Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Παιγνίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-07, 23:14
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Guild Wars

Μια που έχουμε και το σχετικό φόρουμ, ας διαφημίσω και το Guild Wars.

Το Guild Wars είναι online παιχνίδι χωρίς συνδρόμη, της λογικής "δράκοι-μάγοι-σπαθιά" αλλά με μεγάλη έμφαση στον ανταγωνισμό μεταξύ παικτών (Player vs Player = PvP). Η φώτο που έχω στο προφίλ μου είναι από το χαρακτήρα μου στο παιχνίδι και είμαι μέλος (και βασικός παίκτης) του μεγαλύτερου ελληνικού Guild με το όνομα "Power of Greece". Αυτή τη στιγμή είμαστε στην πρώτη πεντακοσάδα σε όλο τον κόσμο, γεγονός που απαίτησε αρκετή προπόνηση και οργάνωση. Ήδη οργανώνουμε τη συμμετοχή μας σε τακτικά εβδομαδιαία τουρνουά και πιστεύω πως μπορούμε ίσως να φτάσουμε και στο top 300 (εκεί ήμουν στο προηγούμενο διεθνές guild μου).

Αν κανείς παίζει το παιχνίδι και ψάχνει guild ας με αναζητήσει με το όνομα "Friendly Mesmer" και ευχαρίστως θα τον υποδεχθούμε και θα τον βοηθήσουμε.

Αν κάποιος σκέφτεται να ξεκινήσει το παιχνίδι θα τον προειδοποιούσα οτι απαιτείται πλέον πάρα πολύ εξάσκηση για να φτάσει σε σοβαρά επίπεδα, δεδομένου οτι πολλοί παίκτες έχουν πλέον >2000 ώρες παιχνιδιού στην πλάτη τους. Παρ'όλα αυτά, για όσους αρέσκονται στην αίσθηση του PvP, το Guild Wars είναι μονόδρομος (καμία σχέση με WoW---άλλο επίπεδο δυσκολίας) και θα έλεγα οτι είναι από τα παιχνίδια που δύσκολα βαριέσαι. Οι απαιτήσεις σε hardware είναι μικρές.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-07, 00:02
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ έπαιζα το παιχνίδι και ήμουν στους Power of Greece. Μετά τα updates έγιναν υπερβολικά μεγάλα και μέχρι να μου βάλει ο ΟΤΕ DSL, με είχαν ήδη βγάλει από το guild

Από τότε δεν παίζω πια, αλλά όταν βγει το Guild Wars 2 νομίζω θα ξαναπωρωθώ.

Υ.Γ.: Δώσε τα χαιρετίσματά μου στον Vakho Dionisso, αν είναι ακόμα στο guild, από τον Ozzie The Greatest
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo64x : 16-05-07 στις 01:36
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-07, 01:25
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Guild Wars είναι online παιχνίδι χωρίς συνδρόμη, της λογικής "δράκοι-μάγοι-σπαθιά" αλλά με μεγάλη έμφαση στον ανταγωνισμό μεταξύ παικτών (Player vs Player = PvP).
Χωρίς συνδρομή πώς βγάζουν τα λεφτά τους;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-07, 01:35
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς συνδρομή πώς βγάζουν τα λεφτά τους;
Από τη δημιουργία account και τις (προαιρετικές) επιπλέον ηπείρους.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-07, 01:42
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Άρα πληρώνεις μια φορά στην αρχή και μετά τίποτα;

Παίζω ένα άλλο παιχνίδι της ίδιας εταιρείας (με flat συνδρομή) και γενικά είμαι λίγο καχύποπτος σε 'δωρεάν'. Δε λέω ότι έχεις άδικο, αλλά παρατήρησα πως για να φτάσεις ψηλά σε τέτοια δωρεάν πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις κάτι (για να ξεκλειδώσει νέα αντικείμενα πχ).

Τα γραφικά πάντως και φυσικά το PvP είναι μια χαρούλα!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-07, 09:53
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παίχτε WoW

Σοβαρά, τι σας αρέσει στο guildwars? Δεν το λέω κακοπροαίρετα, προσπάθησα να βρω κάτι να με τραβήξει, αλλά δεν μου έκανε κουκου με τίποτα. Μήπως έχασα κάτι;
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-07, 10:08
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Archmage> Μπορείς να πληρώσεις για να έχεις περισσότερους χαρακτήρες, αλλά δε θα χάσεις τίποτα αν δεν ξαναπληρωεις.

Cyberpunk> Το κοινό στο οποίο απευθύνεται το Guild Wars και το αντίστοιχο του WoW είναι εντελώς διαφορετικά. Γι' αυτό είναι σχεδόν απίθανο κάποιος που παίζει Guild Wars να του αρέσει το WoW, ή το αντίστροφο.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάλι που είμαι κολλημένος με το Ultima Online και δεν μου άρεσε ούτε το Guild Wars ούτε το WoW τι να πω; :P
Μάλλον είμαι RPer και όχι PvPer...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-07, 02:43
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίχτε WoW

Σοβαρά, τι σας αρέσει στο guildwars? Δεν το λέω κακοπροαίρετα, προσπάθησα να βρω κάτι να με τραβήξει, αλλά δεν μου έκανε κουκου με τίποτα. Μήπως έχασα κάτι;
PvP έπαιξες? Το 90% του παιχνιδιού είναι το pvp. Αμα αρχίσεις και την ψάχνεις τη δουλειά με builds και metagame και counter-builds τότε βλέπεις οτι έχει πολύ βάθος. Είναι ΦΟΒΕΡΑ δύσκολο να πάρεις πχ έναν PvE χαρακτήρα και να τον βάλεις στο PvP (άλλο στυλ παιχνιδιού), οπότε αν έρχεσαι με λογική WoW μάλλον δε θα σου πει και πολλά. Άσε που θα χάσεις 99-1 στα πρώτα 100 ματς.

Γενικά, άλλο στήσιμο. Τα πιο αργά skills έχουν cast 6 sec (πολλά είναι <1 sec) και recharge/cooldown <1min (πολλά <20 sec). Η μεγαλύτερη διάρκεια σε skill είναι 1-2 min και τα περισσότερα είναι <1min. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ γρήγορο παιχνίδι και πολύ μικρές λεπτομέρειες κάνουν τεράστια διαφορά. Άσε που απαιτείται πολύ οργανωμένη πειθαρχία (τα 8 άτομα χωρίζονται σε 2 υπο-ομάδες με έναν αρχηγό, έναν caller και έναν flag runner) και γενικά δεν παίζει "μπουλούκι".

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-07, 02:51
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα πληρώνεις μια φορά στην αρχή και μετά τίποτα;

Παίζω ένα άλλο παιχνίδι της ίδιας εταιρείας (με flat συνδρομή) και γενικά είμαι λίγο καχύποπτος σε 'δωρεάν'. Δε λέω ότι έχεις άδικο, αλλά παρατήρησα πως για να φτάσεις ψηλά σε τέτοια δωρεάν πρέπει οπωσδήποτε να πληρώσεις κάτι (για να ξεκλειδώσει νέα αντικείμενα πχ).

Τα γραφικά πάντως και φυσικά το PvP είναι μια χαρούλα!
Όλα τα λεφτά που χρειάζεται να δώσεις για να είσαι 100% ανταγωνιστικός είναι 3x40E που κόστισαν τα τρία "episodes" του παιχνιδιού. Μάλιστα, ο Παπασωτηρίου έδινε το 1+2 προσφορά μαζί στα 40Ε, οπότε εγώ συνολικά έχω ξοδέψει 80Ε (79.98, για να ακριβολογούμε) και έχω παίξει ~18 μήνες χωρίς να μου λείπει τίποτα. Εξτρά λεφτά δίνεις αμα θέλεις παραπάνω χαρακτήρες στο server(σου δίνει 4+2+2 αν θυμάμαι καλά, για τα τρία πακέτα).

Στην πράξη αυτό δε συμβαίνει επειδή οι PvP χαρακτήρες είναι customizable μέσα στο παιχνίδι. Δηλαδή απλά λες θέλω το Χ σπαθί και το έχεις. Δε χρειάζεται να το αγοράσεις ή να πας να το βρεις. Το κατασκευάζεις όποτε το χρειάζεσαι. Άρα δε σε νοιάζει να τους σβήνεις γιατί δεν έχουν λεφτά ή αντικείμενα πάνω τους.

Τώρα τελευταία δίνουν τη δυνατότητα να πάρεις και PvP unlock packs, που σου επιτρέπουν να μπεις κατευθείαν στο PvP χωρίς πρώτα να "ξεκλειδώσεις" τα skills. Αυτά δεν είναι απαραίτητο να τα αγοράσεις. Οι περισσότεροι σοβαροί παίκτες παίζουν τόσες ώρες που ούτως ή άλλως ξεκλειδώνουν τα πάντα.

Παίζει να βρεις και χαμηλότερες τιμές.


Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-07, 02:56
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έπαιζα το παιχνίδι και ήμουν στους Power of Greece. Μετά τα updates έγιναν υπερβολικά μεγάλα και μέχρι να μου βάλει ο ΟΤΕ DSL, με είχαν ήδη βγάλει από το guild

Από τότε δεν παίζω πια, αλλά όταν βγει το Guild Wars 2 νομίζω θα ξαναπωρωθώ.

Υ.Γ.: Δώσε τα χαιρετίσματά μου στον Vakho Dionisso, αν είναι ακόμα στο guild, από τον Ozzie The Greatest
Μικρός που είναι ο κόσμος.... Ίσως να είχες πετύχει τον χαρακτήρα μου (ήμουν officer) Ponidis The Psycho. Νομίζω οτι σε θυμάμαι. Τώρα το γύρισα σε Friendly XYZ (Mesmer, Ele κλπ).

Ο Vakhos είναι πάλι στο guild, αφού έφυγε και ήρθε 3-4 φορές. Τώρα ασχολείται και με το LOTRO, οπου ανοίξαμε "παράρτημα" των Power Of Greece. Άλλο κάψιμο αυτό...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-05-07, 10:51
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
LOTRO σκέφτομαι να αρχίσω μετά τις εξετάσεις. Ελπίζω πάντως να δούμε κάποιο Power of Greece guild και στο Guild Wars 2 το 2008.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
PvP έπαιξες? Το 90% του παιχνιδιού είναι το pvp
Ναι, έπαιξα λίγο στην αρχή όταν είχε πρωτοβγεί και ήταν τούμπανο στο bug. Ισως να φταίει ότι δεν μου αρέσει η ταχύτητα σε αυτά το στυλ, και προτιμώ περισσότερο καταστάσεις όπως το notum wars του AO και το DaoC, τα οποία δυστυχώς είναι πλέον παρωχημένης τεχνολογίας και νοοτροπίας οπότε δεν μου κάνει κουράγιο να τα παίξω. Για πιο reflex-oriented καταστάσεις, προτιμώ ranked BF2142 με φίλους και VoIP.
Ιδιαίτερα το οργανωμένο PvP του DaoC ήταν εντυπωσιακό όσο κράταγε ο server (με 200+ άτομα να συντονίζονται). Και κυρίως αυτό που δεν μου αρέσει σε ένα MMO είναι η όλη διαδικασία του metagame και nerfbatting, μια και είναι μια κατάσταση που ενώ στα card games δρα θετικά και αυξάνει το ενδιαφέρον, στα online games μάλλον δημιουργεί το αντίθετο (π.χ. τα 5.000 whineposts για τις αηδίες που γίνονται στα WoW arenas) με εξαίρεση ίσως αυτά που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη επένδυση χρόνου στην ανάπτυξη του χαρακτήρα σου.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.