέμα δεν είναι αν είναι ασφαλής ή όχι οι κεραίες κινητής δίπλα στα σχολεία. Το θέμα είναι το θράσος και η έλλειψη σοβαρότητας μερικών να ψεύδονται προς τους κατοίκους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-07, 10:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο . Το θέμα δεν είναι αν είναι ασφαλής ή όχι οι κεραίες κινητής δίπλα στα σχολεία. Το θέμα είναι το θράσος και η έλλειψη σοβαρότητας μερικών να ψεύδονται προς τους κατοίκους.
Το θέμα δεν είναι το θράσος μερικών αλλά η έλλειψη αποτελεσματικού μηχανισμού ελέγχου και κυρίως επιβολής κυρώσεων. Αν την κλείσουν αύριο ή έστω της αφαιρέσουν την άδεια λειτουργίας για 1 μήνα, θα το ξανακάνει κανείς; Αλλά όχι, πρέπει κάποιος να κινήσει μια διαδικασία, να γίνουν δίκες, ενστάσεις, εφέσεις κλπ και αν δεν παραγραφεί τελικά κάποια στιγμή στο μέλλον να πληρώσει ένα γελοίο ποσό που δε θα έχει την παραμικρή σημασία.

Κι ένα δεύτερο που δεν καταλαβαίνω στην είδηση: Για ποιό λόγο δεν κατονομάζεται η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας; Είναι προσωπικά δεδομένα η κεραία που βρίσκεται σε δημόσιο χώρο;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-07, 10:26
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν η εταιρεία έχει banner κατά καιρούς στο site σου ας πως την κατονομάσεις.... Δεν κάνουν οι εταιρείες την τοποθέτηση.Αναθέτουν σε εργολάβους τη σχετική εργασία οπότε σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης φταίει εκέινος και όχι οι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.Από την άλλη τα κίνητρα για να βάλεις κεραία στην ταράτσα του σπιτιού σου είναι πολύ "πειστικά"...Θα συμφωνήσω πάντως στην πλήρη απούσια του όποιου ελεγκτικού μηχανισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-07, 10:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εάν τα όρια μέσα στα οποία λειτουργεί η κεραία είναι στα επιτρεπόμενα δεν μπορούν να επιβληθούν κυρώσεις. Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με κεραίες κοντά στα σχολεία. Νομίζω έχει βγει απόφαση να απεγκατασταθούν αν είναι κοντά σε τέτοιους χώρους ανεξαρτήτως ορίων εκπομπής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση τους κοντά σε σχολεία και σε θέση που να "βλέπει" η κεραία σε αυτά.Φοβάμαι πάντως πως η ιστόρια με τις κεραίες και τα κινητά τηλέφωνα θα φτάσει σε καμιά 50αριά χρόνια να θυμίζει αυτή του καπνίσματος...Φανταστείτε τότε τα σήμερα απολύτως ασφαλή κινητά τηλέφωνα να γράφουν πάνω "το κινητό μπορεί να σκοτώσει", "Το κινητό μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του εγκεφάλου"΄κτλ...Το ίδιο και οι κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας " 100 MMS μπορούν να προκαλέσουν ανικανότητα"...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-07, 10:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν τα όρια μέσα στα οποία λειτουργεί η κεραία είναι στα επιτρεπόμενα δεν μπορούν να επιβληθούν κυρώσεις.
Η είδηση γράφει ότι η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας είναι ο αρμόδιος φορέας "για την τήρηση των ορίων έκθεσης του κοινού σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία".

Αφού είναι αρμόδιοι, αυτό που λένε ισχύει και τέλος - μέτρηση είναι, όχι ερμηνεία ποιήματος. Συνεπώς είτε είναι άσχετοι είτε τα όρια ήταν όντως εκτός και σε κάποια άλλη χώρα θα μπορούσαν να επιβληθούν κυρώσεις.

Γιατί οι πολίτες πληρώνουν όταν τους πιάνουν χωρίς εισητήριο στο τρόλει; Είναι τόσο απλό.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-07, 10:51
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι, στη συγκεκριμένη ιστορία με το σχολείο, απλά έγιναν μετρήσεις από το Πανεπιστήμιο που έδειξαν ότι λειτουργεί , σε αντίθεση με τα λεγόμενα της εταιρείας και όχι ότι ήταν εκτός ορίων.
Έπίσης στο υπόλοιπο άρθρο αναφέρει ότι η ΕΕΑΕ ενώ μέτρησε τιμή πάνω από τα όρια είπε στους πολίτες ότι δεν υπάρχει υπέρβαση ορίου.
Εδώ να διευκρινίσω ότι τα όσον αφορά την προσλαμβανόμενη δόση για τους πολίτες εφαρμόζονται σε περιοχές όπου μπορεί να υπάρξει παρουσία ανθρώπου.
Για παράδειγμα η μελέτη γίνεται με βάση ότι μπορεί να υπάρξει άνθρωπος πχ σε ένα μπαλκόνι (και μάλιστα πολλαπλασιάζεται με κάποιον συντελεστή παρουσίας στο συγκεκριμένο σημείο).
Αν δηλαδή η ακτινοβολία είναι μεγάλη στο χώρο μεταξύ του μπαλκονιού και της κεραίας δεν αποτελεί κίνδυνο για τον άνθρωπο.
Αν για παράδειγμα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα απλά και τα αυτονόητα είναι δύστυχως πολύ δύσκολα σε αυτή τη χώρα....Φαντάσου τα δυσνόητα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, στη συγκεκριμένη ιστορία με το σχολείο, απλά έγιναν μετρήσεις από το Πανεπιστήμιο που έδειξαν ότι λειτουργεί , σε αντίθεση με τα λεγόμενα της εταιρείας και όχι ότι ήταν εκτός ορίων.
Λέω για αυτά που έγραφε πιο πάνω το άρθρο (τα bold δικά μου):
το έγγραφο με ημερομηνία έκδοσης 6/3/2007 που απεστάλη από την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων [..] ανέφερε για τις ίδιες κεραίες ότι «από την αυτοψία και τις επί τόπου μετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν από συνεργείο της Υπηρεσίας μας την 01-03-2007» διαπιστώθηκε πρόβλημα με τα επίπεδα ακτινοβολίας
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλήθεια ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνεις για να έρθουν να κάνουν μετρήσεις από την ΕΕΑΕ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-07, 13:30
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1) Στέλνεις ένα mail στην ΕΕΤΤ για να δείς αν η κεραία είναι νόμιμη. Oι νόμιμες δεν μοιάζουν με θερμοσίφωνες, καπνοδόχοι κλπ. Με λίγα λόγια δεν χρειάζονται καμουφλάζ.
2) Αν δεν είναι νόμιμη την κατεβάζεις με την βοήθεια συνεργείου και των κατοίκων.
Κατεβάσαμε μία την προηγούμενη εβδομάδα btw... :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-07, 15:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ή θα έπρεπε αν θέλουν για λόγους αισθητικούς να την καμουφλάρουν να το κάνουν αλλά το περίβλημα να επισημαίνει σαφώς ότι είναι κεραία , πχ κόκκινες λωρίδες, ή αν την καμουφλάρουν για να την κρύψουν , να τρώνε μεγάλα πρόστιμα .
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-07, 16:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορώ να σκεφτώ και άλλο τρόπο να καμουφλάρεις μία κεραία αλλά θα βάλουμε κόκκινο Χ στο forum!XAXAXA!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.