Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-06, 16:13
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμβουλές περιποίησης μαλλιών

Τι μπορεί να γίνει πριν κάποιος οδηγηθεί στην μεταμόσχευση;
Ισχύει ότι το κοντό κούρεμα δυναμώνει το μαλλί ή το μόνο πράγμα που σταματάει την πτώση των τριχών είναι πραγματικά το πάτωμα;
Τζενού τα μαλιά μου γυαλίζουν. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-06, 22:49
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Παρακαλώ κάνετε πιο συγκεκριμένη την ερώτηση.
Τί εννοείς όταν ρωτάς "πριν κάποιος οδηγηθεί στην μεταμόσχευση" ;
Ρωτάς πόσο καλά πρέπει να ενημερωθεί ο ενιδαφερόμενος; ή
Ρωτάς ποιές εναλλακτικές υπάρχουν πριν φτάσει κανείς στην μεταμόσχευση;
Σχετικά με την γυαλάδα στο μαλλί χμμμ πως σου φαίνεται η λύση: "λουσιματάκι?!"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-06, 11:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικά εναλακτικές. Ισχύει ότι το πολύ κοντό κούρεμα δυναμώνει το μαλλί; Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που να ενεργοποιεί πάλι τις ρίζες;
Αν ένας θύλακας πεθάνει μπορεί να... αναστηθεί ή πήγε για βρούβες;
Όσο για το μαλλί, όσο το πλένω και το τρίβω τόσο γυαλίζει! Επείσης παρατήρησα ότι έχει αρχίσει να τρίζει... Κάποια συμβουλή για εμάς που έχουμε "τριζάτο" μαλλί;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-06, 11:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Καλή η πλάκα αλλά η Τζένη περιμένει και καμιά σοβαρή ερώτηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-06, 22:41
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Λοιπόν η τριχόπτωση κατά το μεγαλύτερο ποσοστό οφείλεται σε κληρονομικούς παράγοντες (κληρονομούμε χαρακτηριστικά εως 7 γεννεών)
Η τριχόπτωση ελέγχεται ή πιο σωστά, αναστέλλεται. Αν υπάρχει η πληροφορία της ανδογενετικού τύπου αλωπεκίας στο DNA(η οποία κλιμακώνεται σε βαθμίδες αραίωσης) τότε τα μαλλιά θα πέσουν. Θα το παρομοιάζαμε με ένα τρένο που ξεκίνησε για μία διαδρομή. Στο προορισμό του θα φτάσει, απλώς μπορεί κανείς να επηρεάσει την ταχύτητα του, με θεραπείες κατά τις τριχόπτωσης.Οι θήλακες από την τελογενή φάση θα περάσουν αργά ή γρήγορα στην καταγενή φάση, εκεί δηλαδή που έχουμε την απόπτωση του στελέχους της τρίχας ταυτόχρονα με την αδρανοποίηση το θήλακα.
Η μεταμόσχευση είναι καλύτερα να γίνεται όταν έχει ολοκληρωθεί η εικόνα που θα δώσει η ανδρογεννετικού τύπου αλωπεκία.Αυτό όμως για διάφορους λόγους δεν είναι πάντα εφικτό.Ο γιατρός θα πρέπει να λάβει υπ`όψιν του την εξελικτική πορεία της τριχόπτωσης. Γι` αυτό και ένα μεγάλος μέρος του σωστού αισθητικού αποτελέσματος οφείλεται στον σωστό και έμπειρο γιατρό.
Ωστόστο το σωστό αποτέλεσμα, τονίζω,το σωστό αποτέλεσμα, μπορεί να ειναι θεαματικό.
Τώρα όσο για το αν το κούρεμα δυναμώνει το μαλλί. Θα συμφωνεί και η Σοφία ως κομμώτρια,(συζυγος Diamond) ότι το κούρεμα βοηθάει στην καλή αισθητική κατάσταση των μαλλιών. Επίσης οι κατεστραμένες άκρες των μαλλιών, όσο παραμένουν έτσι, φθείρονται και καταστρέφονται ακόμη περισσότερο. Πάντως η τριχόπτωση όταν οφείλεται σε κληρονομικούς παράγοντες δεν μπορεί να αναστραφεί.
Μιχάλη; το μαλλί το έκοψες 1/2 πόντο επειδή έτριζε, ή από την πολύ γυαλάδα θαμπώθηκες και δεν είδες πόσο κοντό το κόβεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-06, 10:54
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή αργά ή γρήγορα όποιος έχει προδιάθεση θα χάσει τα μαλλιά του. Καθυστέρηση μπορεί να υπάρχει αλλά όχι αρκετή υποθέτω, μιας και κανείς δεν προσπαθεί να καθυστερήσει την τριχόπτωση από 15 χρονών με θεραπείες, κοντό κούρεμα και λοιπές ενέργειες. Παρατηρείται όμως ότι οι θύλακες που βρίσκονται στο πίσω μέρος του κεφαλιού, παρά το ότι περνάνε τις μεγαλύτερες καταπονήσεις (τρίψιμο στο μαξιλάρι π.χ.) είναι και οι πιό ισχυροί και δεν χάνονται σχεδόν ποτέ. Για αυτό και οι μεταμοσχεύσεις γίνονται χρησιμοποιώντας θύλακες από εκείνο το μέρος του κεφαλιού. Η κληρονομικότητα υποθέτω πως επηρεάζει όλες τις τρίχες και το DNA δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποιός θύλακας θα καταστραφεί και ποιός όχι. Μήπως θα ήταν πιό σωστό οι επιστήμονες να μελετούσαν τους λόγους που κάνουν εκείνους τους θύλακες πιό γερούς ή απλά μία μεταμόσχευση αποδίδει πολύ περισσότερα λεφτά από ένα φάρμακο;

Το κοντό κούρεμα λένε πως δυναμώνει το μαλλί, ειδικά αν είναι μακρύ και ταλαιπωρημένο. Κατεστραμένες άκρες, ταλαιπωρημένο και καμμένο μαλλί από πιστολάκια και ζελέ εξαφανίζονται και ο θύλακας δεν πιέζεται να θρέψει αυτές τις τρίχες. Μία καταπονημένη τρίχα χρειάζεται περισσότερο νερό και τροφή από μία υγειή με αποτέλεσμα ο θύλακας να κουράζεται.

Διάφοροι μύθοι κυκλοφορούν σχετικά με τα μαλλιά. Μην ξεριζώσεις άσπρη τρίχα γιατί μετά θα γεμίσεις άσπρες τρίχες ( η εκδίκηση της άσπρης τρίχας; ), αν ξυρίσεις το μαλλί σου μπορεί από σγουρό να βγεί σπαστό ή ίσιο, αν τρίψεις αγριοκρεμμύδα στο κεφάλι σου θα φυτρώσουν μαλλιά... Λίγο φως στο τούνελ παρακαλώ;
Για το αν δυναμώνει το μαλλί όταν το ξυρίζεις, κάνω τα προσωπικά μου πειράματα τωρα. Υποθέτω θα καταλάβω και αν θα βγεί ίσιο ή με ανταύγειες.

Μισό πόντο μαλλί; Μεγάλωσε; Α! Δεν με είδες τη μέρα που ξυρίστηκα φαίνεται... Εγώ απλά αποκοιμήθηκα στην καρέκλα και η Σοφία ξεχάστηκε...


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή η πλάκα αλλά η Τζένη περιμένει και καμιά σοβαρή ερώτηση.

Μα δεν είναι σοβαρές ερωτήσεις οι παρακάτω;


Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά εναλακτικές. Ισχύει ότι το πολύ κοντό κούρεμα δυναμώνει το μαλλί; Υπάρχει φαρμακευτική αγωγή που να ενεργοποιεί πάλι τις ρίζες;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-06, 19:35
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Η ινιακή ζώνη,είναι η δότρια ζώνη στο τριχωτό της κεφαλής, είναι αυτή στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Η ινιακή ζώνη λοιπόν είναι "ορμονοεξαρτώμενη", δεν επηρεάζεται από ορμονικές διαταραχές (για την ανδογενετικού τύπου αλωπεκία πάντα μιλάμε βέβαια) κι έτσι στα αναγεννητικά κύτταρα γύρω από τον θήλακα δεν σταματά η μίτωση, να διαιρούνται θα λέγαμε πολύ απλά κλπ κλπ ένας ολοκληρος μηχανισμός που πραγματικά δεν έχει σημασία να τον αναλύσουμε.
Από αυτή την περιοχή λοιπόν, αφαιρούνται και μεταμοσχεύονται οι υγιείς θήλακες στην δεκτρια περιοχή, όπου εξακολουθούν να λειτουργούν ως μη ορμονοευαίσθητοι.
Οσο για τους μύθους περί άσπρων τριχών κλπ. όλοι οι δερματολόγοι συμφωνούν πως τα άσπρα, τα σγουρά μαλλιά, η τριχόπτωση κ.α. έχουν τα αίτια τους στους προγόνους συγγενής μας, και σε τίποτα άλλο. Εκτός αν υφίσταται άλλος επίκτητος παράγοντας, πχ ένα ισχυρό σοκ, μια ιατρική περιπέτεια ώστε να έχουμε σαν αποτέλεσμα αραίωση μαλλιών κλπ κλπ
Γι`αυτό και τα ινστιτούτα που κάνουν μεταμοσχεύσεις μαλλιών, παρέχουν και γραπτή εγγύηση μονιμότητας του αποτελέσματος. Φυσικά αυτό δεν είναι δικό τους κατόρθωμα, και αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει ένα δεδομένο από την φύση, να το παρουσιάζουν ως επίτευγμα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-06, 10:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά αυτό δεν είναι δικό τους κατόρθωμα, και αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει ένα δεδομένο από την φύση, να το παρουσιάζουν ως επίτευγμα τους.
Αναρωτιέσαι εσύ που αν μη τι άλλο έχεις μάθει από την καλή και από την ανάποδη τη φιλοσοφία τους; Αυτά τα πράγματα γεμίζουν τα φυλάδια για να διαβάζουν αυτοί που δεν ξέρουν. Κάτι σαν ταυς υπολογιστές που σε όλες τις προσφορές γράφουν Κάρτα δικτύου, κάρτα ήχου, USB ports... Λες και αν πας και τους πείς "εγώ δεν θέλω κάρτα δικτύου και κάρτα ήχου" θα μπορούν να κάνουν κάτι από τη στιγμή που είναι πλέον στάνταρ στο 90% (για να μην πω παραπάνω) την μητρικών.
Εδώ έχω διαβάσει σε φυλάδιο (όχι ότι το κυνηγάω, κάτι πιτσιρικάδες με κυνηγάνε και μου τα δίνουν κάθε φορά που πάω στην εφορία) ότι τα μαλλιά που σου βάζουν είναι 100% φυσικά και δεν έχουν οπτική διαφορά από τα υπόλοιπα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχω artificial μαλλί στο σβέρκο ή να είναι π.χ. ξανθά;
Αλήθεια. Σε περίπτωση που πάει κάποιος με μεγάλο πρόβλημα αλωπεκίας (να έχει χάσει όλα του τα μαλλιά) τι κάνουν;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-06, 22:10
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Η καταλληλότητα ενός περιστατικού για μεταμόσχευση μαλλιών εξαρτάται από την βαθμίδα αραίωσης, και από την δότρια περιοχή. Υπάρχουν βαθμίδες που είναι ακατάλληλες για μεταμόσχευση μαλλιών, διότι το αισθητικό αποτέλεσμα θα είναι απαράδεκτο. Νομίζω ότι αυτά τα περιστατικά ενημερώνονται σωστά, ότι δεν μπορούν να προχωρήσουν σε μεταμόσχευση μαλλιών.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-09, 16:23
angelique vri Ο χρήστης angelique vri δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-04-09 01:47
Φύλο: Γυναίκα
αχ...ειμαι καινούργια εδω...πρόσφατα εκανα αντάυγειες στο μαλλί μου και η κομμώτρια μεχρι να πετύχει το αποτέλεσμα που ήθελα(δεν το πέτυχε)μου εκανε τρία reflex.τώρα δεν μου αρέσει καθολου το αποτέλεσμα και θα ήθελα να επαναλάβω τισ αντάυγειες.κινδυνέβει να καεί το μαλλί μου αν τις κανω άμεσα??τι ακριβως ειναι αυτο το reflex...?ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-09, 11:56
Amarena Ο χρήστης Amarena δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-09 12:00
Για την τριχοπτωση: L-c***** (καψουλες)
Για το λαδωμα των μαλλιων: Ke**** (shampoo)
kai μετα : Bu***** (lotion) ολα απο φαρμακειο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-12-09 στις 12:02 Αιτία: Απαγορεύεται η διαφήμιση και προβολή προϊόντων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-09, 14:08
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχ βρε Xenios..Τα Kαραφλα μελλη ετοιμαζωντε να σε διαγραψουνε...
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-04-10, 16:29
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 05-04-24 23:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εψαχνα σχετικα με το ελαιολαδο κ καπου διαβασα πως το Δαφνέλαιο βοηθάει στην Τριχόπτωση...

Δαφνέλαιο-(Laurus Nobilis)

Για τους αρχαίους Έλληνες η δάφνη του Θεού Απόλλωνα αποτελούσε ένα από τα πιο αγαπημένα φυτά και απέδιδαν σε αυτή θεϊκές ιδιότητες. Στεφάνια από τα φύλλα της, κοσμούσαν τα κεφάλια των δοξασμένων, συμβολισμό που ακολούθησαν και οι Ρωμαίοι στεφανώνοντας με φύλλα δάφνης τους ήρωες και τους νικητές. Ο Ιπποκράτης τη χορηγούσε ως αναλγητικό και θεράπευε με αυτήν τη στειρότητα.
Η συμβολική της χρήση διατηρήθηκε ως σήμερα μέσα από την χριστιανική εκκλησία η οποία διανέμει τα φύλλα της σε θρησκευτικές εορτές. Το Άγιο Όρος εξάλλου παράγει αρίστης ποιότητας δαφνέλαιο το οποίο είναι φημισμένο σε όλον τον κόσμο.
Το δαφνέλαιο είναι πλούσιο σε βιταμίνη Ε, αλκαλοειδή, τανίνη και λιπαρά οξέα.
Χρησιμοποιείται στη σαπωνοποιεία, στην αρωματοποιία και στη φαρμακευτική.
Είναι ιδανικό για την αντιμετώπιση της μόνιμης ή εποχιακής τριχόπτωσης ανδρών και γυναικών. Τονώνει, περιποιείται, τρέφει, δυναμώνει, αναζωογονεί και δίνει λάμψη στα μαλλιά
Ενισχύει και προστατεύει τη δομή της τρίχας
Αποτελεί κύριο συστατικό πολλών προϊόντων που αφορούν την περιποίηση των μαλλιών.


σχολιο1:συνηθως καθε μασκα εφαρμοζεται στις ριζες και εντατικα
σχολιο 2:Η τριχοπτωση μπορει οφειλεται κ σε ψυχολογικους παράγοντες.
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.