Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 00:54
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ

ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΠΡΟΘΥΜΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 01:12
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ αρχήν καλωςήρθες καικαλή δύναμη. Σου ευχόμαστε κάθε επιτυχία στην πορεία της μητερας. Αναμεσα μας υπάρχουν και γιατροί, σίγουρα θα βρεθεί κατι, η παρεα ειναι πολύ αδελφικη χάρις στο επίπεδο που κρατησαν 19 χρόνια οι οργανωτες και ειδικα ο Xenios, η καρδια της παρεας. Εγω ειμαι σχετικα νεος στη παρεα αλλα αισθανομαιο σαν να τους ξερω απο χρόνια. Για το προβλημα της μητερας θα εχεις σύντομα την συμβολή όλων.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 01:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καλώς ήρθες Άρτεμη στην AcroBase.

Δεν είμαι γιατρός για να σου δώσω ειδικές πληροφορίες, απλά με την ασθένεια αυτή υπέφερε πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο.

Δεν γνωρίζω σε ποιο στάδιο της νόσου είναι η αγαπημένη σου Μητέρα και πόσο είναι δυνατόν να της γίνουν ακτινοβολίες ή χημειοθεραπεία.

Στην δικιά μου περίπτωση το καταλάβαμε δυστυχώς σχετικά αργά. Όπως και σε όλες τις μορφές της επάρατης νόσου, έτσι πιστεύω και σ' αυτήν είναι το πόσο γρήγορα γίνεται η διάγνωση.

Εύχομαι πρώτα ο Θεός όλα να πάνε καλά στην Μητέρα σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 09:01
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Με χαρά μου ανακαλύπτω ότι έκανα πολύ καλά που επέλεξα να γίνω μέλος της acrobase, αν και τυχαία ανακάλυψα τη σελίδα, ψάχνοντας στο google ιατρικές συμβουλές. Εύχομαι να έχω ανταπόκριση κι από κάποιον γιατρό, για να μου λυθούν οι απορίες που έχω και να σταματήσω να αγωνιώ τόσο πολύ για το αν η μητέρα μου ακολουθεί τη σωστή ακι ενδεδειγμένη θεραπεία, ή μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 09:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εύχομαι να έχω ανταπόκριση κι από κάποιον γιατρό, για να μου λυθούν οι απορίες που έχω και να σταματήσω να αγωνιώ τόσο πολύ για το αν η μητέρα μου ακολουθεί τη σωστή ακι ενδεδειγμένη θεραπεία, ή μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο.
Καλημέρα,

Κάθε περίπτωση καλή μας φίλη, είναι διαφορετική.

Ένας γιατρός για να εκφράσει γνώμη θα πρέπει στην περίπτωση σου, να είναι ειδικός αιματολόγος. Είναι δύσκολο να πει κάποιος μια συμβουλή χωρίς να έχει καν πλήρη ιατρική εικόνα, από εξετάσεις, αξονικές τομογραφίες κλπ.

Όλες οι ασθένειες αυτής την μορφής έχουν πολλές διαστάσεις και παραμέτρους. Πάντα μια δεύτερη γνώμη είναι χρήσιμη, αν έχεις ενδοιασμό για τον γιατρό που την έχει αναλάβει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-07, 10:00
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλωσήρθες!

Αν ξέρεις καλά αγγλικά, μπορείς να δεις και αυτό το άρθρο ή και να ρίξεις μια ματιά στα links που υπάρχουν στο τέλος του.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-07, 13:32
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλτατη Άρτεμις Καλώς ήρθες στην παρέα μας και πιστεύω να βρής οχι ένα αλλα μονομιάς πολλούς ακροβασίτες φίλους.
Αυτό που ταλαιπωρή την μητέρα σου φρόντισε να μην σε κάνη να χάσης το κουράγιο σου και την πίστη για την ζωή.Οι γιατροί δεν επεκτείνωντε στις λεπτομέρειες για το ότι ειναι έρθη θε'ναρθή.Είναι μικρές ιστορίες που οι άνθρωποι τις ζουν χωρίς να μιλάνε γι'αυτές σα να ντρέποντε.Λυπάμε για τον καθένα μας που βιώσε μια τέτοια ιστορία.Λυπάμε που τότε που το βίωνα άνηκα σε αυτους που ντρέπονται για το "μίασμα" που τους έτυχε.Λυπάμε που ο βιολογικός θάνατος της μάνας μου πήρε μερικά χρόνια για να έρθη και τέλος λυπάμε που είπα "Γ@μωτη μου" γι' αυτά που πέρασα μόνος μου.Ευχόμουν να μην ειχε πάη στο κεφάλη της.Ετσι την έχασα για πρώτη φορά.Χάνοντας τα λογικά της δεν έβαλε στην λησμονιά τα πάντα...Θυμόνταν και γύρευε τον άντρα της (Καρδιακός με 4 εμφάγματα) και μένα.........
Παρασύρθηκα και λέω Βλ@κείες.Την αρρώστεια της μητέρας σου δεν την γνωρίζω,γιατρός δεν είμαι και το μόνο που μοιάζη με αυτό είναι αυτό που έχω εγώ.Μου το είπαν "Λευκωπάθεια" και άλλοι "Απομυελλίνωση" Μου πάει σε νευρολογικό και όχι σε κ@κ0.....Οταν Το 'παθα έχασα τον κόσμο ολάκερο.Τώρα 20 χρόνια μπροστα ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΖΩ Με ΑΥΤΟ.Και η ζωή μου συνεχίζεται.......Προσέχω για να έχω....Σε ζαλισα με τα δικά μου.....Οτι θέλεις
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-07, 14:54
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σ΄ευχαριστώ teo64x, αν και δεν ξέρω τόσο καλά αγγλικά, ίσως βρω κάτι χρήσιμο απο τα links που μου υπέδειξες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-07, 15:05
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γλυκέ μου varthol δεν με ζαλίζεις με τα δικά σου όπως λες, και λυπάμαι που κι εσύ πόνεσες από το χαμό της μητέρας σου. Μακάρι να ήταν πιο εύκολα τα πράγματα για όλους. Ξέρω ότι όταν μπαίνεις σε τέτοιους δρόμους δύσκολους και δύσβατους δεν έχει γυρισμό. Κουράγιο θέλει, αν κι εγώ το έχω "ψιλοχάσει", αλλά δεν το βάζω κάτω, γιαυτό και ψάχνω να βρω πληροφορίες, για να έχω στα μέτρα του δυνατού την κατάσταση στα χέρια μου. Εύχομαι να χεις και εσύ πλάι σου ανθρώπους που σε στηρίζουν και σε αγαπάνε όσο εγώ εκείνη, για να μπορείς να παλεύεις κάθε πρόβλημα, ιατρικό και μη, με δύναμη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-07, 15:16
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΛΑΘΗ ΜΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ. Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟ ΜΥΕΛΩΜΑ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΠΡΟΘΥΜΑ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΕΚΛΙΠΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ. ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΑΖΩ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Κατ'αρχήν σου διευκρινίζω οτι δεν μπορείς να πάρεις υπεύθυνη συμβουλή από το δίκτυο, για προφανείς λόγους. Παρ'όλα αυτά θα σου πω 2-3 πράγματα που αξίζε να ξέρεις:
α) Το πολλαπλούν μυέλωμα είναι μια σοβαρή ασθένεια. Οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να μιλάνε με ευθύτητα για αυτά τα πράγματα και ίσως να δυσκολευτείς να πάρεις μια συγκεκριμένη απάντηση. Πάντως, αρκετοί ασθενείς δεν επιβιώνουν περισσότερο απο 3 χρόνια. Μερικοί ζούνε αρκετά περισσότερο, ανάλογα με το στάδιο και την επιτυχία της θεραπείας.
β) Οι πιο σύγχρονες θεραπείες είναι η θαλιδομίδη και η μεταμόσχευση μυελού, αλλά δεν κάνουν για όλους τους ασθενείς. Ιδιαίτερα οι μεγαλύτεροι ασθενείς δεν αντέχουν πάντα την μεταμόσχευση.
γ) Αξιόλογους αιματολόγους θα βρεις στο Λαϊκό και στις πανεπιστημιακές κλινικές. Αυτό δε σημαίνει οτι οι άλλοι δεν είναι καλοί, απλά αυτούς γνωρίζω εγώ.

Από τους θεράποντες ιατρούς δικαιούσαι να μάθεις (εφόσον νομικά εκπροσωπείς τον ασθενή, διότι αυστηρά μιλώντας το ιατρικό απόρρητο ισχύει και για τους συγγενείς):
α) Το στάδιο στο οποίο βρίσκεται (Ι, ΙΙ, ΙΙΙ Α/Β).
β) Τη θεραπεία που θα πάρει και ιδιαίτερα αν μπορεί να πάρει μεταμόσχευση
γ) Τις ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να προκαλέσει η θεραπεία

Είναι λογικό να μη θέλουν οι γιατροί να δώσουν πολλές πληροφορίες πριν αποκτήσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα. Είναι ανεύθυνο να δίνεις πληροφορίες μόνο και μόνο για να τις αλλάξεις μετά από μια εβδομάδα. Πάντως κάποια στιγμή, με την ολοκλήρωση των εξετάσεων και την επιλογή της θεραπείας, θα πρέπει να σας δώσουν πιο διεξοδική πληροφόρηση.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Κουράγιο και υπομονή.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-07, 23:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλαπλό Μυέλωμα

Το Πολλαπλό Μυέλωμα η Πλασματοκυτταρικό Μυέλωμα (ΠΜ) είναι ένα νεόπλασμα που δημιουργείται από κακοήθη πλασμοκύτταρα.
Η έναρξη της νόσου γίνεται συνήθως στον μυελό των οστών και συνοδεύεται από ανεξέλεγκτο πολλαπλασιασμό των νεοπλασματικών κυττάρων δημιουργώντας κάποιον όγκο.
Εάν αυτός ο όγκος βρίσεκται σε ένα σημείο ονομάζεται πλασματοκύτωμα ενώ εάν έχει αναπτυχθεί σε διαφορα σημεία μιλάμε για πολλαπλό μυέλωμα ή απλά μυέλωμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-07, 23:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεραπεία

Προσοχή! Όλα τα παρακάτω αποτελούν πληροφορίες από την διεθνή βιβλιογραφία και είναι καθαρά για την πληροφόρησή σας. Σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό να υποκαταστήσουν τις συμβουλές της ομάδας ιατρών που σας παρακολουθεί που είναι οι μόνοι αρμόδιοι για να σας καθοδηγήσουν στην θεραπεία σας σύμφωνα με τις διεθνείς αποδεκτές πρακτικές.



Η θεραπεία του ΠΜ αφορά σε συνδυασμένη στόχευση καταστολής του νεοπλάσματος με χημειοθεραπευτικά και τα τελευταία
χρόνια αντιαγγειογενετικά, αντιοστεολυτικά φάρμακα, σχήματα
γονιδιακής θεραπείας και μεταμόσχευση μυελού των οστών, καθώς και
συντήρησης των ζωτικών λειτουργιών του οργανισμού.

Χημειοθεραπευτική αγωγή
Οι συχνότερα χρησιμοποιούμενες χημειοθεραπευτικές ουσίες είναι
η L-φαινυλαλανίνη (συντομογραφία: M, εμπορικό σκεύασμα: Melphalan),
η κυκλοφωσφαμίδη (συντομογραφία: C, σκεύασμα: Endoxan), η πρεδνι-
ζολόνη (συντομογραφία: P, σκεύασμα: Prezolon), η βινκριστίνη (συντο-
μογραφία: V, σκεύασμα: Oncovin), η καρμουστίνη (συντομογραφία: B,
σκεύασμα: BICNU) και η δοξορουβικίνη (συντομογραφία: Α, σκεύασμα:
Adriamycin).
Τα σκευάσματα αυτά χορηγούνται σε συνδυασμούς, οι αποτελε-
σματικότεροι από τους οποίους είναι οι ΜΡ, VAD, VMCP, VBAP και
VBMCP.
Θεμέλιος λίθος των παραπάνω χημειοθεραπευτικών συνδυασμών
θεωρείται αυτός της μελφαλάνης/πρεδνιζολόνης (ΜΡ), o οποίος χορηγεί-
ται σε ασθενείς με καλύτερη πρόγνωση και μεγαλύτερη ηλικία.
Σε ασθενείς με πτωχή πρόγνωση προτιμάται η χορήγηση μεγάλων
χημειοθεραπευτικών δόσεων, κυρίως μελφαλάνης.
Η χημειοθεραπεία χρησιμοποιείται ως αντινεοπλασματική αγωγή
αλλά και σε περιπτώσεις κρυοσφαιριναιμίας (σε συνδυασμό με πλασμα-
φαίρεση), παραπληγίας (σε συνδυασμό με ακτινοθεραπεία) και ως
προμεταμοσχευτική αγωγή σε περιπτώσεις μεταμόσχευσης μυελού των
οστών.

Ακτινοθεραπεία
Μπορεί να είναι τοπική ή ολόσωμη και χρησιμοποιείται για περιο-
ρισμό της νεοπλασματικής μάζας σε περιπτώσεις παραπληγίας (από πίεση
του νωτιαίου μυελού) και άμεσης ανακούφισης των ασθενών από τα
οστικά άλγη. Χρησιμοποιείται επίσης ως αγωγή προετοιμασίας (μαζί με
χημειοθεραπεία) για μεταμόσχευση μυελού των οστών.

Θεραπεία με γλυκοκορτικοειδή
Ο συνδυασμός γλυκοκορτικοειδών σε υψηλές δόσεις με χημειο-
θεραπευτικά σχήματα, συνήθως με μελφαλάνη ή βινκριστίνη και αδριαμυ-
κίνη(VAD), αποδίδει πολύ καλά ποσοστά ανταπόκρισης.
Το ευρύτερα χρησιμοποιούμενο κορτικοειδές είναι η δεξαμεθα-
ζόνη (συντομογραφία: D, εμπορικό σκεύασμα: Oradexon, Decadron) η
οποία με βάση σύγχρονες έρευνες φαίνεται να ασκεί αντιαγγειογενετική
και επαγωγική της απόπτωσης των νεοπλασματικών πλασματοκυττάρων
δράση, μέσω περιορισμού της δραστηριότητας της IL-670.

Αντιαγγειογενετική αγωγή
Η πιο γνωστή ουσία με αντιαγγειογενετική δράση η οποία χορηγεί-
ται πειραματικά ως επί το πλείστον και σε ασθενείς με ΠΜ είναι η
Θαλιδομίδη.
Η φαρμακευτική δράση της τελευταίας φαίνεται να ασκείται μέσω
ποικίλων και συχνά αλληλοδιασταυρούμενων μηχανισμών, που εκτός από
το αντιαγγειογενετικό αποτέλεσμα τους, αφορούν σε τροποποίηση των
μορίων προσκόλλησης των νεοπλασματικών πλασματοκυττάρων, επαγω-
γή της απόπτωσής τους, μέχρι και ενίσχυση της ανοσολογικής ανταπό-
κρισης του οργανισμού.
Τα μέχρι τώρα δεδομένα από τη χορήγηση του φαρμάκου σε ασθε-
νείς με ΠΜ δείχνουν στις περισσότερες περιπτώσεις θεαματική μείωση
τόσο της MVD, όσο και της νεοπλασματικής μάζας στο μυελό των οστών.
Πολλοί μάλιστα θεωρούν την καθιέρωσή της στη θεραπεία του ΠΜ
απαραίτητη.

Αντιοστεολυτική αγωγή
Οι πρόσφατες γνώσεις που αφορούν στους μηχανισμούς πρόκλησης της οστικής αποδόμησης σε ασθενείς με ΠΜ αναδεικνύουν νέους ορίζοντες στόχευσης της θεραπευτικής στρατηγικής στους ασθενείς αυτούς.
Τα μέχρι τώρα δεδομένα από τη θεραπευτική χρήση των πρω-
τεϊνών OPG δείχνουν μείωση των βιοχημικών δεικτών της οστικής αποδό-
μησης στον ορό των ασθενών, σε ποσοστά που ποικίλουν από 30%, 50%,
ή και 80%. Η υπόνοια εντούτοις ότι οι πρωτεΐνες αυτές είναι δυνατόν να
αναχαιτίζουν την απόπτωση του νεοπλάσματος μέσω δέσμευσης του TNF,
χρήζουν περαιτέρω διερεύνησης πριν την καθιέρωση της θεραπευτικής
εφαρμογής τους.

Αγωγή υποστήριξης νεφρικής λειτουργίας
Αυτή αφορά σε ενυδάτωση, διουρητικά, αντιβιοτικά, αλλοπουρι-
νόλη (ιδιαίτερα σε ασθενείς που αντιμετωπίζονται παράλληλα με χημειο-
θεραπεία) και αιμοκάθαρση.

Αντιβιοτική αγωγή
Συνήθως αφορά στους παθογόνους μικροοργανισμούς (κόκκους
και εντεροβακτηριοειδή) που συχνότερα προσβάλλουν τους ασθενείς με
ΠΜ, αλλά και χορήγηση γ-σφαιρίνης σε περιπτώσεις οξειών λοιμώ-
ξεων.

Πλασμαφαίρεση
Αποτελεί την περισσότερο ενδεικνυόμενη μέθοδο αντιμετώπισης
των αιμορραγικών εκδηλώσεων της νόσου που οφείλονται στην παρέμβα-
ση της παραπρωτεΐνης στον πηκτικό μηχανισμό και στην πρόκληση
υπεργλοιότητας.

Θεραπεία συντήρησης
Η θεραπεία συντήρησης αποσκοπεί στην παράταση των διαστη-
μάτων ύφεσης της νόσου μετά από χρήση χημειοθεραπείας, καθώς και
στην επιμήκυνση του συνολικού χρόνου επιβίωσης των ασθενών.
Τα συνηθέστερα χρησιμοποιούμενα φάρμακα της θεραπείας αυτής
είναι η ιντερφερόνη (IFN-a), μόνη ή σε συνδυασμό με δεξαμεθαζόνη, η
πρεδνιζόνη, καθώς και αυξητικοί παράγοντες της αιμοποιΐας, όπως ερυ-
θροποιητίνη και κυτοκίνες (Filgrastim). Τα τελευταία χρησιμοποιούνται
συνήθως και στην ανάταξη των αποτελεσμάτων της χημειοθεραπείας στα
κύτταρα του αιμοποιητικού μυελού των οστών.

Γονιδιακή θεραπεία
Η διεύρυνση των σύγχρονων γνώσεων που αφορούν στο γονιδιακό
υπόβαθρο του ΠΜ επιτρέπουν την εφαρμογή νέων θεραπευτικών στρατη-
γικών. Αυτές στοχεύουν στις γονιδιακές περιοχές αναδιάταξης των
ανοσοσφαιρινών, στη γονιδιακή επαγωγή της απόπτωσης των νεοπλασμα
τικών πλασματοκυττάρων, καθώς και στη μείωση του αυξητικού τους
ρυθμού. Αν και τα σχήματα αυτά δοκιμάζονται ακόμα σε πειραματικό
επίπεδο, τα αποτελέσματα τους τροφοδοτούν τις ελπίδες για επιτυχή
κλινική εφαρμογή τους στο εγγύς μέλλον.

Αναλυτικότερα , θα βρείτε πληροφορίες και βιβλιογραφία σε αυτήν εδώ την διδακτορική διατριβή.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 05-06-07 στις 23:31
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-07, 23:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιο σύγχρονες θεραπείες περιλαμβάνουν και την μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων σε συνδυασμό με υψηλή δόση χημειοθεραπείας καθώς επίσης και ένα φάρμακο αντίστοιχο της Θαλιδομήδης, την Lenalidomide , που έχει παρόμοια δράση με λιγότερες όμως σοβαρές παρενέργειες.

Πηγή : Mayoclinic
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 05-06-07 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
TOMMY (20-04-11)
  #14  
Παλιά 07-07-07, 12:53
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Cool s69tnat3

<a href="http://buysuhagra2015.top/#8085">buy suhagra</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-07, 22:31
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΤΕΜΗΣ

Άρτεμης
Τυχαία είδα το μήνυμα σου και αισθάνθηκα την ανάγκη να σου αποστείλω μια απάντηση-συμπαράσταση στο αγώνα ζωής που ξεκίνησε η μητέρα σου. Για να καταλάβεις καλύτερα η μητέρα μου έζησε 18 χρόνια προσβεβλημένη από πολλαπλό μυέλωμα βετεράνος της συγκεκριμένης πάθησης. Αν η μητέρα σου βρίσκεται σε στάδιο σταθεροποίησης, καλό είναι να φροντίσετε να μην βγει από αυτό. Μην την αφήνετε εκτεθειμένη σε πολλά άτομα. Όσο σκληρό και να σου φαίνεται ακόμα και τα εγγόνια της το χειμώνα εάν έχουν κάποιο κρύωμα, βήχα καλό θα ήταν να μην βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο. Μην την αφήνετε να κάνει βαριές δουλείες αλλά μην την απομονώνεται κιόλας. Το μαγείρεμα είναι μια καλή λύση. Εάν ξέρει τα πάντα φροντίστε να της αναφέρεται ότι η επιστήμη έχει κάνει βήματα προόδου, και αυτό είναι αλήθεια. Επίσης εάν είναι κοντά στην εκκλησία και είναι πιστή βοηθήστε την και εσείς να ισχυροποιήσετε την πίστη της. Σου δίνω ένα απόσταγμα της εμπειρίας μου τόσα χρόνια σε συμβουλές καθημερινότητας. Τα ιατρικά θέματα είναι κατά περίπτωση στους αρμόδιους. Εάν τα πράγματα ξεφύγουν ρωτήστε τον γιατρό σας για τα σχήματα VELCATE ΚΑΙ THALIX. ΠΡΟΣΟΧΗ κάντε προσπάθεια να μην νοσηλευτεί για καιρό σε νοσοκομείο. Μάθε την λέξη ανοσιοκαταστολή αυτός είναι ο λόγος. Όταν κάνει την θεραπεία της σε βραχεία νοσηλεία πάντα βάλτε της μάσκα. Όποτε και να διαβάσεις το μήνυμα ελπίζω να βοήθησα λίγο. Μην στεναχωριέσαι. Οι δοκιμασίες είναι για όλους. Θα υπάρχουν στιγμές που θα έχεις ξεχάσει το ζήτημα γιατί θα βλέπεις την μητέρα σου μία χαρά και αυτό εύχομαι. Δυστυχώς τα φακελάκια θα μπουν σε ημερήσια διάταξη αλλά αυτά είναι γνωστά στην Ελλάδα...Ένας φίλος από Αθήνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.