Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-06, 19:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Νέος ορισμός για τους πλανήτες θα κρίνει την τύχη του Πλούτωνα

Το Ηλιακό Σύστημα περνά κρίση ταυτότητας: Οι αστρονόμοι αναγκάζονται να δημιουργήσουν τον πρώτο ορισμό για τους πλανήτες, καθώς η ανακάλυψη ενός σώματος μεγαλύτερου από τον Πλούτωνα αλλάζει τα δεδομένα.

Περίπου 3.000 αστρονόμοι και επιστήμονες από άλλα πεδία συναντώνται αυτή την εβδομάδα στην Πράγα στο συνέδριο της Διεθνούς Αστρονομικής Ένωσης, με βασικό ερώτημα προς απάντηση «Τι είναι πλανήτης;».

Στη διάρκεια της 12ήμερης συνάντησης οι επιστήμονες θα πρέπει είτε να διαγράψουν από τη λίστα των πλανητών τον Πλούτωνα -μικρότερο από τη Σελήνη- είτε να βαπτίσουν πλανήτη ένα ακόμα σώμα, πιθανώς και δεκάδες περισσότερα.

Η διαφωνία υπήρχε εξαρχής, από την ανακάλυψη του Πλούτωνα το 1930, ωστόσο εντάθηκε πέρυσι το καλοκαίρι όταν ο Μάικλ Μπράουν του Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Καλιφόρνια ανακάλυψε ένα σώμα που, σύμφωνα με παρατηρήσεις του διαστημικού τηλεσκοπίου Hubble, έχει διάμετρο 2.398 χλμ, περίπου 113 χλμ μεγαλύτερη του Πλούτωνα.

Ο Δρ Μπράουν βάφτισε το σώμα Ζίνα, από την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά. Μέχρι να καθοριστεί το επίσημο όνομα, τυπικά είναι το «2003 UB313».

Όπως και ο Πλούτωνας, η Ζίνα βρίσκεται στη Ζώνη του Κούιπερ, έναν δακτύλιο πέρα από την τροχιά του Ποσειδώνα που βρίθει από κομήτες και παγωμένα σώματα.

Η επιτροπή που θα συντάξει το νέο ορισμό θα πρέπει να λάβει υπόψη και τους πλανήτες που ανακαλύπτονται γύρω από μακρινά άστρα. Οι περισσότεροι μεγαλύτεροι από τον Δία, ορισμένοι κάτι ανάμεσα σε πλανήτη και αποτυχημένο άστρο.

Ορισμένοι ειδικοί υποστηρίζουν ότι θα πρέπει να υπάρξει συμβιβασμός και να δημιουργηθούν πολλές κατηγορίες πλανητών ανάλογα με τη σύστασή τους, όπως υπάρχουν και πολλές κατηγορίες άστρων. Ο Δίας θα ήταν έτσι ένας «γιγάντιος αέριος πλανήτης», ενώ ο Πλούτωνας και η Ζίνα «παγωμένοι πλανήτες νάνοι».

Πάντως όποιος και αν είναι ο ορισμός του πλανήτη, θα πρόκειται απλώς για μια σύμβαση που βοηθά το έργο των αστρονόμων και τους εκπαιδευτικούς. Η ουσία των νέων παρατηρήσεων είναι ότι το Ηλιακό Σύστημα είναι πλουσιότερο και πιο μυστηριώδες από ό,τι νομίζαμε.

Πηγή : Associated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-06, 13:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σημερα στις ειδησεις το ακουσα. Ο ΠΛουτωνας πηρε ποδι. Απο την αλλη εχουμε 3 νεους πλανητες: Χαρων, Δημητρα και... Ζινα (!?!?!?!?!?) η οποια ειχε ανακαλυφθει μολις περσι, κατι που μας κανει συνολο 12 πλανητες. Μπορουμε ετσι να κερδισουμε ενα στοιχημα σε τριβιαλ πιρσουιτ με ενα φιλο μας που δεν ειδε ειδησεις αυτες τις μερες και ακομα νομιζει οτι οι πλανητες ειναι 9!!

Αν ημουν καρτουν, θα εβγαζα ενα τεραστιο σφυρι απο την τσεπη μου και θα βαρουσα το κεφαλι μου. Ακου Ζινα!!!!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-08-06 στις 14:04
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-06, 14:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Αν ημουν καρτουν, θα εβγαζα ενα τεραστιο σφυρι απο την τσεπη μου και θα βαρουσα το κεφαλι μου. Ακου Ζινα!!!!!
Η Ξένα αν, δεν κάνω λάθος, είναι πρόσωπο της μυθολογίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-08-06 στις 14:24
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-06, 14:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ειμαι απο αυτους που ξερουν kαλα τη μυθολογια μας, αλλα ποτε δεν εχω ακουσει ποτε για την Ξενα, ουτε οσο διαβασα για τη Ζινα

Τωρα που διαβασα στη Γουικιπεντια, φαινεται οτι ακομα το αονομα δεν ειναι επισημο, αν και αναφερεται με αυτο η τηλεοραση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-08-06 στις 16:42
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-06, 22:03
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 11:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Η Ξένα αν, δεν κάνω λάθος, είναι πρόσωπο της μυθολογίας.
Είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακούσω παραπάνω επί του θέματος...


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-06, 22:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακούσω παραπάνω επί του θέματος...
George J.
Λοιπόν η Ξένα ήταν κόρη του Ατρίου από την Αμφίπολη και σύμφωνα με την μυθολογία, κάποιο διάστημα ήταν στενή φίλη (ή και κάτι παραπάνω) του Ηρακλή.

Σύμφωνα με τις λίγες πηγές που έχω σκοτώθηκε από την Κυρήνη κατά εντολή του θεού Άρη, γιατί ισχυριζόταν ότι ήταν πολύ δυνατή και προκάλεσε τον θεό.

Σχόλιο : Και το Ξένιος προφέρεται ΞΕΝΙΟΣ και όχι Ζήνιος για να μην θυμώσω και πολύ πολύ :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-06, 22:51
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 11:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios

Σχόλιο : Και το Ξένιος προφέρεται ΞΕΝΙΟΣ και όχι Ζήνιος για να μην θυμώσω και πολύ πολύ :-)
Μα καλά, όποιον και να ρωτήσεις από την "από εκεί" μεριά του Ατλαντικού ξέρουν ότι Xenios = Ζήνιος... Μέχρι και ο ίδιος ο Μπους μπορεί να στο διαβεβαιώσει αυτό!!!



George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-06, 23:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Μα καλά, όποιον και να ρωτήσεις από την "από εκεί" μεριά του Ατλαντικού ξέρουν ότι Xenios = Ζήνιος... Μέχρι και ο ίδιος ο Μπους μπορεί να στο διαβεβαιώσει αυτό!!!
George J.
E αφού το λένε και οι θάμνοι, πρέπει να το παραδεχτώ....

Εσείς όμως δεν είστε συμπατριώτες του Μπους αλλά δικοί μου και ... ξέρω και την διεύθυνση σας όποτε ‘κατιούσα’ που θα πάρει όποιος το τολμήσει :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-06, 23:40
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Λοιπόν η Ξένα ήταν κόρη του Ατρίου από την Αμφίπολη και σύμφωνα με την μυθολογία, κάποιο διάστημα ήταν στενή φίλη (ή και κάτι παραπάνω) του Ηρακλή.

Σύμφωνα με τις λίγες πηγές που έχω σκοτώθηκε από την Κυρήνη κατά εντολή του θεού Άρη, γιατί ισχυριζόταν ότι ήταν πολύ δυνατή και προκάλεσε τον θεό.
Ποιες ειναι αυτες οι πηγες; Το μονο μερος στο οποιο βλεπω αυτα τα ονοματα μαζι ειναι το http://en.wikipedia.org/wiki/Xena, το οποιο εμφανως[1] αναφερεται στην τηλεοπτικη σειρα.

[1] πχ αμεσως μετα λεει οτι πηγε κι εκανε παρεα με τον Ιουλιο Καισαρα[2]
[2] και προφανως καπου ενδιαμεσα με τον Dr Who, γιατι μονο με ενα Tardis γινονται αυτα τα πραγματα[3]
[3] Xena and the Daleks θα ηταν καλη ονομασια για μπαντα ;-)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.