Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Παιγνίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-06, 23:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Live for Speed

Από το
Κώδικας:
http://www.liveforspeed.net/
κατέβασα το demo simulator του Live for Speed, μετά από υπόδειξη φίλου από την βάση και ομολογώ εντυπωσιάστηκα.

Εξαιρετική πιστότητα, πάρα πολλά αυτοκόνιτα στην πλήρη έκδοση, πάρα πολλές πίστες και εξωρετικό επίπεδο χειρισμού.

Κυκλοφορεί και με οδηγίες στα Ελληνικά και σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα, στους λάτρεις των simulators.

Το αρχείο είναι 140 MB και αξίζει τον κόπο να το κατεβάσετε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-06, 00:32
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Επειδή δεν είδα στην σελίδα πουθενά να αναφέρει τις απαιτήσεις σε υλικό , έχεις καμιά ιδέα ; Αναρωτιέμαι αν θα το σηκώνει ο σχετικά παλαιός φορητός μου υπολογιστής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-06, 00:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Επειδή δεν είδα στην σελίδα πουθενά να αναφέρει τις απαιτήσεις σε υλικό , έχεις καμιά ιδέα ; Αναρωτιέμαι αν θα το σηκώνει ο σχετικά παλαιός φορητός μου υπολογιστής.
Ούτε εγώ είδα τίποτα να αναφέρει αλλά δεν πιστεύω ότι κατι βαρβαρο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-06, 12:18
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Επειδή δεν είδα στην σελίδα πουθενά να αναφέρει τις απαιτήσεις σε υλικό , έχεις καμιά ιδέα ; Αναρωτιέμαι αν θα το σηκώνει ο σχετικά παλαιός φορητός μου υπολογιστής.
Το demo με single player ή με λίγους παίκτες online είναι γενικά πολύ άνετο και έπαιζα την προηγούμενη έκδοση σε έναν Pentium III @ 1GHz μια χαρά.

Αν θες να μπεις σε multiplayer με πολλούς παίκτες, τότε αυξάνονται οι απαιτήσεις σε CPU ιδίως στην αρχή του grid. Πλέον έκανα upgrade σε Pentium IV / 2.4GHz και πάει άψογα.

Από κάρτα γραφικών δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, δεν έχει τόσο "eye-candy". Επειδή προσπαθεί να είναι όσο πιο ακριβής εξομοίωση γίνεται, είναι περισσότερο CPU-bound παρά GPU-bound. Πάντως για να πάρεις μια ιδέα, έχω μία GeForce 5600 (ή κάτι τέτοιο) με 64MB RAM και το έχω σε full detail και 1600x1200.

Θα έλεγα ότι η κυριότερη απαίτησή του είναι μία τιμονιέρα με Force Feedback, αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα το όλο θέμα. Ξέρεις κανένα αυτοκίνητο που να οδηγείται με πληκτρολόγιο ή με mouse;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-06, 14:53
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Όντως , μου έτρεξε μια χαρά και μου προκάλεσε και την απορία , τα καινούργια ραλάκια ή άλλου είδους εξομοιωτές (πχ FS 2004) γιατί δεν τα τρέχει ικανοποιητικά, τα γραφικά και ο ρεαλισμός του παιχνιδιού αυτού είναι σε υψηλά επίπεδα, δεν βλέπω να διαφέρει σημαντικά απο τα προαναφερθέντα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-06, 17:35
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Χαίρομαι που βλέπω να διαδίδεται το ... σπορ του sim racing και από εδώ.

Με την ευκαιρία, Simulated Racing και αληθινοί αγώνες είναι πολύ πιο κοντά μεταξύ τους απ'ό,τι νομίζετε. Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα για τού λόγου το αληθές: Σε αυτό το forum post, όπου η συζήτηση είναι για "παίκτες" εξομοιωτών που οδηγούν και In Real Life, γράφουν: (empashis mine)

Here in Hungary, Norbi does some serious real racing.

The story sounds like a dream. A real-life team-chief started to play Live for Speed, and he saw Norbi wins most of the races. He thought it's worth giving him a chance in a real car, and, guess what, Norbi didn't fail.

This year he raced in the Opel Astra cup, where - even though he only joined after the half season passed - he won the most races, and got the Rookie of the Year Award. Actually there's some article now in the media about what can be the secret of the simulator racers, coz Gabor Weber, who is two times Renault Clio Cup champion - as you might know - was the Grand Prix Legends world champion in 2001. Norbi has already done a test in a formula car too.
ακολουθούν και κάποια links και φωτό.

Τον norbi τον έχω συναντήσει online και μάλιστα είχα εντυπωσιαστεί από την ταχύτητά του. Για πολύ καιρό χρησιμοποιούσα και το setup του!

Και φυσικά ίσως είναι περιττό να αναφέρω πόσο χρησιμοποίησα τις γνώσεις που απέκτησα από τα sims, σε track day στην πίστα των Μεγάρων ή στο καρτ της Παλλήνης!

Ορίστε μερικά ενδιαφέροντα links για το Live for Speed.

LFS Forum
LFS World (Statistics Site), αν κάνετε login και βάλετε το LFSWorld name μου ("avellis") θα δείτε την... "πρόοδό" μου.
Μία ελληνική ομάδα για το LFS
η ομάδα στην οποία ανήκω... (κανονικό σούργελο )

Και μερικά ακόμη links για sim-racing γενικότερα:
RaceSimCentral
AutoSimSport, online περιοδικό για Sim Racing

Αλλα ενδιαφέροντα Simulations:
GTR, GTR2 και GT Legends από την Simbin
NetKar Pro
rFactor
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-06, 23:53
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Από το
κατέβασα το demo simulator του Live for Speed, μετά από υπόδειξη φίλου από την βάση και ομολογώ εντυπωσιάστηκα.
Για οσους δεν θελουν απαραιτητα να τρεχουν windows (αλλα ακομα και γι αυτους που θελουν), υπαρχει και το Torcs

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-06, 01:07
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser
Για οσους δεν θελουν απαραιτητα να τρεχουν windows (αλλα ακομα και γι αυτους που θελουν), υπαρχει και το Torcs
Μια που το ανέφερες αυτό, υπάρχει και το Racer Free Car Simulator που είναι επίσης cross-platform. Επίσης η προηγούμενη έκδοση του netKar είναι free και βασισμένη σε open source engine, αν και δεν χρησιμοποιείται πια.

Φυσικά όλα αυτά τα sims είναι αρκετά υποδυέστερα των προαναφερθέντων εμπορικών...

Ειδικά για το netkarPro, γνωστός που έχει οδηγήσει Formula 3000 μού είπε ότι έχει εντυπωσιαστεί από το επίπεδο ρεαλισμού του και ότι δεν το φτάνει κανένας σε αυτόν τον τομέα.

Και μόλις θυμήθηκα ότι ξέχασα και το πολύ ενδιαφέρον αλλά εξαιρετικά δύσκολο Richard Burns Rally, για όποιον ενδιαφέρεται για περιβάλλον ειδικών διαδρομών και WRC cars.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.