Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-07, 22:13
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ψηφιακή υπόγραφή στο δημόσιο

Ο Υπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης Καθηγητής κ. Προκόπης Παυλόπουλος υπέγραψε εγκύκλιο με θέμα: «Εφαρμογή και χρήση ψηφιακής υπογραφής και κρυπτογράφησης στη Δημόσια Διοίκηση».
Η εγκύκλιος εστάλη προς τη Βουλή των Ελλήνων, τις Διευθύνσεις Διοικητικού και τις Μονάδες Πληροφορικής όλων των Υπουργείων, των Αυτ. Γενικών Γραμματειών, των Περιφερειών και των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων, καθώς επίσης και σε όλους τους Δήμους της Χώρας, τις Ανεξάρτητες Αρχές και τα Κ.Ε.Π.

Απόσπασμα από το κείμενο της εγκυκλίου έχει ως εξής:


ΘΕΜΑ : Εφαρμογή και χρήση ψηφιακής υπογραφής και κρυπτογράφησης στη Δημόσια Διοίκηση.

Η προώθηση της ασφαλούς επικοινωνίας και των ηλεκτρονικών συναλλαγών μεταξύ των Φορέων του Δημοσίου μέσω εφαρμογών διαδικτύου, απαιτεί τη χρήση ψηφιακών υπογραφών. Η επικρατέστερη τεχνολογία η οποία παρέχει την απαραίτητη υποδομή για την εφαρμογή και χρήση των ψηφιακών υπογραφών φέρει την ονομασία Υποδομή Δημόσιου Κλειδιού (Public Key Infrastructure - ΡΚΙ) και χρησιμοποιείται από το ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α. μέσα από το έργο «Εθνικό Δίκτυο Δημόσιας Διοίκησης – ΣΥΖΕΥΞΙΣ», το οποίο βρίσκεται ήδη σε παραγωγική λειτουργία.

Όλη η εγκύκλιος εδώ
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-07, 00:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καιρός ήταν. Μόνο που όλες αυτες οι εγκύκλιοι δεν φτάνουν κατανοητά στον πολίτη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εφαρμοστούν σωστά και νατον ξυπηρετησουν. Στη Γερμανία, όπου το μέτρο ασκείται απο το 1991, δεν εχει εξασφαλιστεί μόνο η ασφάλεια των συναλλαγών, αλλά ακόμα και νομικές ενέργειες απέναντι διοικητικών και δικαστικών αρχών πραγματοποιούνται με τον τρόπο αυτό, κατιπου στον υποφαινόμενο δίνει την ελευθερία να βρίσκεται συχνά στην πατρίδα του , αφού ένα laptopκαι μια σύνδεση ακόμα και Modem αρκεί γι α να μη χάνω προθεσμίες και να προστατεύω τα συμφέροντα των πελατών, ως άγγελος, μακρόθεν ήτοι lange mano ( το μακρύ χέρι).
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-07, 07:50
Το avatar του χρήστη MechaNikos
MechaNikos Ο χρήστης MechaNikos δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 14:04
Φύλο: Άντρας
Καλα, μη χαιρεσαι αγαπητε Λορδε...

Θελω πολυ να δω πως θα υλοποιηθει κατι τετοιο. Οταν υπηρετουσα στον ενδοξο Ελληνικο Στρατο, λογω ειδικοτητας είχα συμμετασχει σε project αναπτυξης και κατασκευης on-line/off-line συσκευης κρυπτογραφησης τυπου CELT (ΝΑΤΟ standard) που θα διασφαλιζε το απορρητο ολων των επικοινωνιων μεταξυ στρατου, ναυτικου και αεροποριας. Τραγελαφος...

Το πιο αδυναμο σημειο όλων των συστηματων κρυπτογραφησης ειναι ο ανθρώπινος παράγοντας. Εχεις δει καποιους που γραφουν το ΡΙΝ του κινητου σε αυτοκολλητο και το κολλανε απο πισω;

__________________
There's no such thing as a free lunch...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-07, 17:04
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από MechaNikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο αδυναμο σημειο όλων των συστηματων κρυπτογραφησης ειναι ο ανθρώπινος παράγοντας. Εχεις δει καποιους που γραφουν το ΡΙΝ του κινητου σε αυτοκολλητο και το κολλανε απο πισω;
Ή που έχουν το ίδιο password για όλα τα σάιτ; Για όσους πλήττονται από υπεράριθμα password προτείνω ανεπιφύλακτα το RoboForm.

Δωρεάν είναι για 30 μέρες. Επειδή τυχαίνει να εργάζομαι στην εν λόγω εταιρεία όποιος το δοκιμάσει και του αρέσει μπορεί να μου στείλει ένα PM για να του δώσω κωδικό για τη Pro version να γλυτώσει τα 27 ευρώ.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-07, 17:16
Το avatar του χρήστη MechaNikos
MechaNikos Ο χρήστης MechaNikos δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 14:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή τυχαίνει να εργάζομαι στην εν λόγω εταιρεία...
Και ποτε θα μας στειλεις το port για Linux x86 ???? Εεεεε;
__________________
There's no such thing as a free lunch...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-07, 00:41
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από MechaNikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα, μη χαιρεσαι αγαπητε Λορδε...


Το πιο αδυναμο σημειο όλων των συστηματων κρυπτογραφησης ειναι ο ανθρώπινος παράγοντας. Εχεις δει καποιους που γραφουν το ΡΙΝ του κινητου σε αυτοκολλητο και το κολλανε απο πισω;

Το αξεπέραστο είναι πάντα η ανθρώπινη βλακεία. Αλλα δεν θα σταματησουμε την πρόοδο...

Εγω πάντως χρησιμοποιώ κλειδαριθμικά καλυμμένη υπογραφη και κάνω τη δουλειά μου.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-07, 08:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή που έχουν το ίδιο password για όλα τα σάιτ;
Καλή η ασφάλεια αλλά πρέπει να υπάρχει και λίγη λογική στους υπέυθυνους ασφαλείας.
Στην δουλειά μου έχουμε 6 διαφορετικά συστήματα που χρειάζονται password και για λόγους ασφαλείας μας αναγκάζουν να τα αλλάζουμε κάθε 1 μήνα.
Αποτέλεσμα ; Κανείς δεν μπορεί να τα θυμάται και όλα αυτά, οπότε τα γράφει με αυτοκόλλητα πάνω στην οθόνη του, ή στο επιτραπέζιο ημερολόγιο.
Έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι! και οι υπεύθυνοι ασφαλείας που τα συστήματά τους συμμορφώνονται με τα πρότυπα ασφαλείας και οι χρήστες που δεν χρειάζονται να θυμούνται passwords.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.