Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-07, 14:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλος της καρδιάς ο κρόκος

«Φίλος» της καρδιάς φαίνεται ότι είναι ο γνωστός σε όλους κρόκος (σαφράν), ο οποίος φροντίζει την καλή υγεία των κυττάρων, έχει αντιοξειδωτικές ιδιότητες και δεν είναι καθόλου τοξικός. Τα ευρήματα που έχουν μέχρι σήμερα στα χέρια τους οι επιστήμονες κάνουν λόγο για αντι- αθηροθρομβωτική, αντικαρκινική και νευροπρο-στατευτική δράση του κρόκου. Μάλιστα, έχει διαπιστωθεί ότι ο κρόκος ελαττώνει τα επίπεδα της χοληστερόλης, αναστέλλοντας την παγκρεατική λιπάση.
Ήδη, έχει αρχίσει κλινική έρευνα σχετικά με την αντι - αθηροθρομβωτική δράση του κρόκου in vivo (Σημ. σε ζωντανά δείγματα και όχι στο εργαστήριο).
Σε πειραματικό στάδιο έχει βρεθεί η προφυλακτική δράση του σε ορτύκια, ενώ εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι στη Βαλένθια τα καρδιακά επεισόδια είναι λιγότερα του αναμενόμενου, λόγω ενδεχομένως της μεγάλης και συχνής κατανάλωσης κρόκου.

Πηγή : Μηνιαίο ενημερωτικό δελτίο Φαρμακευτικού Συλλόγου Αθηνών
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-07, 14:35
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μεσα στα διαφορα φαγητα ξερουμε να το βαζουμε..
μονο που δοση που χρειαζεται ειναι απειροελαχιστη και δεν βλεπω πως μπορει να ωφελησει τοσο λιγο
αλλος τροπος ληψης υπαρχει; σαν αφεψημα πχ
αν υπαρχουν σχετικες πληροφοριες θα με ενδιεφεραν
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-07, 14:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια και μιλάμε για χοληστερόλη, ζάχαρο και καρδιά... και μια και ο κρόκος (όντως θαυματουργός από ότι έχω διαβάσει) είναι μικρής παραγωγής και κατ' επέκτασιν ακριβός, υπάρχει και η κανέλλα!

---------
Η κανέλλα, ο διαβήτης, η χοληστερόλη και τα τριγλυκερίδια
27-11-2003

Η κανέλλα μπορεί να βελτιώνει τα επίπεδα γλυκόζης αίματος και να συμβάλλει σε μια καλύτερη ρύθμιση της γλυκαιμίας στους διαβητικούς.

Παράλληλα η κανέλλα μειώνει στο αίμα τα επίπεδα της συνολικής χοληστερόλης, της "κακής" χοληστερόλης LDL και των τριγλυκεριδίων.

Οι ιδιότητες της κανέλλας είναι δυνατόν να συμβάλλουν στη μείωση των προβλημάτων που συνοδεύουν το διαβήτη όπως για παράδειγμα τις καρδιαγγειακές παθήσεις από τις οποίες κινδυνεύουν οι διαβητικοί ασθενείς.

Επίσης η κανέλλα μπορεί να είναι ωφέλιμη για τα εκατομμύρια των μη διαβητικών ανθρώπων, οι οποίοι έχουν ψηλά επίπεδα γλυκόζης στο αίμα και κινδυνεύουν από διαβήτη.

Η κανέλλα περιέχει ένα ενεργές συστατικό, την πολυφαινόλη MHCP, που μιμείται την ινσουλίνη. Δραστηριοποιεί τον υποδοχέα των κυττάρων για την ινσουλίνη. Έτσι βοηθά την εισδοχή εντός των κυττάρων της γλυκόζης αίματος, μειώνοντας τη γλυκαιμία.

Σε εργαστηριακά πειράματα, ενεργά συστατικά από την κανέλλα ήταν σε θέση να εξουδετερώνουν ελεύθερες ρίζες οι οποίες είναι χημικές ενώσεις που είναι αυξημένες στους διαβητικούς και προκαλούν βλάβες στους ιστούς και στα κύτταρα.

Οι ανακαλύψεις αυτές έγιναν τυχαία όταν Αμερικανοί επιστήμονες από το Υπουργείο Γεωργίας της χώρας τους, εξέταζαν τις επιδράσεις διαφόρων συστατικών τροφών πάνω στο μεταβολισμό της γλυκόζης.

Όταν εξέταζαν το ρόλο της μηλόπιτας ενώ περίμεναν αύξηση της γλυκαιμίας, παρατήρησαν μείωση. Σταδιακά αντιλήφθηκαν ότι ήταν η κανέλλα που περιέχει συνήθως η μηλόπιτα που ήταν υπεύθυνη για το θετικό αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια έκαναν μια κλινική έρευνα με 60 διαβητικούς ασθενείς με διαβήτη τύπου 2. Τους χώρισαν σε 6 ομάδες. Οι ομάδες 1, 2 και 3 έπαιρναν 1, 3 και 6 γραμμάρια κανέλλας καθημερινά. Οι ομάδες 4, 5 και 6 έπαιρναν ισοδύναμες ποσότητες ενός εικονικού σκευάσματος χωρίς ενεργό συστατικό.

Η χορήγηση της κανέλλας και του εικονικού σκευάσματος διήρκεσε 40 μέρες. Μετά από το χρονικό αυτό διάστημα έγιναν μετρήσεις στο αίμα όλων των ασθενών.

Στους ασθενείς που έπαιρναν κανέλλα τα αποτελέσματα ήσαν ενδεικτικά:
Μείωση της γλυκόζης αίματος νηστείας από 18% έως 29%

Μείωση των τριγλυκεριδίων αίματος από 23% έως 30%

Μείωση της συνολικής χοληστερόλης αίματος από 12% έως 26%

Μείωση της "κακής" χοληστερόλης LDL από 7% έως 27%
Στους ασθενείς που έπαιρναν το εικονικό σκεύασμα δεν παρατηρήθηκε οποιαδήποτε αξιοσημείωτη αλλαγή στο μεταβολισμό της γλυκόζης ή των λιπιδίων.

Όταν οι ασθενείς των ομάδων 1, 2 και 3 σταμάτησαν να παίρνουν κανέλλα, τότε νέες μετρήσεις στο αίμα τους έδειξαν επιστροφή στα ψηλά επίπεδα γλυκόζης που είχαν πρωτύτερα.

Τα συμπεράσματα των ερευνητών είναι ότι η συμπερίληψη της κανέλλας στη διατροφή των διαβητικών βοηθά στη ρύθμιση της γλυκαιμίας και μειώνει τους κίνδυνους που απειλούν τους ασθενείς αυτούς.

Επίσης τονίζουν ότι η κανέλλα στη διατροφή των ανθρώπων που δεν πάσχουν ακόμα από διαβήτη αλλά έχουν ψηλή γλυκόζη με ανωμαλίες του μεταβολισμού όπως ο προ-διαβήτης, μπορεί να βοηθήσει στη διατήρηση καλύτερων επιπέδων γλυκαιμίας.

Η ποσότητα που μπορεί να μειώνει τη γλυκόζη αίματος στους διαβητικούς είναι της τάξης του μισού κουταλιού του καφέ.

Μια ισοδύναμη δράση μπορεί να επιτευχθεί βάζοντας μέσα στο τσάι μια ράβδο κανέλλας.

Η κατανάλωση μηλόπιτας ή άλλων γλυκών με κανέλλα για το σκοπό αυτό, δεν είναι τόσο καλή διότι περιέχουν πολλούς υδατάνθρακες και λιπαρές ουσίες.

www.medlook.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-07, 14:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ο διαβητικος της γειτονιας σας σας ευχαριστει θερμα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-07, 15:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοζανίτικο ποτό με τσίπουρο και ζαφορά

Αφού η έρευνα στους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής έδειξε ευεργετικά αποτελέσματα του κρόκου, σημαίνει ότι αυτό έγινε με τις συνήθεις δόσεις που χρησιμοποιούσαν στο φαγητό τους.
Νομίζω κάποια φαρμακευτική εταιρεία απομόνωσε την ουσία που είναι ευεργετική και θα κυκλοφορήσει κάποιο φάρμακο.
Προς το παρόν φτιάξε το παρακάτω αφέψημα και πιες το στην υγειά μας (και στην δική σου)

Υλικά

• 1 λίτρο τσίπουρο
• 500 γρ. ζάχαρη
• 5 - 6 στήμονες ζαφορά (σαφράν)
• 1 κουταλάκι του γλυκού ξερό κόλιανδρο χοντροκοπανισμένο
• 1 κουταλάκι του γλυκού γαρίφαλα ελαφρώς σπασμένα
• 2 κομματάκια κανέλα σε ξύλο
• 1 ολόκληρο μοσχοκάρυδο

Διαδικασία

Δένετε τα μυρωδικά, κόλιανδρο, γαρίφαλα, κανέλα, μοσχοκάρυδο σε τουλουπάνι και τα βάζετε μέσα στο τσίπουρο, το οποίο έχετε αδειάσει σε ένα γυάλινο βάζο.

Τα αφήνετε 40 ημέρες σε σκοτεινό μέρος και φροντίζετε να ανακινείτε το βάζο κάθε τόσο. Βράζετε τη ζάχαρη με ένα ποτήρι νερό και μόλις κρυώσει, το ρίχνετε στο τσίπουρο.

Αδειάζετε το μείγμα αυτό σε μπουκάλια και πετάτε τα μπαχαρικά. Προσθέτετε τους στήμονες, ανακινείτε και αφήνετε το ποτό για 20 - 25 μέρες σεκοτεινό μέρος για να πάρει ένα ωραίο κίτρινο χρώμα από τον κρόκο και να αρωματιστεί. Είναι ένα εξαιρετικό χωνευτικό ποτό από το οποίο μπορείτε να προσθέσετε 2 - 3 κουταλιές στο τσάι σας.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-07, 15:14
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
λοιπον αυτη η θεραπεια μαρεσει πολυ

επιτελους και μια λογικη θεραπεια που δεν ειναι του τυπου :
κοφτε το φαι κοφτε το ποτο κοφτε το τσιγαρο κοφτε το λαιμο σας

θα την εφαρμοσουμε δεοντως χικ*

με τις πολλες μας ευχαριστιες εις τον μιλτο μας
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-07, 15:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον αυτη η θεραπεια μαρεσει πολυ
Καλού κακού, ας έχουμε έτοιμη και μια θεραπεία κατά του αλκοολισμού όμως...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-07, 15:22
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλού κακού, ας έχουμε έτοιμη και μια θεραπεία κατά του αλκοολισμού όμως...
δια προγραμματιζομενη ουζοποσια εις ην σημειωτεον συμμετεχετε η ατακα αυτη ειναι ακαιρος ατοπος και προβοκατορικη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-07, 15:33
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
δια προγραμματιζομενη ουζοποσια εις ην σημειωτεον συμμετεχετε η ατακα αυτη ειναι ακαιρος ατοπος και προβοκατορικη
Έλα, μη το σκίσουμε γιατί θα φάμε κλωτσιά!
Απλά έλεγα, μήπως σε καθημερινή βάση, κάνουμε τη θεραπεία λίγο πιο ελαφριά (μια ιδέα είναι...)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-07, 15:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βράζετε τη ζάχαρη με ένα ποτήρι νερό και μόλις κρυώσει, το ρίχνετε στο τσίπουρο.
Εγώ θα το δοκιμάσω... Αλλά η απορία μου είναι πως μπορεί να διαλυθεί σε ένα ποτήρι νερό μισό κιλό ζάχαρι και κατά πόσο αυτό το ποτό θα κάνει καλό στους διαβητικούς... Επείσης η ζάχαρι θα ανεβάσει τον οινοπνευματικό βαθμό του τσίπουρου από 40 σε... ? Μήπως το λένε αψέντι καλέ κύριε αυτό το ποτό; :P
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα το δοκιμάσω... Αλλά η απορία μου είναι πως μπορεί να διαλυθεί σε ένα ποτήρι νερό μισό κιλό ζάχαρι
Δεν θα έχεις κάνει ποτέ σιροπάκι μάλλον ε; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-07, 15:38
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
υπαρχει και ενα ολακερο λιτρο τσιπουρο...
η αυτο σκοπευεις να το πιεις απο πριν οποτε σου μενει το ποτηρακι με το νερο για τοση ζαχαρη;
αυτο το fondue σου θολωσε την κριση
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-07, 15:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα έχεις κάνει ποτέ σιροπάκι μάλλον ε; :-)
Ομολογώ πως όχι. Αλλά και πάλι μου ακούγεται πολύ. Από αυτό ένας πίνει δυό τρεκλίζουν!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-07, 15:48
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογώ πως όχι. Αλλά και πάλι μου ακούγεται πολύ. Από αυτό ένας πίνει δυό τρεκλίζουν!
ε τοτε θα υπογραφομεν με δυο χικ στη σειρα αντι για ενα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-05-07, 20:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετσι μπαίνει κανείς στην παρέα των ανωνύμων αλκοολικών και γητεμένος απο το ...πνεύμα αναζητεί και τον οίνον, τον ευφραίνοντα καρδίαν και νεφρούς.

Το οποίο σημαίνει οτι πρέπει να φροντίσουμε ανάμεσα στα τσίπουρα να κατεβάζουμε και δύο καρτούτσα κρασάκι, έτσι για να μην εθιστούμε στην ουζοποσίαν, της οποίας η τραγικότερη κατάληξη είναι η ζυθοποσία μετα βίνης και λυκίσκου, που είναι εξ ίσου καλό αφέψημα όπως η ...κανέλλα.

Αλλα για να επανέλθουμε στο θέμα:

Η θεραπεία με κρόκο προϋποθέτει την ύπαρξη καρδίας ασθενούσης . Οι ακροβάσιοι διακρίνονται όμως για την καρδιακή τους υγεία, καθότι εγκάρδιοι και καλόκαρδοι.

ΥΓ Δεν στέλνουμε στο Στέλιο κανενα κιλό σαφραν. Που ξέρεις, μετακόμιση θα έχει, πάλι θα στρεσάρεται , αντε πάλι μη μας πάθει τίποτε και καταρρεύσει ο ουζοπρογραμματισμός μας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 07-05-07 στις 20:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.