Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-07, 12:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Που ρίχνετε το λάδι μετά το τηγάνισμά;

Ξέρεις που να ρίξεις το λάδι μετά από το μαγείρεμα στο σπίτι;

Πριν πας παρακάτω σε παρακαλώ να το σκεφτείς.




























Να πούμε μια αλήθεια; Ακόμα και αν δεν τηγανίζουμε πολύ, όταν το κάνουμε, ρίχνουμε συνήθως το χρησιμοποιημένο λάδι στο νεροχύτη της κουζίνας.

Αυτό είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που μπορούμε να κάνουμε.

Γιατί το κάνουμε? Γιατί πολύ απλά δεν σας έχει πει κανείς το σωστό τρόπο.

Γι αυτό λοιπόν, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τοποθετούμε το λάδι σε ένα πλαστικό μπουκάλι (νερού, αναψυκτικού), να το κλείνουμε καλά και να το πετάμε στα κανονικά σκουπίδια.

Και αυτό, γιατί ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΜΟΛΥΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ, ποσότητα η οποία είναι ικανή να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια !!!.

Ασφαλώς δεν είναι εύκολη διαδικασία, αλλά πολλές φορές συζητάμε εδώ, πως μπορούμε εμείς σαν άτομα, να προσφέρουμε στην μείωση της ρύπανσης.

Στο κάτω-κάτω είναι καλό για όλους μας !!!

Η ιδέα ανήκει στον Dr Γιώργο Καρούντζο, Χημικό Μηχανικό, Υπεύθυνο Περιβαλλοντικής Διαχείρισης ΣΕΥ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-07, 13:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δύσκολο το κόβω...
1) το τηγάνι έχει μεγάλο άνοιγμα και το μπουκάλι μικρό. κατά βάση θα γίνουμε χάλια εμείς και τα περίχωρα.
2) αν χρησιμοποιήσουμε χωνί δεν θα χρειαστούμε περισσότερο σαπούνι για να πλύνουμε τα παραπανήσια σκεύη;
3) αν πετάξουμε το μπουκάλι στον κάδο, θα έρθει το αυτοκίνητο, θα το συμπιέσει και *σπλατσ* το λάδι στο φορτηγό το οποίο υποθέτω θα το πλύνουν με νερό το οποίο θα καταλήξει πάλι στην αποχέτευση;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό, γιατί ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΜΟΛΥΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ, ποσότητα η οποία είναι ικανή να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια !!!.
Αμ αυτό που το πας καλέ;
Δηλαδή 1ml λαδιού (ούτε για ξεμάτιασμα δεν φτάνει) μολύνει χίλια λίτρα νερού;
Ούτε το φλυτζανάκι δεν καταφέρνει να λερώσει (ειδικά αν ο άλλος έχει μάτι). :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-07, 17:32
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό, γιατί ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΜΟΛΥΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ, ποσότητα η οποία είναι ικανή να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια !!!.

Η ιδέα ανήκει στον Dr Γιώργο Καρούντζο, Χημικό Μηχανικό, Υπεύθυνο Περιβαλλοντικής Διαχείρισης ΣΕΥ
Εχμ... Πως μπορεί ένα ΤΡΟΦΙΜΟ (έστω και θερμικά επεξεργασμένο) να μολύνει μια τρομακτική ποσότητα νερού? Κατ'αρχήν το λάδι είναι πλήρως βιοδιασπώμενο, δηλαδή μεταβολίζεται πλήρως από κάποιους μικροοργανισμούς. Ύστερα, ακόμα και τα πιο ισχυρά δηλητήρια σπανίως είναι δραστικά σε αραίωση 1:1000000. Εντάξει, μπορεί να είναι δραστικό το υδροκυάνιο και μερικά άλλα.

Για σκεφτείτε λίγο βρε παιδιά: αυτός ο τύπος προσπαθεί να σας πείσει οτι ένα προιόν που βρίσκεται μέσα στο φαγητό μας (τα τηγανητά τα τρώμε, δεν τα θάβουμε μαζί με πυρηνικά απόβλητα!) είναι τόσο μολυσματικό που καταστρέφει το οικοσύστημα σε πολύ μεγάλη αραίωση? Μήπως πρέπει να πιάνουμε και τις τηγανητές πατάτες (που βγήκαν από το εν λόγω λάδι) με στολές βιολογικού πολέμου?

Γνωρίζω οτι η θερμική επεξεργασία (τηγάνισμα) μπορεί να δημιουργήσει σε μικρές συγκεντρώσεις κάποιες καρκινογόνες ουσίες μέσα στο λάδι. Αυτό το φαινόμενο, όμως, έχει τόσο μικρή έκταση που να μην αποτελεί λόγο απαγόρευσης του τηγανίσματος ακόμα και για εμάς που το τρώμε. Τι να πει, δηλαδή, κανείς για τα λάδια μηχανής που είναι πολλές φορές περισσότερο καρκινογόνα και για τα οποία προβλέπεται συγκεκριμένη διαδικασία αποκομιδής.

Ίσως ο άνθρωπος (είναι και "Dr") να είπε κάτι σωστό το οποίο να πήρε διαστάσεις μέσα από ένα φαινόμενο "χαλασμένου τηλεφώνου". ΄Ισως να είπε και μια μεγάλη αρλούμπα. Όπως και να'χει, αν και δεν είμαι ειδικός σε θέματα περιβάλλοντος, θεωρώ πως η συγκεκριμένη προτροπή είναι εξαιρετικά περίεργη και λογικά ασυνεπής.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-07, 17:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΜΟΛΥΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟΥ

Απλά είναι το κλασσικό φαινόμενο , που θεωρείς αξιωματικά σωστά μια λάθος πρόταση και κάνεις λογικές συνεπαγωγές πάνω σε αυτή.



π.χ το σύμπαν προέκυψε από την μύξα μιας κατσίκας που φτερνίστηκε.
Άρα οι μύξες άρχισαν σιγά σιγά να σχηματοποιούνται και να δημιουργούν πράσινους πλανήτες , όπου στη συνέχεια μπλα μπλα...
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-07, 18:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μιχάλη (Platinum) ποιό είναι το LD50 του ελαιόλαδου;
Βασικά ακόμη και καμένο να είναι το λάδι, δεν καταστρέφει το νερό σε σημείο που να μην είναι πόσιμο. Αντίθετα το σαπούνι το κάνει. Προσωπικά θα προτιμούσα να πιώ νερό που έχει τηγανισμένο λάδι μέσα παρά σαπουνόνερο.
Μόνο ο Άβερελ Ντάλτον θα το έπινε.
Αν θεωρήσουμε ότι ένας ενήλικας 70 κιλών πίνει 2 κιλά νερό, θα πρέπει το νερό για να τον πειράξει να έχει ένα LD50 της τάξης του 0.03. Στην αραίωση 1:1.000.000 δηλαδή θα πρέπει 30 εκατομυριωστά του γραμμαρίου τηγανισμένου λαδιού να σκοτώνουν έναν ενήλικα 70 κιλών.
Συμπέρασμα: Με τόσο λάδι που μένει σε μία τηγανιά πατάτες μπορούμε να ερημώσουμε την Κίνα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
π.χ το σύμπαν προέκυψε από την μύξα μιας κατσίκας που φτερνίστηκε.
Πολύ Terry Prachet διαβάζετε αγαπητέ Sysop...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-07, 19:43
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως ο άνθρωπος (είναι και "Dr") να είπε κάτι σωστό το οποίο να πήρε διαστάσεις μέσα από ένα φαινόμενο "χαλασμένου τηλεφώνου". ΄Ισως να είπε και μια μεγάλη αρλούμπα. Όπως και να'χει, αν και δεν είμαι ειδικός σε θέματα περιβάλλοντος, θεωρώ πως η συγκεκριμένη προτροπή είναι εξαιρετικά περίεργη και λογικά ασυνεπής.
Δεν ξέρω αν βοηθά το εξής: Μου είχε πει κάποιος κάτοικος Αυστρίας ότι οι εκεί ιθαγενείς κάνουν ακριβώς αυτό που περιγράφει το άρθρο, βάζουν δηλαδή το τηγανισμένο (άχρηστο) λάδι σε μπουκάλια και σίγουρα δεν το πετούν στο νεροχύτη.

Ο λόγος ήταν ότι το τηγανισμένο λάδι κατέστρεφε τους μικροοργανισμούς που χρησιμοποιούνταν στις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού.

Δυστυχώς δε θυμάμαι λεπτομέρειες, αυτή η συζήτηση έγινε το 1994-1995, όταν τέτοια πράγματα στο Ελλαδιστάν ήταν πέρα κι από science fiction
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-07, 19:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος ήταν ότι το τηγανισμένο λάδι κατέστρεφε τους μικροοργανισμούς που χρησιμοποιούνταν στις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού.
Αααα! Λέω και εγώ! Αυτό μάλιστα! Καταστρέφουμε μικροοργανισμούς που χρησιμοποιούνται στις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού στην Αθήνα!

(σιγή)
(αυτοσυγκράτηση)
Μπφχχχχ
(βήξιμο)


Τώρα αν μεταφερθεί το παρόν μήνυμα στο club humor εγώ θα φταίω;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-07, 20:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα! Λέω και εγώ! Αυτό μάλιστα! Καταστρέφουμε μικροοργανισμούς που χρησιμοποιούνται στις εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού στην Αθήνα!
(σιγή)(αυτοσυγκράτηση)Μπφχχ χχ(βήξιμο)
Τώρα αν μεταφερθεί το παρόν μήνυμα στο club humor εγώ θα φταίω;
Κοίτα, πολλά από τα μηνύματα που διαβάζω πρέπει να πάνε στο humor αλλά δεν το κάνω θέμα

Σοβαρά πάντως, αυτό μου είχε πει. Αν και κάτι νομίζω έχουμε στην Ψυτάλλεια, το Ελλαδιστάν είναι sui generis. Ας ψάξει όποιος ενδιαφέρεται να μας ενημερώσει
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-07, 22:21
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν , έχει γίνει παρανόηση. Η συμβουλή προφανώς αναφέρεται στο μηχανέλαιο και όχι στο λάδι τηγανίσματος
μια γρήγορη ανζήτηση στο Ιντερνετ θα σας πείσει.
Δείτε και εδώ

http://library.melbournewater.com.au...ers_creeks.pdf

και εδω

http://www.cjnetworks.com/~sccdistrict/resubwt.htm
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-07, 22:45
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν βοηθά το εξής: Μου είχε πει κάποιος κάτοικος Αυστρίας ότι οι εκεί ιθαγενείς κάνουν ακριβώς αυτό που περιγράφει το άρθρο, βάζουν δηλαδή το τηγανισμένο (άχρηστο) λάδι σε μπουκάλια και σίγουρα δεν το πετούν στο νεροχύτη.
Αυτό ακούγεται λογικό! Δηλαδή μπορώ να φανταστώ οτι συγκεκριμένες ουσίες μπορεί να επηρεάσουν τη λειτουργία των συστημάτων βιολογικου καθαρισμού. Από αυτό το σημείο μέχρι να φτάσουμε να λέμε οτι "δηλητηριάζει", απέχει πολύ...

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-07, 22:51
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν , έχει γίνει παρανόηση. Η συμβουλή προφανώς αναφέρεται στο μηχανέλαιο και όχι στο λάδι τηγανίσματος
μια γρήγορη ανζήτηση στο Ιντερνετ θα σας πείσει.
Συμφωνώ, μάλλον αυτή είναι η πηγή της παρανόησης... Όπως έγραψα παραπάνω, υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία αποκομιδής για το λάδι μηχανής. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το πετάμε στο δρόμο.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-05-07, 23:11
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις που να ρίξεις το λάδι μετά από το μαγείρεμα στο σπίτι;

Πριν πας παρακάτω σε παρακαλώ να το σκεφτείς.
εαν σε ενα λίτρο τηγανόλαδο (όχι καυτό) ρίξεις 2 λίτρα ζεστό νερό στο νεροχύτη (με την τάπα του ) και μισό φλυτζάνι του καφέ υγρό πιάτων και ανακατέψεις, θα γαλακτοματοποιηθεί και θα διασπαστει χωρίς να σου βουλώσει τις αποχετεύσεις και χωρίς να επηρεάσει τον υπόνομο (συσσώρευση και πάγωμα των λαδιών στην επιφάνεια).
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-07, 23:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω απλά να σας πω ότι το αρχικό μήνυμα το πήρα από email φίλου μου. Δεν είμαι ούτε βιολόγος, χημικός, ούτε έχω κάποια ειδικότητα, γι αυτό έδωσα και τα στοιχεία του ανθρώπου που υποτίθεται ότι το έγραψε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.