Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-07, 19:54
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 03:44
Μία ενημέρωση του Norton Antivirus σταμάτησε εκατομμύρια υπολογιστές στην Κίνα


Εκατομμύρια υπολογιστές στην Κίνα έπαψαν να λειτουργούν μετά την εγκατάσταση ενημέρωσης του γνωστού προγράμματος καταπολέμησης ηλεκτρονικών ιών Norton Antivirus. Η ενημέρωση διέγραψε μερικούς κρίσιμους κώδικες της κινεζικής έκδοσης του λειτουργικού συστήματος Windows/XP, κάνοντας αδύνατη την επανέναρξη των υπολογιστών. Το κινεζικό πρακτορείο ειδήσεων Xinhua ανέφερε ότι επηρεάστηκαν εκατομμύρια υπολογιστές. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε την περασμένη Παρασκευή και η Νόρτον αντέδρασε την ακόλουθη Δευτέρα. Η εταιρεία ανακοίνωσε ότι δεν προτίθεται να αποζημιώσει τους παθόντες.
Η ζημιά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί από το μέσο χρήστη. Απαιτείται η κλήση ειδικού για να αντικαταστήσει τους χαμένους κωδικούς από τον αρχικό δίσκο εγκατάστασης.
πηγή: Kathimerini.gr


Γιατι δεν αποζημιωνει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-07, 20:08
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mariaserifos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν αποζημιωνει?
Διότι όπως γράφει η άδεια χρήσης του λογισμικού, το πρόγραμμα δίδεται χωρίς καμία εγγύηση και πως χοντρικά όλη η ευθύνη ανήκει στο χρήστη για οτιδήποτε συμβεί. Είναι η ίδια ή παρόμοια άδεια που έχουν πχ τα Windows:
IN NO EVENT SHALL MICROSOFT OR ITS SUPPLIERS BE LIABLE FOR ANY SPECIAL, INCIDENTAL, PUNITIVE, INDIRECT, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES WHATSOEVER (INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, DAMAGES FOR LOSS OF PROFITS OR CONFIDENTIAL OR OTHER INFORMATION, FOR BUSINESS INTERRUPTION, FOR PERSONAL INJURY, FOR LOSS OF PRIVACY, FOR FAILURE TO MEET ANY DUTY INCLUDING OF GOOD FAITH OR OF REASONABLE CARE, FOR NEGLIGENCE, AND FOR ANY OTHER PECUNIARY OR OTHER LOSS WHATSOEVER) ARISING OUT OF OR IN ANY WAY RELATED TO THE USE OF OR INABILITY TO USE THE PRODUCT, THE PROVISION OF OR FAILURE TO PROVIDE SUPPORT OR OTHER SERVICES, INFORMATON, SOFTWARE, AND RELATED CONTENT THROUGH THE PRODUCT OR OTHERWISE ARISING OUT OF THE USE OF THE PRODUCT, OR OTHERWISE UNDER OR IN CONNECTION WITH ANY PROVISION OF THIS EULA, EVEN IN THE EVENT OF THE FAULT, TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), STRICT LIABILITY, BREACH OF CONTRACT OR BREACH OF WARRANTY OF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER, AND EVEN IF MICROSOFT OR ANY SUPPLIER HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
Το λέει καθαρά: "EVEN IN THE EVENT OF THE FAULT [..] OF MICROSOFT".

Την έχεις διαβάσει, έτσι δεν είναι; Ακόμα όμως κι αν δεν την έχεις διαβάσει την έχεις αυτόματα αποδεχτεί, εφόσον έχεις εγκαταστήσει το λογισμικό.

Αντίστοιχα λέει η άδεια του Norton.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-07, 00:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
(εκφραζων τους περισσοτερους χρηστες της χωρας)

Σιγα μη τα διαβαζουμε, και σιγα μη το αποδεχομαστε επειδη παταμε το ΝΕΧΤ... τη δουλιτσα μας παμε να κανουμε, δε φυλαμε τα μυστικα του κρατους για να ζηταμε αποζημιωση αμα χασουμε τις τσοντες στο My Videos :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-05-07 στις 00:13
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-07, 10:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κλασική περίπτωση βλάβης...
Θυμάμαι κάποια στιγμή είχαμε αυτό το πρόβλημα στην Ελλάδα με τα Ελληνικά ονόματα αρχείων που δημιουργούσαν τα Windows 98...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-07, 14:59
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 03:44
Αγορασα το εν λογω αντιικο και αν και το ζητησα στα Ελληνικα απο συγκεκριμενο ηλεκτρονικο καταστημα ,δεν υπηρχε.Γιατι συν τοις αλλοις λοιπον ειμαι υποχρεωμενη,ουσα σε Ελληνικο εδαφος να ξερω τι σημαινει
INCIDENTAL, PUNITIVE, PECUNIARY EULA, FAULT,ενω αν πιασεις κανα Αγγλοσαξωνα της περιφερειας ουτε μαλλον κι αυτος δεν ξερει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-07, 15:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε καλα υπερβαλεις λιγο βρε Μαράκι... δυο λεξεις τουλαχιστον τις ξερουμε απο το φροντιστηριο :Ρ

Παντως και ελληνικα να ηταν σιγα μη καταλαβαιναμε 100% το κειμενο. Εχει διαβασει και καταλαβει κανενας (μεσος χρηστης) την αδεια χρησης των Παραθυρων στα Εληνικα, πριν τα εγκαταστησει;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-05-07 στις 15:23
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-07, 15:29
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 03:44
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει διαβασει και καταλαβει κανενας (μεσος χρηστης) την αδεια χρησης των Παραθυρων στα Εληνικα, πριν τα εγκαταστησει;
Αυτο λεω,πες οτι εκατσε και διαβασε.Καταλαβαινεις πληρως το κειμενο στα Αγγλικα με τις δυο λεξεις του φροντιστηριου?Πες παλι οτι εκατσες και το βρηκες στα Ελληνικα -μεταφραση των Αγγλικων-γινεται κατανοητο πληρως με μια βιαστικη αναγνωση,οτι βρεξει χιονισει,εσυ φταις?Με τα χρηματα που δινεις δικαιολογειται να αγοραζεις ενα προιον που ειναι -Η μαλλον σε αφηνει -στον αερα?Αυτο που καταλαβαινω ειναι "παρτο,πληρωσε το κανονικα, κι οτι ,οποτε,προκυψει".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariaserifos : 24-05-07 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-07, 15:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τη δουλειά τους κάνουν. Δεν μπορούμε να τους αναγκάσουμε να γράψουν το End user's license σε απλά Ελληνικά... Δυστυχώς...
Αυτά είναι δικηγορίστικα πράγματα. Και που να ακούσεις και τον λογιστή μου να μιλάει.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-07, 15:38
mariaserifos Ο χρήστης mariaserifos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-03-19 03:44
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη δουλειά τους κάνουν. Δεν μπορούμε να τους αναγκάσουμε να γράψουν το End user's license σε απλά Ελληνικά
Νομιζω οτι μπορουμε,οσον αφορα τις αγγλικες οδηγιες χρησης να γραφτουν στα Ελληνικα ,οπως απαγορευεται να κυκλοφορει το οποιοδηποτε προιον σε Ελληνικο εδαφος,που δεν συνοδευεται απο ελληνικο εγχειριδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-07, 15:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό πιστεύω ότι μπορούμε να το κάνουμε... Αλλά και πάλι ποιός κάθεται και τα διαβάζει; Εγώ πάντος όχι...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Ανεξάρτητα από το αν είναι στα ελληνικά ή όχι, τα πακέτα λογισμικού δίνονται χωρίς καμία εγγύηση σε οποιαδήποτε περίπτωση. Κρίνοντας μάλιστα από την κακοποίηση της ελληνικής γλώσσας στα ελληνικά παραθύρια, προτιμώ να μείνει στα αγγλικά!

Το ουσιαστικό θέμα παραμένει ότι σε περίπτωση προβλήματος, το βάρος πέφτει στο χρήστη.

Ο καθείς επιλέγει ανάλογα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.