Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Μοντελισμός και μαστορέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-07, 21:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Φτιάξτο μόνος σου

Ταυτόχρονα με τα μαστορέματα και τους επαγγελματίες που ασφαλώς είναι χρήσιμοι να ξέρουμε τους καλούς, ξεκινώ ένα νέο θέμα, με αυτά που μπορούμε να φτιάξουμε μόνοι μας.

Έγω ήθελα να βάψω ένα πλαϊνό από ένα σύνθετο. Κατέφυγα σε λουστραδόρο και ακόμα τραβάω τα μαλιά μου, απ όσα μου είπε.

Πήγα στο χρωματατζίδικο της γειτονιάς και εξήγησα το πρόβλημα μου. Μου έδωσαν την μπογια Bondex Vernis Bois, στην απόχρωση που ήθελα. Πέρασα πρώτα με ένα ψιλό γυαλόχαρτο την επιφάνεια και πέρασα το πρώτο χέρι με απλό πινέλο. Μετά από τρεις ώρες το ξαναπέρασα με ελαφρό γυαλόχαρτο και πέρασα το δεύτερο μέρος.

Το αποτέλεσμα ήταν τόσο θεαματικό, που έβαψα στο χρώμα του ένα ακόμα τραπεζάκι που είχε πάθει ζημιά.

Γυαλιστερή λεία επιφάνεια εξαιρετικής ποιότητας, αδιάβροχης ακόμα και αν ρίξεις coca cola ή άλλο ποτό (το δοκίμασα σε ένα κομμάτι ξύλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-07, 16:54
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Πολύ ωραίο θέμα και χρήσιμο! Με λίγη προσπάθεια, ψάξιμο και λίγο ταλέντο μπορούμε να γλιτώσουμε πολλά λεφτά και να έχουμε και τη χαρά που δίνει η ιδιοκατασκευή.

Πρόσφατα έφτιαξα μόνος μου με περ. 500 ευρώ έναν βιντεοπροτζέκτορα για το home cinema που ήθελα να στήσω στο σπίτι μου. Αν αγόραζα έναν αντίστοιχο καινούριο θα μου κόστιζε περ. 1.500 ευρώ.

Ακόμα και για το σύνθετο-έπιπλο για την οθόνη προβολής έκοψα τα ξύλα στο praktiker και μου στοίχησε μόνο 80 ευρώ ενώ αντέγραψα ένα σχέδιο επίπλου που μου άρεσε και κόστιζε 450 ευρώ αν το αγόραζα έτοιμο!

Τώρα φτιάχνω μόνος μου ένα φωτοβολταϊκό πάνελ 100 watt με τιμή εμπορίου 700 ευρώ, ενώ εμένα θα μου στοιχήσει λιγόερο από τα μισά!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-07, 23:36
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1ον πως εφτιαξες βιντεοπροτζέκτορα!!!!??????
2ον πως θα κανεις φωτοβολταικο πανελ!!!!!!!!!?????
__________________
!!!Μανωλάκος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-07, 08:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chanioman Εμφάνιση μηνυμάτων
2ον πως θα κανεις φωτοβολταικο πανελ!!!!!!!!!?????
Το πάνελ το αγοράζεις έτοιμο
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chanioman Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον πως εφτιαξες βιντεοπροτζέκτορα!!!!??????
2ον πως θα κανεις φωτοβολταικο πανελ!!!!!!!!!?????
Έλα ντε...
Ήρθε, έριξε την βόμβα του, μας έκανε να γλυφόμαστε και την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια!
Που πάτε κύριε! Στείλτε κανένα στοιχείο παραπάνω!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-07, 13:13
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Για το φωτοβολταϊκό, ρίξατε καμιά ματιά στο link στην υπογραφή του ανθρώπου;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-07, 19:12
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Για τον προτζέκτορα ετοιμάζω φωτογραφίες κι αν θέλετε τις ανεβάζω κι εδώ. Ετοιμάζω και αναλυτικές οδηγίες τις οποίες θα δημοσιεύσω στο website που διατηρώ, στην ενότητα "φτιάξτο μόνος σου - ηλιακό πάνελ". Να ξέρετε πάντως πως είναι λίγο ...μεγαλύτερος από αυτούς του εμπορίου. Πιο κοντά σε μέγεθος ...κομοδίνου θα έλεγα! Σε ποιότητα όμως είναι ισάξιο. Ανάλυση 1024χ768, τέλεια χρώματα, διαγώνιος προβολής από περίπου 40" έως 120".

Το ίδιο θα κάνω σύντομα και με τις οδηγίες για το φωτοβολταϊκό. Περιληπτικά, έχω προμηθευτεί (από την Αμερική) τα ηλιακά στοιχεία (36 τεμ. ανά πάνελ) τα οποία θα συνδέσω με ειδικό καλώδιο σε σειρά. Το κάθε ένα δίνει 0,6 volt, άρα τα 36 θα δίνουν πάνω από 20 volt και περίπου 5 Αμπέρ. Θα τα κλείσω σε μια κατασκευή σαν κορνίζα 130χ55 εκατοστών από αλουμίνιο, πλέξιγκλας ή γυαλί κλπ και να το πάνελ έτοιμο και στη μισή τιμή (ίσως και λιγότερο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jjohn : 20-06-07 στις 19:20
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-07, 22:57
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο θα κάνω σύντομα και με τις οδηγίες για το φωτοβολταϊκό. Περιληπτικά, έχω προμηθευτεί (από την Αμερική) τα ηλιακά στοιχεία (36 τεμ. ανά πάνελ) τα οποία θα συνδέσω με ειδικό καλώδιο σε σειρά. Το κάθε ένα δίνει 0,6 volt, άρα τα 36 θα δίνουν πάνω από 20 volt και περίπου 5 Αμπέρ. Θα τα κλείσω σε μια κατασκευή σαν κορνίζα 130χ55 εκατοστών από αλουμίνιο, πλέξιγκλας ή γυαλί κλπ και να το πάνελ έτοιμο και στη μισή τιμή (ίσως και λιγότερο).
Έχω διαβάσει ότι με το πέρασμα του χρόνου η απόδοση των φ/β πέφτει.Με αυτό τι γίνεται?Σήμερα δίνουν 20V σε 3 χρόνια 18V.Υπάρχει λύση?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-07, 02:17
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Οι εταιρίες δίνουν εγγύηση για τουλάχιστον 80% απόδοση της αρχικής μετά από 20 χρόνια. Δηλαδή ένα πάνελ που σήμερα αποδίδει 100 watt την ώρα, μετά από 20 χρόνια θα πρέπει να αποδίδει τουλάχιστον 80 watt.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-07, 02:20
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
(για τον προτζέκτορα) Πλακα κανεις?!??!?
το μεγεθος για μενα δεν ειχει κανενα νοημα αν ειναι να γλυτωσω(ουμε) 1000 ευρω...
Αλλωστε, ενδιαφερομαι στα πλαισια κινηματογραφικης ομαδας, (Κ.Ο.Τ.Α --> κινηματογραφικη ομαδα τοπογραφων αγρονομων) και το να διαθεσει μια ομαδα φοιτητων 1500 με 2000 ευρω ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ... Αλλα το να το φτιαξουμε μονοι μας με βοηθεια απο ηλεκτρολογους μηχανικους (και του ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ jjohn ) ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ θα περιμενω με αγωνια
__________________
!!!Μανωλάκος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον προτζέκτορα ετοιμάζω φωτογραφίες κι αν θέλετε τις ανεβάζω κι εδώ. Ετοιμάζω και αναλυτικές οδηγίες τις οποίες θα δημοσιεύσω στο website που διατηρώ, στην ενότητα
Αχά!
Βασικά υπάρχει μία τάση να πέφτουν οι τιμές των προβολέων και των τηλεοράσεων συνέχεια μιας και βγήκαν οι HD Ready (720p) και μετά οι True HD (1080p). Τώρα βέβαια μπορείς να βρείς HD Ready προβολέα με 1200 ευρώ... Αλλά άμα είναι να παίξουμε με custom γιατί όχι;
Αλήθεια, από φωτεινότητα πως τα πάει; Έχεις μετρήσει lumens?
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-07, 17:32
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Το βασικό πλεονέκτημα σε σχέση με τους έτοιμους είναι το χαμηλό κόστος αντικατάστασης της λάμπας (30 ευρώ αντί 300-600) και η ασύγκριτα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (10.000 ώρες αντί 2.000).

Δεν έχω μετρήσει lumen. Η λάμπα είναι 12.000 lumen αλλά στην οθόνη προβολής πρέπει να φτάνει το πολύ ένα 4-5%. Θέλει ελαφρώς (και όχι εντελώς) σκοτεινό περιβάλλον για να έχεις επαγγελματική προβολή.

Το κόστος μπορεί να πέσει και κάτω από 300 ευρώ. Εμένα μου στοίχησε 500 λόγω ...βιασύνης που με ανάγκασε τελικά να τον ξαναφτιάξω από την αρχή.

Ελπίζω αύριο να μπορέσω να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-07, 03:57
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Δυσκολεύτηκα πολύ με τη φωτογραφική μηχανή. Με φλας δεν γινόταν γιατί ξέπλενε την εικόνα, χωρίς φλας έβγαινε πιο σκοτεινή η εικόνα από ότι είναι στην πραγματικότητα.

Στο δωμάτιο, πίσω από μένα καίει μια κίτρινη λάμπα 25 watt και μπαίνει και λίγο φως από το διάδρομο από μια ελαφρώς ανοικτή πόρτα.

Δεν κάνω για φωτογράφος. Το αποτέλεσμα στην πραγματικότητα είναι πολύ καλύτερο.



Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-07, 04:02
jjohn Ο χρήστης jjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-07 22:42
Φύλο: Άντρας
Κι εδώ είναι το μηχάνημα. Ο προτζέκτορας είναι το μικρότερο "ντουλάπι". Απλά τον έντυσα σαν το υπόλοιπο έπιπλο που είχα στο χώρο και τον ενσωμάτωσα από πάνω του.

Τον έχω συνδέσει με εξωτερικό TV tuner, DVD player, αποκοδικοποιητή επίγειων ψηφιακών καναλιών και Η/Υ.





Λεπτομέρειες για την κατασκευή του στη συνέχεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jjohn : 23-06-07 στις 04:05
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-07, 15:59
Το avatar του χρήστη chanioman
chanioman Ο χρήστης chanioman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-11 03:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλά είσαι θεοτρελος!!!
καταπληκτικο
και να σου πω και την αληθεια δεν μου φαινεται και μεγαλος!!!!
περιμενουμε ανυπομονα λεπτομερειες κατασκευης!!!



KAI KATI ΑΛΛΟ!!
εξαερισμο δεν χρειαζεται??!!!
γιατι το βλεπω πολυ κλειστο
εμεις σε εναν προτζεκτορα που ειχαμε παρει απο εναν καθηγητη μας για την προβολη μιας ταινιας, ειχαμε ακουμπησει για 10 λεπτα ενα χαρτι πανω του και υπερθερμανθηκε και εκανε 15 λεπτα να ξανα παιξει!!!! (περιττο να σας πω οτι ηταν αποτυχια η προβολη)
__________________
!!!Μανωλάκος!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chanioman : 23-06-07 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.